Oprema

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Citat:
Uporabnik stricek18 pravi:
Zanima me kako imate kaj nastavljene SCT kontrolerje in kakšno temperaturno razliko držite med vretjem.

Sam imam že nekaj časa nastavljeno na:
Temperatura fermentacije npr. 20 stopinj (kontroler nastavljen na eno stopinjo manj), pa se mi zdi da je premalo da bi lahko šel dve stopinji dol ob višku fermentacije.

Razmišljal sem da bi ob fermentacijski temmp. 20 stopinj, na začetku nastavil na 20, ob pojavu znakov fermentacije bi šel na 18 (pivina cca. 20), po koncu viška fermentacije pa bi spet nastavil nazaj na 20.

Časovni zamik vklopa imam nastavljen na 1 min in temperaturni zamik 1 stopinja.

Zanima me če ima kdo kakšno mnenje na podlagi izkušenj, ali je to ok ali ne

Težko boš vnaprej nastavljal, ena opcija je da daš sondo od kontrolerja v fermentor oz. jo nalepiš na obod in izoliraš od zunaj. S tem boš držal temperaturo piva in ne hladilnika, boš pa imel v temperaturi velike "fazne" zamike ki se znajo (odvisno od kapacitete hladilnika) poznat tudi potem na temperaturi piva. Ampak ponavadi tole ni tak problem ker itak je 90% toplotne "kondenzacije" v hladilniku pivo.

Zakaj ne moreš uravnavat temperature samo zunajosti si pa poglej tale moj primer (ravno shranjujem log fermentacije):
temp.png




tolmačenje grafa: "pivo" se je delalo v neogrevani garaži, cca. 5C je bila povprečna temperatura v času ko je nastal graf (cca 2 dni podatkov). Sladico (pivino) sem preko pretočnega hladilnika ohadil na cca. 17C, potem sem kontroler nastavil na 19C (ogrevanje fermentorja). Temperaturo je dosegel relativno hitro, v roku ene urce, to je tisti prvi dvig na začetku grafa. Potem se je vmes grelec še 2x vključil da je korigiral temperaturo, to je bilo v času "lag časa".

Potem sledi zanimiv del, zaradi fermentacije se je temperatura začela dvigat in gretje ni bilo potrebno. Fermentor je sicer izoliran cca. 2/3, zgornja tretjina in pokrov pa je bil ves čas "neizoliran". Kljub temu da je bilo v prostoru 5C je temperatura narasla na 23C ob vrhuncu fermentacije. Potem je počasi začela padat in e vidi na koncu še prvi vklop grelca.

Torej 19C nastavljeno, 23C doseženo, temperatura okolice pa 5C.

Skratka sploh pri ale pivih kjer je fermentacija bolj burna zna bit da bosta temperatura zraka v hladilniku in temperatura samega piva zelo različni. Tehnično bi moral potem hladilnik furat na recimo 0C (zrak) oz. skoraj nonstop da bi hladil pivo na 20C med fermentacijo. Problem je ker tega ne moreš izračunat, niti ne veš kako se bo obnašal kvas (celo isti kvas se lahko vsakič malo drugače). Tako da edina dobra rešitev je meritev temperature direktno v fermentorju.

Na kaksen nacin naj pa merim temperaturo v fermentorju? Naj sondo razkuzim in reskiram en pokrov, ga prevrtam, dam eno dihtungo skozi katero gre sonda in merim v fermentorju. Samo obcutek imam da sonda plava 😂
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Citat:
Uporabnik stricek18 pravi:
Zanima me kako imate kaj nastavljene SCT kontrolerje in kakšno temperaturno razliko držite med vretjem.

Sam imam že nekaj časa nastavljeno na:
Temperatura fermentacije npr. 20 stopinj (kontroler nastavljen na eno stopinjo manj), pa se mi zdi da je premalo da bi lahko šel dve stopinji dol ob višku fermentacije.

Razmišljal sem da bi ob fermentacijski temmp. 20 stopinj, na začetku nastavil na 20, ob pojavu znakov fermentacije bi šel na 18 (pivina cca. 20), po koncu viška fermentacije pa bi spet nastavil nazaj na 20.

Časovni zamik vklopa imam nastavljen na 1 min in temperaturni zamik 1 stopinja.

Zanima me če ima kdo kakšno mnenje na podlagi izkušenj, ali je to ok ali ne

Težko boš vnaprej nastavljal, ena opcija je da daš sondo od kontrolerja v fermentor oz. jo nalepiš na obod in izoliraš od zunaj. S tem boš držal temperaturo piva in ne hladilnika, boš pa imel v temperaturi velike "fazne" zamike ki se znajo (odvisno od kapacitete hladilnika) poznat tudi potem na temperaturi piva. Ampak ponavadi tole ni tak problem ker itak je 90% toplotne "kondenzacije" v hladilniku pivo.

Zakaj ne moreš uravnavat temperature samo zunajosti si pa poglej tale moj primer (ravno shranjujem log fermentacije):
temp.png


tolmačenje grafa: "pivo" se je delalo v neogrevani garaži, cca. 5C je bila povprečna temperatura v času ko je nastal graf (cca 2 dni podatkov). Sladico (pivino) sem preko pretočnega hladilnika ohadil na cca. 17C, potem sem kontroler nastavil na 19C (ogrevanje fermentorja). Temperaturo je dosegel relativno hitro, v roku ene urce, to je tisti prvi dvig na začetku grafa. Potem se je vmes grelec še 2x vključil da je korigiral temperaturo, to je bilo v času "lag časa".

Potem sledi zanimiv del, zaradi fermentacije se je temperatura začela dvigat in gretje ni bilo potrebno. Fermentor je sicer izoliran cca. 2/3, zgornja tretjina in pokrov pa je bil ves čas "neizoliran". Kljub temu da je bilo v prostoru 5C je temperatura narasla na 23C ob vrhuncu fermentacije. Potem je počasi začela padat in e vidi na koncu še prvi vklop grelca.

Torej 19C nastavljeno, 23C doseženo, temperatura okolice pa 5C.

Skratka sploh pri ale pivih kjer je fermentacija bolj burna zna bit da bosta temperatura zraka v hladilniku in temperatura samega piva zelo različni. Tehnično bi moral potem hladilnik furat na recimo 0C (zrak) oz. skoraj nonstop da bi hladil pivo na 20C med fermentacijo. Problem je ker tega ne moreš izračunat, niti ne veš kako se bo obnašal kvas (celo isti kvas se lahko vsakič malo drugače). Tako da edina dobra rešitev je meritev temperature direktno v fermentorju.

Mogoče bi bilo bolje če ne bi bil izoliran?
Veliko je odvisno tudi od materiala fermentorja... Steklo bolj drži temp. kot plastika...
Jaz sem meril v višku fermentacije, je bilo 4 stopinje razlike okolica/pivina.
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik stricek18 pravi:
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Citat:
Uporabnik stricek18 pravi:
Zanima me kako imate kaj nastavljene SCT kontrolerje in kakšno temperaturno razliko držite med vretjem.

Sam imam že nekaj časa nastavljeno na:
Temperatura fermentacije npr. 20 stopinj (kontroler nastavljen na eno stopinjo manj), pa se mi zdi da je premalo da bi lahko šel dve stopinji dol ob višku fermentacije.

Razmišljal sem da bi ob fermentacijski temmp. 20 stopinj, na začetku nastavil na 20, ob pojavu znakov fermentacije bi šel na 18 (pivina cca. 20), po koncu viška fermentacije pa bi spet nastavil nazaj na 20.

Časovni zamik vklopa imam nastavljen na 1 min in temperaturni zamik 1 stopinja.

Zanima me če ima kdo kakšno mnenje na podlagi izkušenj, ali je to ok ali ne

Težko boš vnaprej nastavljal, ena opcija je da daš sondo od kontrolerja v fermentor oz. jo nalepiš na obod in izoliraš od zunaj. S tem boš držal temperaturo piva in ne hladilnika, boš pa imel v temperaturi velike "fazne" zamike ki se znajo (odvisno od kapacitete hladilnika) poznat tudi potem na temperaturi piva. Ampak ponavadi tole ni tak problem ker itak je 90% toplotne "kondenzacije" v hladilniku pivo.

Zakaj ne moreš uravnavat temperature samo zunajosti si pa poglej tale moj primer (ravno shranjujem log fermentacije):
temp.png




tolmačenje grafa: "pivo" se je delalo v neogrevani garaži, cca. 5C je bila povprečna temperatura v času ko je nastal graf (cca 2 dni podatkov). Sladico (pivino) sem preko pretočnega hladilnika ohadil na cca. 17C, potem sem kontroler nastavil na 19C (ogrevanje fermentorja). Temperaturo je dosegel relativno hitro, v roku ene urce, to je tisti prvi dvig na začetku grafa. Potem se je vmes grelec še 2x vključil da je korigiral temperaturo, to je bilo v času "lag časa".

Potem sledi zanimiv del, zaradi fermentacije se je temperatura začela dvigat in gretje ni bilo potrebno. Fermentor je sicer izoliran cca. 2/3, zgornja tretjina in pokrov pa je bil ves čas "neizoliran". Kljub temu da je bilo v prostoru 5C je temperatura narasla na 23C ob vrhuncu fermentacije. Potem je počasi začela padat in e vidi na koncu še prvi vklop grelca.

Torej 19C nastavljeno, 23C doseženo, temperatura okolice pa 5C.

Skratka sploh pri ale pivih kjer je fermentacija bolj burna zna bit da bosta temperatura zraka v hladilniku in temperatura samega piva zelo različni. Tehnično bi moral potem hladilnik furat na recimo 0C (zrak) oz. skoraj nonstop da bi hladil pivo na 20C med fermentacijo. Problem je ker tega ne moreš izračunat, niti ne veš kako se bo obnašal kvas (celo isti kvas se lahko vsakič malo drugače). Tako da edina dobra rešitev je meritev temperature direktno v fermentorju.

Na kaksen nacin naj pa merim temperaturo v fermentorju? Naj sondo razkuzim in reskiram en pokrov, ga prevrtam, dam eno dihtungo skozi katero gre sonda in merim v fermentorju. Samo obcutek imam da sonda plava 😂

Sonda ne plava, mogoče jo prinese na gladino zaradi fermentacije, ampak je še vedno precej bolj točno kot zunaj fermentorja.
NE vem zakaj vas je strah da boste okužili pivo, če bo sonda v pivini? Kako pa merite temp. ko hladite? Najverjetneje je sonda v pivini - če se takrat ne okuži, se tudi v fermentorju ne bo...
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.554
8.909
113
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Tle si me pa zgubil... resno: za kaj mora material za fermenter zdrzat 100C? Razkuzevanje z oxijem je v topli/vroci vodi, starsan niti ni treba da je vroc...? Torej tudi cev za tocenje pivine iz PVCja naceloma ni ok, ker je ne smes gret na tolko?
(Ce je to nek benchmark/nuja bom zacel prekuhavat stvari itq, ampak tolko da vem...)

Cev za točenje pivine iz PVCja je OK, ni pa najbolje, boljša je iz silikona. Ne, PVC cevi res ne smeš poparit, jo pa komot zavržeš, ko se usvinja, ker je poceni. Kar se pa pip tiče, če so namenske iz bele plastike komot zdržijo vrel oksi, če ga nebi, bi ble moje že zdavnaj fuč, pa so še take, kot so ble pred petimi leti, pa jih pred vsakim varjenjem namočim v vrel oksi oziroma ne čisto vrel, na 90 stopinj nekje, ker je to edini način, da dobiš vse ven. PVC cev splakneš z vročo vodo in je čista, v pipi se pajsa kvas 3-4 tedne.
Kakorkoli obrneš je najboljši sterilizator še vedno vroča voda, bolj je vroča, učinkovitejša je, tko da res ne razumem, kje me izgubljaš. Namenske pipe zdržijo vrelo vodo, preverjeno.
 
Nazadnje urejeno:

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Na točki razkuževanja... sej po principu zdrave pameti mi je jasno, da več kot boš naredil, manj šanse je, da kaj ostane. Nisem mislil, da se kvas dejansko zažre v plastiko. Nekako sem do sedaj dobil občutek, da je spiranje z razkužilom dovolj. Vzeto na znanje, dodatna pozornost pipici torej
smile-1.gif
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
777
195
43
Kot že rečeno sem jaz namenske pipice uničil v vrel vodi (kupljene na vsezapivo.si). Je pa res da sem jih mogoče malce preveč časa imel v vreli vodi. Od takrat naprej jih ne prekuhavam več ampak samo namakam v zelo vroči vodi.
 

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
Na kaksen nacin bi sondo od SCT-1000 spravil v fermentor? Jo dam notr zraven vrelne vehe al naredim posebaj luknjo za sondo?? Na kaksen nacin bi to potem zatesnil, in kako je s ciscenjem sonde
 

Pivopivec1

Pripravnik
23. feb 2014
318
9
18
Citat:
Uporabnik stricek18 pravi:
Na kaksen nacin bi sondo od SCT-1000 spravil v fermentor? Jo dam notr zraven vrelne vehe al naredim posebaj luknjo za sondo?? Na kaksen nacin bi to potem zatesnil, in kako je s ciscenjem sonde

Jaz sem rešil to na takšen način, da sem dal analogni termometer (podoben je termometru za merjenje telesne temperature) v pol literni kozarec vode, ki je v istem prostoru kot fermentor. Predpostavljam, da je temperatura v kozarcu vode po določenem času enaka temperaturi v fermentorju. Treba pa upoštevat +2 ali 3 stopinje več v fermentorju med glavnino fermentacije. Za kvas us 05 imam v kozarcu 18 stopinj, tako da predvidevam, da je v fermentorju okrog 20. Za vsa piva delam tako in mislim, da ne zgrešim dost. V fermentor se mi ne zdi potrebno dajat sonde.
 

smarty

Pripravnik
5. okt 2014
477
0
16
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Tle si me pa zgubil... resno: za kaj mora material za fermenter zdrzat 100C? Razkuzevanje z oxijem je v topli/vroci vodi, starsan niti ni treba da je vroc...? Torej tudi cev za tocenje pivine iz PVCja naceloma ni ok, ker je ne smes gret na tolko?
(Ce je to nek benchmark/nuja bom zacel prekuhavat stvari itq, ampak tolko da vem...)

Cev za točenje pivine iz PVCja je OK, ni pa najbolje, boljša je iz silikona. Ne, PVC cevi res ne smeš poparit, jo pa komot zavržeš, ko se usvinja, ker je poceni. Kar se pa pip tiče, če so namenske iz bele plastike komot zdržijo vrel oksi, če ga nebi, bi ble moje že zdavnaj fuč, pa so še take, kot so ble pred petimi leti, pa jih pred vsakim varjenjem namočim v vrel oksi oziroma ne čisto vrel, na 90 stopinj nekje, ker je to edini način, da dobiš vse ven. PVC cev splakneš z vročo vodo in je čista, v pipi se pajsa kvas 3-4 tedne.
Kakorkoli obrneš je najboljši sterilizator še vedno vroča voda, bolj je vroča, učinkovitejša je, tko da res ne razumem, kje me izgubljaš. Namenske pipe zdržijo vrelo vodo, preverjeno.

Jaz enako delam.
Vsakič, ko operem fermentor dam na kose pipico in jo vrem kake par sekund na 100°C.
Nato jo dam v vroč oxi za par minut, jo vzamem ven in sestavim nazaj in spet v oxi pomočim in nato pritrdim na fermentor
smile-1.gif

Se je tudi meni sesula, ko sem jo prvič dal na 100°C... ampak imam sedaj vse pipice zavarjene tako, da jih lahko prekuhavam
smile-1.gif
 

quagga

Pripravnik
4. jul 2015
111
1
18
Vidim, da je okrog sterilizacije precej megle in rahlo hecnih nasvetov. Ker delam v biotehnologiji in imam s sterilizacijo precej izkušenj... je tole moje mnenje na hitro:
Edini (doma, sem ne štejem gama sterilizacije, etilen oksida in podobnih svinjarij) način sterilizacije je avtoklaviranje (vsaj 20 min na 120 C v nasičeni vodni pari).
Torej, če hočeš predmet sterilizirat imaš na voljo ekonom pisker (kjer je ravno okrog 120 C), kjer predmet steriliziraš 20 min. V tem primeru bo iz piskra prišel sterilen.
Za ostale domače postopke ne moremo uporabljat izraza "sterilizacija" saj ne odstraniš npr. nobenih spor ali biofilmov. Zmanjšaš pa število mikričev na površini - bioburden.
Če želiš občutno zmanjšat bioburden, imaš na voljo na primer 1 M NaOH ali 6 % peroksid. Teh dveh se sam redno poslužujem.
Če želiš čisto malo zmanjšat bioburden imaš oxy, etanol in podobno. Z oxyjem ponavadi sperem opremo.
Če se želiš samo malo bolje počutit, poliješ z vročo vodo.

Na splošno zgleda, da pivina ni kaj dosti dovzetna za okužbe. Če ne drugo, nihče ne dela batcha aseptično tako, da sterilizacija niti ni smiselna, saj že iz zraka dobiš v pivino gromozansko količino mikričev.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.554
8.909
113
Nihče ne govori o sterilizaciji, v pivovarstvu govorimo o sanitetni čistoči. Vrel oxi pač poskrbi za čistočo, nikakor ne sterilnost.
 
Nazadnje urejeno:

joorn

Pripravnik
15. feb 2015
168
2
18
Citat:
Uporabnik quagga pravi:
Vidim, da je okrog sterilizacije precej megle in rahlo hecnih nasvetov. Ker delam v biotehnologiji in imam s sterilizacijo precej izkušenj... je tole moje mnenje na hitro:
Edini (doma, sem ne štejem gama sterilizacije, etilen oksida in podobnih svinjarij) način sterilizacije je avtoklaviranje (vsaj 20 min na 120 C v nasičeni vodni pari).
Torej, če hočeš predmet sterilizirat imaš na voljo ekonom pisker (kjer je ravno okrog 120 C), kjer predmet steriliziraš 20 min. V tem primeru bo iz piskra prišel sterilen.
Za ostale domače postopke ne moremo uporabljat izraza "sterilizacija" saj ne odstraniš npr. nobenih spor ali biofilmov. Zmanjšaš pa število mikričev na površini - bioburden.
Če želiš občutno zmanjšat bioburden, imaš na voljo na primer 1 M NaOH ali 6 % peroksid. Teh dveh se sam redno poslužujem.
Če želiš čisto malo zmanjšat bioburden imaš oxy, etanol in podobno. Z oxyjem ponavadi sperem opremo.
Če se želiš samo malo bolje počutit, poliješ z vročo vodo.

Na splošno zgleda, da pivina ni kaj dosti dovzetna za okužbe. Če ne drugo, nihče ne dela batcha aseptično tako, da sterilizacija niti ni smiselna, saj že iz zraka dobiš v pivino gromozansko količino mikričev.

Zdej pa mene zanima , kje se dobi 6% peroksid in kakšna je cena ? Ali ga lahko nanašaš z pršiko in koliko časa pred pretakanjem oziroma uporabo je priporočena uporaba peroksida ?
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Ksz.
Danes dobil par inox sodckov... sicer na prvi pogled ok, se pa vidi da se je moralo neko vino pacat na dnu, ker je ostalo malo rdecega v robu kjer je var. Zna kdo povedat, kako optimalno izvest ciscenje tega? Torej, organsko topilo, ki ne poskoduje inoxa - lahko notri nalijem neko mocno bazo (mogoce naspricam s cistilom za pecice?) in dobro izperem... ne bi rad unicil povrsine, spet pa ne bi neke hude kemije studiral za to
smile-1.gif
 

koloid

Pripravnik
24. sep 2015
226
0
16
Vprašanje za znalce iz področja elektrotehnike. Imam na razpolago termostat Cotherm GTLH 0008, ki sem ga skupaj z grelcem izplenil iz enega starega mini bojlerja. Ali se da ročno nastavljat termostat temperaturo izklopa in kako? Termostat je tovarniško nastavljena ( verjetno na 70°C) jaz bi ga pa potreboval za T=100°C. Kakšna ideja?

Imate morda še kakšno idejo, kako bi lahko uporabil grelec iz starega 5l bojlerja ne da bi posebej za to delal luknje v loncu. Morda bi ga lahko uporabil samo za držanje temperature sladice ali pa za dogrevanje vode ko je električni tok cenejši..
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.884
113
To je najbrž mehanski (plinski) termostat. Ponavadi če se jih da nastavljat imajo na sebi vrtljiv gumb ki dejansko upravlja preklopni ventil. Vseeno so tele termostati ponavadi omejeni na zelo ozko temperaturno območje ker so noter mehanska stikala posebej prilagojena za primarni namen. Natančnost takih mehanskih termostatov je zelo nizka in imajo načeloma zelo visoke odklopne razlike.

Glede na to da omenjaš grelec z manjšega bojlerja, gre najbrž za max. 10A grelec in tole lahko upravljaš s poceni kitajskimi kontrolerji. Večina jih ima nazivni tok za 16A, tako da je 10A čisto varna limita. Ti digitalni termostati so precej natančni, večina teh novih ima celo 0.1C resolucije.

Aja pa za 100C termostat malo razmisli kaj bi rad. Vretja se ne da upravljat s termostatom, voda bo namreč v fazi vretja imel ves čas enako temperaturo (100C oz. natačneje to določa tlak/nadmorska višina), razlika pri moči dogrevanja se na temperaturi ne bo poznala pač pa se bo samo spreminjalo "izparevanje".
 

koloid

Pripravnik
24. sep 2015
226
0
16
Termostat ne vem ali je plinski ali je tekočina v sondi. Piše pa na njemu da je kokr za 20A.
Na začetku sem bil precej navdušen ker sem z lahka prišel do grelca in termostata. Potem pa ko malo razmisliš / prebereš kako in kaj, ugotoviš, da nima smisla časa izgubljat z starim bakrenim grelcem in netočnim termostatom.
Jah , če že na elektriko bo bolje grelec iz INOX-a in pa digitalna regulacija.
Hvala