Oprema

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
Jp nekaj takega.

Kalkulacij je možnih en kup, tudi tako kot si ti izračunal. Samo moraš pazit da ne zaokrožuješ preveč pri gramih po steklenici. Meni je lažje kar batch izračunat, torej v situaciji kot si jo dal enostavno izračunam koliko sladkorja rabim za 100 steklenic (50l piva) in potem to raztopim tako da imam točno 1l pocukrane vode. Vsaka doza ima tako 1/100 sladkorja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Odisej

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Jaz sem zraven.

Kar se tiče nastavka za steklenico pa skoraj ne vidim smisla...saj v najslabšem si nastaviš 10 steklenic, v vsako naliješ sladkorno raztopino, napolniš s pivom in nato gor zamaške. Pa naslednjih 10 itd.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
Glede stojala ga skoraj nujno rabiš za komfortno delo, stvar je namenjena temu da kozarec pritisneš ob tole in ima relativno širok izliv oz. nima dulca in če z vrha pritiskaš na steklenice bi znalo it tudi kaj mimo ker ne vidiš centra. Pa stvar mora bit ves čas na glavi oz. ko pritisneš se napolni "doza" samo preko gravitacije. Če obračaš kontra se že nabere zrak vmes in nimaš več točne doze. Za vlivanje preko steklenice obstaja tudi drugi tipi dozirnikov, samo ne vem koliko so tisti točni.

Strojala dejansko zagrabijo zgornji del tega dozirnika in zgornji del steklenice, potem se fiksira na pult. Tako je najbolj stabilno, mislim pa da če fiksiraš steklenico na nak način bo stvar tudi delovala (meni ne daje občutka da bi se zaradi pritiska tekočine sam dozirnik snel s steklenice).

Aja glede pranja in razkuževanja, dozirnik se po uporabi opere v topli vodi (zunaj in "znotraj"). Pred uporabo pa sam kar vodko ki jo uporabljam za razkuževanje zamaškov spustim skozi tako da je sterilno.

Odisej , te dni ravno prenavljam "pivovarno" in sem vso opremo iz garaže zmetal v škatle ter nesel na podstrešje. Bom pa probal poiskat in naredit slikico kako stvar zgleda v akciji. Bo pa jutri, danes nimam časa.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
Se obljubljene fotke (nisem pripel na mizo, ampak se vidi koncept, noter je 1l steklenica):
dozirnik_1.jpg


Spodnja stran:
dozirnik_2.jpg


Sem probal tudi direktno brez stojala v steklenice filat pa ni problema, edino z litrsko steklenico ni ravno udobno rokovat. Pa treba je pazit da se lonček za dozo do konca napolni, če steklenica ni ravno navpično lahko ostane malo zraka in potem dozira nekoliko manj.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Top :)

še ena... sicer nimam neki ful problemov z vsedlino, ampak mogoče bi vseeno rad imel manj delcev v fermentorju, prakticira kdo filtriranje ko se gre iz boilerja v fermentor? Malo gledam razne in-line filtre z mrežico, tolko da bi delce hmelja ujel? klik: ebay Je to safe za uporabo ali je slaba ideja? Slišal sem tudi, da se nekakšni taki filtri uporabljajo za dryhop pri pretakanju v sekundar, probal kdo? :)
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
Tole se ti bo zabasalo takoj, še tisti taveliki 10" filtri ne delujejo oz. se zabašejo pri večji količini hmelja. Edino efektivno filtriranje je uporaba centrifugiranja in potem previdnega pretakanja "iz strani" tako da ostane usedlinski stožec na sredini.
 

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
Eno vprasanje glede refraktometra.

Ko merim vodo za kalibracijo ali pivino pred alkoholnim vrenjem je vedno popolnoma jasna linija med modro in belo (linija meritve),

Ko merim med fermentacijo ali po fermentaciji je ta linija vedno nejasna oz se kar preliva iz modre v belo in je tezko odcitat tocno meritev.

Obstaja kaksen nacin kako to resit oz obstaja kaksna “fora” za lazje odcitavanje?
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.952
323
83
Se obljubljene fotke (nisem pripel na mizo, ampak se vidi koncept, noter je 1l steklenica):
Poglej priponko 22093

Spodnja stran:
Poglej priponko 22094

Sem probal tudi direktno brez stojala v steklenice filat pa ni problema, edino z litrsko steklenico ni ravno udobno rokovat. Pa treba je pazit da se lonček za dozo do konca napolni, če steklenica ni ravno navpično lahko ostane malo zraka in potem dozira nekoliko manj.

Sicer sam ostajam zvest kar batch primingu, bi vam pa dal tukaj še en fizikalni nasvet.
Najprej nalijte v stekelnico pivo, nato pa čez tale sirup, pa naj bo vroč. S tem dosežeš takojšnje izločanje CO2 iz stekelnice in še dodatno emiliraš oksidacijo
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
meni se zdi ta v redu. Namesto gumic za prenos ima zobnike na zunanji strani. Pa tudi cena ni veliko večja. Sam imam mlin od matmillerja, na gumice. Sicer deluje odlično.
 

trpo

Pripravnik
10. jan 2015
175
17
18
Jaz imam iz mega-direkt, pa s tem ki si ga Odisej iz eBaya dal ne vidim bistvene razlike. Oba imata po moje gnan samo en valj, drugi je pa pasiven -- vrti se zaradi zrnja, ga prvi "vleče" v režo. Je pa lahko tud problem, da se malenkost zamaši. Da se drugi valj neha vrteti in ga moraš ročno osvoboditi. To se meni res občasno zgodi.
 

trpo

Pripravnik
10. jan 2015
175
17
18
Ne. Ta nima prenosa na drugi valj.

Kar pa za samo mletje ni problematično. Edini problem je morda, da se tak mlin lažje zamaši - zamaši se ta pasivni mlin in obstane, ter tako ne moreš več mleti. Tak je tudi Barley Crusher, ki ga amariški forumi kar hvalijo. http://beersmith.com/barley-crusher/