Oprema

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
Pozdravljeni pivovarji,

Evo odločil sem se da vam predstavim mojo "nano" pivovarno. Prostor sem končno uredil do konca ter prišel tudi do vse potrebne opreme. Namen predstavitve je da mogoče kdo dobi kakšno idejo oziroma kdo najde kakšno idejo za izboljšsavo,..

Najprej ena slika prostora, kjer se vidi vse kako je postavljeno, organizirano,...


Takole sem izdelal omarico za mlin (mattmill basic). Omarica ima notri lepo "lijak" da se nanj naveže vreča, in se lepo zapre, tako se med mletjem nič ne praši. Mlin imam nastavljen na 1mm. Lijak je precej večji kot pa originalen (po načrtu), tako da lahko notri vsujem ves slad naenkrat (6,5 kg). Mlin poganjam z baterijskim vrtalnikom. Potrebujem cca 5 min za 5-6 kg.



Takole sem pripravil omarico za grainfatherja in za grelec vode za izpiranje. Zadeva funkcionira vrhunsko. Na posodo z sparge vodo priklopim cev, na drugo stran tuš slušalko in s pomočjo gravitacije izpiram slad. Zraven pa lepo vse od grainfatherja lahko pospravim v poličke


Takole izgleda omarica za pivo ter prazne ter očiščene steklenice


Omarice za slad ter "počivanje" piva v fermentorju. Na omaro ga postavim še za 10-14 dni po primarni fermentaciji v hladilniku.


Moj fermentacijski hladilnik s kontrolerjem SCT-1000. Za hlajenje uporabljam kompresor hladilnika, notri sta zmontirana tudi dva ventilatorja za kroženje zraka, ki sta na timer (15 min deluje/15 min ne deluje). Ker imam prostor v kleti in se v zimskih mesecih zgodi da je v prostoru tudi samo 15-16 stopinj sem v hladilnik namontiral tudi infrardečo grelno luč (100W), ki skrbi, da mi ogreva hladilnik v kolikor je potrebno. Zadeva funkcionira tako kot mora. Hkrati pa je gretje vrhunska stvar ob izdelavi lager piva, ko iz fermentacijske dvigujem na diacetil rest.



Upam da sem komu dal kakšno idejo kako naj si uredi vse skupaj oziroma prosim za kakšen nasvet kaj se še da izboljšati.
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik stricek18 pravi:
Pozdravljeni pivovarji,

Evo odločil sem se da vam predstavim mojo "nano" pivovarno. Prostor sem končno uredil do konca ter prišel tudi do vse potrebne opreme. Namen predstavitve je da mogoče kdo dobi kakšno idejo oziroma kdo najde kakšno idejo za izboljšsavo,..

Najprej ena slika prostora, kjer se vidi vse kako je postavljeno, organizirano,...


Takole sem izdelal omarico za mlin (mattmill basic). Omarica ima notri lepo "lijak" da se nanj naveže vreča, in se lepo zapre, tako se med mletjem nič ne praši. Mlin imam nastavljen na 1mm. Lijak je precej večji kot pa originalen (po načrtu), tako da lahko notri vsujem ves slad naenkrat (6,5 kg). Mlin poganjam z baterijskim vrtalnikom. Potrebujem cca 5 min za 5-6 kg.



Takole sem pripravil omarico za grainfatherja in za grelec vode za izpiranje. Zadeva funkcionira vrhunsko. Na posodo z sparge vodo priklopim cev, na drugo stran tuš slušalko in s pomočjo gravitacije izpiram slad. Zraven pa lepo vse od grainfatherja lahko pospravim v poličke


Takole izgleda omarica za pivo ter prazne ter očiščene steklenice


Omarice za slad ter "počivanje" piva v fermentorju. Na omaro ga postavim še za 10-14 dni po primarni fermentaciji v hladilniku.


Moj fermentacijski hladilnik s kontrolerjem SCT-1000. Za hlajenje uporabljam kompresor hladilnika, notri sta zmontirana tudi dva ventilatorja za kroženje zraka, ki sta na timer (15 min deluje/15 min ne deluje). Ker imam prostor v kleti in se v zimskih mesecih zgodi da je v prostoru tudi samo 15-16 stopinj sem v hladilnik namontiral tudi infrardečo grelno luč (100W), ki skrbi, da mi ogreva hladilnik v kolikor je potrebno. Zadeva funkcionira tako kot mora. Hkrati pa je gretje vrhunska stvar ob izdelavi lager piva, ko iz fermentacijske dvigujem na diacetil rest.



Upam da sem komu dal kakšno idejo kako naj si uredi vse skupaj oziroma prosim za kakšen nasvet kaj se še da izboljšati.

Lepo narjeno. Si mogoce kaj meril koliko je razlika v temp v fermentorju in hladilniku med fermentcijo?
Uporabljas hladlinik tudi za lagering, ti gre do nule?
Koliko pa imas nastavljeno temp na stc?

Jaz bom imel najbrs dva hladilnika, pa razisljam da vzel raje eno skrinjo in en hladilnik.

Drgac pa nalepka na fermentorju je pa
zmaga.gif
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.300
-8.463
113
Ti pa na enem fermentorju kar lepo pušča pipa. Daj razstavi in jo napacaj z vazelinom, da bo bolj tesnilo. Ker tako boš slej kot prej fasal okužbo pri pretakanju.
 

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
Hvala za pohvale.

Amm nobena pipica ne pušča, samo malo je že plastika obarvana od temnih piv tako da verjetno se ti zato zdi da pušča.

Glede temperature imam urejeno tako da z izolacijsko peno pritrdim sondo na steno fermentorja in mislim da prav velike razlike ne mora bit. Nisem pa še meril. Je pa SCT-1000 bilo potrebno umerit ker "laže" za 0,8 stopinj. Ampak ima itak funkcijo da samo nastaviš odstopanje in je urejeno.
 

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
Citat:
Uporabnik HafnerMa pravi:
Vrhunsko!!! To je pravi mens room
smile-1.gif
Še mizo imaš in vse...

Hehe hvala :p Vse skupaj je v tem prostoru en teden (od kar je pospravljen, pobeljen,...) in smo ga že 2x "poganal" notri xD Tko da je res mens room ;-)
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik stricek18 pravi:
Hvala za pohvale.

Amm nobena pipica ne pušča, samo malo je že plastika obarvana od temnih piv tako da verjetno se ti zato zdi da pušča.

Glede temperature imam urejeno tako da z izolacijsko peno pritrdim sondo na steno fermentorja in mislim da prav velike razlike ne mora bit. Nisem pa še meril. Je pa SCT-1000 bilo potrebno umerit ker "laže" za 0,8 stopinj. Ampak ima itak funkcijo da samo nastaviš odstopanje in je urejeno.

Ti je kazal 0.8 stopnije preveč ali premalo?
 

ArcaneWater

Pripravnik
9. dec 2016
115
1
18
Eno vprašanje ravno naročam lonce in je cena pri pivoopremi 67eur je cena brez pipe in 116 z pipo kar se mi zdi ogromna razlika glede na eno pipo. Pa me zanima je težko privarit svojo pipo na lonec? Oziroma kakšne cene so pri lokalnih mojstrih za takšno varjenje?
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.557
8.910
113
Pokliči in se zmeni, da ti privarijo zgolj mufno z zunanjim navojem in potem daš gor navaden kroglični ventil. Gre pa za TIG varjenje. Lahko kontaktiraš tudi www.pivovarium.si, ima podobne lonce.
 
Nazadnje urejeno:

jest5

Guru
18. avg 2007
25.300
-8.463
113
Citat:
Uporabnik stricek18 pravi:

Amm nobena pipica ne pušča, samo malo je že plastika obarvana od temnih piv tako da verjetno se ti zato zdi da pušča.
Nič ni plastika obarvana, to je zasušeno pivo
wink-1.gif
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.557
8.910
113
Pipce razstavit pa namočit v vrel oxi, tudi dvakrat, če je treba, pa ne bo nobene obarvanosti.
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
777
195
43
Sicer se ne spomnim točno katere in kje sem nabavil tiste pipice, ampak z namakanjem v vrelo vodo sem jih jaz uničil 5 komadov, da niso več dihtale.
 

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
Zanima me kako imate kaj nastavljene SCT kontrolerje in kakšno temperaturno razliko držite med vretjem.

Sam imam že nekaj časa nastavljeno na:
Temperatura fermentacije npr. 20 stopinj (kontroler nastavljen na eno stopinjo manj), pa se mi zdi da je premalo da bi lahko šel dve stopinji dol ob višku fermentacije.

Razmišljal sem da bi ob fermentacijski temmp. 20 stopinj, na začetku nastavil na 20, ob pojavu znakov fermentacije bi šel na 18 (pivina cca. 20), po koncu viška fermentacije pa bi spet nastavil nazaj na 20.

Časovni zamik vklopa imam nastavljen na 1 min in temperaturni zamik 1 stopinja.

Zanima me če ima kdo kakšno mnenje na podlagi izkušenj, ali je to ok ali ne
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Tle si me pa zgubil... resno: za kaj mora material za fermenter zdrzat 100C? Razkuzevanje z oxijem je v topli/vroci vodi, starsan niti ni treba da je vroc...? Torej tudi cev za tocenje pivine iz PVCja naceloma ni ok, ker je ne smes gret na tolko?
(Ce je to nek benchmark/nuja bom zacel prekuhavat stvari itq, ampak tolko da vem...)
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.887
113
Citat:
Uporabnik stricek18 pravi:
Zanima me kako imate kaj nastavljene SCT kontrolerje in kakšno temperaturno razliko držite med vretjem.

Sam imam že nekaj časa nastavljeno na:
Temperatura fermentacije npr. 20 stopinj (kontroler nastavljen na eno stopinjo manj), pa se mi zdi da je premalo da bi lahko šel dve stopinji dol ob višku fermentacije.

Razmišljal sem da bi ob fermentacijski temmp. 20 stopinj, na začetku nastavil na 20, ob pojavu znakov fermentacije bi šel na 18 (pivina cca. 20), po koncu viška fermentacije pa bi spet nastavil nazaj na 20.

Časovni zamik vklopa imam nastavljen na 1 min in temperaturni zamik 1 stopinja.

Zanima me če ima kdo kakšno mnenje na podlagi izkušenj, ali je to ok ali ne

Težko boš vnaprej nastavljal, ena opcija je da daš sondo od kontrolerja v fermentor oz. jo nalepiš na obod in izoliraš od zunaj. S tem boš držal temperaturo piva in ne hladilnika, boš pa imel v temperaturi velike "fazne" zamike ki se znajo (odvisno od kapacitete hladilnika) poznat tudi potem na temperaturi piva. Ampak ponavadi tole ni tak problem ker itak je 90% toplotne "kondenzacije" v hladilniku pivo.

Zakaj ne moreš uravnavat temperature samo zunajosti si pa poglej tale moj primer (ravno shranjujem log fermentacije):
temp.png


tolmačenje grafa: "pivo" se je delalo v neogrevani garaži, cca. 5C je bila povprečna temperatura v času ko je nastal graf (cca 2 dni podatkov). Sladico (pivino) sem preko pretočnega hladilnika ohadil na cca. 17C, potem sem kontroler nastavil na 19C (ogrevanje fermentorja). Temperaturo je dosegel relativno hitro, v roku ene urce, to je tisti prvi dvig na začetku grafa. Potem se je vmes grelec še 2x vključil da je korigiral temperaturo, to je bilo v času "lag časa".

Potem sledi zanimiv del, zaradi fermentacije se je temperatura začela dvigat in gretje ni bilo potrebno. Fermentor je sicer izoliran cca. 2/3, zgornja tretjina in pokrov pa je bil ves čas "neizoliran". Kljub temu da je bilo v prostoru 5C je temperatura narasla na 23C ob vrhuncu fermentacije. Potem je počasi začela padat in e vidi na koncu še prvi vklop grelca.

Torej 19C nastavljeno, 23C doseženo, temperatura okolice pa 5C.

Skratka sploh pri ale pivih kjer je fermentacija bolj burna zna bit da bosta temperatura zraka v hladilniku in temperatura samega piva zelo različni. Tehnično bi moral potem hladilnik furat na recimo 0C (zrak) oz. skoraj nonstop da bi hladil pivo na 20C med fermentacijo. Problem je ker tega ne moreš izračunat, niti ne veš kako se bo obnašal kvas (celo isti kvas se lahko vsakič malo drugače). Tako da edina dobra rešitev je meritev temperature direktno v fermentorju.