NLB novi paketi

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Koliko vem imaš lahko za SP osebni račun.
To sem tudi jaz prebral. Vsaj z vidika zakona naj bi bilo ok, čeprav zakon, kolikor mi je znano, itak ne pozna pojma osebnega in poslovnega računa, temveč samo, če je ta javno objavlen (oznaka T) ali ne (oznaka A). Vendar pa mi to nič ne pomaga, če banka za določen tip račun (ali pa paket) v svojih pravilih ne dovoljuje uporabe le-tega za poslovne namene in ti potem račun zapre (recimo pri N26 to izrecno piše, za NKBM še nisem uspel ugotovit, zaenkrat je jasno samo to, da skušajo prodati poslovni paket, pri NLB pa, kolikor vidim, te pakete tudi uradno ponujajo za ta namen). Lahko je že problem, če ti enostavno računa nočejo označit z oznako T, torej objavit javno. Nisem pa prepričan, če je to res problem z zakonskega vidika.
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.963
3.761
113
Ljubljana
hmpg.net
Lahko imaš enoten račun. To ni nujno oseben račun.
Ker osebni račun, se skladno z ZVOP, ne sme objavljati javno v centralnem registru. Zato mora to biti "poseben" račun.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Lahko imaš enoten račun. To ni nujno oseben račun.
Ker osebni račun, se skladno z ZVOP, ne sme objavljati javno v centralnem registru. Zato mora to biti "poseben" račun.
Glede tega, da imaš lahko enoten račun, mislim da ni dileme. Je pa veliko govora o tem (kar trdi tudi CLIO15), da ta enoten račun ne rabi bit ravno poslovni, ki je običajno precej dražji tako za vodenje kot pri samih storitvah (npr. SEPA nakazila itd).Pri NKBM recimo na osebnem dobiš za 4,99€/mesec račun z debetno VISO, brezplačna nakazila SEPA, SMS obveščanje, spletno in mobilno banko z RSA ključkom itd, pri poslovnem pa še pri paketu za skoraj duplo ceno plačuješ SEPA nakazila po 0,93€ in podobno. Kolikor vidim ponekod na poslovnem še prilive plačuješ. Tako da ni ravno smiselno, da bi tak račun uporabljal še za osebno rabo, obratno pa, če bi bilo možno.

Ampak kolikor ugotavljam, gre bolj za to, da zakon nikjer ne predpisuje, kakšen tip računa se mora v ta namen uporabljat, vendar pa mora bit javno objavljen torej z oznako T. Teoretično naj bi šlo tako, da greš na banko in poveš, da boš osebni račun uporabljal tudi za poslovanje in ga potem javno objavijo, vendar pa večinoma banke tega na osebnih računih sploh ne dovolijo, tako da ti na koncu spet nič ne pomaga in pristaneš na (dražjem) poslovnem.

Zaenkrat sem zasledil samo pri NLB, da to izrecno dovolijo s svojimi osebno-poslovnimi računi oziroma tudi paketi, ki so omenjeni v tej temi.

V končni fazi bi lahko uporabil nek poceni poslovni račun za s.p. in večino denarja potem prenakazal na brezplačen N26, ki ga že sedaj uporabljam za privat, vendar pa ne bi kompliciral, če bi obstajal nek pameten paket, ki bi pokril oboje. Predvidevam, da na to ciljajo pri NLB s temi osebno-poslovnimi računi/paketi, vendar pa iščem tudi na alternative.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.323
5.358
113
a banka "objavi" račun ali lahko samo to kako urediš.

Drugače pa, poslovni na DH oziroma tisti banki ki je najcenejša za vodenje TRR. Potem pa še eno nakazilo na privat račun pa od tam vse dalje plačuješ. To prakticiram od leta 2010, odkar imam s.p.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
a banka "objavi" račun ali lahko samo to kako urediš.

Drugače pa, poslovni na DH oziroma tisti banki ki je najcenejša za vodenje TRR. Potem pa še eno nakazilo na privat račun pa od tam vse dalje plačuješ. To prakticiram od leta 2010, odkar imam s.p.
Kolikor vem, ne moreš sam nič oziroma moraš sporočit banki, banka pa lahko potem računu (če to v skladu z internimi pravili za konkreten račun dopušča) v registru (kjer so itak vsi računi, samo niso javno objavljeni) spremeni oznako iz A v T, da je vse po regelcih. Dokler ima račun oznako A, se pa šteje kot osebni podatek in zakonsko niti ne sme bit javno objavljen. Vsaj tako sem jaz razumel. naj me kdo popravi, če se motim.
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.963
3.761
113
Ljubljana
hmpg.net
Točno tako, zato tudi osebni račun (produkt osebni račun z oznako A) ne sme biti uporabljen kot račun za s.p., ki mora biti javno objavljen.
Bi pa banke lahko naredile produkt "javni osebni račun", ki bi ga lahko uporabljali s.p. in bi bil javen (zakon o davčnem postopku to od 2015 omogoča). Banke namreč načeloma sporočajo vse TRR-je AJPES-u, ta pa objavlja samo tiste s statusom T, A pa zaradi ZVOP-a ne smejo.
Vendar tega banke nimajo interesa narediti, ker od tega ne bi dobile nič, imele bi pa stroške in manjše provizije.
 

Zebdi

Fizikalc
11. dec 2017
434
137
43
Saj NLB že ima Poslovno - osebni račun, za katerega veljajo enake tarife kot za osebni račun :)
 

Zebdi

Fizikalc
11. dec 2017
434
137
43
Ampak kolikor ugotavljam, gre bolj za to, da zakon nikjer ne predpisuje, kakšen tip računa se mora v ta namen uporabljat, vendar pa mora bit javno objavljen torej z oznako T.

Kolikor sem na hitro preletel vsebinska pojasnila, gre bolj za to, da ti AJPES ne bo objavil računa, če nima oznake T; nikjer pa nisem zasledil, da račun sploh mora biti javno objavljen. Se pravi, če ti kot s.p. ne želiš imeti javno objavljenega računa, lahko mirno uporabljaš tistega z oznako A. FURS itak nadzoruje oba računa, če jih imaš - tako A kot T. Če pa želiš imeti račun javno objavljen, potem pa je res stvar banke, kakšen račun ti je pripravljena označiti z oznako T. Tu je NLB ponudil Poslovno - osebne račune, za katere, kot sem omenil v predhodnem prispevku, veljajo enaka nadomestila kot za osebne račune, imajo pa oznako T - se pravi, so objavljeni v javnem delu registra transakcijskih računov pri AJPES. Verjetno bodo v prihodnosti (če že niso) kaj podobnega ponudile tudi ostale banke, ker poslovni računi znajo biti za marsikoga res dragi.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Kolikor sem na hitro preletel vsebinska pojasnila, gre bolj za to, da ti AJPES ne bo objavil računa, če nima oznake T; nikjer pa nisem zasledil, da račun sploh mora biti javno objavljen. Se pravi, če ti kot s.p. ne želiš imeti javno objavljenega računa, lahko mirno uporabljaš tistega z oznako A. FURS itak nadzoruje oba računa, če jih imaš - tako A kot T. Če pa želiš imeti račun javno objavljen, potem pa je res stvar banke, kakšen račun ti je pripravljena označiti z oznako T. Tu je NLB ponudil Poslovno - osebne račune, za katere, kot sem omenil v predhodnem prispevku, veljajo enaka nadomestila kot za osebne račune, imajo pa oznako T - se pravi, so objavljeni v javnem delu registra transakcijskih računov pri AJPES. Verjetno bodo v prihodnosti (če že niso) kaj podobnega ponudile tudi ostale banke, ker poslovni računi znajo biti za marsikoga res dragi.

Na poralu e-VEM sem zasledil malce drugačna pojasnila in sicer:
  • Ali lahko samostojni podjetnik za potrebe poslovanja pri banki odpre t. i. »osebni« transakcijski račun in ali se takšen transakcijski račun potem objavi v registru transakcijskih računov, ki ga vodi AJPES?
Glede odpiranja transakcijskih računov s strani bank (in hranilnic) ni posebnih zakonskih obveznosti. Pri odpiranju transakcijskega računa gre torej za poslovno odločitev banke, ali bo z določeno stranko poslovno sodelovala ali ne. V zvezi s tem je treba poudariti, da Zakon o plačilnih storitvah in sistemih (ZPlaSS, Uradni list RS, št. 58/09, 34/10, 9/11 in 32/12), ki ureja pojem transakcijskega računa, ne opredeljuje različnih vrst transakcijskih računov, kot so npr. »osebni« ali »poslovni« transakcijski računi, in torej bankam ne nalaga obveznosti odpiranja posebne vrste transakcijskega računa, temveč so dolžne banke transakcijski račun zgolj ustrezno označiti za potrebe vodenja registra transakcijskih računov, kakor je pojasnjeno v nadaljevanju.

Ločevanje transakcijskih računov fizičnih oseb in poslovnih subjektov posredno izhaja iz zahteve na podlagi 144. člena ZPlaSS, v skladu s katero morajo banke Agenciji Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve (AJPES) tekoče zagotavljati podatke za vzpostavitev in vodenje registra transakcijskih računov. Za ta namen Akt o vzpostavitvi in vodenju registra transakcijskih računov (Akt, Uradni list RS, št. 49/10 in 27/11) v 9. členu določa označevanje vrst računov, medtem ko so v prilogi Akta opredeljene oznake vrste računa glede na status imetnika računa ali glede na lastnosti sredstev na računu.

Kadar je imetnik transakcijskega računa subjekt vpisa v poslovni register (mednje sodijo tudi samostojni podjetniki oziroma zasebniki) in gre torej za transakcijski račun, ki se uporablja za namene poslovanja tega subjekta, mora biti takšen transakcijski račun s strani bank v skladu z Aktom označen z oznako vrste računa T. Takšni računi se namreč vodijo v poslovnem delu registra transakcijskih računov in so javni. Transakcijski računi fizičnih oseb pa so označeni z oznako vrste računa A in gre za osebne podatke, za dostop do katerih veljajo pravila, ki jih določa Zakon o varstvu osebnih podatkov (Uradni list RS, št. 94/07), in ki torej niso javno dostopni. Ob tem je potrebno upoštevati določbe prvega odstavka 146. člena ZPlaSS in 4. člena Akta, ki določajo, da so podatki o transakcijskih računih samostojnih podjetnikov in zasebnikov, vpisanih v Poslovni register Republike Slovenije, javni in brezplačno dostopni preko spletnega portala AJPES.

V smislu zakonskih obveznosti bank je torej v primeru poslovnega dogovora med banko in komitentom za odprtje novega transakcijskega računa izhodiščna obveznost banke ta, da pri komitentu najprej preveri namen odpiranja transakcijskega računa (torej, za kakšen namen namerava komitent uporabljati transakcijski račun) ter potem temu ustrezno označi transakcijski račun za potrebe zgoraj omenjenega registra. Transakcijski računi, ki jih za namen poslovanja odprejo subjekti vpisa v Poslovni register Republike Slovenije (med katere sodijo tudi podjetniki posamezniki ne glede na to, ali gre pri odpiranju transakcijskega računa v praksi morebiti za t. i. »osebni« ali »poslovni« transakcijski račun), morajo biti v skladu z veljavno zakonodajo ustrezno označeni (oznaka T). Kakšen transakcijski račun bo banka dejansko odprla, pa je poslovna odločitev banke oziroma predmet dogovora med njo in njenim komitentom (banka je račun dolžna zgolj ustrezno označiti glede na informacije, ki jih prejme od komitenta).

Tu piše, da mora bit račun označen s T, zdaj če se da zakon tolmačiti tudi kako drugače, pa ne vem. Sploh glede na to, da imaš lahko poslovni račun tudi v tujini, kjer ne vem, če sploh lahko imaš takšno oznako (ali pač?). Niti ne piše, kakšna naj bi bile sankcije v primeru, da ni javno objavljen. Sem nekje bral, da v praksi ne naredijo nič. Spet drugje, da je v prekršku banka in jih lahko doleti kazen do 60k €. Zdaj, če se jim v osnovni zlažeš, da boš račun uporabljal samo za osebne namene, pa vrjetno lahko kaj doleti tudi tebe (če je to res). Če jim poveš, da boš račun uporabljal tudi za poslovne namene, bo tako ali tako večina bank rekla, da ne smeš in je zgodba zaključena.

Sem preveril pri kar nekaj bankah in so mi vsi rekli, da je uporaba osebnega računa za poslovanje pri njih NO GO in ga tudi ne bodo ustrezno označili za javno objavo. Izjema je NLB, ki to tudi uradno ponuja. Imajo pa nekatere banke določene ugodnosti za s.p.je npr Unicredit ima nek 2v1 račun, kjer imaš kao osebni račun zraven zastonj, vendar zadeva spet ni tako ugodna kot njihovi drugi paketi. Za nove s.p.je se mi zdi zanimiva ponudba od Sberbank, kjer imaš 1 leto brezplačnen poslovni + osebni račun, potem pa oboje za 3€/mesec (sicer je ponudba samo za 3 leta, kaj potem pa nevem, vrjetno odvisno kaj bodo ponujali takrat) s tem, da imaš nekih 6 SEPA nakazil že vključenih na poslovnem pa 4 na osebnem itd.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.314
3.413
113
Na ja jaz sem BP dobil Business račun pri N26, pa sploh nimam s.p ja. Če je pa kje objavljen pa ne vem
 

Zebdi

Fizikalc
11. dec 2017
434
137
43
XSIDE, še del pojasnila s spletne strani AJPES:

"Glede na navedeno to pomeni, da bodo namesto dveh ločenih transakcijskih računov, lahko samostojni podjetniki in zasebniki, ki opravljajo dejavnost, imeli le en transakcijski račun (lahko tudi osebni), ki ga bodo uporabljali za poslovne in zasebne namene.

Vendar pa tudi če nam stranke (s.p. ali zasebniki, ki opravljajo dejavnost) sporočijo, da želijo javno objavo računa vrste A, ta račun ne more biti javen po obstoječih pravilih. Račun postane javen le takrat, ko spremeni stranka v banki račun vrste A (osebni) v račun vrste T (poslovni)."

Kolikor razumem, imaš lahko kakršenkoli račun želiš, če pa hočeš imeti objavljenega v javnem delu registra, pa mora biti označen s T. Mogoče bi bilo pa smiselno preveriti direkt na Ajpesu?
 

Baho

Zelenc'
12. okt 2010
17
1
3
Bom kar pokoristil tole temo, ker sumim, da je povezano in bom postavil par vprašanj.

Je komu od vas že uspelo zamenjati lastno davčno številko?
Se kdo spozna na bančno zakonodajo, morajo banke res vsake pet let osebno preveriti podatke svojih komitentov?
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Davčne številke ne moreš zamenjati. Podatke ti bodo pa preverili ob prvem osebnem obisku poslovalnice. Pri meni niso zahtevali davčne številke, so pa imeli nekaj zastarelih podatkov o veljavnosti dokumentov.
 

Baho

Zelenc'
12. okt 2010
17
1
3
Moj dokument, ki ga uporabljajo za identifikacijo ima še dve leti veljavnosti, kar se spomnim, da tudi vpišejo, ko vnašajo dokument. V dopisu piše naj prinesem davčno številko, ki jo je izdala rezidentska država, ki jo seveda že imajo vseh 20 let poslovanja z njimi in kot rečeno davčne ne moreš spremeniti. Podatkov ne morem potrditi s klicem ampak je treba iti fizično v poslovalnico in podpisati izjavo. Ko so mi pa ravno eno zaprli pred nosom. (Prosim naj kdo privleče statistiko/podatke zapiranja poslovalnic NLBja in skrajševanja delovnih časov bank v Sloveniji). Pa tudi ne kadarkoli, na dopisu je rok do katerega se je treba oglasiti. Kar tako pa v banko ne zahajam oz. nimam potrebe saj zaenkrat rešujem večino stvari elektronsko.

Piše tudi, citiram: "z veljavno zakonodajo" in mi kontaktna oseba "za vse informacije" ni znala povedati na kateri zakon se nanaša.

Sem mislil, da je le marketinški vzgib privleči stranko in ji predstaviti "nove superduper pakete". Kar bi bilo v nasprotju z GDPRjem saj nisem pristal na tako obliko oglaševanja.
Te pakete bo resnici na ljubo bo večina komitentov preplačala, saj psihološko večina vzame paket pri katerem ne bi bilo potrebnega doplačevanja, ne pomislijo pa na vsa obdobja, ko ne koristijo vseh količin.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Tisti rok je kar nekaj. Kot sem napisal, pri meni jih davčna številka ni zanimala. Seveda ti bodo tudi predstavili nove pakete. Sedaj lahko iztržiš še kak popust, čez čas bodo pa tako obvezni. Ima pa gotovo zvezoo tudi z novim GDPR-jem, sej je potrebno podpisati nova soglasja, da te bodo lahko naprej obsipali z reklamami. :) Tudi vse štacune in zavarovalnice hočejo nove podpise za kartice zvestobe.
 

Tommy17

Fizikalc
8. jan 2009
820
47
28
Sicer malo off topic...

GDPR je nocna mora. Gotovo bodo tudi napake, predvsem nenamerne.

Cakam na Alterju teme, kako koga kam prijavit, kako koga izisljevat, ipd...
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.361
9.103
113
meni so vsi paketi predragi, preračuno nan letno strošek. Ko bodo začeli utrujat spet s podpisi in obiski, bom šel tja samo zapret račun.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.323
5.358
113
meni so nekaj lansko leto dopise pošiljali, res pa je bilo, da je otrokom potekla osebna, torej kar se mene tiče, povsem OK. Rešeno preko maila, kot vse ostale stvari. Pač mi pošljejo papirje, podpišem, poskeniram, pošljem nazaj. Nobeden mi ne pošilja nobenega spama, razen, če mi ga gmail direktno v junk vrže. Edina nenaročena pošta je v fizični obliki in sicer čestitka za rojstni dan, pa potem na zadnji strani res nekaj reklame. po moje morajo res preverjati, saj če je cilj da ima banka urejene podatke, je menda logično da zakonsko potem narediš tako, da banko s tem bremeniš in ne folka. njemu ravno ne moreš zaupati.
 

Baho

Zelenc'
12. okt 2010
17
1
3
Če malo bolje pomislim tudi izgovor s pretečenimi dokumenti ne drži vode. Dandanes še tistih par HRKjev za sladoled ne moreš zamenjati na okencu ali plačati j***** položnice za telefon brez veljavnega dokumenta, naj takrat posodobijo. Če pa vse opravljaš preko spleta imaš pa tudi le nekaj let veljavno potrdilo/cetifikat, ki je enako, kot dokument.