Oljčno olje

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
Jaz sem ga lani kupoval po 15 EUR na liter. Možakarja klical 2 dni nazaj nima niti litra.. muha, potem še burja in je ostal brez vsega.
Iščem zdaj alternativo pri kolegu, ki ima poznane blizu Dragonje, kjer je pomagal pri obiranju. Cena mislim da bo/je tudi 15.
 
  • Všeč mi je
Reactions: p4pe in Ador

VAG

Majstr
11. avg 2007
1.747
218
63
Jaz sem ga lani kupoval po 15 EUR na liter. Možakarja klical 2 dni nazaj nima niti litra.. muha, potem še burja in je ostal brez vsega.
Iščem zdaj alternativo pri kolegu, ki ima poznane blizu Dragonje, kjer je pomagal pri obiranju. Cena mislim da bo/je tudi 15.
Jaz sem predlani opravil s frendi in kolegi nakup skupno 150 litrov pri gazdi apartmaja v Dalmaciji, po ceni 13 € na liter.
Lasten nasad ene 7 km stran od morja, šprica samo z eno eko zadevo za tisto muho, obira samo v suhem in sončnem vremenu, obvezno gre isti večer nabrano stisnit.
Kvaliteta pa taka, da me je 9 od 10ih dobesedno prosilo, če lahko še kaj nabavijo. Lansko sezono pa žal ni imel nič, samo zase slabih 20 litrov.
Prejšnji teden sem odprl zadnjo steklenico, upam, da bo letošnja sezona spet dobra.
 

jezek

Guru
24. jul 2008
2.616
1.240
113
Dalmatinska olivna olja so specificna in naceloma ne morejo konkurirati nasim in italijanskim. Seveda med poznavalci. Meni so dalmatinska ok za polit po kaksnem siru ali peceni ribi, za vse ostalo (solate, kuhanje, pecenje) pa niso
 

sixpower

Guru
22. sep 2011
2.932
2.410
113
Lublana
Obišči stran
Veliko berem o zdravilnih učinkih oljčnega olja. Vsebuje veliko antioksidantov in tudi drugih zdravilnih sestavin. Ker prihajam v leta, ko bo treba razmisliti o uživanju malo bolj zdravih zadev, saj bi rad še nekaj časa smetil po Alterju, me zanima vaše mnenje. Jaz osebno bi rad preizkusil uživanje "surovega" olivnega olja, s tem mislim vsako jutro na tešče eno čajno žlićko. In ko smo že pri te, kje kupiti res kakovostno, preverjeno dobro oljčno olje. Cena niti ni toliko važna, važna je kvaliteta.

Jaz se na olja neki ne spoznam. Tudi na čudežna zdravila ne. Ampak moje mnenje je, da boš več naredil, če z jedilnika črtaš jedi, ki so splošno znana, kot nezdrava. Oziroma le ta precej zmanjšaš in nadomesiš z manj škodljivimi.

Osebno uporabljam zgolj oljčno olje že vsaj 30 let. Sončničnega nisem jaz še nikoli v življenju kupil. Ne razumem zakaj ga ljudje sploh kupijo? Ok razumem za cvrtje ampak spet, kaj imate res tako radi ocvrte jedi? Bljak! Oljčno olje pa kupim v trgovini, kaj jaz vem kakšnega, neko srednjo ceno ponavadi. Zelo različne znamke... Ne delam neke znanosti iz tega. Imam pa rad, da ima olje okus. Nisem še probal pregrenkega ali, kot vidim tu očitno nekatera celo pečejo KWA!? :oops1:
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

Ador

Majstr
7. avg 2019
590
309
63
Jaz se na olja neki ne spoznam. Tudi na čudežna zdravila ne. Ampak moje mnenje je, da boš več naredil, če z jedilnika črtaš jedi, ki so splošno znana, kot nezdrava. Oziroma le ta precej zmanjšaš in nadomesiš z manj škodljivimi.

Osebno uporabljam zgolj oljčno olje že vsaj 30 let. Sončničnega nisem jaz še nikoli v življenju kupil. Ne razumem zakaj ga ljudje sploh kupijo? Ok razumem za cvrtje ampak spet, kaj imate res tako radi ocvrte jedi? Bljak! Oljčno olje pa kupim v trgovini, kaj jaz vem kakšnega, neko srednjo ceno ponavadi. Zelo različne znamke... Ne delam neke znanosti iz tega. Imam pa rad, da ima olje okus. Nisem še probal pregrenkega ali, kot vidim tu očitno nekatera celo pečejo KWA!? :oops1:
Pečejo, pečejo, bolj pečejo boljša so, vsaj tako pravijo. Meni je precej ogabna stvar ko naprimer ješ kaviar (pa ne tistega ta dragega) in pregrizneš ikro in se ti vsebina razlije po ustih..... Kot da je nekdo opral eno staro ribo ti pa malo te vode popiješ
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.291
2.273
113
Izbirčen sem samo pri bučnem olju.
Ga jemljem pri enem primorcu, ki ga obira samo ob polni luni!
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.835
2.089
113
Dalmatinska olivna olja so specificna in naceloma ne morejo konkurirati nasim in italijanskim. Seveda med poznavalci. Meni so dalmatinska ok za polit po kaksnem siru ali peceni ribi, za vse ostalo (solate, kuhanje, pecenje) pa niso

Specifična so, ker so nasadi z drugimi sortami oljk. Tudi med našimi in italijanskimi je kar razlika v okusu. Pri nas prevladuje istrska belica in ta daje močan okus, ko je sveže stisnjeno tudi zelo očiten vonj po frišno pokošeni travi. V italiji istrske belice je bolj malo, v dalmaciji skoraj nič, ker imajo svojo na katero so ponosni, je pa v istri.. Oljčno olje pač ni kot bučno, ki je povsod enako in enakega okusa, zažgano, si komot najdeš eno variacijo, ki ti najbolj ustreza. To z zlatimi medaljami super, se lahko pohvališ, ampak kmet ti je prodal kar je prišlo pod roke.
 

sixpower

Guru
22. sep 2011
2.932
2.410
113
Lublana
Obišči stran
Pečejo, pečejo, bolj pečejo boljša so, vsaj tako pravijo. Meni je precej ogabna stvar ko naprimer ješ kaviar (pa ne tistega ta dragega) in pregrizneš ikro in se ti vsebina razlije po ustih..... Kot da je nekdo opral eno staro ribo ti pa malo te vode popiješ

Te tvoje razlage in primerjave ne razumem. Kaj zdaj? Bolj, ko peče bolje je? Katero olje peče, kje se ga dobi? Ker me res zanima? No, jaz sicer imam tudi enega pekočega ampak ta je s čilijem.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.835
2.089
113
Pod 20€/liter je za vrhunsko, neindustrijsko pridelano olje nerealna cena. Kdor je kadarkoli obdeloval (ali pa le pobiral) oljke, ve, zakaj.
Nekatere embalaže so 0,75l in zato delujejo cenejše. Odvisno je pa tudi, za kaj ga potrebuješ - jaz recimo nobene hrane ne cvrem oz. ne uporabljam friteze, zato uporabljam le oljčno in bučno olje. Letna poraba je okoli 6 litrov.

Večina embalaž-steklenic zelo dobrih oljčnih olj je 0,5L nekatera celo samo 0,3L.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.835
2.089
113
Te tvoje razlage in primerjave ne razumem. Kaj zdaj? Bolj, ko peče bolje je? Katero olje peče, kje se ga dobi? Ker me res zanima? No, jaz sicer imam tudi enega pekočega ampak ta je s čilijem.

Je čudno napisal, ampak nekatera imajo res takšen močen okus, ki spominja na pekoč okus čilija v zelo blagi obliki. Ni pa to res, da bolj pečejo boljše je, to je odvisno od sorte oliv iz katerih je bilo olje narejeno.
 

Car

POSTman
4. avg 2007
8.314
1.185
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
No, včeraj sem po VIP varianti prišel do fantastičnega oljčnega olja. Preverjeno s strani ustreznih institucij, s certifikati in preverjeno s strani mojega prijatelja, ki je tudi njegov osebni prijatelj. Ni na "sceni", dela ga bolj zase in za prijatelje. Cena pa res nizka, za ta denar ga tudi pol litra ne dobim kolikor sem čekiral po spletu, kaj šele liter, kolikor sem ga vzel.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
Nekateri trdijo, da oljke bolj severno rastejo, bolj "zdravilno" je olje. Torej slovensko je po tem kriteriju boljše od dalmatinskega. Verjetno nekje drugje na svetu trdijo povsem drugače. Leta 2023 so bili žal pogoji pridelave v Sloveniji precej slabi in je bilo tega olja hudo malo.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
Jaz se na olja neki ne spoznam. Tudi na čudežna zdravila ne. Ampak moje mnenje je, da boš več naredil, če z jedilnika črtaš jedi, ki so splošno znana, kot nezdrava. Oziroma le ta precej zmanjšaš in nadomesiš z manj škodljivimi.

Osebno uporabljam zgolj oljčno olje že vsaj 30 let. Sončničnega nisem jaz še nikoli v življenju kupil. Ne razumem zakaj ga ljudje sploh kupijo? Ok razumem za cvrtje ampak spet, kaj imate res tako radi ocvrte jedi? Bljak! Oljčno olje pa kupim v trgovini, kaj jaz vem kakšnega, neko srednjo ceno ponavadi. Zelo različne znamke... Ne delam neke znanosti iz tega. Imam pa rad, da ima olje okus. Nisem še probal pregrenkega ali, kot vidim tu očitno nekatera celo pečejo KWA!? :oops1:

Glede na napisano bi ti svetoval, da najdeš nekoga, ki prodaje svoje olje...če drugega ne, ti bo jasno da iz trgovine tudi pod razno nisi užival oljčnega olja.

Ne rabiš se bat 'pečenja'...bo pa enostavno: hladno stiskano oljčno olje.

Drugače pa..zadnje čase je vse bolj popularno hladno stiskano sončnično olje...sam ga še nisem probal, menda da je top zadeva, cene se gibljejo (bojda) okoli 10 EUr po litru.
 

jezek

Guru
24. jul 2008
2.616
1.240
113
Ja, je top! Solata ima nor okus. Mislim da ga dela celo Gea v mini flaskah in je odlicno!
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Nekateri trdijo, da oljke bolj severno rastejo, bolj "zdravilno" je olje. Torej slovensko je po tem kriteriju boljše od dalmatinskega. Verjetno nekje drugje na svetu trdijo povsem drugače. Leta 2023 so bili žal pogoji pridelave v Sloveniji precej slabi in je bilo tega olja hudo malo.
Belica je grenka in bolj ostrega okusa. Za zdravila je pa tako znano, bolj so grenka, bolj pomagajo. :)
 
  • Ljubezen
Reactions: Pepe