Pečenje na pokritih žarih - tehnike in recepti

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Za vse ki uporabljamo žare s pokrovom. Plinske ali na oglje, ki omogočajo indirektno IN direktno peko mesa in drugih zadev. Tema ni namenjena promociji brandov zato se izogibamo imenovanju proizvajalcev in se raje pogovarjamo o tehnikah peke in receptih.
Osnovno ločimo med direktnim in indirektnim načinom peke in na visoko temperaturno hitrejše pečenje in na počasno pečenje pri nizkih temperaturah, kjer dodamo dim iz kosov aromatičnega lesa - BBQ smoking.
nahrung002.gif
 
Nazadnje urejeno:

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
Kettle nima "one touch" sistema za čiščenje, pač pa samo luknje za zračenje (če sem prav videl).

Če sem prav razumel gre nekako takole.

Compact Kettle - plitka posoda, brez one touch
Bar-B-Kettle - globoka posoda, brez one touch
Original Kettle - globoka posoda, z one touch
Premium Kettle - globoka posoda, one touch + zaprta posoda za pepel+termometer
Master Touch - vse zgoraj našteto + deljena rešetka kjer lahko srednji del vzameš vem in ki ima dva štuka, pa boljša kolesa in kup nekih malenkosti.
 
Nazadnje urejeno:

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.879
1.330
113
KSZ

Kaj mi priporocate za plinski zar? Rabil bi nekaj solidnega za 5 oseb. Gledam Webra q2200 pa se mi zdi OK. Kje dobiti najceneje? Mogoce se kaksen drug predlog?
 

gig

Pripravnik
7. apr 2009
676
11
18
Q2200 je super izbira. Glede velikosti si pojdi pogledat v kak Merkur, da vidiš če ti ni prevelik. Pri nas so cene zelooo navite. Jaz sem ga kupil v Italiji za 329 € z brezplačno dostavo v filialo v Trstu. Tja sem ga pa moral iti iskat.
http://shop.giardineria.com/shop/barbecue/barbecue-a-gas/weber-q-2200-black/

Ti pa svetujem, da ga mogoče kje kupiš s stojalom ali vozičkom v kompletu.
npr. https://www.ebay-kleinanzeigen...74708-248-21200
Ta stran/trgovina 100% deluje. Jaz sem na severu Nemčije kupil voziček, ki je pri nas za 160-199€, na tej strani za 80€ +20€ poštnine.
Malo nemščine ali pa kar angleščine, pa se zmeniš vse. Gliha se pa pri Nemcih bolj malo. Poštnina iz DE je pa nekako 15-30 € več je pa nategovanje.
 
Nazadnje urejeno:

Bossek

Pripravnik
24. sep 2007
666
7
18
bostjan.muha.cc
Citat:
Uporabnik Davidoff pravi:
KSZ

Kaj mi priporocate za plinski zar? Rabil bi nekaj solidnega za 5 oseb. Gledam Webra q2200 pa se mi zdi OK. Kje dobiti najceneje? Mogoce se kaksen drug predlog?
Jaz sem se odlocal med Q2200 in Spirit E-210. Nakoncu sem vzel Spirit-a in mi niti malo ni zal. Postavitev gorilcev je boljsa (levo-desno), vzel sem original in je cast-iron resetka (precej boljsa kot na Q2200).

Odlocitev je bila kar tezka....samo danes mi ni zal. Tudi ko sem sel v KraljZara gledat oba, je prodajalec brez kancka dvoma rekel da Spirit.

Je pa velikost to za cca 6 oseb.
 

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
KCBS Cooking&Judging Class UPDATE

Samo še 10 dni do pričetka KCBS Cooking in Judging Classa in le še nekaj mest je prostih!

Dobili smo vprašanje, kaj vse je vključeno v ceno posameznega tečaja.
V ceno Cooking Classa so vključene vse sestavine (tradicionalne 4 vrste BBQ mesa: chicken, pork shoulder, pork ribs, beef brisket, sestavine za rube in omake, plus sobotna večerja), smokerji in oprema, predavanje Jima Johnsona za udeležence Cooking in Judging Classa, ter intenzivne inštrukcije šestih izkušenih BBQ mojstrov iz ekipe KCBS International.

V ceno Judging Classa je vključeno predavanje Jima Johnsona in ostale ekipe za pridobitev licence CBJ, brošura celotnega predavanja v angleškem in slovenskem jeziku, enoletna članarina v društvo KCBS, licenca Certified BBQ Judge in pripravljen BBQ, ki bo prezentiran v škatlah za ocenjevanje.

Cel vikend pa seveda druženje, izmenjava izkušenj, veliko učenja in seveda zabava v pravem BBQ duhu. That's what BBQ is all about!

http://sbbqs.si/SI/classes/
 
Nazadnje urejeno:

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
ŠE 9 DNI DO.....KCBS COOK CLASS & JUDGE CLASS - SBBQS
Kaj je pravzaprav BBQ sojenje? - Vsak zase naredi seveda najboljši BBQ. Jasno. Vsak ima svoje skrivnosti, ki jih ne bo zaupal nikomur in kadar se na nek okus navadimo, pa naj bo to doma ali v restavraciji kjer dobro jemo, je to za nas najboljše. Ravno to, kar sem napisal v uvodu pa ima najmanj skupnega z nalogo BBQ sodnika. Veliko ljudi pomisli, da tečaj lahko opravi vsak - res je. A prava teža sodnikovih odločitev se skriva v pretanjenem občutku za objektivno oceno vzorca. Teh pa je samo za eno kategorijo lahko 6 naenkrat. Sistem ocenjevanja in nadzora pa v nadaljevanju poskrbi, da v tekmovalnih krogih delujejo in ostanejo samo sodniki z integriteto. Sistem je tako dober, da ga povzemajo že večja svetovna Food Contest tekmovanja.

Kaj se ocenjuje? - Vse se vrti okrog mesa. To je sigurno največkrat izrečen stavek na predavanju. A ocenjuje se po treh kriterijih, ki so: apperance (izgled), taste (okus) in tenderness (mehkost). Okras iz zelene solate ali peteršilja, unikatno oblikovani, čeprav standardni prezentacijski kosi, specialni rubi, natančno nanešen BBQ sauce in še pred peko mariniranje, injeciranje in še kaj. To je tekmovalni BBQ. Zelo pomembne in subjektivnemu dojemanju podrejene zadeve, ki odločajo o točkah. Tu pa se skriva sposobnost in odgovornost vsakega BBQ sodnika. Ni čisto preprosto, je pa zelo zanimivo in znanje pridobljeno s sojenjem se da uporabiti še kje drugje.

Kako se ocenjuje? - Ocenjuje se vestno, fokusirano in brez primerjanja vzorcev. Obenem pa s spoštovanjem do ekip, ki so se na tekmovanje pripeljale večkrat od daleč, kot od blizu in potem 24 ur brez premora ustvarjale svoje ocenjevalne škatle. V Sloveniji trenutno deluje 6 BBQ sodnikov (Certified BBQ Judge) in en Table Captain (Certified Table Captain). Table captain je tisti, ki prinese in prezentira tekmovalni vzorec omizju sodnikov. Hkrati jih neopazno nadzoruje in morebitne anomalije sporoča vodstvu tekmovanja. Vse je torej pod kontrolo.

Vabimo vas, da se udeležite tečaja KCBS Judging Class-a in aktivno vstopite v svet BBQ-ja, kamor smo Slovenijo v letu 2017 tudi postavili. Prva priložnost za sojenje je že prva tekma po KCBS koledarju. Prijava na KCBS Judging Class pa je možna na tej povezavi:

http://sbbqs.si/classes/

Srečno in se vidimo pri Gerbcu na Igu 13. in 14. maja!

SBBQS
2573667-How-to-Cook-Competition-Chicken-Unknown-BBQ-Chicken-Jewels.jpg
 

Priponke

  • 2573667-How-to-Cook-Competition-Chicken-Unknown-BBQ-Chicken-Jewels.jpg
    2573667-How-to-Cook-Competition-Chicken-Unknown-BBQ-Chicken-Jewels.jpg
    114,5 KB · Ogledi: 415
Nazadnje urejeno:

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.879
1.330
113
KSZ

Še moje poročilo glede žara.

Šel pogledat Napoleona, naj povem, da sem razočaran. Moje subjektivno mnenje je, da je sama kvaliteta in izgled daleč pod Webrom.

Preveril model Spirit pa je sama zadeva OK, vendar mi je vse skupaj preveliko in premalo mobilno. Odločil sem se za Webra Q 2200 black station.
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Mam Napoleona in se strinjam.

Napoleon je pač samo Pro, ki je made in Canada, ostalo pa Kitajska. Sem gledal LEX-a v Lesnini lansko leto in tudi ne bi kupil, samo kvalitativno je bil pa Spirit isto sr***, bi kaj več pričakoval glede na število eur.

Tudi pri mojem Napoleon BIPRO500 se najde kaka pripomba, sploh če bi bila stvar Evropska, je pa le next best thing... Nemec v Kanadi proizvaja US style žare.
smile-1.gif
 

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Pozdravljen, KCBS Cook Class je malo oz. kar precej drugačen od akademije. Gre za poglobljeno delo z ameriško KCBS (Kansas City BBQ Society) ekipo z inštruktorjem Jimom Johnsonom na čelu, ki je Master BBQ Teacher po KCBS-u in tekmovalec z 28 letno kariero. Posvetili se bomo tradicionalnemu in tekmovalnemu BBQ-ju, tako da steakov, rib, rižot, pizz in sladic ne bo. Pripravljalo se bo pork(sv. pleče), pork ribs(rebra), beef brisket(prsa) in chicken - 4 kategorije po standardu na tekmovanjih. Najprej teorija, priprava mesa, priprava ruba, priprava omak in tudi za Cook Class prvi del predavanja za sojenje na BBQ tekmah. Potem se razdelimo v skupine in zasedemo smokerje. Od opreme bo na voljo 12 smokerjev. 3x ProQ Excel20 Elite, 3x Weber WSM, 3x Yoder 640 peletni smoker in 3x keramični žar XXL. Kurilo se bo s štirimi različnimi gorivi - ProQ Cocoshels briketi, Weber Briketi, Green Egg oglje in Yoder peleti. Zadeva se dela tako, kot je treba in vse skupaj traja 30 ur z delom po ekipah preko noči, tako da ne bo nekih bližnjic, ampak bo BBQ tak kot mora biti. Naslednje jutro sledi priprava tekmovalnih škatel za sojenje - za tiste, ki bodo na sodniškem tečaju. Veliko intenzivnega učenja in dobra družba. Precej razlike od akademij, ki trajajo nekaj ur. Nekaj mest je še ostalo. Res vabljen, če te to zanima, saj ponovitve takšnega tečaja prav v kratkem ne bo.
wink-1.gif
 
Nazadnje urejeno: