Plagiator Janša

Silvio

Pripravnik
11. okt 2007
689
1
16
Vseeno je žalostno, da imamo državnike, ki so potomci ljudi, ki so morali bežati iz domovine zaradi sodelovanja z okupatorjem oz. so bili Ehrlichovi somišljeniki...
 

mr_

Guru
20. sep 2007
8.924
2.402
113
To ni nc novega napisano kar ze ne bi vedli. Rad bi videl doktorat, strokovne objave, kaj je sploh (bila) njegova specialnost, saj ce je tak strucko, naki pa mora obstajat, ne.
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Bežali so zato, ker bi jih nova (ljudska) oblast brez sojenja pobila kot stekle pse.

Pri čemer ne gre pozabiti, kdo je bil zaveznik nacistov do 22.06.1941, kaj je bilo dejansko ustanovljeno 27.04.1941 itd.
 

Silvio

Pripravnik
11. okt 2007
689
1
16
Citat:
Uporabnik NigelM pravi:
Bežali so zato, ker bi jih nova (ljudska) oblast brez sojenja pobila kot stekle pse.

Kako pa so delali z ljudmi okupatorji, katerih simpatizerji so bili?
So ubijali humano? So sodili vsakemu partizanu in civilom, so sodili pobitim ženskam, otrokom, so ropali, požigali in bombardirali hiše obsojencev?

Pa nič ne rečem, šlo jim je za življenje in so šli... Vendar če se mora vrniti že 2. generacija, naj pride potiho, živi nekako s sramoto svojih staršev, ne pa da se grejo neke državnike...
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Spet ista pesem?

Kako in koga(!) so pa likvidirali VOS-ovci? Razredne sovražnike ali sodelavce okupatorja?

Kakorkoli že - čas med 2. sv. vojno nikakor ni črno-bel = eni dobri-drugi slabi.
Ja, partizani so se borili tudi za osvoboditev, domobranci so tudi pomagali okupatorju.

In, mimogrede: upor proti okupatorju se je začel šele, ko je prišel poziv iz Sovjetske Zveze, da naj se Nemce napada, tako da bo SZ razbremenjena. Do tega poziva in še dolgo potem, je PIF likvidirala predvsem razredne sovražnike.

In med vojno so se dogajale tudi stvari, na katere nobena stran ne more biti ponosna. Ampak tisto, kar se je dogajalo pa PO VOJNI, za tisto pa ni besed. Pobiti 1% prebivalstva za zagotovitev oblasti - ni besed.
 

mr_

Guru
20. sep 2007
8.924
2.402
113
tiste tvoje poudarjene tudi lahko zbrises ne pa da jih boldas
in koga so pozivali iz Moskve?

mal mlatis prazno slamo, nemci in italijani so okupirali, eni so se jim uprli, eni so sodelovali, kaj tle ne gre v racun, tisti k zmaga pise zgodovino, domobranci pa niso zmagali in bi radi ponovno napisali, pa ne gre, in tudi ne bo slo

no, recimo, kako bi ti razlozil svojemu otroku, kdo so bili domobranci?
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Aja? Celo osnovno in srednjo šolo sem poslušal o revoluciji, kako revolicija še traja itd., po letu 1990 pa samo še, kako so se partizani borili za Slovenijo. Kdo spreminja zgodovino?
 

mr_

Guru
20. sep 2007
8.924
2.402
113
Ja valda te je revolucija filala s svojimi puhlicami. In znas razmisljat s trezno glavo, da v to nisi popolnoma padel. Malcek si, vsaj kot kak pionircek...

No, zdej pa ti meni razlozi, logicno in razumljivo, kdo so bili domobranci.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
in vse tiho je bilo..verjetno je šel v farovž po razlago
smile-1.gif
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Domobranci (če notri pač stlačiš vaške straže ipd.) so bili ljudje, ki so imeli radi Slovenijo, niso pa marali komunistov. Ker so komunisti začeli uspešno pospravljati tudi zavedne Slovence (po njihovem razredne sovražnike), so se počasi začeli organizirati in ščititi svoje imetje.

Komunisti so to takoj prepoznali kot grožnjo - verjetno poznaš, se mi zdi, da Kardeljev ukaz: proti okupatorju se lahko bori samo na strani PIF (kasneje OF), kdor se proti okupatorju bori izven PIF, je sovražnik! - in začelo se je medsebojno pobijanje. Vodstvo domobrancev je vzelo orožje tam, kjer so ga dobili in ker Nemci niso bili neumni - poznali so pač hudo naiven načrt domobrancev: najprej se obranimo revolucije, nato Nemcev - so zahtevali prisego in jo tudi dobili.

Domobranci, predvsem pa njihovo vodstvo, si zasluži vse obsojanje zaradi sodelovanja z Nemci. Ne gre pa jim očitati sovraštva do domovine - oni oz. njihovo vodstvo so večjo grožnjo Sloveniji prepoznali v komunizmu, kot v Nemcih. (Zgodovinsko gledano so imeli celo prav, saj je prispevek NOB-a k porazu Nemcev v II. sv. vojni primerljiv s pljunkom v morje, komunizem pa nam ni prinesel kaj bistveno dobrega - primerjaj razvoj Slovenije z razvojem nekomunističnih držav.)

Slovence so pobijali eni in drugi. Zaradi tega ni nihče dober, ampak oboji slabi, domobranci še malo bolj - čeprav ne vem, zakaj je uboganje ukazov iz Moskve domoljubno dejanje.

Ne glede na vse, pa povojni dogodki mečejo hudo senco na t.i. narodno-osvobodilni boj. Nič nebi imel proti, če bi pred sodišči obtožili in obsodili domobransko vodstvo, ampak maščevanje s pobijanjem domobrancev skupaj z njihovimi družinami, to ke mogoče samo v Sloveniji.

Nekaj povsem razčlovečenega pa je kaznovanje otrok za grehe njihovih staršev.
Citat:
...Ko jih namreč v Celju na železniški postaji »raztovorijo«, jih s starši naženejo na makadamski trg, na katerem je zbrana množica Celjanov, Slovencev, civilistov, žensk - tu morajo poljubljati tla, žreti zemljo, »ki so jo izdali«, kruliti kot prašiči in vzklikati »Jaz sem narodni izdajalec«. Vsakič, ko čez njih pošljejo konjenike, vojake na konjih, ki jih pomendrajo (nekatere do smrti), množica navdušeno aplavdira. In jih pljuva. Tiste, ki obležijo, postrelijo...
Več: http://www.mladina.si/tednik/200819/ivan_ott_otroci_s_petricka

Kako boš ti to razložil svojim otrokom?
Ali se zavedaš, da z omalovaževanjem Bajuka počneš podobno?

PS: nisem kakšen poseben Bajukov oboževalec, ampak vse ima svojo mero. Podtikanje "argentinskosti" ima korenine prav tam kot sirotišnica na Petričku.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Prav imaš. Za razumevanje, zakaj so se nekateri slovenci pridružili okupatorju, vzeli orožje od njega in ga uperili proti lastnemu narodu, ne mislim tratiti časa. Sem prebral kar nekaj knjig na to temo in me ne bo noben prepričal, da so silno ljubili domovino in se borili zanjo. Aja, te knjige so pisali okoreli komunisti in zato sploh nimajo nobene vrednosti...
rolleyes-1.gif
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Kaj pa misliš o tistih, ki so se pridružili komunistični revoluciji, vzeli orožje v roke in ga uperili proti lastnemu narodu? Aja, tisti pa so ljubili domovino, kajne?

Ni tako preprosto, predvsem pa ni črno-belo.
 

mr_

Guru
20. sep 2007
8.924
2.402
113
Torej cez Bajuka nisem pljuval, samo reference me zanimajo.

Tvoj sestavek pa tudi drzi, sicer ne povsem, predvsem ker predpostavljas da so komunisti, ceprav smo govorili o partizanih, kar prisli in priceli pobivat in ubogat Moskvo. Pozabljas pa da se je kler zoperstavil partizanom ali ce hoces komunistom.... zakaj? Ker so imeli oblast. In so se bali, dajo zgubijo. Zato so se povezali z okupatorjem. Zaradi oblasti, na zaradi ljudstva. Partizani, komunisti, pa so sli v imenu svobode in ljudi proti njim. Kdo pa je prvi zacel..., pa ne vem.

Poboji pa niso nobena slovenska posebnost. Francija, Belgija, Italija, Nizozemska... Sej se se danes v Italiji pobivajo, sicer Mafija, ampak princip je isti, ce nisi z nami si proti. Pa ne zagovarjam.
 

Evrokrat

mX's brotherPEPČEK 08
6. avg 2007
6.688
552
113
Capitale de l'Europe
europa.eu
Poboji so se v taksnem obsegu dogajali samo na podrocju, sedaj bivse, Jugoslavije

in tudi, na zalost, ne tako dolgo nazaj, Srebrenica, ce se spomnes

ko sn prsu v Belgijo sn bil presenecen kako moji novi kolegi (Spanci, Belgijci, Francozi,....) poznajo Srebrenico in znajo izgovorit imeni kot sta Karadzic in Mladic

sele takrat sn se zavedu kak sloves imamo v Evropi, oz. po cem smo kot bivsa Jugoslavija zelo prepoznavni
mi je blo, oz. mi je se, kr mal nerodno
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
v redu..ok zdej pa povej , zakaj je morala umreti žlahtnica..a veš zakaj?ker mu ni dala onegavit. bedaku belogardiistčmu , pa je jo poiskal
sami m0rilci so bi bili v tvojih # vaških stražah# begaj mali ..kaj si glup

beri Turjak, Črna roka, ..
bonk.gif
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Citat:

...Poznal sem gospo, ki se pred vojno ni hotela poročiti z poznejšim funkcionarjem, ampak z nekom drugim. Ta ji je brez sojenja umoril moža in otroke. Njo je pustil živo, zgolj z razlogom; “da boš trpela”.
Njen mož in otroci niso imeli nikakršne veze z domobranstvom.
Več v komentarjih: http://iztokgartner.blog.siol.net/2007/11/08/otroci-s-petricka/

Bilo je veliko osebnih maščevanj, na obeh straneh. Tako kot ni prav, da so ubili tvojo sorodnico, ni prav, kar se je zgodilo z družino zgoraj omenjene gospe.
Ampak za tovrstne zadeve obstajajo sodišča, ne pa zverinsko pobijanje vsega kar leze in gre. Ne posplošuj, predvsem pa ne posplošuj samo po slabih lastnostih. Posploševanje ne pripelje nikamor.