Oprema

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
V fazi fermentacije se itak pivo tako meša da ni problema, potem pa najbrž ne rabiš da se ti grejo enakomerno oz, če sploh.

Sam imam na inox fermentorju v garaži 10m tega ovito enakomerno po celi višini + 1cm ovoja iz izolacijske pene (armaflex) in stvar deluje oz. bi bilo dovolj celo samo 5m grelnega kabla.
 

reflex

Pripravnik
23. feb 2016
191
9
18
Če imaš prirejen hladilnik ni problema STC-1000 kontroler ti lahko vklaplja tudi grelec "manjša žarnica" ki ga pritrdiš nekam v notranjost hladilnika.
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik reflex pravi:
Če imaš prirejen hladilnik ni problema STC-1000 kontroler ti lahko vklaplja tudi grelec "manjša žarnica" ki ga pritrdiš nekam v notranjost hladilnika.

Kaj pa vem... Tej grelni elementi v hladilniku mi ne dišijo ravno najbolj zaradi varnostnih razlogov. PA še termostat za 5EU...
crazy1.gif
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
V fazi fermentacije se itak pivo tako meša da ni problema, potem pa najbrž ne rabiš da se ti grejo enakomerno oz, če sploh.

Sam imam na inox fermentorju v garaži 10m tega ovito enakomerno po celi višini + 1cm ovoja iz izolacijske pene (armaflex) in stvar deluje oz. bi bilo dovolj celo samo 5m grelnega kabla.

V kleti imam v največjem mrazu 12-13C, fermentor bo itak v hladilniku. Rabim pa za gret po primarni femrentaciji, da držim še nekaj dni 20C.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Jaz imam v kleti, kjer imam robo in kjer tudi pozimi fermentiram, radiator, ki ga prižgem in zraven potinem fermentorje...temp. je ravno prava. Če ga nimaš, mogoče kak premični radiator na olje ali elektriko? Pa magari čez narediš nekakšen "šotor", da ti toplota ne zbeži.
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik rookie pravi:
Kaj pa ti kitajski grelci, kadunc?
Niso ok?
Res tale od malta zgleda bolj komercialen, a na ebayu so od par eu naprej...

Ja, samo ima direkt 230V priklop! Če kupiš samo trak, potem rabiš še traflc itd.
Imam mr. malt fermentor, sae pravi bo padel gor kot ulit - sklepam.
Sem dobil že par dobrih feedbackov za te grelce (ne za dotičenga, ampak na sploh), tako da si bom omislil enega.
Ja, z malo energije bi se dalo pa tudi cenej čez pridet...
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Citat:
Uporabnik kadunnc pravi:
Citat:
Uporabnik rookie pravi:
Kaj pa ti kitajski grelci, kadunc?
Niso ok?
Res tale od malta zgleda bolj komercialen, a na ebayu so od par eu naprej...

Ja, samo ima direkt 230V priklop! Če kupiš samo trak, potem rabiš še traflc itd.
Imam mr. malt fermentor, sae pravi bo padel gor kot ulit - sklepam.
Sem dobil že par dobrih feedbackov za te grelce (ne za dotičenga, ampak na sploh), tako da si bom omislil enega.
Ja, z malo energije bi se dalo pa tudi cenej čez pridet...

Greje pa najbrž na samo eni stopnji...piše, da je idealen za tam, kjer je temperaturo prostora 10C. Kar pomeni, da če imam prostor, ki ima npr. 14C, pa dam gor grelec, bo grel preveč. Ne vem...
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik HafnerMa pravi:
Citat:
Uporabnik kadunnc pravi:
Citat:
Uporabnik rookie pravi:
Kaj pa ti kitajski grelci, kadunc?
Niso ok?
Res tale od malta zgleda bolj komercialen, a na ebayu so od par eu naprej...

Ja, samo ima direkt 230V priklop! Če kupiš samo trak, potem rabiš še traflc itd.
Imam mr. malt fermentor, sae pravi bo padel gor kot ulit - sklepam.
Sem dobil že par dobrih feedbackov za te grelce (ne za dotičenga, ampak na sploh), tako da si bom omislil enega.
Ja, z malo energije bi se dalo pa tudi cenej čez pridet...

Greje pa najbrž na samo eni stopnji...piše, da je idealen za tam, kjer je temperaturo prostora 10C. Kar pomeni, da če imam prostor, ki ima npr. 14C, pa dam gor grelec, bo grel preveč. Ne vem...

Ne... Saj ga imaš na termostatu. Ko preseže ugasne... Sej hladilnik kompresor ti tudi samo na eni stopnji hladi
wink-1.gif
 

si30n

Pripravnik
6. jun 2014
119
3
18
Nabavil sem mini zamrzovalnik za manjše batche. Seveda si ga nisem dobro ogledal in sem spregledal, da police niso police, temveč vir ohlajanja, zaradi česar ne spravim nobenega fermentorja notri.
bonk.gif


Slika: https://www.dropbox.com/s/60iu1pigd5jopzp/2017-08-30%2016.01.48.jpg?dl=0

Vprasanje v stilu reševati kar se rešiti da: a je sploh varno upogniti hladilne cevi? Malce sem jih namreč že. In ali lahko prerezem vmesne manjše prečne povezave, ki služijo samo za stabilnost police, verjetno čez njih ne gre ničesar?
confused-1.gif
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik pivoljub pravi:
Citat:
Uporabnik pivoljub pravi:
Zanima me če bi bila ta cev primerna za hladilnik pivine.
http://www.bolha.com/gradnja/o...;kw=bakrena+cev

Cev je bakrena 8mm
Nameraval sem narediti 2 tuljave različnih premerov.


LP

A res nebi noben vedel ali bo ta cev pretanka ali ne ??

Ja mal več previdnosti bo treba pri ukrivljanju. Potreboval boš nek trd valj v premeru katerega potrebuješ, potem pa samo počasi in potrpežljivo.
Jaz sem delal z 10mm brez problema...
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Ne vem sicer, zakaj naj ne bi bla primerna za sanitarno vodo, ampak presek ti ne bo igral neke vloge, dokler je zadeva dovolj dolga -> imas dovolj hladilne povrsine. Jst sem sel na podobno varianto, nisem siguren, mislim da imam hladilnik iz 10mm in 10m dolzine.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Bakrene cevi za sanitarno vodo so v notranjosti površinsko obdelane s posebnim premazom tako da baker ni v direktnem stiku z vodo oz. je povšina gladka in nima por. Zunaj so najbrž enake kot za ogrevanje tako da je s tega stališča vseeno oz. čisti baker je baker, nimaš kaj falit.

Glede 8mm .. kaj pa vem, zna bit da bo cev precej mehka in sama spirala potem dokaj "nestabilna" oz. moraš bolj pazit da jo po nesreči ne zviješ ali speštaš. Pa s stališča pretoka voda predstavlja 8mm že omejitev za klasično "polcolsko" napeljavo in ni idealna ker ne moreš spravit toliko hladne vode skozi kot jo tehnično lahko dobiš iz pipe. Sicer pa bo stvar delovala (kot rečeno pazit pri zvijanju).
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Tehnicno, bi jaz sel na dvojno tuljavo ce bi prej racunal s tem... torej Tkos in dvojno navitje. Da je vec pretoka in povrsine. Sicer se mi zdi 10mm "overkill" kar se tice pretoka, se mi zdi da ne smem imet do konca otprte pipe ker prehitro tece in enako efektivno hladi ce je na pol odprta...?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Kako hladi vidiš z primerjavo med vstopno in izstopno temperaturo. Če gre ven mrzla voda potem nima smisla povečevat pretoka ker ne bo hlajenje nič boljše, to se ponavadi pri spiralah v loncu zgodi čez nekaj časa če ni mešanja pivine ker je temperatura okoli navitja enaka temperaturi vode, ostala pivina pa ne uspe ogrevat tega dela tako hitro kot se hladi.

Če ti teče ven iz spirale pa vrela voda pa večji pretoka zagotovo pomaga, fizika vedno drži!
evil.gif
 

pivoljub

Pripravnik
5. maj 2015
130
0
16
Sem imel namen narediti 2 naviji. Eno majše in eno večje, da bo čimvečja površina.
Samo za pretok nisem vedel če bi bila lahko pretanka cev.
Bom naredil pa bo kar bo
smile-1.gif