Oprema

joorn

Pripravnik
15. feb 2015
168
2
18
Citat:
Uporabnik Brrane pravi:
Kot smo ugotovili, je črpalka (Novax 20B) OK, le premočna je. Težave z regulacijo moči. Kaj pa, če bi tej črpalki enostavno porezali krila? Mislim, da bi ji malo skrajšal centrifugalne lopatice (porezali s fleksom
smile-1.gif
. Je kdo že pomislil na kaj takšnega?

Ne komplicirat . Če te moti prehitro pretakanje zapiraj na pipici od kjer pretakaš
 

zoki

Pripravnik
23. sep 2007
264
5
18
Vem, da je bilo že govora o ph metrih... obstaja kak relativno kvaliteten ph meter za zmerno ceno? Podobno kot Thermapen pri termometrih.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.952
323
83
ph metri se načeloma gibljejo tako:
- poceni kitajci od 5€ dalje
- en srednji razred (npr testo) cca 100€
- profi opremam, od 500€ gor
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Ksz.
Glede hlajenja kotla... je kdo razmišljal v smeri, da bi ga od zunaj ovil z bakreno/inox cevko, čez pa izolacijo? Izogneš se stiku "še ene zadeve" s pivino, če je stik z kotlom dober imaš načeloma veliko površino hlajenja... dobra ali slaba ideja?
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Ksz.
Glede hlajenja kotla... je kdo razmišljal v smeri, da bi ga od zunaj ovil z bakreno/inox cevko, čez pa izolacijo? Izogneš se stiku "še ene zadeve" s pivino, če je stik z kotlom dober imaš načeloma veliko površino hlajenja... dobra ali slaba ideja?

Chiller potopiš v boil zadnjih 10 min. Zadeva je glede higiene s tem rešena :)
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Aha. Pol pa ne vem, strokovno ne znam razložit, a vseeno sem mnenja, da bi tak način ohlajanja kar trajal...
 

reflex

Pripravnik
23. feb 2016
191
9
18
Ja tak način bi imel ogromno temperaturnih izgub med posodo in spiralo in bi ohlajanje trajalo znatno dlje časa. Sistemi kot je recimo BM. imajo to rešeno z dvojno steno, tako ima voda direktni stik s posodo karero ohlaja.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.497
8.862
113
Ksz.
Glede hlajenja kotla... je kdo razmišljal v smeri, da bi ga od zunaj ovil z bakreno/inox cevko, čez pa izolacijo? Izogneš se stiku "še ene zadeve" s pivino, če je stik z kotlom dober imaš načeloma veliko površino hlajenja... dobra ali slaba ideja?
Tole bi blo no go, če mene vprašaš. BM ima rešeno hlajenje preko plašča in je precej neučinkovita zadeva. Jest zadevo kombiniram s potopno spiralo, ki je za batche do 50 litrov še najučinkovitejša in najenostavnejša zadeva, plašč seveda pomaga, samostojno bi se pa kar namatral, da bi ohladil zadevo.
 

ArcaneWater

Pripravnik
9. dec 2016
115
1
18
Evo počasi se priblizujem uresnicitvi mojega projekta za električno pivovarno. Batch bo cca 50 litrski (70 litrski lonci), in vse pod kontrolo CraftBeerPI, 5 senzorjev za temperaturo 2 sta za nadzor HLT zraven še 2 pumpi. Kaj pa priporočate za ohlajanje? Bi dodal kar plate chiller?
 

Pivopivec1

Pripravnik
23. feb 2014
318
9
18
Evo počasi se priblizujem uresnicitvi mojega projekta za električno pivovarno. Batch bo cca 50 litrski (70 litrski lonci), in vse pod kontrolo CraftBeerPI, 5 senzorjev za temperaturo 2 sta za nadzor HLT zraven še 2 pumpi. Kaj pa priporočate za ohlajanje? Bi dodal kar plate chiller?

Ce bos lahko delal whirpool potem izberi plate chiller, zraven imas potem se zaprt sistem. Pa dobro spucaj plate chiller po hlajenju.
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Moje mnenje je, da je scam. Torej, če bi se kisik vezal na kovino bi morali zamaški postati rjavi oz bi se morala na njih pojaviti neka oksidna plast, sploh pa so vedno premazani z neko barvo ali prozorno zaščitno plastjo. Drugič, če bi se pojavil oksid, zamaški kajkmalu ne bi več tesnili, ker bi se deformirali (podobno kot kaka rja na avtu, ko napihne barvo) in se potem ne bi več lepo prilegali vratu steklenice. Oksid bi lezel naprej in verjetno privzdignil zamašek, morda čisto malo vendar verjetno dovolj, da bi notri prišlo še več kisika oz steklenica ne bi več tesnila. Ponavadi je na spodnji strani zamaška neka guma, da zamaški tesnijo. Guma tudi ne veže kisika, sploh ker gre v našem primeru za molekule kisika in ne za elementarni kisik.
Če ima kdo boljšo razlago naj me seveda popravi.
 

trpo

Pripravnik
10. jan 2015
175
17
18
Kot sem jaz videl naj bi v zamašku bile neke snovi (ne kovina), ki vežejo kisik nase. To se aktivira, ko se zamašek zmoči. Torej po polnjenju moraš steklenico obrniti na glavo in teh zamaškov n e smeš sanitizirati (sicer bi prehitro "aktiviral" reakcijo). Moje mnenje, da če uporablaš dobre pivovarske prakse za higieno in preprečevanje oksidacije, ti zamaški niso potrebni. Sekundarna fermentacija v steklenici med karbonacijo ti tako ali tako porabi večino morebitnega kisika, ki ga vneseš v pivo med stekleničenjem.
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Tole jaz ne verjamem da kaj deluje. Paziš med pretakanjem in polnjenjem da se ne peni. Sicer pa že večkrat omenjeno. Pustiš pred zapiranjem steklenice pokrite z zamaški 15-30 minut, da co2 izpodrine kisik
 

zoki

Pripravnik
23. sep 2007
264
5
18
Razmišljam, da bi si še jaz povečal pivovarno :) Ker smo lani trse posekali, sta mi ostala 150L in 120L rostfraj soda. To bi izkoristil za Mash in Boil kettle. Dodal bi še enega 80L za HLT pa vse skup povezal nekako po tej skici:

P = pumpa, FB = false bottom, CFC = counter flow chiller

Narisal sem sicer 4 pumpe, ampak verjetno bi rabil samo 2?
Grelec, ki je narisan spodaj bi bil na nekem nosilcu katerega bi potem potopil najprej v HLT za gretje vode (mash in sparge), potem pa bi ga dal v Boil kettle za vretje.

Zdaj pa vprašanja:
- je 2x3kW dovolj? je ta ideja s potopnim sploh ok?
- kam dati mash grelec pri cirkulaciji. Kot pretočni na linijo, ali pod false bottom v sod not?
- kako veste kdaj vklopit pumpo pri spargeu... kaj če je stuck sparge, pa zelo počasi teče?
- sem še kaj pozabil?