Normiranec in davčni obračun?

darko11

Majstr
21. jul 2007
1.203
178
63
Recimo, da bom imel normiranca (IT storitve). Če kupim prenosnik v Avstriji (Mediamarkt), se mi šteje med stroške ?
Če da, v enkratnem znesku (en mesec) ali je možno razdeliti na več mesecev - npr. 12 (amortizacija) ?

Hvala.
smile-1.gif
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Normiranec "nima" stroškov.
4% id vsakega računa daš državi, z ostalim pokrivaš vse ostalo.
 

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
Lahko pa seveda daš na osnovna stedstva, minimalna davčno priznana amortizacija je 24mes, in bi lahko koristil strošek v primeru prehoda na obdavčitev po realnih stroških.
 

darko11

Majstr
21. jul 2007
1.203
178
63
Hvala.
smile-1.gif
Point je bil v tem ali se račun iz EU "tujine" šteje enako kot račun iz SLO. Torej da.

Sem začetnik na tem področju: torej teh 70% ali 80% normiranih stroškov znese npr. 1000 EUR / mesec.
Če imam stroškov npr. 1200 EUR, mi jih priznajo le 1000 EUR, če prav razumem ? Torej, če je stroškov več, se bolj splača "normalni" SP ?

Lepe praznike.
wink-1.gif
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Teoretično da, praktično pa (čeprav je nabijanje stroškov nacionalni šport) niti ne, normiranec ima več prednosti:
-računovodstvo je izjemno enostavno, kar (zelo) zniža tudi štroške računovodje
-ni se ti treba ukvarjati z zbiranjem vhodnih računov, in gruntati, kako bi uspešno prikazal račune, ki si jih porabil zase kot upravičene za dejavnost, da te ne bo davčna ob prvi inšpekciji za vrat
-ni se ti treba ukvarjati s potnimi nalogi (mora konec meseca, ko se moraš "zmišljevati", kje vse si bil v tem mesecu odpade).

Skratka, če živiš od izdajanja računov za storitve se po mojem zelo splača plačati tiste 4% od prometa in biti normiranec.
 

darko11

Majstr
21. jul 2007
1.203
178
63
Še zadnje vprašanje.
wink-1.gif
Če presežem mejo in postanem davčni zavezanec, ne morem več biti normiranec ?

Hvala vsem za trud.
 

Dacho

Fizikalc
5. sep 2007
1.872
1
38
44
Ljubljana
Meni je računovodkinja tolmačila, da si lahko normiranec dokler ne presežeš meje dve leti zapored.
 
Nazadnje urejeno:

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Prva meja je menda 50 jurjev, ko postaneš zavezanec za DDV (ni nobena katastrofa), druga pa (če si samozaposlen v svojem s.p.ju, kar gotovo si) je pri 100 jurjih. (Zakonska dikcija je menda, dokler ne presežeš prihodkov 100k EUR v zaporednih 12 mesecih.)

Če toliko narediš s storitvami (vsa čast
nahrung002.gif
 

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
Določanje meje za DDV zavezanca in zavezanca obdavčenega po normiranih stroških so popolnoma ločene in se presojajo neodvisno ena od druge. Po eni strani si torej lahko normiranev in nezavezanec za DDV in obratno, ali pa oboje DA, ali oboje NE....kombinacij je en kup.

Morda je potrebno poudariti tudi to, da se ena meja (za DDV) presoja na podlagi prometa za preteklih 12 mesecev, torej lahko tudi relacija april - marec, ali september - avgust...., druga meja (za normiranca) pa se presoja na podlagi prometa za preteklo poslovno leto.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.344
5.384
113
sicr nima veze z davčnim obračunom, ampak mislim, da ne bo zamere, ker se je ta tema najbrž do naslednjega januarja malce izpela, jaz pa lahko vse odgovore na svoja vprašanja najdem v tej temi.

Torej:
Kaki je postopek spremembe naslova s.p. Lahko to zrihtam preko neta, moram komu posebej sporočati? Kaj to za seboj potegne?
 

alpek

Pripravnik
15. avg 2007
914
3
18
Ali drži, da v primeru, da nimaš pri normiranem sp-ju polne zaposlitve za 40 ur, da ne moreš uveljavljati 80% normiranih stroškov, ampak samo 70?
 

Ping

Pripravnik
10. jul 2014
97
2
8
Citat:
Uporabnik Jabe pravi:
sicr nima veze z davčnim obračunom, ampak mislim, da ne bo zamere, ker se je ta tema najbrž do naslednjega januarja malce izpela, jaz pa lahko vse odgovore na svoja vprašanja najdem v tej temi.

Torej:
Kaki je postopek spremembe naslova s.p. Lahko to zrihtam preko neta, moram komu posebej sporočati? Kaj to za seboj potegne?

Ima vezo z davčnim obračunom. Priglasitev ugotavljanja davčne osnove z normiranimi odhodki se naredi s prilogo 15 na davčnem obračunu. Torej ko oddajaš čez e-davke obračun za preteklo leto (do 31.3.), moraš zraven oddati tudi to, da boš po novem bil obdavčen z normiranimi odhodki. Če pa odpiraš novo dejavnost, lahko to storiš takoj ob ustanovitvi s.p./d.o.o. ali pa najkasneje v osmih dneh.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.344
5.384
113
to normiranec/relni odhodki - to sem zdaj z bilanco zrihtala.

Zdaj je samo vprašanje glede spremembe naslova. Preko evem sem oddala vlogo, poslala obvestilo vsem ki mi mesečno izdajajo račune (ali je treba ali njim z interneta to potegne, ne vem), da ne bi bilo potem nepotrebnega zavračanja računov. Moram obvestiti banko? Pa DURS zaradi prispevkov? Pazim, da je na vsem mojih glavah pravi naslov. Še kaj?
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Pri spremembi naslova moraš priložiti tudi privolitev lastnikov objekta, kjer želiš prijaviti novi naslov (v kolikor nisi lastnica).
 

Wild

Pripravnik
5. okt 2011
203
0
16
Oj.
Je kakšna opcija da postaneš normiranec za leto 2015 po 31.3.2015 ?
Ali smo zamudili vlak za 2015 ?
 

gas

Fizikalc
23. jul 2007
2.236
54
48
V excelovo datoteko naj bi vpisoval tudi opis dogodka,.... kaj pa če imas na racunu 10 izdelkov? kaj v takem primeru vpises?