Oddaja včeraj na SLO1

Bitch_inside

PEPCA 2007
18. jul 2007
3.608
1
36
Ljubljana
Če kdo pozna kakšno družino, za katero ve da so v stiski, naj sporoči in se lahko na alterju ponovi dobrodelna akcija izpred par let. mislim, da se bo našlo kar nekaj ljudi, ki bodo pripravljeni nekaj dat od sebe - v materialni ali denarni obliki.

lp
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.864
3.892
113
Citat:
Uporabnik sajkek pravi:
jaz problem vidim samo pri tistih ki jim zdravje resno zjebe lajf, vse ostalo so lena govna.

Za ljudi ki nisi sposobni (dokazano) skrbeti zase oz. ustvarjati nekega "dohodka" , država nameni še malce več kot samo miloščino (socialno podporo), poleg tega take ljudi aktivno vključujejo v raznorazne programe, kjer nekaj delajo in celo zaslužijo (precej je invalidskih podjetji ki zaposlujejo duševne in fizične invalide). Tudi nevladne organizacije tem ljudem pomagajo. Tudi okolje jim pomaga. Skratka ni da ni, še tak revež, vedno se najde rešitev.

Potem pa pogledamo te socialce, ki se vlačijo po TVjih in časopisih in ne vem kje še! Največja revščina kar jo premorejo je v glavi! Večina je delovno sposobnih, pa noče sprejeti dela (boli križ, težave z živci, hemeroidi, ...). Sicer zakaj bi ga, njihov moto je "več jamraš, več dobiš" .. in potem imaš primere, ki hodijo s položnicami za neke "nadstandardne" dobrine od karitasa, rdečega križa do župnika in ne vem še koga. Vedno se najde en, ki plača in misli da je naredil dobro delo. Sicer pa tudi če ne plačajo, po zakonu jim ne more nihče nič vzeti - itak so socialni problem in so še bolj zaščiteni. Tako se potem začaran krog tudi še bolj sklene, kup dolgov ki jih ni potrebno plačat dokler nimaš denarja ... dokler nimaš denarja, da za preživetje socialna država. Vmes še malce fušaš pa imaš za nadstandard (LCD TV, čike in alkohol), ki ti pomeni luksuz!

Ta pravih revežev pa nihče ne pokaže, družine kjer delata starca za minimalca, omogočata svojim otrokom lagodno življenje ampak špara se pa povsod. Sicer prave revščine se ne vidi, ampak za vsak EUR se ve kam bo šel. Vse točno prepračunano v dolgih nočeh, ko otroci mirno (sicer niti ne) spijo, v zraku pa je tista napetost, žalost in hkrati optimizem - sej bo, nekako že! To so pravi reveži naše družbe, ampak njih nihče ne vidi, niti se sami ne izpostavljajo. Če komu, potem takim pripada socialna podpora za TRUD in znanje s katerim se prebijajo skozi življenje, ker to ni enostavno (kar oni prvi vedo, zato se tega niti ne lotijo).
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
V tej isti skupini so tudi t.i. prišleki, iz bivše yuge, stanujoč na cca 40 m2, familija šteje vsaj 5 članov. Delovno aktivnih je pa eden, ali pa še ta ne. Imam(o) preveč take v našem koncu. Fotr mutav, lenuh, da smrdi za njem, od vseh sinov dela samo najstarejši v komunali, oba brata sta lenuha...od enega žena ( bosanka, ki jo je uvozil ) mu je že rodila 2 otroka...torej take MI plačujemo ! !
In takih je v državi preveč .
Pa še nekaj...tisti, ki so res pomoči potrebni....tisti so tiho, jamrajo povečini samo čefurji, kako jim je hudo !
lp
 

boc

Majstr
1. avg 2007
2.366
432
83
Se bi strinjal z vecina napisanim, problem so otroci oz. tisti, ki so odvisni od taksnih ljudi.
In tem je najbolje pomagati direkt, ne da se da starsem kes, ampak, da se direkt nabavi stvari za otroke in se da njim.
 

Gox

1.200. registrirani uporabnik
24. sep 2007
1.978
69
48
44
www.citroenar.com
Se strinjam z napisanim ...

Ne morem verjet ko tako po TV pokaže kakšno družino ... 4-5 članov, polnoletni otroci, pa dela mogoče eden .. ostali pa ne dobijo službe ...

Ne dobijo? Ali je nočejo dobiti?

Da bi bil jaz v takem primeru, bi šel od firme do firme, od vrat do vrat in spraševal za delo ... ni vrag da vsaj eden ne bi rabil pomočnika/čistilca/delavca za trakom ... pa magari bi bilo to za 300€ ... vsaj nekaj prinese domov, če pa doma jamra da ni službe, pa je res ne bo dobil.

Mislim da je veliko mladih precej izbirčnih ... in na ponujeno delo reče ... "ooo tega za ta denar pa ne bom delal" Pa je raje doma in jamra ... ko pa slučajno čez 5 let dobi kako priliko za delo, pa ima natanko 0 delovnih izkušenj in niti ne ve kako zgleda bit 5x8ur na teden zaposlen.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
tako sem bil jaz brez besed, ko je od punce mlajši brat, ki je zdaj trejič vpisan na drug faks izjavil, da on pa že nebi šel za kuharja zdaj, da bo pol za jurija celo življenje delal...
 

Jerez

Pripravnik
27. jul 2007
561
0
16
Imam tak občutek, da mediji (zopet) izrabljajo socialno stisko za take zgodbe. Še posebej so mojstri pri Tedniku, kjer je vsako oddajo jok in stok. Sicer razumem stisko zaradi odpuščanja, bolezni. itd., ampak večina jih je le preponosnih da bi iskali delo (magari na črno).
V lokalni fabriki so jih odpustili okoli 500. In ker so gospođe navajene na šiht hodit max. 500 m od doma, se jim zdi katastrofa denimo se vozit v Lj, ki je oddaljena 20 km. Pa šiht mora bit od 7-15, čik pavze vsako uro,...
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.543
5.524
113
Ponekod v tujini ob koncih tedna hodijo po hišah in ponujajo košenje trave in urejanje vrta (opremo imajo s seboj v kombiju). Ne vem sicer, kako bi se to pri nas obneslo (verjetno bi se takoj našla kakšna inšpekcija ali davkarija), je pa pač ena od možnosti zaslužka. Če uspeš pridobiti stalne stranke, pa se lahko celo razvije v posel.
 

brgo

Fizikalc
14. avg 2007
5.783
0
36
Milky way
Citat:
Uporabnik Jerez pravi:
V lokalni fabriki so jih odpustili okoli 500. In ker so gospođe navajene na šiht hodit max. 500 m od doma, se jim zdi katastrofa denimo se vozit v Lj, ki je oddaljena 20 km. Pa šiht mora bit od 7-15, čik pavze vsako uro,...

Saj to je to. Čisti odraz naših delavcev. Nobenih delovnih navad, vse bi imeli pred nosom, same pravice... pač kot v časih socializma, ko je bilo vse njihovo in so (ne)delali kar jim paše. Stanovanje so kar avtomatično dobili v kraju, kjer so jim DODELILI službo. Da zato zdaj malo zaslužijo, ker zna njihovo delo opravljati vsakdo in jih lahko kadarkoli zamenja nekdo, ki je pripravljen delat za manj denarja, je nemogoče dojet. Ko je bil čas za študij in pridobivanje znanj je bila bolj pomembna vrednota it v lokalno fabriko za 8 ur in popivat po šihtu.

Sicer pa imam raje takšne, ki so dejansko pripravljeni nekaj delat, kot pa parazite na tedniku. Pa čeprav so za povprečne delavce vse DRUGI krivi, če za njih ni dela in plač, ne pa njihova nekonkurenčnost. Je kdo pomislil, da bi si sam zagotovil delo, če so drugi grdi in mu ne dajo dela? Seveda, tovarne so še vedno od delavcev in se samo godi krivica.

Se pa spomnim, ko je pogorel IUV, so pri dvevniku itervjuvali delavce in je eden ogorčeno povedal, da delo se sicer najde, ampak bi se moral vozit v LJ in je to nemogoče. V LJ! Iz Vrhnike! OMG no! Jaz sem pa mislil, da sem boga za jajca prijel, ko sem se nehal vozit 80km daleč in se vozim samo še 56...

Ne vem no, prepričan sem, da pri nas prave revščine ni, ker ni lačnih in prezeblih. Tudi dokler bo toliko lastništva nepremičnin revščine ne more bit. Obstaja samo foušija, ker imajo nekateri več, ker so preprosto boljši in bolj pridni. Torej po slovensko barabe.

Seveda obstajajo tudi zaresne barabe in tajkuni, ampak taki so bili prej in so sedaj ekstremi v manjšini.
 

Mare77

Fizikalc
13. feb 2009
1.324
7
38
47
Okolica južne LJ.
No, no... Takole posploševati pa tudi ne gre... Resnica je nekje v sredini ponavadi. Kaj je bilo včasih, se ne da spremeniti, leta nazaj so bile drugačne vrednote in takrat se ni toliko dalo na visoko izobrazbo. Tudi ni bilo denarja in možnosti kot danes. Brezposelni imajo dve skupini, ki težko dobita delo in to so mladi brez izkušenj in delavci nad 50 let, ki pa so prestari, da bi se še kaj naučili in jih noben več ne mara. Kako bomo mi delali do 65 leta je spet druga zgodba, če ne bomo vsi po zavodih, ker nas delodajalci ne bodo marali.
Absolutno se strinjam, da veliko ljudi izkorišča podporo in otroške doklade ter nočejo iti delati, tudi sam poznam 2 taka v daljnem sorodstvu, zame sta gnoja... ampak... to država dopušča... če bi bil bolj strog nadzor, bi se hitro popucalo take lenuhe in bi bilo tudi več denarja za tiste, ki pa res ne najdejo službe.

Trenutno je tudi težko dobiti službo, veliko podjetji odpušča in ne zaposlujejo na novo. Se jo da dobiti, ne rečem, tudi jaz sem zamenjal službo 2 leti nazaj, ko se je "recesija" že kazala, vendar sem imel izkušnje in taprava leta...
Tko da... Dejmo gledat na vso stvar z razumevanjem, niso vsi brezposelni lenuhi in pijavke !

Sedaj grem pa še za pol urice delat
cheer.gif
 

banana

Pripravnik
7. okt 2010
141
0
16
Lj
Zadnjič sem čisto po naključju spoznala oblikovalko oblačil z svojo kar uspešno trgovino v Ljubljani, celo svoj brend si je ženska naredila...

Skratka par besed, energijsko sva se ujele in začela mi je razlagat, kako je pet let nazaj izgubila zaposlitev (prof.likovne na sš), mož pa je delal za cca. 1000 eur (ravno tako prof.), imata štiri otroke.

Aktivno so tolkli revščino-otroci so se igrali z koščki blaga, plastike...kar je pač našla na kakšnem smetišču za trgovskim centrom. Pri babici so začeli obdelovati vrt in tako začeli pridelovati hrano, mož je preko vikenda pomagal ostarelim kmetom v okolici in na ta način jim je ta v zameno dal nekaj mleka, jajc, mesa.

Ona je potem na tržnici začela prodajati svoja oblačila (uspešno), najela prostor...in sedaj pravi, da ima ravno dovolj, da prispeva v družinski proračun, njeni otroci so normalni in ne razvajeni.
Lahko bi bila to zgodba za v tednik, pa se je razpletlo popolnoma drugače. Ker se niso pustili, bili so delovni in marljivi, kreativni predvsem pa se niso vdali.

Vedno se lahko v še tako brezizhodni situaciji, kaj pametnega iscimi..če ima nekdo interes.
 

banana

Pripravnik
7. okt 2010
141
0
16
Lj


Recimo profesor se bo ja bolje znašel, kot kaki FR.

[/QUOTE]

Jap, in FR gre glih tko kot profesor lahko pomagat kakšnim ostarelim kmetom, privatnikom, ki sem ter tja rabjo pomoč, vprašat po naselju, če kdo rabi kej za pomagat...sej včasih je dela dost, sam ga kakšni enostavno ne vidijo.
 

brgo

Fizikalc
14. avg 2007
5.783
0
36
Milky way
Citat:
Uporabnik Mare77 pravi:
No, no... Takole posploševati pa tudi ne gre...

Ne, nisem mislil posploševat. Ciljam na one, ki samo jamrajo kako jim je hudo in kako so vsi ostali krivi, sami pa ne naredijo popolnoma nič za svojo srečo. Se mi zdi, da če se samo malo okrog ozreš že najdeš nekaj za počet in priložnost za zaslužek. Seveda je to problem pri tistih, ki jim je bilo vedno vse zagotovljeno in k ustom prinešeno, zdaj so pa drugi krivi, ker jim ne dajo službe. Žal je to kar odsev povprečnega nizko izobraženega delavca.
 

Maxi25

Fizikalc
4. maj 2009
2.341
0
36
Citat:
Uporabnik erikson pravi:
Ponekod v tujini ob koncih tedna hodijo po hišah in ponujajo košenje trave in urejanje vrta (opremo imajo s seboj v kombiju). Ne vem sicer, kako bi se to pri nas obneslo (verjetno bi se takoj našla kakšna inšpekcija ali davkarija), je pa pač ena od možnosti zaslužka. Če uspeš pridobiti stalne stranke, pa se lahko celo razvije v posel.

Ja tole se sliši super. Me pa zanima koliko je takih, ki bi odprli vrata revežu in ga podprli za vsem. Npr. pozvoni en čičo in reče, da vam opere avto za 3 evre. Recimo. Ali bi mu dejansko zaupali avto? NE! Recimo, da nekdo reče, da bi vam pokosil travo? Spet vprašanje, saj ima žena nasejene rožice, k jih je že mož ene parkrat pokosu in po vsej verjetnosti jih bo tud ta čičo. Problem je, ker dejansko ljudje "nebi odprli vrat".
 

Maxi25

Fizikalc
4. maj 2009
2.341
0
36
Ne, nisem živela v rožicah. Pravzaprav sem ena izmed tistih, ki hodi po tržnicah in prosi za zelenjavo, sama kupujem meso, da kuham klošarjem juho. Torej z reveži imam stik. Toda to je drugače. V ozadju ni otrok, je pač le on na cesti. Mene pa bolj skrbijo otroci, katere starši so ali zabluzili, ali premalo iznajdljivi, ali enostavno v čisti krizi. Otrok ni kriv, da se to dogaja in zakaj bi moral biti prikrajšan?
 

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.854
96
48
štajerska
KSZ
tisti, ki imate poln gobec tega, kako pri nas ni revščine, kako država skrbi za folk itd upajte, da se vam kdaj kaj takega ne zgodi

nimajo vsi ljudje v štartu enakih možnosti, ni vsak človek za vse. eni so bolj iznajdljivi eni manj.
zavod za zaposlovanje in njegovi programi pa niso vredni pol žlice mrlzle vode.

s polnim gobcem in polno ritjo je lahko gobcat in se pametnega delati. tako kot tisti model, ki bo meswec ali dva živel z evrok ali dvema na dan. ( seveda ima doma ža nakupljene zaloge, svojo stanovanje itd... )

folk enostavno ne dobi službe ker SLUŽB NI. niso vsi sposobni za zdravnika ali pa prof kriminalca...
in ne moreš iti kar nekaj delati ker nimaš sredstev, lokala-delavnice itd. očitno je tu polno študentov in družboslovcev, ki jih zanekrat še oplačuje država in samo gobcajo ternimajo stika z realnostjo
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.283
3.688
113
davorinm.wordpress.com
Citat:
Uporabnik ceedevita pravi:
KSZ
tisti, ki imate poln gobec tega, kako pri nas ni revščine, kako država skrbi za folk itd upajte, da se vam kdaj kaj takega ne zgodi

nimajo vsi ljudje v štartu enakih možnosti, ni vsak človek za vse. eni so bolj iznajdljivi eni manj.
zavod za zaposlovanje in njegovi programi pa niso vredni pol žlice mrlzle vode.

s polnim gobcem in polno ritjo je lahko gobcat in se pametnega delati. tako kot tisti model, ki bo meswec ali dva živel z evrok ali dvema na dan. ( seveda ima doma ža nakupljene zaloge, svojo stanovanje itd... )

folk enostavno ne dobi službe ker SLUŽB NI. niso vsi sposobni za zdravnika ali pa prof kriminalca...
in ne moreš iti kar nekaj delati ker nimaš sredstev, lokala-delavnice itd. očitno je tu polno študentov in družboslovcev, ki jih zanekrat še oplačuje država in samo gobcajo ternimajo stika z realnostjo

467716-post_slo.gif