Obračunavanje stroškov v več stanovanjski zgradbi

BrunoMars

Fizikalc
9. jan 2020
224
50
28
Pozdravljeni, prejšnji mesec sem postal pozoren na zaračunavanje vode. V vsakem stanovanju ima vsak svoj števec vode, celotna zgradba pa ima še en glavni števec. Upravnik odčituje števce na stanovanjskem nivoju vsakega 1. v mescu. Ponudnik vode pa odčituje glavni števec kakor pride. En mesec izda položnico za 20 dni, drug mesec za 37 ...

Zaradi neenotnega odčitavanja pa sem po svojem mnenju na slabšem jaz. Naj pokažem konkreten primer:

V mesecu juniju sem porabil 5,03m^3 vode, v mesecu juliju pa 32,34m^3. Ponudnik ima ceno za m^3 vode 2,0093€.

Torej bi po enostavnem izračunu mora plačati 37,37m^2 x 2,0093 = 75,09€.

Ampak zaradi različnih datumov odčitavanj je ponudnik izstavil za junij račun za 20 dni in zato je upravnik izračunal da je cena za kubični meter vode 1,6519€

Torej sem v juniju plačal 5,03 x 1,6519€ = 8,309.

Julija pa je ponudnik seveda zaračunaš še tistih 10 dni v juniju. Upravnik je izračunal povprečno ceno za kubični meter vode 2,5352€.

Torej sem v juliju plačal 32,34 x 2,5352 = 81,98€ oziroma za oba meseca skupaj okrog 90€. Razlika je torej okrog 15€.

Seveda sem položnico zavrnil, saj se mi zdi takšen način nepošten. Žal sem imel smolo in ravno tisti mesec, ko je bil kubični meter dražji porabil veliko več vode (bazen, trava). Ampak po neki kmečki logiki se to nebi smelo dogajati. Imamo dve absolutni številki (poraba vode in cena vode) in cena nebi smela varirati. Seveda se upravnik brani, da takšne podatke dobi in nima kaj.

Kakšno je vaše mnenje? Imam sploh kakšno šanso da zmagam v tej bitki?

Za vaša mnenja se vam zahvaljujem.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Ne štekam, zakaj bi cena m3 vode bila spremenljiva oz. odvisna od datuma odčitavanja.
 

BrunoMars

Fizikalc
9. jan 2020
224
50
28
Tudi sam ne razumem tega. Ampak upravnik pravi, da on dobi položnico enkrat na mesec in znesek razdeli glede na porabo tisti mesec in ne v istem obdobju kot je zaračunano na položnici ponudnika.
 

enik14

Fizikalc
22. avg 2014
100
28
28
V blokih kjer ima vsako stanovanje svoj števec in v bloku še glavni skupni števec, se upošteva stanje glavnega števca.To stanje števca se primerja s skupnim stanjem vseh osebnih števcev. Vedno pride do negativne razlike, ker se voda nekje "izgubi", kar "strokovnjaki" pravijo jalova voda, izgubljena voda. Kje, kako in zakaj verjetno tudi upravljalec in ponudnik storitve ne vedo. Ker je treba vso vodo poplačati, se stanje glavnega števca upošteva kot porabljena voda. Ta se potem sorazmerno porazdeli med porabnike glede na porabo vode po njihovem števcu in množi s ceno za kubik vode. Cena vode se tako ne spreminja, se pa dejanska poraba. Tako si razlagam in razumem sam, saj sem se s takim primerom osebno že srečal, ko sem stanoval v bloku.
 

BrunoMars

Fizikalc
9. jan 2020
224
50
28
V našem primeru je poraba vode skoraj identična če upoštevamo odčitke na iste datume. Jalove vode je zelo malo in to mi je jasno. Tukaj gre za "izgube" izključno in samo zaradi drugačnih datumov odčitkov.

Se pravi en mesec je ponudnik izstavil račun za dejansko 20 dni. Ker je upravnik izračunal porabo v 30ih dneh je bil kubični meter "cenejši". Drug mesec je ponudnik izstavil račun za 40 dni. Ker je upravnik izračunal porabo spet za 30 dni je bil kubični meter vode "dražji". Zanima me kako se lahko temu zapostavim.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
enik14 a si ti sploh prebral vprašanje?

BrunoMars Praviloma se obračun vode s strani ponudnika (recimo Mariborski vodovod) vrši od 1. do zadnjega v preteklem mesecu, ne glede na dejanski datum odčitka. Če odčitek ni na zadnji dan v mesecu se za preostale dneve od odčitka uporabi akontacijo na podlagi pretekle porabe (mislim, da za preteklo leto, nisem pa ziher). Z naslednjim odčitkom se pa ta akontacija spet poračuna in tako naprej do nezavesti.

Edina rešitev je, da nekdo (upravnik tega ziher ne bo hotel, čeprav mu je to še najmanj dela) zadnji dan v mesecu pošlje "vodovodu" realno stanje in potem boste vedno imeli realne cifre.

EDIT:
PS: če vam res izdajajo račun samo za 20 dni in brez obračuna akontacije potem ne dela prav ponudnik in ga je treba na to opozorit!
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.475
113
ampak po moje, cena za kubik je cena za kubik, boli mene kdaj in kako oni odčitavajo. če plačam eno kilo kruha, ga moram dobiti eno kilo.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Števci po stanovanjih niso certificirani števci po normi dobavitelja in služijo zgolj kot delilniki in se preko njih računa % od celote in tu je napaka upravnika, ker če mu seštevek vseh stanovanjskih števcev pokaže 100m3, Vodovod pa kasira 50m2, bi moral preostanek kubikov prenesti v naslednji obračun.
Kot sem napisal zgoraj: najlažje da nekdo vsak zadnji dan v mesecu vpiše stanje glavnega števca v aplikacijo ali pošlje po mailu na Vodovod.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Če je cena m3 vode enaka v obeh mesecih, potem je popolnoma vseeno, kdaj se popisuje voda in tako obračuna. Matematika mora "štimat" na koncu. Lahko pa je ena druga stvar, ki sem jo imel kakšni 2 leti nazaj , ko sem polnil bazen iz vodovoda (32m3) in sicer da če presežeš neko količino vode, ki bistveno odstopa od normalne uporabe (kar polnjenje bazena vsekakor je), ti zaračunajo nek pribitek, se pa ne spomnim ali k porabljeni vodi ali h kanalščini. In ta ni majhen.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ni res, ker če je en mesec moja poraba 5% od celote in se to računa na 100m3 (v 40 dnevih) je moj delež 5m3, drug mesec pa je moj delež 10% in se obračuna na 80m3 (v 20 dnevih) je moj delež 8m3; pravilno pa bi se morala meseca šešteti in deliti z 2 in bi bil moj delež prvi mesec 4,5m3 in drug mesec 9m3. Skupaj je tako po eni varianti moj delež 13m3, po drugi pa 13,5m3, kar praktično pomeni spremembo cene m3, o čemer piše OT.
Lahko še premetavamo številke gor in dol. ;)
 

BrunoMars

Fizikalc
9. jan 2020
224
50
28
Če je cena m3 vode enaka v obeh mesecih, potem je popolnoma vseeno, kdaj se popisuje voda in tako obračuna. Matematika mora "štimat" na koncu. Lahko pa je ena druga stvar, ki sem jo imel kakšni 2 leti nazaj , ko sem polnil bazen iz vodovoda (32m3) in sicer da če presežeš neko količino vode, ki bistveno odstopa od normalne uporabe (kar polnjenje bazena vsekakor je), ti zaračunajo nek pribitek, se pa ne spomnim ali k porabljeni vodi ali h kanalščini. In ta ni majhen.

Cena vode je v obeh mesecih enaka.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Ni res, ker če je en mesec moja poraba 5% od celote in se to računa na 100m3 (v 40 dnevih) je moj delež 5m3, drug mesec pa je moj delež 10% in se obračuna na 80m3 (v 20 dnevih) je moj delež 8m3; pravilno pa bi se morala meseca šešteti in deliti z 2 in bi bil moj delež prvi mesec 4,5m3 in drug mesec 9m3. Skupaj je tako po eni varianti moj delež 13m3, po drugi pa 13,5m3, kar praktično pomeni spremembo cene m3, o čemer piše OT.
Lahko še premetavamo številke gor in dol. ;)

Vidim, kam pes taco moli, ampak če je cena ponudnika za m3 v obeh mesecih enaka in če se seštevki stanovanj (v m3) ujemajo z glavnim števcem (v m3) potem se mora račun ujemat ne glede na to, kdaj se kaj odčita. Ko pa začneš operirat z % in deleži, pa se znajo stvari zaplesti. Še vedno sem mnenja, da se gre za nekatere pribitke zaradi povečan porabe...
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Vedno se v večstanovanjski stavbi s subštevci operira z deleži - predvsem zaradi jalove vode in tudi primerov kot je ta. Seveda se predpostavlja, da je posameznikova poraba +- enaka skozi celo leto, kar pa ni nujno.

Za povečano porabo v bloku ni pribitkov, tudi prvič slišim za kaj takega na splošno, pa mi poraba (sicer v rangu do 10m3 na mesec) niha tudi za 50%. Verjamem pa, da se to zaračunava pravnim osebam - velikim potrošnikom.
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.624
985
113
Najprej je potrebno ločiti strošek po dnevih (priključnino), ki bi jo morali obračunavati po deležih stanovanjskih enot ter nato strošek vode po m3 katerega se obračuna glede na deleže po odštevalnih števcih.
Da ta drugi del točno ujameš (še posebej, če ti poraba med meseci močno niha), je najbolje kot so že zgoraj omenili, da nekdo na 1. v mesecu javi stanje glavnega števca na vodovod.
 

BrunoMars

Fizikalc
9. jan 2020
224
50
28
Odgovor upravnika:

"Vaš izračun temelji na predpostavki, da so odčitki porabe tako s strani Ponudnika, kot z naše strani istočasno narejeni. Kar pa ne drži, ker:

- za razdelitev porabljene vode upravnik odčita porabo posameznega odštevalnega števca, medtem pa ponudnik odčita glavni števec. Ker se odčitki ne vršijo istočasno prihaja do razlik v količini na mesečni ravni. Če pogledate datume odčitkov na računu od ponudnika, je obračunana količina porabljene vode za julij 2020 341,80 m3 in zajema odčitek za obdobje od 19.06.2020 do 27.07.2020 (11 dni junija in vsaj 26 dni julija) skupaj torej 37 dni porabe vode. Naši odčitki so narejeni v enakomernih intervalih in zajemajo porabo za 30 dni (+/- 1 dan). Upoštevajoč te podatke smo enak izračun, kot ste ga opravili vi za julijsko porabo, sami naredili še za junijsko porabo (za leto 2020). Na podlagi narejenega izračuna izhaja, da je bila razdeljena poraba vode za junij 2020 (naši odčitki) višja kakor količina m3, ki jih je odčital ponudnik. Torej je bila cena m3 vode na razdelilniku nižja kot bi jo izračunali iz računa od ponudnika.

Na podlagi gornje obrazložitve vašo zavrnitev ne moremo upoštevati kot upravičeno in vas pozivamo, da svoje obveznosti poravnate."


Se pravi, da so edini vzrok različni datumi odčitavanja števcev. Ampak kako je to pravno? Dejansko sem plačal več kot bi moral.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Dejansko moraš "napast" Vodovod. Sicer mislim, da so dolžni števce odčitavat enkrat mesečno in tega se očitno držijo, bi pa bilo precej lažje vsem, če bi to vedno delali na isti datum in bi se potem upravnik prilagodil s svojimi odčitki.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.972
113
EU
Zakaj upravnik ne bi mogel očitati še glavni števec in posredovati stanje vodovodašem?
Enkrat letno bi vodovodaši preverili cifro na glavnem števcu, kako to delajo 'štromarji' za elektriko.