Nujni delež od darilne pogodbe

Jene

Zelenc'
1. okt 2011
4
0
1
Pozdravljeni !

Ker dobivam zelo nasprotujoče podatke in mnenja vas prosim za pomoč v primeru dedovanja oz. zahtevka za nujni delež od že podarjene nepremičnine. situacija je sledeča. 2 sinova od katerega eden ostane doma in si z lastnimi sredstvi v hiši uredi v pritličju stanovanje,v hiši torej živi s svojima staršema. Drugi brat si uredi stanovanje drugje. Oče in mama bratu, ki je ostal doba z darilno pogodbo v last in posest prepustita stanovanje v katerem živi, ostaneta pa lastnika ostalega dela hiše. Zanima me ali po njuni smrti brat, ki se je odselil lahko zahteva delež tudi od stanovanja, ki sta ga starša podarila sinu, ki je ostal doma. Za ostali del hiše mi je jasno, da je predmet dedne mase samo, mi pa ne gre skupaj, da naj bi se lahko zahteval nujni delež tudi od že podarjenega stanovanja. Prav tako me zanima ali lahko brat, ki je ostal doma na kakršen koli način uveljavlja svoj vložek v delu in denarju, saj je praktično celo življenje pomagal vzdrževati omenjeno hišo tako z denarjem kot z delom, prav tako pa je bistveno več skrbel za starša. Drugi brat, ki ne živi doma ni v samo hišo vložil nič dela in nič denarnih sredstev.

Že vnaprej hvala za vaše odgovore.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Mater vsi bi meli cekine a da bi kdo stopil do pravnika ter plačal za nasvet pa bog ne daj....
 

rajko0028

Fizikalc
22. avg 2008
1.327
1
36
15 km SV od LJ
@AvtoFun - kaj pa tebe fovšija daje, človek se je komi registriral ti pa že pljuvaš po njem, bob mal kulturen

@Jene - ja od darilne se lahko zahteva nujni delež - če pa je en brat več vlagal pa napišite to v konkretni pogodbi (jaz sem imel primer da smo raje naredili KPP in v njej napisali da se kupnina zmanjša za vložena sredstva)
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Ravno zaradi tega ker se je ravno registriral in bi že nekaj mel rad gratis. Takšnih je ravno največ ko se registrirajo in bi kaj imeli ali kaj prodali.
 

Jene

Zelenc'
1. okt 2011
4
0
1
Pozdrav !

Se opravičujem, ker nisem vedel koliko časa po registraciji na forumu lahko postavim vprašanje.
Ali je nujni delež največ kar se lahko zahteva od tidtega dela, ki je bil prenešen z darilno pogodbo ?
Dejstvo je, da ni kaj več napisati v pogodbo ali kam drugam. Darilna pogodba je bila narejena pred 10 leti. Se pravi od podarjenega dela se lahko zahteva nujni delež in tisti, ki ni vložil niti ficka in niti minute dela(tudi v preostali del hiše) dobi prektično enako kot tisti, ki celo življenje vlaga v to nepremičnino? Saj ne rečem, je zakonito samo mi pa ni pravično. Konec koncev je nepremičnina več vredna prav zaradi vloženih sredstev za vzdrževanje.

Hvala in LP
 
Nazadnje urejeno:

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Lahko boš izkazoval svoja vlaganja z računi in ostalimi papirji. Saj menda nisi najemal fušarjev kajne?
smile-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.852
113
pri taščici
Ksz
Pa nujni delez v tvojem primeru prakticno ni enako 1/2 ampak 1/4 ce se ne motim.
Nasvet za druge uporabnike; mogoce je treba v taki situaciji kot je bila v tem primeru pred 10 leti razmisliti o izrocilni pogodbi. Ne poznam pa vseh cak glede tega, vendar se mi zdi bolj primerna kot pa darilna.
 
Nazadnje urejeno:

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.053
390
83
44
dolenska
Autofun, kaj te je razpičil? Je povprašal resno vprašanje, ne nekje kr nekaj v čveku.

Avtor teme: rešitev ti je odvetnik. Ker mislim vsaj, da ne bo/boš plačal v vrednosti tistih cajtev, ko je bila podpisana, ampak iz vrednosti današnjih.
Da ne bi kdo pameten, pravtako iz izročilne ( tko mam jaz, a stari ne verjamejo) in iz KPP. Ker na naših sodiščih je to mogoče verjemte. Sploh, če je prvo koleno.
 

rajko0028

Fizikalc
22. avg 2008
1.327
1
36
15 km SV od LJ
Citat:
Uporabnik smoukar pravi:
Autofun, kaj te je razpičil? Je povprašal resno vprašanje, ne nekje kr nekaj v čveku.

Avtor teme: rešitev ti je odvetnik. Ker mislim vsaj, da ne bo/boš plačal v vrednosti tistih cajtev, ko je bila podpisana, ampak iz vrednosti današnjih.
Da ne bi kdo pameten, pravtako iz izročilne če niso podpisali vsi dediči da se strinjajo z izročilno pogodbo se smatra kot darilna in zato se plača eventuelni delež ( tko mam jaz, a stari ne verjamejo) in iz KPP Pri KPP pa mora biti izkazan denarni tok - samo v tem primeru bo sodišče 100% upoštevalo ker drugače se vedno najde dedič ki reče da je bila KPP fiktivna (in potem moraš ti dokazati da si dal denar in ne nasprotna stran-kaj češ naša sodišča)) . Ker na naših sodiščih je to mogoče verjemte. verjamem - dokler bodo na naših sodiščih sodniki ki bodo na podlagi kao-indicev (iz obrazložitve sodbe: ker ste sami vi imeli interes - je velika verjetnost da ste sugerirali darodajalcu da naj tako napiše darilno pogodbo) obsojali ljudi bo tako Sploh, če je prvo koleno.
 

Jene

Zelenc'
1. okt 2011
4
0
1
Hvala za odgovore in razumevanje glede vprašanja. Ja res postavil sem konkretno in resno vprašanje in tudi verjamem, da to zanima marsikoga. In če nekako poenostvljeno potegnemo pod črto tisti, ki ne vloži nič in ne naredi nič za vrednost določene nepremičnine na koncu dobi praktično enako kot tisti, ki je vse svoje prihranke in ogromno dela vložil v npr. hišo in poleg tega še skrbel za starše?!
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
A sploh bereš kaj smo ti napisali?
-svoja vlaganja lahko dokazuješ in se to upošteva pri vrednosti
-nujni delež je le 25% tistega, kar bi dobil brez darilne pogodbe, torej od te tvoje polovice lahko brat dobi (s tožarjenjem) max 25%
-imaš še čas urediti zadeve drugače
 

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.053
390
83
44
dolenska
Rajko, hvala. Da le ne širim krive vere. Pri nas smo podpisali, vseeno pa je lahko še veselo. Jaz sem nekaj dobil, se odpovedal ostalim dedovanju. Upam, da sestrama kaj ne zamelje v glavi.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Sem ravno sredi podobnega postopka. Z darilno pogodbo se ne reši ničesar. Starši lahko podarijo en del hiše sinu vendar se ta del smatra kot dediščina, ki jo je sin dobil še za čas življenja staršev.. Prav tako se štejejo v dediščino vsi vrednejši predmeti ali denar, ki jih je ta sin dobil od staršev. Pretečen čas od darilne pogodbe nima nobene vloge, ker sta v sorodu. Če bi pa starši podarili stanovanje nekomu s katerim nista v sorodu je pa ta čas eno leto in po enem letu ne more nihče od svojcev v primeru smrti staršev zahtevati, da gre ta del hiše v zapuščinsko maso.
Seveda pa lahko sin zahteva izločitev iz zapuščinske mase vrednost svojega dela in materialnih vlaganj v hišo, če so živeli v skupnem gospodinjstvu drugače pa tudi to ne.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
32. člen

(1) Zapustnikovi potomci in posvojenci ter njihovi potomci, ki so živeli skupaj z zapustnikom in mu s svojim delom, zaslužkom ali kako drugače pomagali pri pridobivanju, imajo pravico zahtevati, da se jim iz zapustnikovega premoženja izloči del, ki ustreza njihovemu prispevku k povečanju ali ohranitvi vrednosti zapustnikovega premoženja.

(2) Tako izločeni del ne spada v zapuščino in se ne upošteva pri izračunavanju nujnega deleža in se tudi ne vračuna dediču njegov dedni delež.

46. člen

(1) Vsakemu zakonitemu dediču se vračuna v dedni delež vse, kar je na kakršenkoli način dobil v dar od zapustnika.

(2) Ne vračunajo se plodovi in druge koristi, ki jih je imel dedič od podarjene stvari do zapustnikove smrti.

(3) Darilo se ne vračuna, če je zapustnik ob daritvi ali pozneje ali v oporoki izjavil, da se darilo ne vračuna v dedni delež, ali če se da iz okoliščin sklepati, da je bila to zapustnikova volja.

(4) Pri tem ostanejo v veljavi določbe o nujnem deležu.


Je pa v takih primerih dobro imeti odvetnika, čeprav je zakon lepo in jasno napisan pa lahko odvetnik še vedno najde kakšno luknjo.
smile-1.gif
 

Jene

Zelenc'
1. okt 2011
4
0
1
Citat:
Uporabnik Numy pravi:
A sploh bereš kaj smo ti napisali?
-svoja vlaganja lahko dokazuješ in se to upošteva pri vrednosti
-nujni delež je le 25% tistega, kar bi dobil brez darilne pogodbe, torej od te tvoje polovice lahko brat dobi (s tožarjenjem) max 25%
-imaš še čas urediti zadeve drugače

Pozdrav !
Berem in hvala za napisano. Če sta v hiši 2 stanovanja in v enem živijo starši mi je jasno, da se to stanovanje pri dedovanju deli pol en brat pol drugi brat čeprav drugi ni vlagal v to polovico nič prvi pa veliko. (dokazovanje koliko si sam vložil lastnega dela in denarja je po moje zelo težko saj je delo praktično ne mogoče ovrednotiti z računi za 10-20 let nazaj pa vemo kako je). Ne gre pa mi v glavo, da lahko zahteva nujni delež za stanovanje v katerem živi prvi brat, ki ga je tudi praktično sam z lastnimi sredstvi in delom dogradil, pa če tudi je ta delež samo 25%!
 
Nazadnje urejeno:

feler

Fizikalc
21. jan 2008
1.700
12
38
Zato se pa v takšnem primeru naredi izročilna pogodba, res pa je da se morajo vsi dediči strinjati-TO JE BISTVO, v tem primeru tvoji bratje. Namreč darilna se lahko izpodbija, v kolikor bi se pa naredila izročilna za to stanovanje, in podpšejo vsi bratje, se nujnega deleža za to stanovanje ne more več zahtevati. Kaj več o tem pa naj kakšen pravnik napiše.

Bistvo izročilne pogodbe, in njena posledica, je v tem, da premoženje, ki je bilo izročeno z izročilno pogodbo ne spada v izročiteljevo zapuščino in se ne upošteva pri ugotavljanju njene vrednosti. V zapuščino sodi le izročiteljevo ostalo premoženje. Zelo pogoste so izročilne pogodbe za prenos kmetije na potomca, kjer se potomci skupaj s prednikom dogovorijo, kdo bo prevzel domačo kmetijo, nato pa naredijo izročilno pogodbo. Tako prevzame in obdeluje kmetijo en potomec, ostalim pa izročitelj (oče ali mama) nakloni kakšno drugo premoženje (ali pa ne).

http://www.ius-optima.com/pogodba-o-izrocitvi-in-razdelitvi-premozenja-izrocilna-pogodba/
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Citat:
Uporabnik Jene pravi:
Citat:
Uporabnik Numy pravi:
A sploh bereš kaj smo ti napisali?
-svoja vlaganja lahko dokazuješ in se to upošteva pri vrednosti
-nujni delež je le 25% tistega, kar bi dobil brez darilne pogodbe, torej od te tvoje polovice lahko brat dobi (s tožarjenjem) max 25%
-imaš še čas urediti zadeve drugače

Pozdrav !
Berem in hvala za napisano. Če sta v hiši 2 stanovanja in v enem živijo starši mi je jasno, da se to stanovanje pri dedovanju deli pol en brat pol drugi brat čeprav drugi ni vlagal v to polovico nič prvi pa veliko. (dokazovanje koliko si sam vložil lastnega dela in denarja je po moje zelo težko saj je delo praktično ne mogoče ovrednotiti z računi za 10-20 let nazaj pa vemo kako je). Ne gre pa mi v glavo, da lahko zahteva nujni delež za stanovanje v katerem živi prvi brat, ki ga je tudi praktično sam z lastnimi sredstvi in delom dogradil, pa če tudi je ta delež samo 25%!

Če si dogradil celo stanovanje ni problema, boš lahko to dokazal z računi in podobnim in se bo stvar izločila.

Če bi gradil na svoji parceli ne bi bilo nobenega problema, tako se boš pač moral malce potruditi in dokazati, da si zidal in vlagal ti, ne pa starši.

Tudi na take formalnosti je treba misliti že ob pričetku gradnje, ne pa potem jamrati. Ne moreš kar začeti zidati na tujem in si misliti da bo vse krasno.

Že s tem ko sta ti starša podarila tisto stanovanje, si priznal, da sploh nikoli ni bilo tvoje. Si pomislil na to?
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:
Uporabnik Jene pravi:
Pozdravljeni !

Ker dobivam zelo nasprotujoče podatke in mnenja vas prosim za pomoč v primeru dedovanja oz. zahtevka za nujni delež od že podarjene nepremičnine. situacija je sledeča. 2 sinova od katerega eden ostane doma in si z lastnimi sredstvi v hiši uredi v pritličju stanovanje,v hiši torej živi s svojima staršema. Drugi brat si uredi stanovanje drugje. Oče in mama bratu, ki je ostal doba z darilno pogodbo v last in posest prepustita stanovanje v katerem živi, ostaneta pa lastnika ostalega dela hiše. Zanima me ali po njuni smrti brat, ki se je odselil lahko zahteva delež tudi od stanovanja, ki sta ga starša podarila sinu, ki je ostal doma. Za ostali del hiše mi je jasno, da je predmet dedne mase samo, mi pa ne gre skupaj, da naj bi se lahko zahteval nujni delež tudi od že podarjenega stanovanja. Prav tako me zanima ali lahko brat, ki je ostal doma na kakršen koli način uveljavlja svoj vložek v delu in denarju, saj je praktično celo življenje pomagal vzdrževati omenjeno hišo tako z denarjem kot z delom, prav tako pa je bistveno več skrbel za starša. Drugi brat, ki ne živi doma ni v samo hišo vložil nič dela in nič denarnih sredstev.

Že vnaprej hvala za vaše odgovore.

Bom dal brezplačen nasvet, vendar nepopoln.

Darilo dano prvemu dednemu redu (dano kadarkoli) se všteva v delež dediča ali celo vrača v zapuščino, če je prikrajšan nujni delež.

Pomembno in odgovor: darilo se oceni po STANJU na dan daritve po današnji vrednosti (torej -vlaganja).

V takšni situaciji je pametno namesto darilne pogodbo (neoplačen posel), skleniti kakšno odplačno (npr. preužitkarska pogodba, pa tudi kupoprodajna bi bila smiselna, pri čemer se kupnina pobota z vlaganj - fajn je, da se prej te zadeve ustrezno ocenijo).

V gornjem primeru ne gre za nujni delež, saj menda ni oporoke in bo verjetno tudi premoženje = 1/2 hiše, kjer sta starša.

Tako bo prišel pri dedovanju v poštev institut vračunanja darila (če ne bo drugače porihtano) in se bo prvemu sinu vštelo darilo v njegov zakoniti delež = 1/2, tako da bo drugo 1/2 dobil drug sin oziroma malo manj, ker bodo upoštevana vlaganja pri darilu.

Zelo preprosto.

Za vse ostalo pa je mastercard.

p.s. zadnjič se je tudi en pacient prijavil na forum, dobil info in niti odgovora.
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:

p.s. zadnjič se je tudi en pacient prijavil na forum, dobil info in niti odgovora.

Saj tudi stari uporabniki sprašujejo za nasvete, pa redkokdo napiše, kako se je stvar rešila.

Sicer bom pa tudi sam enkrat v podobni situaciji.

Vlagal v bajto in gospodarska poslopja staršev, potem pa steral vse u 3pm in šel na svoje. Kako qrca boš dokazoval za +20 let nazaj, koliko si vložil. Dela kolegov in sodelavcev sploh ne štejem poleg, pa sem jih pripeljal po 10 do 15 na betonsko veselico ali zidarijo.

Druga oseba, ki bo dedovala pa je vložila točno 0 SIT oz. DEM.
priden.gif


Brezveze se sekirat.
bonk.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.852
113
pri taščici
Kako bos dokazoval. Imas 20 kolegov in sodelavcev. Ne bi pricali tebi v prid? Upam da jim bo sodisce verjelo. Jaz vegradovim delavcem verjame ko na zakel od cementa narisejo nacrt bajte simone dimic. Pa naj simona govori kar hoce.