Plača v javnem sektorju

sad

Guru
24. avg 2007
20.557
9.235
113
če je zdravnikov in sester premalo, še ne pomeni, da med njimi ni lenuhov (in ravno v zdravstvu :valjamse: ).
Se strinjam.
Zahteva za dvig plač pa je popolnoma nepovezana s tem - gre za to, da je vlada (JJ) zrušila enotni plačilni sistem, pri čemer se ni ravno pokazala kot zagovornica dialoga med vpletenimi.
Se strinjam, da je vlada to zaj...
Ne mešaj dveh stvari. Moj predlog, kako urediti in zakaj se ne bo nikoli tako uredilo in trenutno zahtevo po povišanju plač.
In ja, ta zahteva je nepovezana s tem, to pa še ne pomeni, da je upravičena. Zahteva za dvig plač in stavka z razlogom, ker imajo oni več kot mi, je totalna neumnost. V privat sektorju se plače določajo glede na produktivnost. Ne pa ker ima on več, hočem tudi jaz več. Čeprav je morda (v tem primeru zdravniki) dobil več, zato da se gasi požar zaradi preobremenjenosti (pa ne pravim, da je to v redu). In sedaj naj bi recimo šolniki in uradniki iz tega razloga dobili isto več, čeprav so obremenjeni koliko? Enako kot prej. Uradniki še manj, ker sedaj bistveno več opravil gre preko euprave kot prej.
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.411
4.400
113
49
Na sončni strani ALP
:eek:o_O:rolleyes::sprasujemse:
Ti to resno sprašuješ?
A veš ti ubožček, ko v krizi leta 2008 nisi napredoval, je nekaj 10.000 zaposlenih v privat sektorju ostalo na cesti. Bi bili zelo veseli, če bi samo zamrznili plače. Pa zdej med korono, ko je JS na veliko delil dodatke za delo v nevarnih razmerah in se debelil ko svinja, je marsikateri zaposleni v privat sektorju spet ostal doma (ne po svoji volji in brez plače), ali pa podpisal soglasje o konkretnem znižanju plače. Moj znanec je potem okrog hodil kosit za 10-20 eur, da je pokril stroške. Jaz sem bil brez prihodkov 2 meseca.
Tako da, dej ti malo iz svojega mehurčka poglej ven, kaj se dejansko dogaja v realnem sektorju.
PS: plača neto 800 eur je sramota. Sem pa prepričan da jo v privat sektorju brez težav tudi podvojiš. Samo bo težko se praskat po riti in stavkat. V privat sektorju denar ne pade z neba, ga je treba zaslužit.
Lejga...

Z vsemi silnimi napredovanji sem po 10 letih v JS komaj čez minimalno plačo.

Nismo v JS vsi dohtarji v 64 plačnem razredu.

O dodatkih pa smo lahko samo sanjali.

Bedak!
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.441
5.924
113
pri taščici
Lejga...

Z vsemi silnimi napredovanji sem po 10 letih v JS komaj čez minimalno plačo.

Nismo v JS vsi dohtarji v 64 plačnem razredu.

O dodatkih pa smo lahko samo sanjali.

Bedak!
Priden, nekateri je naibrz ne bodo nikdar dobil.
Je pa res da je po Ljubljani, ze tezko dobiti osebo za tako placo. Pa ceprav v JS, kjer je raj za lenuhe ;)
Tako da predstavniki delodajalcev ze po VIP iscejo morebitne kandidate za zaposlitev.
 

Priponke

  • plača javni sektor.jpg
    plača javni sektor.jpg
    643,4 KB · Ogledi: 206

cappy

Guru
8. apr 2010
8.155
4.483
113
Lejga...

Z vsemi silnimi napredovanji sem po 10 letih v JS komaj čez minimalno plačo.

Nismo v JS vsi dohtarji v 64 plačnem razredu.

O dodatkih pa smo lahko samo sanjali.

Bedak!
daj potem prosim povej kaj tako nišno specifičnega počneš da le v JU najdeš zaposlitev?
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

gr69

Guru
15. dec 2009
11.344
2.427
113
še v SLO - ampak komaj
Da ne bo 32ka razočaran, se bom še jaz oglasil.

Ne, ne zdi se mi prav, kaj trenutno zganja Brankec. Je pa to samo še en dokaz več, da v Sloveniji NI sindikatov, niti nevmešavanja politike v “gospodarstvo”.
Dokler bodo merila za neobdavčene ozr. osnovne plače določene z mislijo na JS in se bo tudi gospodarstvo vezalo na to, se nima smisla pogajati o kakšnih kolektivnih pogodbah in sindikatih.
Naloga sindikatov je, da glede na panogo izpogajajo ustrezne pogoje dela in nagrajevanje za opravljeno delo.
To pa potegne za sabo, da se mora tudi država in tudi njeni državljani zavedati, da so in bodo nastale razlike kljub “enotnemu plačilnemu” sistemu.
Kaj to pomeni? Da je osnovna plača za delovno mesto v JS določena po potrebni izobrazbi za to delovno mesto (ja,ja - ni vse v pildeku - a tudi to se da urediti z ustrezno kolektivno ozr. malo več “svobode” (beri: odgovornosti) vodstvenih položajev v JS ustrezno urediti) - potem pa naj sindikati panog uredijo ostalo. Ustrezne dodatke (obdavčene ali ne - vse stvar dogovora) za “uniformirane” službe, službe z “orožjem”, “skrajšanje prostornosti na delovne mestu”glede na 37,5 urni delovni teden (no - to je da bo 32tka zadovoljen), benficirana delovna doba, itd.
In ker tega ni, imamo v JS demagoškega Brankeca (bemti kaj bi dal, da zvem, kaj on ve o naši politični eliti, da se ga še ni “odstrelilo” ozr. kdo ga krije, da se ne more neki normalni “šolski” sindikat pojaviti), v policiji dva sindikata, ki ne moreta niti znata skupaj zobe pokazati, v gospodarstvu pa vedno manj kolektivnih pogodb, ki bi dejansko kaj prinesle delavcem.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.970
1.112
113
www.adriamedia.si
Z mojimi 800€ neto plače v JS sem absolutno za dvig vrednosti plačnih razredov, ki še niso dosegli vrednosti iz leta 2008, ko so uvedli varčevalne ukrepe v JS. So vam v gospodarstvu kdaj znižali plače zaradi varčevanja?!
Se hecaš, ne? Na prejšnji firmi so šla plačila tudi 50% dol v zadnjih 7-8 letih (pa kup ljudi na cesto iz so jim prekinili sodelovanje, če niso bili redno zaposleni), pa kup drugih poznam, kjer je bilo enako. So bile pa tudi take, ki so vmes rasle, seveda. 800 neto je več od marsikoga v gospodarstvu (a še vedno krepko v spodnji polovici, to je pa res).

Plač v JS se ne bo dalo uredit, dokler bo sedanji plačni sistem, ki temelji na nekih razredih in nazivih (in bognedaj, da bi na izobrazbi, ta je lahko kvečjemu, kjer ne gre drugače, pogoj za delovno mesto), namesto na klasifikaciji delovnih mest v razrede + urejenega ocenjevanja z nagrajevanjem. Torej nikoli.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.557
9.235
113
Lejga...

Z vsemi silnimi napredovanji sem po 10 letih v JS komaj čez minimalno plačo.

Nismo v JS vsi dohtarji v 64 plačnem razredu.

O dodatkih pa smo lahko samo sanjali.

Bedak!
Ta bedak je nekaj čisto na koncu napisal, kar si ti očitno spregledal.
No saj, tvoj odnos itak vse pove, ravno tako tudi tvoj pogled na to situacijo, ki sem ti ga hotel razširit.
Ti kaj cuzaj svojih 800 eur in obmetavaj ostale z bedakom, pa se malo smili, namesto da bi malo pogledal okoli za delo z večjo plačo. Mi pa ni jasno, kako nisi že prestopil v ta privat sektor, kjer po tvojem niso zamrznili plač in se očitno utapljamo v zlatu.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.557
9.235
113
Plač v JS se ne bo dalo uredit, dokler bo sedanji plačni sistem, ki temelji na nekih razredih in nazivih (in bognedaj, da bi na izobrazbi, ta je lahko kvečjemu, kjer ne gre drugače, pogoj za delovno mesto), namesto na klasifikaciji delovnih mest v razrede + urejenega ocenjevanja z nagrajevanjem. Torej nikoli.
Hvala, si malo bolj strokovno napisal, kar sem jaz zgoraj bolj po kmečko. Točno to.
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.336
951
113
Titograd
Žena je predlani menjala delodajalca, iz privat v JS... privat firma več kot 200 zaposlenih, plače ji niso hoteli povečati, čeprav jim je lepo z grafi dokazala, da so številke zadnjih 3 let krepko na njeni strani, na delovno mesto z večjo odgovornostjo ni šlo (je pa šlo za nekoga, ki je bil brez delovnih izkušenj in je bil v firmi par mesecev, pravega priimka, medijska osebnost)... pa se je pokazala priložnost v JU in je zagrabila. Plača večja, delovnik krajši, če so projekti opravljeni je noben ne dira in dopust ni problem. Ne rabi vsakega maila pošiljat šefu v vednost, noben ne jebe z tedenskimi rezultati (ki se čudežno ne upoštevajo ko jih hočeš uporabiti v svojo korist), ne fajtaš za vsak dan dopusta ko da ti šef od svojega ven daje, problem je bil poleti, pozimi, jeseni... kadarkoli pravzaprav.

Kako gre zdaj tej isti privat firmi? Zaposlenih pol manj. Pa prav bi jim prišli taki kot je bila ona, imela je veliko znanja in ambicije za vodenje... še ima stike z njimi, z enim od vodij. Ker peechke z pravim priimkom so se izkazale za polomijo, ko je voda začela teči v grlo.

Včasih se vprašam, je zamenjala privat za javno? Ali je bilo kontra? Ker to kaj slišim, scene v privat firmi niso bile dosti drugačne. Pride nekdo z vezami, eni delajo kot konji, spet drugi se šlepajo itd.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Marxon in sad

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.485
819
113
To ni (toliko) problem privat:JS. Gre za problem velikosti. JS je en in velik, privat firme so pa male, srednje in velike. V malih je tako, da vsak "ve" za vsakega, kaj dela. Ali to pripelje do štetja kavic in WCjev ali ne, je stvar kulture - nevarnost je. No, vodstvo (lastnik) ima kar dober pregled, kdo je pomemben, kdo se trudi in kdo se šlepa. Je pa malo zaposlenih, zato mora vsak delati "vse".
Ko postane firma dovolj velika, to ne gre več. Pridejo upravniki, ki predstavljajo najprej en nivo med vodstvom in delavci, kasneje vedno več. Nastanejo oddelki, ki niso več v osnovni dejavnosti (tipečen tak je IT) - in zanje vodstvo (lastnik) še težje ocenjuje, kaj in kako je, ker je običajno povezan z osnovno dejavnostjo. Vzpon upravnikov. Vodstvu je sedaj jasno, kdo je pomemben - upravniki. Katere je potrebno ustrezno nagraditi - kar pa je vedno problematično. Previjmo naprej. Pride do tega, da upravniki na nekem nivoju dobijo objektivne kazalce (KPI, OKR, ...), na katere so vezani bonusi. In vse v firmi postane vezano na te kazalce. Ampak firma je velika in je težko vse objeti v nekem obvladljivem sistemu kazalcev. Zato vedno težave. (Razen pri firmah, kjer je zaslužka toliko, da denar ni težava - tehnološki, farmacevtski in naftni giganti na primer.) V JS je to projekcija vsega in vseh na 60+ plačilnih razredov. Ampak v velikih privat firmah je prav tako. Samo ker je firm veliko, poskušajo različne prijeme (ampak spet ne tako veliko, ker vsi berejo iste knjige in glkedajo iste LinkedIn videe).

Ena stvar je jasna, v nobene takem sistemu delavci ne sodelujejo kot subjekti. Noben resen upravitelj svojega bonusa ne bo zaupal nekemu delavcu, kaj šele 10, 100 njih. Neresen upravitelj pa ne potrebuje, niti ne uporablja, kazalcev - ampak tudi ne prinese rezultatov.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.557
9.235
113
Žena je predlani menjala delodajalca, iz privat v JS... privat firma več kot 200 zaposlenih, plače ji niso hoteli povečati, čeprav jim je lepo z grafi dokazala, da so številke zadnjih 3 let krepko na njeni strani, na delovno mesto z večjo odgovornostjo ni šlo (je pa šlo za nekoga, ki je bil brez delovnih izkušenj in je bil v firmi par mesecev, pravega priimka, medijska osebnost)... pa se je pokazala priložnost v JU in je zagrabila. Plača večja, delovnik krajši, če so projekti opravljeni je noben ne dira in dopust ni problem. Ne rabi vsakega maila pošiljat šefu v vednost, noben ne jebe z tedenskimi rezultati (ki se čudežno ne upoštevajo ko jih hočeš uporabiti v svojo korist), ne fajtaš za vsak dan dopusta ko da ti šef od svojega ven daje, problem je bil poleti, pozimi, jeseni... kadarkoli pravzaprav.

Kako gre zdaj tej isti privat firmi? Zaposlenih pol manj. Pa prav bi jim prišli taki kot je bila ona, imela je veliko znanja in ambicije za vodenje... še ima stike z njimi, z enim od vodij. Ker peechke z pravim priimkom so se izkazale za polomijo, ko je voda začela teči v grlo.

Včasih se vprašam, je zamenjala privat za javno? Ali je bilo kontra? Ker to kaj slišim, scene v privat firmi niso bile dosti drugačne. Pride nekdo z vezami, eni delajo kot konji, spet drugi se šlepajo itd.
Obstajajo tudi takšna podjetja v privat sektorju, vendar dolgoročno (če že prej ne) pocrkajo. Kar vidiš tudi na primeru tega konkretnega podjetja. Javni sektor se pa le debeli, pač dvignemo ddv za par % in je.
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.927
3.039
113
Da ne bom šel iz Eurostat tabel ven prepisovat, sem pustil še besedilo da se ve zakaj se gre.



javni uslužbenci.png
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.485
819
113
Menda je 100.000 zaposlenih spjev, ki ne prejemajo plač kot takih. In notri je nesorazmerno veliko dobro plačanih v privatnem sektorju. Ker smo prijazni do kapitala, ne pa do dela.
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.075
1.281
113

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.999
5.107
113
Žena vzgojiteljica v 44tem razredu pa plus 12 euričev. Ni mi najbolj jasna ta uskladitev.