Pobuda za spremembo zakona O DNEVNIH LUČEH

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.908
5.460
113
Ksz....

Tudi čez lužo
smile-1.gif


https://bobistheoilguy.com/forums/ubbthreads.php/topics/4565901/e--mail_I_sent_to_Canada's_Tra
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
Včeraj sem se po dolgem času z avtom odpravil na 20 minutno vožnjo na drug konec Ljubljane in nazaj. Ker je deževalo, krenil pa sem ob 16:00, sem seveda v avtu prebil uro 40. V tem času sem videl in doživel marsikaj, ampak v zvezi s to temo je opažanje, da znaten del (ne velik del, ampak vseeno večji kot bi mislil ali želel) voznikov ne prižiga luči ponoči. Tako da k se AMZS vznemirja ob sneženju - sneži parkrat na leto, noč pa je vsak dan.
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.807
4.304
113
Citat:
Uporabnik jekleni pravi:
Včeraj sem se po dolgem času z avtom odpravil na 20 minutno vožnjo na drug konec Ljubljane in nazaj. Ker je deževalo, krenil pa sem ob 16:00, sem seveda v avtu prebil uro 40. V tem času sem videl in doživel marsikaj, ampak v zvezi s to temo je opažanje, da znaten del (ne velik del, ampak vseeno večji kot bi mislil ali želel) voznikov ne prižiga luči ponoči. Tako da k se AMZS vznemirja ob sneženju - sneži parkrat na leto, noč pa je vsak dan.

Dobršen del tistih ki imajo dnevne luči in nimajo svetlobnega senzorja, luči prižgejo šel ko nič ne vidijo... mogoče so prepričani,
da imajo senzor, mnogi pa nimajo toliko točk v glavi, da bi pomislili da je v tunelu ali ob mraku pametno prižgati luči, isto je z
smerniki... pokazatelj IQ-ja.
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Hm.. to vi nekaj mešate ali ne poznam zadeve pri vseh avtih.

Za moje pojme ima vsak avto, ki ima dnevne luči tudi svetlobni senzor in jih avtomatsko prižiga. Nekateri so bolj občutljivi nekateri manj. Stikalo mora biti v poziciji A (avtomatsko), sicer ima tako vozilo s stikalom na poziciji 0 še vedno prižgane ledice spredaj, nič se pa ne prižiga glede na svetlobni senzor.

Jaz sem nekaj vmes, na jetra mi gre prižiganje xenona za vsak dr***, tako da imam stikalo luči na 0 in programsko vklopljene zadnje luči, tako da svetijo vedno, tudi na poziciji 0. Stikalo v slabši vidljivosti sam ročno premaknem na A in je to to. Avto je vedno viden, kadar je pa po mojem senzorju temno pa ročno vklopim luči.
 

vomedo

Pripravnik
9. dec 2016
168
10
18
Pa kaj še, kje bo clio za 9 jurjev imel svetlobni senzor? Ponoči stikalo luči na 0, armaturka se osvetli, spredaj nabijajo LED diode, zadaj pa tema. Gospodični komaj potegne, da nekaj ne štima, ko jo odzadaj na suho nabijem s pickupom.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.302
2.403
113
še v SLO - ampak komaj
A ni armatura temna, ko so luči na 0?
sprasujem se.gif


To sicer še ne pomeni, da “gospa” opazi, da je kaj “narobe”, ker se na armaturi nič ne vidi ...
 

Mare77

Fizikalc
13. feb 2009
1.323
7
38
46
Okolica južne LJ.
Ne, armatura v Meganu ni temna, ko je stikalo za luči na 0. Gorijo pa samo dnevne luči v prostoru za meglenke. Svetlobnega senzorja ni.

Sem pa danes na avtocesti v močnem dežju videl par let staro Opel corso, ki je imela prižgane samo sprednje dnevne luči, zadaj pa vse temno. Sam sem po potrebi vklapljal še zadnjo meglenko. Na cestninski postajo Vransko se je pa v tem času en zaletel od zadaj v kamion...
 

afroC

Majstr
6. jun 2009
2.771
351
83
Armatura res ne, so pa zato vsa stikala v temi (klima, radio, šipe), vendar nekaterim še vedno ne potegne...
 

map

Guru
6. jul 2008
7.790
1.930
113
najrajš na babi
V meganu z stikalom na AUTO prav lepo dela z svetlobnim senzorjem. V tunelu recimo vklopi po sekundi ali 2, pravtako tudi hitro izklopi. Se pa strinjam, da brez svetlobnega senzorja nebi smeli prodajat vozil. Clio ima recimo serijsko samo v najmočnejši opremi. Do predkratkim Diynamique, po novem Intens, vse nižje nimajo, kar je katastrofa. pa še marsikateri avto nima. Če že vsako neumno stvar regulirajo naši birokrat, bi lahko tudi kako pametno, recimo ta svetlobni senzor.
 

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.778
1.895
113
Če nekdo nima sposobnosti dojemanja okolice, mu noben pripomoček ne bo pomagal. Tehnika je, kot vedno pa zataji človeški faktor. Enak problem je pri visokih hitrostih na cesti. Tehnično je ok, samo kaj, ko smo mi narejeni za hitrost hoje.
 

B81

22. jul 2007
34.522
8.968
113
Saj ce imas na auto, se podnevi ksenon ne vklopi, samo ko se stemni.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ne drži, vsaj pri mojem C5 ne. Če dežuje ali se stemni se ksenon vklopi. Imam pa tudi jaz programsko vklopljene pozicijske luči z dnevnimi, kar je na C5 prava redkost v SLO, v tujini pa kar pogosto.
 

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
Jp, če imaš v poziciji A se xenon prižge tudi ko zapelješ v garažno hišo, tunel oziroma pri oblačnem vremenu ipd. Jaz imam tako kot malecky sprogramirano da zadnje luči svetijo vedno, torej tudi ko je stikalo v poziciji 0 in po potrebi (npr. v primeru slabše vidljivosti čez dan) prestavim na avto ali stalni vklop, ko je stikalo v poziciji 0, je armatura zatemnjena.
Drugače pa tudi mene motijo vozniki, ki se vozijo le z dnevnimi lučmi po mraku, IMHO bi morale biti tudi zadnje luči vklopljene stalno.
zmaga.gif
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik 474

A ni po zakonu tako, da bi v tuneli moral prizgati zasencene luci?
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ksz

To vse špila, če voziš samo en avto. Če jih voziš več, seveda različnih proizvajalcev, je zmeda zagotovljena
rolleyes-1.gif
.

Morda bi morali uzakoniti še čeking listo, tako kot jo ima VanZ na aeroplanu ...
tongue-1.gif
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Citat:
Uporabnik Gargy pravi:
A ni po zakonu tako, da bi v tuneli moral prizgati zasencene luci?

Ja saj moji xenoni so zasenčene luči in dolge tudi.
wink-1.gif


Me pa nič ne moti če se prižigajo, bolj me moti pri tistih ko se ne pa bi se morale.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Sprasujem zato, ker je par postov visje sped nekdo, ki jemlje zakon v svoje roke in ga "moti, da se luci prizigajo za vsak drek..." Ne daj Isuse, da bi se xenonka malo znucala...