Oprema

Wofk

Pripravnik
18. jan 2014
182
0
16
A ima kdo kakšno informacijo, kje bi se dalo dobiti pralnike in izplahovalnike kozarcev. Tiste plastične, ko ponavadi srečuješ na kakšnih večjih craft festivalih?
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Ali se lahko STC veže na kombiniran hladilnik (hladilni del in ločen zamrzovalni del) tako, da STC upravlja s temperaturo v hladilnem delu, zamrzovalni pa še naprej zamrzuje? Ali je potrebna posebna znanost, razdiranje itd.?
 

anze92

Pripravnik
23. dec 2015
178
12
18
Vecinoma imajo locene napeljave in se da.
Se vedno bo treba malo razdiranja, da termostat vrineš v napajanje hladilnika, ampak je zadeva dokaj enostavna.
 
  • Všeč mi je
Reactions: HafnerMa

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Zdravo, zanima me kakšno terarijsko žarnico uporabljate za gretje fermentacijske komore? Počasi se bo začelo hladnejše vreme in bo potrebno malo greti :)
Kako močna bi morala biti za klasičen hladilnik (širina 60 cm) brez zamrzovalnega dela in visok 2 m?
Najlepša hvala. Kolikor vem bi bilo dobro narediti tako, da ob prižigu grelca prižgemo tudi ventilator, da je toplota čimbolje razporejena po volumnu hladilnika?
 

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
Zdravo, zanima me kakšno terarijsko žarnico uporabljate za gretje fermentacijske komore? Počasi se bo začelo hladnejše vreme in bo potrebno malo greti :)
Kako močna bi morala biti za klasičen hladilnik (širina 60 cm) brez zamrzovalnega dela in visok 2 m?
Najlepša hvala. Kolikor vem bi bilo dobro narediti tako, da ob prižigu grelca prižgemo tudi ventilator, da je toplota čimbolje razporejena po volumnu hladilnika?

Zdravo,

Jaz uporabljam navadno 100w zarnico pa zadostuje ;-) res da je hladilnik malo manjsi ampak mislim da bo dovolj. Vsaj pri meni zadostuje.

Glede ventilatorja je pa fino dat noter kaksnega ja. Sploh glede na to da mas nekoliko vecji hladilnik.

Lahko pa s pomocjo fizike resis zadevo in zarnico montiras nekje spodaj in ti bo zrak sam krozil.

Amm glede terarijskih zarnic je malo problem ker tockovno grejejo, pac so namenjene da gre zival spodaj.
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Hm... 100w grelno telo montirat v plastični hladilnik in vsekupi priklopit na termostat za 10eu, je meni precej nevarno. Sem probal, ampak tale 100w žarnica se res močno ogreje... Najbolja rešitev je grelni pas! Jaz imam dva... Prvi teden je v hladilniku (da je temp. bolj konstantna), potem pa s pasom vred postavim na tla (cca 13s pozimi) in lepo drži na 20c kolikor časa je potrebno. Tako da lahko po enem tednu že kuham novo rundo.
Ni nobene visoke temperature ali bojazni pred požarom...
 

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
Hm... 100w grelno telo montirat v plastični hladilnik in vsekupi priklopit na termostat za 10eu, je meni precej nevarno. Sem probal, ampak tale 100w žarnica se res močno ogreje... Najbolja rešitev je grelni pas! Jaz imam dva... Prvi teden je v hladilniku (da je temp. bolj konstantna), potem pa s pasom vred postavim na tla (cca 13s pozimi) in lepo drži na 20c kolikor časa je potrebno. Tako da lahko po enem tednu že kuham novo rundo.
Ni nobene visoke temperature ali bojazni pred požarom...

Verjetno je res grelni pas najboljsa resitev, tudi najelegantnejsa!

Drugace pa zarnico je treba “pametno” zmontirat ja drugac je lahko nevarno, jaz jo imam na vratih na 5cm debelem profilu, keramicno “fasngo” ter
Pod profilom tudi tisto folijo ki je kao izolacija. Nobena stena/vrata se niso bila niti topla mal bolj.
 

anze92

Pripravnik
23. dec 2015
178
12
18
Jaz sem kar en star fen zvezal v podoben sistem (kallilnik čilijev), vezal na stc-1000 in nastavil sondo blizu izhoda, da je prav čas ugasnill. Itak 20L tekočine ne pregreješ kar tako, ima dovolj lastne toplotne kapacitete.

Grelne pase sem pa kupil preko aliexpresa in jih zvezal s spodnjim termostatom.
Zelo simpl, morš si vzet kako urco, da pogruntaš sistem, ampak potem pa dela ko keks :)

https://www.aliexpress.com/item/May...322.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4d0PCxql

https://www.aliexpress.com/item/220...255.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4d0PCxql
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Star fen?? Tudi to sem že slišal... ŠE enkrat premisli kako varno se sliši...

Tole je to https://pivovarium.si/si/pivovarstvo/333-grelni-pas-za-fermentor.html?search_query=pas&results=6

V prostoru 20C segreje do 28C, kar je dovolj za večino belgijskih sevov, v prostoru cca 13C pa lepo drži na 20C, jaz ga imam priklopljenega na STC1000 na "heat" in deluje odlično. Pripneš ga čimbolj proti dnu da se tekočina greje in dviguje in s tem drži enakomerno temp. Pas se lepo nastavi, narjen je za Mr. Malt fermentorje, uporabil sem ga tudi že na 25l flaškonu. Segreje se toliko, da ga brez problema držiš v roku, tako da lahko res mirno spim ;)
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
imam 60 l fermentor od plane in ponavadi delam 40 l batche. torej bi ibl ta v redu? trenutno ne vem kakšnih dimenzij je fermentor. imam tudi stc1000. ali bi tak bil v tem primeru v redu?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.842
3.865
113
Sicer tudi za manjše batche to velja ampak pri 60l fermentorju računaj da boš med aktivno fermnetacijo prej rabil hlajenje kot pa gretje. Fermentacije razvije precej toplote in v hladilniku (dobro izolirano okolje) bo proizvedene toplote več kot pa jo izolacija sploh izgubljala.

Za vzdrževanje temperature v hladilniku bo vsak ki ima izkušnje s starimi hladilniki (mehansko stikalo na vratih) vedel povedat da ena navadna žarnica za hladilnik (ne vem koliko so močne, pomojem 10-15W) proizvede precej energije. Tako da samo za vzdrževanje temperature je 25W vrh glave.

Če rabiš pa segret pivo oz. dvigovat temperaturo pa računaj da rabiš malo več moči, recimo okoli 50W bi bilo že ok če ne rabiš ravno da se cel fermentor v 1h segreje za par stopinj!

Še 1x pa, prvič ko boš delal ali imej prikjučeno še hlajenje na kontroler ali pa spremljaj temperaturo med fermentacijo ker bi hitro zna "pobegnit" nad nivo kot si ga želiš.
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Hvala za odgovore. Seveda se strinjam, da bo prej potrebno hlajenje. To bo seveda priključeno. Kot sem napisal to razmisljam ze za naprej, ko bodo temperature nižje in bo v tem prostoru blizu 5°C. Najlepša hvala se enkrat!
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Kako bi se obnesla tale zadeva za razdelitev co2 po kegih?
Bi šlo?
 

Priponke

  • 190F80D7-7B5A-4C7C-BF90-33EE562FE726.png
    190F80D7-7B5A-4C7C-BF90-33EE562FE726.png
    575,1 KB · Ogledi: 246