Oprema

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.852
3.869
113
Za food grade imaš mehke lote na kositer-srebrni osnovi, ponavadi so 97-3 (sn/ag). Flux jasno moraš uporabljat drugače ti ne steče, je pa za food grade poseben flux. Sicer se večina fluxov raztaplja v vodi, tako da ga lahko kasneje BP spereš.

Sam inox opremo (mufne, pipe, priklope) lotam z hard lotom, ponavadi 45% srebro. Se da lepo tudi baker. Samo hard lot je malo overkill za spajanje mehkih bakrenih cevi!
grin1.gif
 

si30n

Pripravnik
6. jun 2014
119
3
18
Uporabljam tale "cheap" kitajski barley crusher: https://www.youtube.com/watch?v=2InPdzv2fhg

Vsake toliko časa se mi zgodi, da se valj vrti v prazno. Potem včasih pomaga, da zavrtim nazaj in spet naprej, včasih je treba s tankim rezilom požokati po zrnju, včasih pa je treba vsa zrna dat ven in pogledat, kaj ga blokira. Se komu to tudi dogaja? Poleg tega nisem čisto prepričan, ali sem pravilno sestavil vse skupaj, namreč pri meni se vrti samo en valj, drugi je statičen.
 

reflex

Pripravnik
23. feb 2016
191
9
18
V čem je sedaj točno težava? Če se valj vrti in ne melje ne potegne not zrnja jih bo potrebno malenkost razmakniti.
Lahko so tudi premalo nasekani in ne primejo zrnja.
Če pa blokira se ne vrti bo pa vrjetno težava v ležajih.
 

reflex

Pripravnik
23. feb 2016
191
9
18
Ja z vrtenjem ročice se vrti samo en valj ko pride vmes zrnje to potegne še drugi valj da se vrti.
 

si30n

Pripravnik
6. jun 2014
119
3
18
Težava je v tem, da se valj vrti v prazno in ne melje zrnja. Bolj razmaknil pa ne bi, ker imam že tako malce več kot default (0.39). In ko imaš enkrat zrnje notri, ne veš točno kaj delaš, ko premikaš valje. Tako da čisto možno, da so valji slabo nasekani.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.852
3.869
113
Zariba oz. ustavi se ti negnani valj, je kar pogosta težava pri poceni rolerjih. Eni rešujejo tako da s plastiko zaščitijo vpetje osi valja ker tam noter ko pride zrnje povzroči da se vse skupaj zatakne. Ko sem sam razmišljal da bi menjal mojo staro dobro corono, sem malo pogledal o težavah teh "poceni" mlinčkov in prišel do zaključka da tega ne rabim!
grin1.gif


Težave pri zanič mlinčkih na valje so: zatikanje oz. ustavljanje negnanega valja, luft v oseh, izraba površine valjčkov, rjavenje površine valjčkov ...
10.gif
 

si30n

Pripravnik
6. jun 2014
119
3
18
Misliš na tole? https://ibb.co/hqgzuF

Meni se je v obče čudno zdelo, zakaj je tule sploh razmak oz. zakaj ni zaprto do te mere, da se vidi samo polovico obeh valjev ... Torej v teoriji poskrbim za to, da bo ta luknja zaprta in bi moralo rešit problem?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.852
3.869
113
Ne vem točno če (samo) tam pride noter. V glavnem med ohišjem in valjem ima os malo lufta in tam se lahko nabere zrnje ki potem blokira drugi (negnan) valj. Vmes daš malo mehkejši material (plastiko/les) ki potem skrbi da tam vmes nič ne pade. Pa kar se spomnem priporočajo da redno (na)mastiš gibljive dele osi (lahko je olivno olje oz. kaj podobnega), pomaga tudi pri tem da dobi os kasneje luft!
grin1.gif
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Živjo!
Kaj je bolje za hladilno komoro?
Hladilnik, skrinja ali hladilna omara?
Doma imam viška hladilnik, sam ps hladilnikom ne moreš dobit nizkih temperatur, a ne?
 

anze92

Pripravnik
23. dec 2015
178
12
18
Seveda gre, normalno delujoč hladilnik gre tudi v minus.
Priporočam še manjši ventilator za boljši prenos toplote.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
326
83
Citat:
Uporabnik si30n pravi:
Uporabljam tale "cheap" kitajski barley crusher: https://www.youtube.com/watch?v=2InPdzv2fhg

Vsake toliko časa se mi zgodi, da se valj vrti v prazno. Potem včasih pomaga, da zavrtim nazaj in spet naprej, včasih je treba s tankim rezilom požokati po zrnju, včasih pa je treba vsa zrna dat ven in pogledat, kaj ga blokira. Se komu to tudi dogaja? Poleg tega nisem čisto prepričan, ali sem pravilno sestavil vse skupaj, namreč pri meni se vrti samo en valj, drugi je statičen.

Zelo dobro poznam zadevo, zaradi nje izgubil ogromno živcev....moj sicer ni cheap, je pa res da je ogromno premlel že pri prejšnjem lastniku in nato še pri meni.
Problem so valji, ker izgubijo griff, oz ostrino. Pri meni je pomagalo to, da sem ga razstavil na vsake 100kg zmletega slada in z trikotno pilo pobrusil utorške, da je malo naostrilo zobke. Je p to kar zamudno, pa roka začne bolet :D
Imaš pa ene valjčke, ki imajo preko gumice pogon še drugega valja. https://www.mojepivo.si/mojepi...mill-basis.html

Sicer je pa razmak okrog milimetra popolnoma dovolj
 

si30n

Pripravnik
6. jun 2014
119
3
18
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Citat:
Uporabnik si30n pravi:
Uporabljam tale "cheap" kitajski barley crusher: https://www.youtube.com/watch?v=2InPdzv2fhg

Vsake toliko časa se mi zgodi, da se valj vrti v prazno. Potem včasih pomaga, da zavrtim nazaj in spet naprej, včasih je treba s tankim rezilom požokati po zrnju, včasih pa je treba vsa zrna dat ven in pogledat, kaj ga blokira. Se komu to tudi dogaja? Poleg tega nisem čisto prepričan, ali sem pravilno sestavil vse skupaj, namreč pri meni se vrti samo en valj, drugi je statičen.

Zelo dobro poznam zadevo, zaradi nje izgubil ogromno živcev....moj sicer ni cheap, je pa res da je ogromno premlel že pri prejšnjem lastniku in nato še pri meni.
Problem so valji, ker izgubijo griff, oz ostrino. Pri meni je pomagalo to, da sem ga razstavil na vsake 100kg zmletega slada in z trikotno pilo pobrusil utorške, da je malo naostrilo zobke. Je p to kar zamudno, pa roka začne bolet :D
Imaš pa ene valjčke, ki imajo preko gumice pogon še drugega valja. https://www.mojepivo.si/mojepi...mill-basis.html

Sicer je pa razmak okrog milimetra popolnoma dovolj

Pri men je kao nov, samo še vedno od Kitajca. :D In se mi zdi, da je ostrina dokaj OK. Kako bi sicer ocenil ostrino, ti mora na poteg poškodovat blazinico prsta? Na koncu dneva je vedno tako - malo denarja, malo muzke.
 

koloid

Pripravnik
24. sep 2015
226
0
16
Moja Corona povprečno opravlja delo. Moti me to, da os med vrtenje rahlo odstopa od srednjice. Posledica tega je da na levi strani zobnika melje bolj fino kot na desni. Rešitev bi bila uležajena os - v praksi bi to zelo težko naredil v sprejemljivi toleranci. Mogoče ima kdo še kakšno idejo kako fiksirat os, da bi bila fiksna?