Pečenje na pokritih žarih - tehnike in recepti

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Za vse ki uporabljamo žare s pokrovom. Plinske ali na oglje, ki omogočajo indirektno IN direktno peko mesa in drugih zadev. Tema ni namenjena promociji brandov zato se izogibamo imenovanju proizvajalcev in se raje pogovarjamo o tehnikah peke in receptih.
Osnovno ločimo med direktnim in indirektnim načinom peke in na visoko temperaturno hitrejše pečenje in na počasno pečenje pri nizkih temperaturah, kjer dodamo dim iz kosov aromatičnega lesa - BBQ smoking.
nahrung002.gif
 
Nazadnje urejeno:

Odyssey

Pripravnik
9. okt 2007
756
3
18
Upgrade žara! Nič več vlečenja in stiskanja žice pod pokrov.

Potrebujete BBQ Gromlets ( zarovnije.si ), 4mm in 8mm sveder, močan/lepilni trak, 5 min časa.

Nalepite lepilni trak za zaščito med vrtanjem.

Potem zvrtat z 4mm in nato še 8 mm.

Na koncu še samo vtaknit silikonski gromlet v luknjo.
 

Maiden

Fizikalc
7. nov 2007
763
182
43
Pozdravljeni,

mene zanima če pri počasnem pečenju ima meso res močno po dimu okus?
Bil sem namreč enkrat v restavraciji kjer uporabljajo Big Green Eggs, ali podobno zadevo in so reberca imela res močan okus po dimu.
Na začetku je bilo to ok, proti koncu sem pa s težavo pojedel vse, ker je bilo kot, da bi sami dim jedel.

Hvala.
 

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Pozdravljen, BBQ low&slow je meso pripravljeno v dimu an nizki temperaturi. Sicer res ni vsem všeč, vendar ponavadi premočan okus pomeni, da mojster ni pazil na nekatere zadeve. Lahko je neprimerna vrsta lesa, lahko je preveč lesa, lahko je nepravilno kurjenje. Dim se uporablja kot začimba in se tako tudi dozira. Če torej vržeš na oglje 3x preveč lesa se bo "predimilo" in okus bo premočan.
 

Crna_Ninja

Fizikalc
25. dec 2007
510
79
28
Doma ogrevam stanovanje preko štedilnika na drva. Ima pečico, v kateri je če kuriš zmerno okoli 100-110 stopinj. Nevem kako se nisem že prej spomnil, da bi probal naprimer v tej pečici speči kakšen kos mesa, na večurni način low and slow. Zjutraj zakurim, dam notri meso in imam zvečer lepo večerjo.

Kateri kos mesa bi bil primeren za ta način? Kakšno svinjso pleče, ali bi tudi kakšen del govedine bil vredu? Razmišljal sem, da bi ga začinil-namazal z rubom, zavil v folijo in pustil v pečici na cca 100 stopinj 10 ur. Vmes nič odpiral. Ali bi kako drugače bilo bolj pametno?
 

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Oj....ali pleče ali brisket. Tvoja peč ima predal za pečenej ali ne? Dimit verjetno ne bi mogel, drugače pa velja enako, kot v smokerju. Jaz bi uporabil pekač in dodal malo tekočine. Za briksket pivo, za sv. pleče cider ali jablčni sok. Uspelo bi sigurno. Na začetku malo pustiš odprto, potem zaviješ/pokriješ s folijo. mogoče bi celo lahko malo podimil.....
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.429
6.565
113
Mislim, da je tu nekdo enkrat pisal o pečenju rebrc v pečici, ampak na cca 90 stopinj in potem 8 ur? Kak bi bil pravilen postopek, da vidim če se lotim tega danes. Imam pa telečja.
 

MTB75

Fizikalc
13. maj 2012
365
25
28
Uporablja kdo kamen za pico na plinskem žaru?
Kako se obnese? Danes sem nekaj poskušal na Q2200, pa mi ne uspeva ravno. Trajalo je zelo dolgo časa, da sem segrel do 250 stopinj, več ni šlo. Rezultat pa ni bil ravno top.
Pečete pico kako drugače?
 

KrNeki99

Pripravnik
3. sep 2007
874
19
18
Ljubljana
Citat:
Uporabnik MTB75 pravi:
Uporablja kdo kamen za pico na plinskem žaru?
Kako se obnese? Danes sem nekaj poskušal na Q2200, pa mi ne uspeva ravno. Trajalo je zelo dolgo časa, da sem segrel do 250 stopinj, več ni šlo. Rezultat pa ni bil ravno top.
Pečete pico kako drugače?

Pri meni na q300 gre takole.

Zapres cisto eno lukjo za odvod zraka z alu folijo. Drugo zapres na pol. Das kamen notri in pustis na ful laufat kakih 20-30 minut. Pol pa pico notri.