Po prometni nesreči mi oškodovanec grozi

Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
Citat:
Uporabnik Pepe pravi:
Glede na častne izkušnje dvomim, da boš dobil 3 jurje, temveč prej 2000 do 2500 €, pa avto ti ostane in se znajdi.
Če nimaš nekih znancev med kleparji in če nočeš s popravilom dobiti nevarnega avta, si v riti.

Seveda, zato pa pravim, da naj avtor teme ne naklada o starih garah. Prej bi lohk mel slabo vest, ne pa da označuje človeka kateremu je povzročil škodo za bedaka. Pa glavo stavim, da ma zavarovano pri Mariboru, Tiliji al pa Generali. Tam je fino uveljavljat škodo, sem izkusil na lastni koži.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.925
1.091
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
oškodovanca to ne zanima , na hof naj pripeljejo, kakor vedo in znajo

Točno tako. Obveznost zavarolvalnice bi morala obsegat kompleten proces, torej tudi iskanje drugega avta (in sodtavo do oškodvanca), če ne želijo plačat popravila. Razbitino bi morali pa po defaultu obdržat - to, da jo dobi oškdvanec + nekaj denarja bi moralo biti možno le na izrecno željo oškodvanca.

Samo ne pozabite: premije bi šle konkretno gor. Nam je to v interesu?
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.925
1.091
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Citat:
Uporabnik Pepe pravi:
Jasno. In so uzakonile model, da stane tudi tistega, ki pri dogodku ni nič kriv.
Imel sem že tako situacijo in takrat sem kot oškodovanec uspel doseči, da je zavarovalnica plačala za popravilo samo par 100 € manj kot so se gibale cene teh vozil na AvtoNET-u. Ekonomske totalke bi dobil dobro polovico tega zneska in potrebno bi bilo kar nekaj mojega neplačenega dela, da bi prišel do enako uporabnega vozila brez dodatnih stroškov. Mislim na prodajo poškodovanega vozila, iskanje primernega vozila in nakup. Če bi rabil vozilo takoj, še pridobivanje vira financiranja...
Naj vsaj zavarovalnica prevzame ekonomsko totalko in dostavi uporabniku drugo enako vredno brezhibno vozilo.
Če so popravila predraga, imajo zavarovalnice precej večjo moč, da naredijo red pri servisih (lahko denimo ustanovijo svojo mrežo) in prodajalcih rezervnih delov.

"problem" je v tem, da ekonomske totalke v naši zakonodaji ni!

Naš Obligacijski zakonik ne določa meje višine stroškov popravila...

Problem je le sitni tretji odstavek 164. člena OZ.

Ta določa, da kadar vzpostavitev prejšnjega stanja ni mogoča ali kadar je sodišče mnenja, da ni nujno, da bi to storila odgovorna oseba , odloči, da mora ta izplačati oškodovancu ustrezno denarno odškodnino.

Ker pa nimamo enotne sodne prakse, smo tako prepuščeni sodišču, kaj bo storilo v vsakem konkretnem primeru.

Zakon je pa sicer jasen.

Zavarovalnice definitivno izkoriščajo sistem in dejstvo, da se folk ne spušča v tožbe, ker so dolgotrajne.

Po drugi strani pa zavarovalnice postavljajo same mejo ekonomske totalke, tako da izplačajo čim manj + drage ocenitve popravila, ki jim gredo na roko = njihovi cenilci sami ocenijo škodo
evil.gif

Poleg tega ni jasno, kaj "vzpostavitev prvotnega stanja" je. Popravilo ali tudi zamenjava z ekvivalentnim izdelkom (kar je temelj ekonomske totalke).

Ekvivalenten rabljen avto. Ne seri. Pri avtu vrednem nekaj tisočakov je lahko "ekonomska totalka" zelo hitro. Avto, ki ga sam voziš 10 let pa najbrš ne more nadomestit "enak" pogonjen s trga rabljenih vozil.

Pa ne mi zdaj o premijah, ker glede na dobičke zavarovalnic bi komot to šlo skozi. Saj v bistvu gre, sam tožarit se je treba z njimi.

Seveda lahko, če je res enak (ne le po letniku in št. kilometrov, ampak tudi po ostalih kriterijih ohranjenosti).

In ja, premije bi šle gor. Ker z obveznim zavarovalnice de delajo nekih dobičkov, veš.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
Če gredo premije gor za nekaj procentov pa naj gredo, sam naj ne cenkajo, ko je treba škodo izplačat. Ne vem kakšna je razlika, če morjo zamenjat luči in vrata 10 let staremu avtu, al pa novi meci. Povzročitelj je v obeh primerih plačal do pike enako premijo, pri prvem bojo cenkal in handlal, pri drugem brez težav plačal trikrat višjo škodo.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Zakaj se ne bi smeli cenkati pri plačilu škode, če pa se pri sklenitvi vsak hoče pogajat za ceno, pa zahteva popuste enake kot jih ima sosed.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
Ko se zavarovanje prodaja, je kot bi rožce sadil. Sam zavarovalnice ne izbiram po popustih, ampak po kompliciranju pri škodah.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Ko se zavarovanje prodaja, je kot bi rožce sadil. Sam zavarovalnice ne izbiram po popustih, ampak po kompliciranju pri škodah.
Jap, tako kot si na cesti izbiraš potencialnega povzročitelja prometne nesreče na podlagi tega, kje ima ao sklenjen.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.688
3.569
113
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Prej bi lohk mel slabo vest, ne pa da označuje človeka kateremu je povzročil škodo za bedaka.

Slabo vest? Zakaj že? Ker je koga nategnil, ogoljufal, naredil škodo in spyzdil, glumil gljivo....

Naredil je napako in potem vse kar je potrebno, da se posledice napake odpravi. Stari se je strinjal, potem pa začel srat. Če je tukaj kdo za odfukat je to stari ker je namesto da bi šel do kleparja dvignil telefon in začel komplicirat. Kot že napisano, postopki v takih primerih so povsem rutinski. Razen za sralce.
 

map

Guru
6. jul 2008
7.790
1.929
113
najrajš na babi
Točno tako je. Shit hapens, se zgodi. In zato zakon zahteva AO zavarovanje. če se zgodi. In se je zgodilo. Postopala sta v skladu z zakonom in navodilih. Zdej se pa nej sam z zavarovalnico ukvarja. V vsakem primeru bi se, tudi če bi policija prišla. Napisal bi obrazec odstop ogleda zavarovalnici, ali v najslabšem primeru Zapisnik in kazen za premik z vozilom povzročitelju. Kljub tem bi se še vedno isto hebala z zavarovalnicami. Policija kle nebi nič rešla, stvar z zavarovalnicami nima z policijo nič.
 
Nazadnje urejeno:

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.701
113
No, policija bi nekaj rešila. In sicer bi povzročitelj dobil kazen. Tako čez palec 3 do 5 kazenskih pik in nekaj 100 €. Policija zastonj na take dogodke ne hodi. Postopek z zavarovalnico ostane enak, lahko se nekoliko zavleče, ker se nič resno ne začne, dokler ni policijskega zapisnika pri njih. Imel sem dve situaciji doslej s policijo in nesrečo. Pri prvi je policijski zapisnik potoval cca 1 mesec, pri drugi pa je bil praktično takoj, mogoče dva, tri dni. Mogoče se je v zadnjih letih to zelo pospešilo, mogoče pa sem prvič imel smolo, da je policist takoj po ogledu nesreče šel na tri tedenski dopust ali bolniško.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
Citat:
Uporabnik jello pravi:
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Prej bi lohk mel slabo vest, ne pa da označuje človeka kateremu je povzročil škodo za bedaka.

Slabo vest? Zakaj že? Ker je koga nategnil, ogoljufal, naredil škodo in spyzdil, glumil gljivo....

Naredil je napako in potem vse kar je potrebno, da se posledice napake odpravi. Stari se je strinjal, potem pa začel srat. Če je tukaj kdo za odfukat je to stari ker je namesto da bi šel do kleparja dvignil telefon in začel komplicirat. Kot že napisano, postopki v takih primerih so povsem rutinski. Razen za sralce.

Vidim, da ti ni še noben sesul avta tko konkretno. Upam, da se ti ne bo treba s tem ubadat. Včasih pomaga kak klic na zavarovalnico s strani tistega, ki ima sklenjen AO. Mogoče bi lahko staremu predlagal popravilo z rabljenimi deli...nekaj, ne pa da piše tle o tem, da je mel stari itak stare gare.
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.562
2.416
113
Pa daj razumet... če mu novega kupiš, bo tastar še zmeraj jokal za starimi garjami. Da tisto je pa dober avto bil.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
Možno. Možno je pa tud, da pač stari ne more popravit avta za mizerijo, ki mu jo ponuja zavarovalnica in mu to ni všeč.
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.562
2.416
113
So what... če mu ga je malo pomalal...

Verjetno je tukaj 5x pretiravano... kot je v resnici bilo. Vzameš puhar pa malo natavčeš ven pa pofarbaš pa mirna bosna.

 

jello

Guru
22. sep 2008
9.688
3.569
113
Se hecaš? Ne poznam nobenega, ki bi bil 20 let na cesti in ne imel nobenega kreša. 2 avta so mi stolkli na parkirišču. Enkrat vrata, drugič odbijač, primerov ko je samo požlajfano sploh ne štejem (večina konec devetdesetih na parkirišču pred EF). Povzročitelj se ni nikoli javil. 3 kreše sem imel tako da sem bil zadnji v koloni in je nekdo priletel od zadaj in me porinil še v tistega pred mano. V dveh primerih smo popravljali, v enem pa je bil avto ekonomska totalka. Potem me je enkrat nekdo snel z desne - z dvorišča rikverc meni v bok pri ca. 60 km/h (nekaramboliran passat z veliko km, ampak v top stanju, po krešu je bil pač samo še ena sicer lepo popravljena gajba s komplet novim desnim bokom). Samo v enem primeru sem imel plus (ko so bile zavarovalnice še radodarne z odškodninami). Bilo je še nekaj krešev, v nekaterih sem bil sopotnik, 2x pa sem zajebal sam.

Skratka, pojma shit happens mi ni treba posebej razlagat. In še nazadnje, nikoli ampak res nikoli mi na kraj pameti ni padlo, da bi šel srat povzročitelju.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.169
2.360
113
v lokalni ostariji
kalbo ne obnašaj se tako jebivetrsko in ne zatekaj se k fizičnemu nasilju kot primitivec ob misli da ti nekdo poškoduje ljubezen življenja->1400kg PLEHA!

sam vem, da najcenejša zavarovalnica (generali) je tudi najbolj smotana z odškodninami. pač iščejo vse variante da nebi izplačali... pri triglavu nisem imel nikoli problemov...

popravlja se z novimi deli (ker če bi se z rabljenimi bi potem razni pametnjakoviči govorili da niso ok) in novi deli so zelo dragi. v priemrjavi z vrednostjo vozila.

prvotni pisec je pstopal pravilno. kaj bi še rad? oškodovanec je dobil čisto ok ponudbo (za 400€ sem jaz pošlihtal cel avto! ne samo ene male praske!!!!). ampak jebivetri bi pa radi kaj? še vikend paket v toplicah pa rent a car ferarija? bedaki.

če nočeš da bi se tvojemu avtu kaj zgodilo ga ne vključuj v promet. simpl. a če ti srna skoči pred avto jo tudi potem na gobec usekaš? al raje usekaš ženo? ker ni dost pazila? koga nasilno demolirate? ker srna zna povzročit ekonomsko totalko zelo hitro... se pa da potem tak avto vseeno popraviti...

eh ja majstori...
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:

Ekvivalenten rabljen avto. Ne seri. Pri avtu vrednem nekaj tisočakov je lahko "ekonomska totalka" zelo hitro. Avto, ki ga sam voziš 10 let pa najbrš ne more nadomestit "enak" pogonjen s trga rabljenih vozil.

Pa ne mi zdaj o premijah, ker glede na dobičke zavarovalnic bi komot to šlo skozi. Saj v bistvu gre, sam tožarit se je treba z njimi.
Le zakaj je vsak drug rabljeni avto slabši od mojega
sprasujem se.gif


Si predstavljaš, da bi ravno ti prodajal svoj rabljeni avtomobil in bi zavarovalnica potrebovala ravno takšnega. Bi jih ti nategnil s pogonjemim avtom oz. se voziš s pogonjenimi avtomobili
stupid-1.gif


PS- če je prvo, ne vem zakaj se bojiš drugega avtomobila, če pa je drugo boš pa itak dobil podobno pogonjeni avto, kot ga itak že voziš sedaj.
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.562
2.416
113
Normalno, starejši avto sam zvoziš, če je dober. Za njega itak ne dobiš nič več.

Če je pa slab, se ga pa loosaš in si prišparaš nepremičnino oz. stroške za vzdrževanje.

Zato, starih dobrih avtov ni, razen če kdo na loteriji zadene. No mogoče, če ga od kolega kupiš je mogoče še kaka možnost.
 

stieber

čebinar
1. sep 2007
17.258
3
36
Murgle
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Mam 38 let star avto.

Če mi ga kdo rukne, kaj bomo?

Oči ti bo kupil novega?
confused-1.gif


Drugače pa, če je škoda samo kak odbijaæ, pobereš od zavarovalnice keš, dobiš 'razbitino', za tisti keš zamenjaš odbijaæ, po možnosti s kakim rablenim, pa se voziš naprej?
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.321
943
113
Titograd
Citat:
Uporabnik jtfc pravi:
So what... če mu ga je malo pomalal...

Verjetno je tukaj 5x pretiravano... kot je v resnici bilo. Vzameš puhar pa malo natavčeš ven pa pofarbaš pa mirna bosna.


Skoraj identično sem jaz poškodoval lastniku avto, morda malo manj. Pa vsa barva je ostala na avtu. Pa ne bo meni nekdo nabijal da je predračun za to 1000 € pa da naj se grema zmenit na servis, sicer bo klical policijo..... pa saj te nisem tak fukjen
bonk.gif
nudijo mu 400 € in to se s tem denarjem ne samo popravi, ampak mu še ostane....
 
Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.