Optika po Mariboru

  • Ustvarjalec teme Izbrisan uporabnik #488
  • Začetni datum
I

Izbrisan uporabnik #488

https://maribor24.si/gospodarstvo/foto-v-mariboru-razkopane-stevilne-ulice-gradi-se-opticno-omrezje

No, tudi v centru nam kopljejo po ulici.

Ne vem kakšen smisel ima tole, ko se čaka na 5G omrežje oziroma vsa jaz računam, da je prihodnost po luftu.

Pa tudi, doma imam net preko kablske, osnovni paket 40Mbit DL (ok mizern UL) zadošča.

Kaj si naj počnem z optiko? cenejše najbrž ne bo, nek priključek bo treba v bajti narediti pa najbrž tudi napeljavo.

Optično omrežje nudi številne prednosti, med drugim tudi:

višje hitrosti interneta
najboljšo kakovost televizije
večjo zanesljivost delovanja storitev

Več na: https://maribor24.si/gospodarstvo/foto-v-mariboru-razkopane-stevilne-ulice-gradi-se-opticno-omrezje

Če bi delal Telemach, bi razumel, da to pomeni, da bodo skinli kablsko in prisili na prehod :evil:

Verjetno nima smisla optika in se raje čaka na 5G luft?
mimogrede LTE mi leti 80/40 Mbit...
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Jaz ti lahko povem, da odkar imam v pisarnah optiko je linija 70/70 brez da trzne (koliko imam paket sploh pojma nimam - evo preveril 150/150 in na kablu imam 130/130, ona hitrost je wifi). Speedtest pokaže popolnoma ravno črto brez nihanj.
Drugače pa je tako, da je koaks omrežje večinoma staro in bi ga bilo treba obnovit, pa še večina stavb kjer se dela nova fasada, zelo enostavno reši razvod optike. ;)

Edit: hitrost neta.
 
Nazadnje urejeno:

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
Ti pa tehnika (in še nekatere druge stvari) pa niste kompatibilni?

Še kar nekaj časa bodo kabli (IMHO celo “vedno”). A sploh veš kakšni oddajniki/sprejemniki bi morali biti in kakšno napajanje bi potrebovali, da bi enakovredno pokrili “po luftu”, kar dobiš z optiko “po tleh”?

Edit: se pa strinjam, da bo kar nekaj pokril “luft” - nikakor pa ne vsega, sploh ne “resne” porabnike.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver
I

Izbrisan uporabnik #488

Jaz sprašujem za občane, če se jim splača bajto razkopat, če so že sedaj na kabelski, vzporedno imajo močen LTE signal (in bi že seda lahko vzeli tv as lte) in se čaka na 5G omrežje, kjer bo brzina ohoho.

In verjetno sem vprašal, ker nisem strokovnjak.

Tvoj odgovor pa povsem neuporaben, tolk da si mi lahko kr nekaj napisal.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Na bazno lahko obesiš samo omejeno število "sprejemnikov" z zadovoljivo hitrostjo, potem se začne zadeva rušit. Ni brzina vse, kapaciteta je še več!
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik #488

Bom bolj preprosto vprašal, ker mi vse drugo pišete (kaj me briga tehnična plat).

Ali (doma, domača zmerna uporaba tvja in interneta) preklopit iz kabla na optiko, ali morebiti počakati da bo po vse to po zraku?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Dokler ti kabel dobro laufa ostani na njem, če ti optiko potegnejo do vtičnice zastonj pa prešaltaj - na luft pozabi.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ja tam ko imaš modem gor priključen.

samo potem pozabi 3,4,... TV na hišni instalaciji. ;)
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Dobro, kako pa je potem s televizijami rešeno, če imaš 3, vsako v enem štoku.
Gre po istih koaks kablih al kak je to.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ne vsaka gre na svoj TV boks, kako pa to potem fizično rešujejo pa nimam pojma, ker fizično nimam TVjev v pisarnah.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.152
4.599
113
Ali bo sploh kdaj to po zraku? Fizika valovanja ima nekatere omejitve, ki jim posamezno optično vlakno od centrale do končnega potrošnika ne podleže. Internet ni isto kot oddajanje vseh TV kanalov po zraku.
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.611
1.527
113
Hišno koaks inštalacijo ti obesijo gor na novi modem, tak da tv normalno dalje dela. Na ta isti modem daš gor tudi router. Nevem kak maš zdaj inštalacije potegnjene, ampak pri nas ni bilo nič kopanja in štemanja sten.
Priklopijo te brezplačno, UL leti nenormalno hitro, ni nihanja hitrosti, dela zelo dobro. Govorim za telemach maribor
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
A to tam ko je na modemu en izhod za koaks? Sem misli, da je to za zunanjo wi-fi anteno za ruter.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Ali bo sploh kdaj to po zraku? Fizika valovanja ima nekatere omejitve, ki jim posamezno optično vlakno od centrale do končnega potrošnika ne podleže. Internet ni isto kot oddajanje vseh TV kanalov po zraku.

https://www.a1.si/mobilni-internet/domaci-internet/tv-as-lte

to je televizija po zraku po omrežju LTE

drugače pa, še X let nazaj je bil telefonski priključek nuja...danes?

tu gledam, na mizi moj mobič kak vleče na nizkocenovnem bobu, a da ko pride 5G, da stvar ne bo 5-10x najmanj hitrejša?
če gledam EON na tv pa tam vidim, da ma dovolj 1-2Mbit za neko obično sliko...

akano.jpg
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ja no seveda bo hitrejša, ampak na eno bazno postajo se lahko priključi X ljudi, da to laufa še s tako hitrostjo, ko je X+Y gor obešenih pa se hitrost vsem zmanjšuje.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Hišno koaks inštalacijo ti obesijo gor na novi modem, tak da tv normalno dalje dela. Na ta isti modem daš gor tudi router. Nevem kak maš zdaj inštalacije potegnjene, ampak pri nas ni bilo nič kopanja in štemanja sten.
Priklopijo te brezplačno, UL leti nenormalno hitro, ni nihanja hitrosti, dela zelo dobro. Govorim za telemach maribor

to pa ni tako slabo, čeprav v mojem primeru je to na podstrešju, kjer je razvod naprej dol do tvjev in en kabl za internet modem v klet

bi morda šlo tudi preko električnih vtičnic, so na isti fazi?
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Ja no seveda bo hitrejša, ampak na eno bazno postajo se lahko priključi X ljudi, da to laufa še s tako hitrostjo, ko je X+Y gor obešenih pa se hitrost vsem zmanjšuje.

pa misliš, da ni možno, da se "čez noč" pojavi neka rešitev?
verjetno bo treba za 5G menjat marsikaj ali?
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Ali bo sploh kdaj to po zraku? Fizika valovanja ima nekatere omejitve, ki jim posamezno optično vlakno od centrale do končnega potrošnika ne podleže. Internet ni isto kot oddajanje vseh TV kanalov po zraku.

saj pa to ne bo oddajanje televizije preko zraka, ampak gledanje TVja preko interneta, ki ga dobiš po zraku...kot EON sedaj, če maš net, gledaš...