Plesen na stropu

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.858
3.882
113
Tole je tipičen primer toplotnega mostu zaradi okna oz. lahko niti ne gre za klasični toplotni most ampak okno kot taka. Če bi bil kriv balkon oz. terasa potem imaš (boš dobil) tako plesen po celi steni ne samo ob oknu.

Na sliki se vidi da je med zgornjim robom okna in stropom še nekaj? Je izolacija ali mogoče samo gips plata ki pokrije šalabajzerijo pri vgradnji okna? Sam bi najprej odprl tisto in pogledal kaj je zadaj, ker zna biti da ni nič oz. malo razpadlega purpena pa imaš kar imaš.

Stvar je sicer preprosta, ob oknu je izolativnost (v vsakem primeru) slabša, večino časa je tam hladnejši zrak kot v okolici, zaradi notranjega toplega zraka ki vsebuje več vlage se le ta ob prehodu na mrzlo cono izloči kot kondenz. Posledica dolgotrajnega kondenza je plesen.

Da bi saniral tole imaš tri opcije:
- preprečiš ohlajanje cone nad oknom = vmogoče če je krivda v samem oknu (dobi specifikacije toplotne prevodnosti za trenutna okna), sicer lahko daš boljša okna ampak to pomaga le delno če gre recimo za toplotni most ob okvirju/steni
- znižaš vlago v zraku, če praviš da je vlaga že tako nizka potem se to pač ne da. Naj te opomnim da kondezacija lahko nastaja tudi poleti.
- preprečiš nastajanje kondenza oz. izničiš učinek toplo-hladnih con. Tu je prvenstveno mešanje zraka ki se izvaja tako da vsak dan prezračiš stanovanje in nato zagotoviš kroženje zraka po kritičnih conah (zagotovo ti tvoja super klima ne piha do tistega okna!
evil.gif
).


Aja tako sranje nastaja tudi če veliko zračiš "na kip", temu se izogibat. Ena ura takega zračenja dovolj shladi steno nad oknom medtem ko v prostoru nima vpliva, ko zapreš okno pa imaš to kar imaš (dejansko dobiš učinek mrzlega pira ki ga daš s hladilnika na mizo -> izjemno kondeznacijo).
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.387
1.008
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:

Na sliki se vidi da je med zgornjim robom okna in stropom še nekaj? Je izolacija ali mogoče samo gips plata ki pokrije šalabajzerijo pri vgradnji okna? Sam bi najprej odprl tisto in pogledal kaj je zadaj, ker zna biti da ni nič oz. malo razpadlega purpena pa imaš kar imaš.

.

Tisto zgoraj je okno originalno "nadgrajeno" s plastičnim profilom, ker je na zunanji strani izolacija na stropu in je zato spuščeno nižje.

Klima direktno res ne piha v ta del...

Si mi pa dal idejo o zračenju na kip. Zadnji mesec se je dejansko zračilo po tem sistemu... Za lansko sezono pa se ne spomnim...

Evo danes očistim zadevo in premažem s "kemijo", pa ženi naročim, da nič več zračenja po tem sistemu
evil.gif


Pa da vidimo!

Hvala
 

_robi_

Pripravnik
15. maj 2009
455
0
16
Naredi tako + če imaš radiator v sobi, ga odpri za kakšen dan ali dva, da prostor segreješ, pa potem dobro prezračiš pa ponovi vajo. Bi moralo pomagat.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.813
113
tule noben clox ne pomaga.

Dobro bi bilo videti ta detajl še od zunaj, ter koliko izolacije ima objekt.

A ta del...tam kjer je plesen...nad tem je balkon drugega ali je nad to točko že notranji del zgornjega soseda (soba).


a kakorkoli že...trenutno sam najbolj sumim na toplotni most ki je ustvarjen preko plate zgornjega blakona. Na plati balkona verjetno ni izolacije (zgolj mogoče Hi ter ploščice..ali samo ploščice) pod plato balkona pa mogoče 5 cm izolacije (še v to sem malo skeptičen).
In ker je hkrati še splanica, da prek noči malo nadihate...je pojav neizbežen (se bojim).

Kaj naredit? Hm...se bojim da pametne rešitve skoraj ni (bi bila..izoalcija plate blakona z vrha in spodaj....samo bo gornji sosed rekel 'malo morgen'.

Bi pa mogoče šlo speljat zadevo da od znotraj nalepiš pol metra v globino (širina izol. plate) vsaj 5 cm stiroporja po celi širini sobe...nekaj v tem smislu:

SDC12889.JPG


SDC12909.JPG


Končen izgled:

SDC16431.JPG


Pri nas je to nad noter pomeknjenim balkonom..uporabljenih 5 cm grafitnega stiroporja.

Kaj bi s tem dosegel...če že....zaradi izolacije, bi bil spodnji del stene (torej vidni del izoalcije) topel in ne bi prihajalo več do kondenza na površini, torej tudi ne do pojava plesni.

Recimo da teorija drži...pri nas eno zimo je, je pa res da je to pritličje, ki ni naseljeno (torej ni viškov vlage) a funkcioniralo je.

Bi pa..če že, seveda lepil z lepilom + purpeno.
 

jendomen

Pripravnik
30. apr 2008
357
11
18
Domžale
Lp
Moj kolega ki ima zgornje stanovanje je po celem stanovanju nalepil grafitni stiropor, čezen pa še okrasni stiropor.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.858
3.882
113
Grafitni stiropor je za zunanjo izolacijo, mislim da je malce zdravju škodljiv in pa ves čas po malem smrdi!
grin1.gif
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.813
113
ma ja no
smile-1.gif
....če zagori so rpoblematične tudi cote, omare, plinska jeklenka...tiste 2 kvadrata (4 metre širina sobe,x pol metra širina izol. plošče) stiroproja sigurno ne bo imelo končnega vpliva.

Saj lahko se uporabi navadni stiropor...itak ga obdelaš tako da nima kaj smrdeti (že kot tak ne oddaja nič drugačenga vonja od belega).,

Al če se ne motim imajo tako narejeno (takle zob z izolacijo)....v Celovških dvorih (neprofitna stanovanja)..smo geldali, ko smo bili na obisku čemu zob na stropu dnevne sobe
wink-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.367
5.875
113
pri taščici
Tudi sam sumim na toplotni most, pa tisto kipanje okna tudi raje prinese plesen kot odnese. Lahko naredita eno sliko od zunaj, kjer se bodo približno videle debeline na balkonu. Sumim na toplotni most pod balkonskimi vrati zgornjega soseda,ali pa pri prekladi okna
 
Nazadnje urejeno:

corsol

Guru
11. mar 2010
2.674
829
113
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
ma ja no
smile-1.gif
....če zagori so rpoblematične tudi cote, omare, plinska jeklenka...tiste 2 kvadrata (4 metre širina sobe,x pol metra širina izol. plošče) stiroproja sigurno ne bo imelo končnega vpliva.

Saj lahko se uporabi navadni stiropor...itak ga obdelaš tako da nima kaj smrdeti (že kot tak ne oddaja nič drugačenga vonja od belega).,

Al če se ne motim imajo tako narejeno (takle zob z izolacijo)....v Celovških dvorih (neprofitna stanovanja)..smo geldali, ko smo bili na obisku čemu zob na stropu dnevne sobe
wink-1.gif

Se strinjam , sploh v spalnici verjento ne bo zagorelo, je pa nekdo zgoraj napisal da je oblekel celo stanovanje(strop?).

Se mi pa zdi zanimivo, stanovanje v starejšem bloku , nova okna , slaba izolacija(= ni), 3 balkoni, pa pod balonkom(preklada) splon ni problmatično glede plesni(morda res minimalno če delaš traparije-nič ne zračiš, zakrivaš z zavesami, ne greješ , sušiš perilo v prostoru....), se pa plesen pojavlja drugod(zunanji vogali npr....)
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.936
1.096
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik vincent pravi:

Al če se ne motim imajo tako narejeno (takle zob z izolacijo)....v Celovških dvorih (neprofitna stanovanja)..smo geldali, ko smo bili na obisku čemu zob na stropu dnevne sobe
wink-1.gif

Jaz ga imam recimo tudi, v dnevni, ker je zgoraj pravtako balkon. Za enih slabih 20 cm je tega zoba (ali pa dobrih 15
wink-1.gif
Pa je gor balkon sicer pod streho.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.387
1.008
113
Celje
Obišči stran
No sem sel malce pomerit zadeve... Balkon je na robu debel dobrih 35cm. S spodnje strani je nalepljen stiropor v debelini 5cm. Zgoraj je verjetno tudi kaksnih 5cm izolacije in estrih. A ja nad mano je seveda ogrevano stanovanje.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.367
5.875
113
pri taščici
bolj ko tuhtam tvoj primer, bolj mi diši odgovor utiševalca, da si s kipnjenim oknom sam kriv za plesen.....
Toplotni most gor ali dol, s kipnjenim oknom si ti sam naredil "toplotni most" na stropu.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.813
113
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Balkon je na robu debel dobrih 35cm. S spodnje strani je nalepljen stiropor v debelini 5cm. Zgoraj je verjetno tudi kaksnih 5cm izolacije in estrih. A ja nad mano je seveda ogrevano stanovanje.

Hm, zanimivo. Pri tej debelini je skoraj sigurno tudi z vrha izoliran.

V kolikor ne zateka z zgornjega balkona...nekako drugega kot toplotni ost ne more bit...samo kje točno je razlog, pa pojma nimam. Jaz bi na tvojem mestu dal izolacijo na strop.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.367
5.875
113
pri taščici
Naj ženi prepove kipanje okna pa potem poroca kdaj se mu bo ponovno pojavila plesen. Kdaj pa ti misliš da je vzrok(pri debelini balkona35cm). Naj igi na strop na območje plesni prilepi termometer (vlagometer), kipne okno in naj sporoči vrednosti.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
Jaz sem svoje povedal. Pametovanje mi ni vrlina.

Ti si pa zivel na Fuzinama in si verjetno v casu pred kalirimetri opazil 70% kipanih oken. In nikjer vlage.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.367
5.875
113
pri taščici
Ja pa radiator na ful po oknom.igi ima klimo nekje drugje.... Zrak sem imel pri zaprtih radiatorjih in oknih pod 20% velikokrat. Z vlazilcem mi je uspelo dvignit vlago na 30-40
 
Nazadnje urejeno: