Plesen

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
V spalnici se mi v kotu na tleh kjer je zunanja stena in okno, pa tudi po zgornji prekladi nad oknom pojavlja malo plesni, pojavilo se je nekaj lis plesni.
V dnevni sobi je skoraj identicna postavitem in okna in velikosti sobe itd pa tam plesni ni nikjer zaslediti. Zdej v dnevni sobi radiator dela in v bistvu greje celo stanovanje v spalnici da je hladneje ko se spi je pa radiator izkljucen, zdej nevem ali bi moral potem tudi v spalnici met vklopljen radiator, sam potem nevem kako bomo spali.

Plesen se je pojavila tudi v kopalnici kjer radiator isto deluje in dostikrat odpremo okno, ok v kopalnici vrjento zaradi vlage pa vseeno...
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.186
3.180
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Kak Alter strokovnjak ti bo boljše razložu, sem pa imel skoraj enako varianto v spalnici, je bila plesen še pod oknom (kjer je vedno ugasnjen radiator), ne samo v kotu...
Ko sem po ideji premaknil posteljo 10cm stran (prej seveda saniral plesen), se je zadeva nehala. Pa rečeno mi je bilo, naj vsak dan za kako uro prižgem radiator, pa bo. Nekaj je bilo, se spomnim, s kroženjem zraka in da je postla prekinla to in se je posledično nabirala vlaga in plesen...
 

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
ja to s prekinitvijo krozenja zraka poznam in razumem, sem ze odmaknil neko minimalo stran od stene pa vseeno okno je zvecer vedno odprto, ni nikol vse neprodusno in spalnica je vedno odprta
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.186
3.180
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
ja to s prekinitvijo krozenja zraka poznam in razumem, sem ze odmaknil neko minimalo stran od stene pa vseeno okno je zvecer vedno odprto, ni nikol vse neprodusno in spalnica je vedno odprta

Kot so mi rekli (številke so brezveze, samo za idejo):
- zunaj je -5, vlaga zunaj 80%
- not maš 17, vlaga je 60%. Hladen zrak, ki pride skozi odprto okno not, kondenzira na najbližjih površinah. Pa maš vlago in plesen...
Če je res ne vem. Vsak dan pa, ko vstaneva, odprem okno v spalnici na stežaj za kako uro, potem radiator (pri zaprtem oknu) kako uro, potem ugasnem radiator in spiva pri zaprtem oknu... Zvečer in ponoči je vedno pozimi cca 17 v spalnici.
Pa še to, vrata spalnice so vedno zaprta, da ne pride toplota iz drugih sob...
 
Nazadnje urejeno:

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
To ne bo držalo. To je relativna vlaga, absolutno je pa v mrazu v zraku manj vode. Ko odpreš okno, ti pride v stanovanje suh zrak. Na hladnejših stenah ti pa kondenzira vlaga iz stanovanja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.271
2.267
113
Mojih 5 centov.
Sam, no ja gospa, vsako jutro pozimi, vsaj za 30 min močno prezrači spalnico ( ste opazili V spalnici - ne kuhinji ali kje drugot). Po noči izdihan zrak dvigne vlago (relativno) v sobi. Okna pa tesnijo ko k..ba. Okna se odprejo na stežaj, kip NE velja! Tako se 'suh' hladen zunanji zrak zamenja z toplim in vlažnim v spalnici(!)
Spanje? Pred spanjem, cca 30 do 60 min gre na 'lunco', zjutraj pa hitro močno prezračit. Zjutraj zapret radiator in prezračit.
Spiva na toplem? Ne, aprila je okno že odprto.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.265
5.822
113
pri taščici
Kot so mi rekli (številke so brezveze, samo za idejo):
- zunaj je -5, vlaga zunaj 80%
- not maš 17, vlaga je 60%. Hladen zrak, ki pride skozi odprto okno not, kondenzira na najbližjih površinah. Pa maš vlago in plesen...
Če je res ne vem. Vsak dan pa, ko vstaneva, odprem okno v spalnici na stežaj za kako uro, potem radiator (pri zaprtem oknu) kako uro, potem ugasnem radiator in spiva pri zaprtem oknu... Zvečer in ponoči je vedno pozimi cca 17 v spalnici.
Pa še to, vrata spalnice so vedno zaprta, da ne pride toplota iz drugih sob...
Odpiranie za eno uro ie napaka. V tem casu ohladis spaleto okna in imas plesen.
Odpres za nekaj minut, toliko da potegne skozi bajto. Ob tem dvignes rolete, zavese, komarnike... vse kar ovira pretok zraka. Nekje imam IR sliko mojega kipnjenega okna. Sem kar nekaj casa tuhtal zakaj so spalete tako mrzle, ce je pa okni v sami izolaciji. Na drugi strani enaka situacija pa cela spaleta topla. Potem mi enkrat klikne da je bilo okno uro ali vec pred slikanjem kipnjeno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: luciano in kajpace

Kalinero

Zelenc'
26. dec 2018
1
1
3
www.kalinero.si
V bistvu je fizikalno popolnoma enostavno. Topel zrak lahko sprejme vase več vlage, hladen pa manj. Če imamo hladne površine, bo na njih kondenzirala vlaga iz prostora.

Torej, če imamo v prostoru z 20 °C, npr. 65% relativno vlago, bo vaga kondenzirala na najhladnejših mestih, beri toplotnih mostovih. Odvisno od zunanje temperature imajo ti toplotni mostovi lahko tudi 10 °C razlike napram notranjemu zraku. In dogaja se to, kar se zgodi, ko iz hladilnika postavimo steklenico na mizo. Lepa rosa.

Toplotni mostovi so posledica neizoliranih fasad in raznih detajlov. Velikokrat pa jih tudi sami ustvarjamo. Recimo pozimi okno odprto na kip, bo izjemno ohladilo okenske špalete in dotični stropni del.

Spodaj slika pogostega toplotnega mostu pri oknih.

FLIR1292.jpg


Tukaj pa še primer neizolirane zunanje stene oz. fasade, ki je potencijal za nastanek plesni.

FLIR1215.jpg



Če imamo spalnico hladnejšo, bo vlaga iz ostalih toplejših prostorov, tu ustvarjala probleme. Zato bi ta prostor moral biti zaprt.

Tudi dolgo prezračevanje je škodljivo. S tem namreč ohladimo akumulirano toploto v stenah. Ideja je, da čim hitreje zamenjamo zrak v prostoru. Zadostuje 2-5 min prepiha. S tem bodo stene ostale tople notri pa svež zrak. Postopek pa večkrat ponavljamo. Optimalna relativna vlaga v prostoru je od 50 - 60 %.

Vse, kar se le da prebrati o nastanku in odpravljanju plesni iz dejanske prakse pa tukaj: Plesen
 
  • Všeč mi je
Reactions: kajpace

Carlito149

Pripravnik
18. apr 2008
978
0
16
V stanovanju ki ga oddajam se je pojavilo ogromno plesni. Najemnik gre ven in sedaj bo to potrebno sanirati.
Je kaksna druga resitev kot odstranitev obstojecega ometa in nanos novega? Govorimo o nekaj povrsinah po vsaj 0,5m2.
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.268
3.687
113
davorinm.wordpress.com
Jaz si z ornk napo pomagam, poleg prezracevanja. Par minut in zniza vlago na 50%.

Mi je pa v kleti lani plesen pozrla za 400 eur zimske obutve in oblacil :bonk:
 

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
... kaksna druga resitev kot odstranitev obstojecega ometa...
Ja , Najprej dobro posušiš stanovanje ko premakneš vse stvari od sten (malo pogreješ stene) in nato našpricaš plesnive flekaste dele s CLOX (Tki Hrastnik). So pol-Litrske plastenke z ali brez pršilke in najbolj poceni !!! Kar vidiš kako se plesen spreminja iz črne v rjavo in dalje do bele (če so bele stene). Vendar POZOR !!!

Zadeva je "korozivna" (se sprošča klor = gift) in je to dobro početi pri odprtih oknih !!! Poleg tega pa nekaj dni (tudi do teden, odvisno koliko je bilo hudo!) ni pametno bivati v takem prostoru, pa še takrat je dobro biti pri odprtih oknih cel čas še nekaj časa, saj se izhlapevanje tega "sranja" še nekaj časa nadaljuje, posebej če je bilo treba dosti špricat in je globoko v zidu (torej ne takoj po koncu operacije nove najemnike notri!).

Drugače pa je zadeva fenomenalna, a je najbolje to napravit pred poletjem ali takoj po njem zaradi zračenja. (poleg tega, pa nezaščitene kovine, najbolj železo lahko začnejo kazat znake korozije, če ni prezračeno - npr.navadni panti na pohištvi etc.)

Pri kotih zgoraj in stropih, je pametno zase imeti zaščitna očala + rokavice + zašč.masko pri tem delu !!!

Ps.: jest sem predlani junija to napravil v dveh rundah pri mojem blokovskem stanovanju; najprej pol nato še pol problema. (da sem imel kje spat po par dni) ... Tista ostala sranja, ki se mešajo v barvo za prepleskat prostore, niso vredna pol K. Kasneje še vedno (če je treba) prepleskaš "eno roko" z navadno-dihajočo barvo čez ...

Pač vsak napravi najbolje kot mu to odgovarja ...:cool: ...
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.871
5.139
113
Če je plesen zaradi kondenzirane vlage na hladni steni pomaga termoščit ali jupol thermo. Stena na otip bolj topla in tudi plesen se ne nabira več
 

Carlito149

Pripravnik
18. apr 2008
978
0
16
Ja , Najprej dobro posušiš stanovanje ko premakneš vse stvari od sten (malo pogreješ stene) in nato našpricaš plesnive flekaste dele s CLOX (Tki Hrastnik). So pol-Litrske plastenke z ali brez pršilke in najbolj poceni !!! Kar vidiš kako se plesen spreminja iz črne v rjavo in dalje do bele (če so bele stene). Vendar POZOR !!!

Zadeva je "korozivna" (se sprošča klor = gift) in je to dobro početi pri odprtih oknih !!! Poleg tega pa nekaj dni (tudi do teden, odvisno koliko je bilo hudo!) ni pametno bivati v takem prostoru, pa še takrat je dobro biti pri odprtih oknih cel čas še nekaj časa, saj se izhlapevanje tega "sranja" še nekaj časa nadaljuje, posebej če je bilo treba dosti špricat in je globoko v zidu (torej ne takoj po koncu operacije nove najemnike notri!).

Drugače pa je zadeva fenomenalna, a je najbolje to napravit pred poletjem ali takoj po njem zaradi zračenja. (poleg tega, pa nezaščitene kovine, najbolj železo lahko začnejo kazat znake korozije, če ni prezračeno - npr.navadni panti na pohištvi etc.)

Pri kotih zgoraj in stropih, je pametno zase imeti zaščitna očala + rokavice + zašč.masko pri tem delu !!!

Ps.: jest sem predlani junija to napravil v dveh rundah pri mojem blokovskem stanovanju; najprej pol nato še pol problema. (da sem imel kje spat po par dni) ... Tista ostala sranja, ki se mešajo v barvo za prepleskat prostore, niso vredna pol K. Kasneje še vedno (če je treba) prepleskaš "eno roko" z navadno-dihajočo barvo čez ...

Pač vsak napravi najbolje kot mu to odgovarja ...:cool: ...

Hvala za izcrpen odgovor. Najemniki so res slabo skrbeli in ocitno nic luftali.
Sedaj grem sam tja zivet in bi rad to uredil. Bom uposteval nasvet.
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.055
1.269
113
Dobijo se tudi sredstva, ki niso na osnovi klora in posledicno ni potrebno luftanje par dni.
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Ce je vlaga iz prostora potem si lahko pomagate z apnom na apnu se plesen ne razvije. Poleg ze ostalih navedenih postopkov seveda. Tam na kriticnih mestih za nastanek vlage pobarvajte z apnom.
 

semnov

Pripravnik
19. feb 2009
189
22
18
Jaz imam oplesk z apnom, pa se mi je razvilo ogromno plesni. Tako da apno ni rešitev. Je pa res, da imam zelo hladne stene, ni izolacije. Ter veliko vlage v prostoru, saj imam spodaj sušilne omete, ki odvajajo vlago iz zidu.
Bom poizkusil to kar predlaga Spajky (hvala)
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Nisem rekel da zaradi apna nebo plesni le da na apnu se plesen ne razvija. Sem se napisal da uporabite apno poleg ostalih ukrepov. Ce je vlage veliko niti apno ne pomaga.
Kar se sparkyevega nasveta tice kupi navadno varekino bo 10x ceneje pa ista stvar.treba je odpraviti vzrok vlage to je bistvo.