Obračunavanje stroškov v več stanovanjski zgradbi

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Zakaj upravnik ne bi mogel očitati še glavni števec in posredovati stanje vodovodašem?
Enkrat letno bi vodovodaši preverili cifro na glavnem števcu, kako to delajo 'štromarji' za elektriko.
Ker potem takšni, ki imajo velika nihanja porabe spet jamrajo, da je velika razlika pri poračunu. V vsakem primeru bo en in isti spet imel probleme.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Dejansko moraš "napast" Vodovod. Sicer mislim, da so dolžni števce odčitavat enkrat mesečno in tega se očitno držijo, bi pa bilo precej lažje vsem, če bi to vedno delali na isti datum in bi se potem upravnik prilagodil s svojimi odčitki.
Dejansko je vse skupaj eno navadno iskanje dlake v jajcu. Ko ima on manjšo porabo v določenem njemu ugodnem obdobju odčitka delilnih števcev, ima nekdo drug, ki je isti čas več porabil od povprečja, neugodno tarifo glede na delilnik. Zadeva se tekom leta itak porazdeli, ker je v vsakem obdobju nekdo, ki je porabil več od povprečja in nekdo, ki je porabil manj od povprečja. Konkretno on, je v juniju plačal "premalo", nekdo z višjo porabo pa je plačal "preveč", naslednji mesec je pa situacija obratna. Na dolgi rok pa brezpredmetna ...
 
Nazadnje urejeno:

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
V digitalni dobi, bi se števci lahko odčitavali sami. Enako kot elektrika.
Ja, samo je strošek teh števcev višji kot nekaj letni strošek porabljene vode.
Smo pri ogrevanju stanovanja nekoč prešli na delilnike, pa je strošek namesitve delilnikov bil enak strošku nekaj mesečnega ogrevanja. Potem pa še vsako leto dodatnih 100eur stroškov izdelav obračunov na podlagi teh delilnikov. Zato, da ima sedaj nekdo na letni ravno 30eur manj obračunane porabljene energije.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ja, samo je strošek teh števcev višji kot nekaj letni strošek porabljene vode.
Smo pri ogrevanju stanovanja nekoč prešli na delilnike, pa je strošek namesitve delilnikov bil enak strošku nekaj mesečnega ogrevanja. Potem pa še vsako leto dodatnih 100eur stroškov izdelav obračunov na podlagi teh delilnikov. Zato, da ima sedaj nekdo na letni ravno 30eur manj obračunane porabljene energije.
No ali max pretiravaš ali pa vas lupijo ko zrele banane.
Mesečni strošek obračuna števcev za vodo je pri nas 1,5296€ (imam obračun pred sabo) mesečno + kurjava mislim da enako, to pa samo v kurilni sezoni. Glede na to, da se pripelje z laptopom v avtu in v par sekundah pobere preko wi-fi vse podatke od konkretno 30+ strank, kar računalniški program potem spremeni v obračun, ki ga online pošljejo upravniku, je to precej dobro plačana ura dela. ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: zakon

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.564
942
113
Saj to je največja žalost, da kljub elektronskemu odčitavanju le-tega ne morejo narediti na 1. v mesecu ampak je vsak mesec drugače. Prva tako ne zaračunajo pavšala za razliko do polnega meseca.
So ga pa poleti 2 meseca, ko je bila oseba zadolžena za odčitavanje na dopustu/bolniški :D

Tako da najbolj sigurno je, da dobiš položnico, se prijaviš v e-vodarino in sporočaš sam.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.925
1.249
113
Tale vaša jalova voda pa je ponavadi težava števcev.
Števec se ne ustavi v trenutku ko več ni porabe ampak se še malo vrti.


Mi imamo v bloku z 30 stanovanji montiran števec za 1500 ljudi. Ampak tega noben ne ve.
Vodovod je na moje vprašanje zakaj takšen števec odgovoril da zaradi tega, ker imamo v bloku

cev za gašenje v primeru požara. Na vprašanje da takšne cevi še nisem videl. So bili tiho...


Jaz se pa ne bunim, ker če dobi vsako stanovanje svoj števec je to avtomatsko 150€ na leto več.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Tale vaša jalova voda pa je ponavadi težava števcev.
Števec se ne ustavi v trenutku ko več ni porabe ampak se še malo vrti.


Mi imamo v bloku z 30 stanovanji montiran števec za 1500 ljudi. Ampak tega noben ne ve.
Vodovod je na moje vprašanje zakaj takšen števec odgovoril da zaradi tega, ker imamo v bloku

cev za gašenje v primeru požara. Na vprašanje da takšne cevi še nisem videl. So bili tiho...


Jaz se pa ne bunim, ker če dobi vsako stanovanje svoj števec je to avtomatsko 150€ na leto več.
Pojasni prosim to kar sem označil. kakšen je števec za 100 ali 1500 ljudi? So samo večje ali manjše cevi in s tem povezani pretoki, kaj pa ima gasilna cev veze, mi pa spet ni jasno - razen seveda v povezavi s prejšnjim pretokom.

Sem dal že točen podatek odčitavanja in obračuna na mesečni ravni za števce po enotah (en števec na enoto) - slabih 20€ na leto.

Očitno imaš lastno porabi višjo kot ti jo izračuna povprečje po osebah - zato se ti ne splača dat števca not. ;)

Aja pa na teh dveh straneh smo ugotovili, da "jalova" voda sploh ni problem pri OT.
 

AndrejEnej

Guru
13. okt 2016
3.705
-484
113
145 km SZ od Opatije
V digitalni dobi, bi se števci lahko odčitavali sami. Enako kot elektrika.
Z lahkoto.
E-števec prek wireless M-Bus naprave omogoča (ali prek ožičene, ampak saj smo v 2020, halo) "priklop" tako plinskega kot tudi vodnega števca. Oba števca ob mesečnem bilingu svoji stanji pošljeta naprej E-števcu, ta pa podatke pošlje naprej do providerja.
p.s. samo morajo seveda to omogočat tudi "slave" naprave ...
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.925
1.249
113
Pojasni prosim to kar sem označil. kakšen je števec za 100 ali 1500 ljudi? So samo večje ali manjše cevi in s tem povezani pretoki, kaj pa ima gasilna cev veze, mi pa spet ni jasno - razen seveda v povezavi s prejšnjim pretokom.

Sem dal že točen podatek odčitavanja in obračuna na mesečni ravni za števce po enotah (en števec na enoto) - slabih 20€ na leto.

Očitno imaš lastno porabi višjo kot ti jo izračuna povprečje po osebah - zato se ti ne splača dat števca not. ;)

Aja pa na teh dveh straneh smo ugotovili, da "jalova" voda sploh ni problem pri OT.

Načeloma je to oznaka na števcu.

QN 2.5 je od 1 do 50 stanovanj.
QN 6 je za 350 stanovanj.
QN 10 je za 960 stanovanj.

Lahko da se je do zdaj kaj spremenilo. Samo mi še imamo vedno stari števec gor.

V novih blokih ima vsaka stranka svoj števec in samo za tega plačujejo kar precej denarja na mesec.
Na 5 let ga mora pa prit vodovod menjat, kar spet ni poceni.


Jaz plačujem vsaj 2-3x višjo porabo kot porabim. Vendar je še vedno ceneje kot bi plačeval samo za števec brez porabe.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ne boš rekel, da je 2-3X višja poraba enako 1,6€ na mesec kolikor je strošek odčitavanja in obračuna na mesec?

Števci se menjujejo na 10 let. ;)
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Ne boš rekel, da je 2-3X višja poraba enako 1,6€ na mesec kolikor je strošek odčitavanja in obračuna na mesec?

Števci se menjujejo na 10 let. ;)
Na Ptuju je 100eur letni strošek tega odčitavanja. 60eur + ddv vzamejo samo za izdelavo obračunov, preostali strošek je pobiranje meritev. Zato pq stari blok ne vem, če kateri ima to urejeno. Novi imajo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: AndrejD

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
A lahko date kako fotko tega obračuna, ker mi je cifra res nepojmljiva. Okoli 14€ je pri nas strošek upravljanja po enoti.
Bom jutri dal tudi svojega.

Najprej se stisne upravnika - tudi z odpovedjo če je treba, ta pa naj stisne firmo ki vam odčitava števce.

Edit, nov obračun od enega stanovanja:
Screenshot 2020-09-17 at 18.50.21.png
 
Nazadnje urejeno:

matofill

Guru
18. sep 2008
3.664
727
113
Kaj pa svetujete za neumen problem in sicer:

V 2 stanovanjski hiši, je bil dogovor, da se voda, med stanovanji deli po številu ljudi, sedaj sta v vsakem stanovanju po 2 osebi, ta dogovor je bil pismeno sklenjen z lastnico spodnjega in z bivšim lastnikom zgornjega stanovanja, katerega je kasneje kupila nova oseba in prevzela dogovore.

Žal je števec za vodo samo en in voda, gre iz kleti v spodnje in iz njega v zgornje stanovanje. Števec je pisan na lastnico spodnjega stanovanja.

Delitev naj bi potekala tako, da oseba spodnjega stanovanja plača celoten račun in ga da osebi zgornjega stanovanja v nabiralnik, ta pa naj bi potem polovico stroška v denarju nakazala po poštni nakaznici lastnici spodnjega stanovanja, kar deloma tudi dela. Problem, je, ker je npr. račun za določeni mesec 32 eur, torej bi morala gornja oseba vrniti spodnji 16 eur, ona pa samovoljno, ker lahko nakaže samo 10 eur. Ko je bila opozorjena že večkrat, da to ni dovolj, skladno z dogovorom, se samo sarkastično smeje in ne odgovarja.

Ti zneski so ja do 10 eur mesečno, vendar jih je v par letih že za ene 200 eur. Kako postopati ?

Opomin pred tožbo in kasneje, če ne odreagira pač tožba ? Sodni stroški bodo sigurno višji od zneska, vendar jih bo načeloma plačala ta zgornja, ko izgubi tožbo. Sicer bi bila možna delitev vode, da ima vsak svoj števec, vendar bi se večina vodov morala potegniti na novo, strošek verjetno preko 2000 eur skupaj z izvedbo.

Če ima, kdo, kaj prakse kaj in kako postopati, pač na dan z besedo, stanovalke v tej hiši silno težko ali skoraj ne komunicirajo med seboj. Na vso srečo je vse ostalo, od smeti, do KATV, do elektrike sicer rešeno, da ima vsako stanovanje svoje priključke, le pri vodi je problem. Vsak nasvet dobrodošel.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
Tudi pri nas je bil pred leti podoben problem pri treh stanovanjih. Rešeno je tako, da se za vsako stanovanje napiše število oseb, ki tam živijo, ta obrazec se da vodnemu distributerju in ta potem pošlje razdeljen račun vsakemu stanovanju posebej. Ustrezen obrazec se dobi pri distributerju.
 
  • Všeč mi je
Reactions: matofill