Ni vse vodilo v tragedijo, potem pa je prišel Milošević

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.909
5.460
113

endvatri

Guru
2. mar 2018
18.477
3.132
113
eeeeeeeeeeeee...to je pa tko kt na Alterju. V piko natančno ISTO.
"Najverjetneje bi Jugoslavija razpadla tudi brez vojn, a brutalnost zagotovo definira eno stran v konfliktu, to je Srbija, in mislim, da bo Srbija najtežje sprejela to obdobje, ker je tam na delu zelo globoko zakoreninjeno zanikanje vsega, kar se je zgodilo," je opozorila Sonja Biserko in dodala, da je v Srbiji, kot marsikje drugje v državah nekdanje Jugoslavije, na delu zgodovinski revizionizem, ki sebe ne glede na vsa zgodovinska dejstva prikazuje kot žrtev. "Srbija se danes obnaša kot največja žrtev in iz tega bo težko izšlo odgovorno soočenje s tem, kar se je v resnici zgodilo," je sklenila, da v Srbiji še vedno kot noj tiščijo glavo v pesek.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.909
5.460
113
Meni je sicer najbolj zanimiv ta del...sploh zaključek!

Pot v tragedijo ni bila nujna​

"V knjigi imamo zgodovinski diskurz, ki jasno pokaže, da ni vse vodilo v tragedijo. Veliko prispevkov, še posebej tisti, ki se ukvarjajo z dogajanjem v družbi, kulturi in umetnosti, kažejo, da je bila v 80. letih povezanost jugoslovanske družbe večja kot kadar koli prej, in sicer v smislu sodelovanja akademikov, strokovnjakov, rokerjev, gledališča, civilne družbe," je za omizjem povedala profesorica zgodovine s Filozofske fakultete v Beogradu in recenzentka knjige Dubravka Stojanović in dodala, da je bil to čas "upanja in vere v pluralnost družbe".

Po besedah Dubravke Stojanović je usodni trenutek nato prišel septembra leta 1987 na 8. zasedanju centralnega komiteja srbske komunistične partije, ko je Slobodan Milošević prevzel oblast. "Če od tega trenutka dalje do razpada države sledimo dogajanju, vidimo, kako izjemno hitro se je to zgodilo. Zgodi se napad na Vojvodino z zamenjavo vodstva, sledi zamenjava črnogorskega vodstva, Kosovu se ukine avtonomija," je opisala Miloševićevo protiustavno lomastenje po državi in pristavila, da je nato prišlo še usodnejše leto 1990.

Septembra 1990 je bila namreč sprejeta nova srbska ustava, ki je Srbijo definirala kot suvereno državo, decembra istega leta pa je nato Srbija vdrla v jugoslovanski zvezni proračun in ga opustošila. "To je bilo protiustavno dejanje, ta dva dogodka sta dokaz, da se je pravzaprav Srbija odcepila od Jugoslavije, da se je že takrat zgodil razpad," je opozorila, da se je pravzaprav Srbija prva odcepila od Jugoslavije, in dodala, da so v Srbiji z Miloševićem prevladali "antimodernizem, antievropejstvo in antiliberalizem".


Čakam na kak mirsi-jev komentar...
 
  • Wow
Reactions: ales85

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.789
-255
113
Meni je sicer najbolj zanimiv ta del...sploh zaključek!



Čakam na kak mirsi-jev komentar...
no že želiš moj komentar, ga imaš in ga pozorno preberi in ne briši, da ga bodo še drugi lahko prebrali. Ni nič zlaganega v mojem prispevku, tudi žalim nikogar ne, je pa resnica za marsikoga boleča.

Yu zgodba je zelo podobna Ukrajinski. MIloševič, Zelenski (in porošenko, vlada po prevratu v Kijevu) hočeta unitarno državo, kjer bi se odločalo o vsem v Beogradu, oz. Kijevu, Ukinjala bi avtonomije, uvedla enoten jezik, zatirala manjše narode, Slovenija in Donbas ter Krim, so se temu uprli, uvedli referendum in odcepili. zdej pa razlika, da so v Beogradu po 10-dneh spopadov prišli k pameti in uvedli premirje, v Kijevu bi pa po 8. letih streljanja, podprti od zahoda še kar nadaljevali z boji, vse dokler Krim in Dombas ne pridejo spet pod komando Kijeva.

Me pa veseli, da ste končno ugotovili, da je Miloševič 1990 ukinil avtonomijo Kosovu, ker tu večkrat berem, da Kosovo se je lahko odcepilo, kr je bil avtonomna pokrajina, Krim pa se ne more, ker ni. Ampak je bilo v resnici ravno obratno, pa tudi Srbija ni imela v ustavi, da se kak del lahko odcepi, kot je to vaš argument pri ukrajini o odcepitvi Krima in Donbasa.

Je pa tista konferenca strel v prazno, samo brezveze blebetajo, nekaj neustavnih potez srbije še ne pomeni, da se je srbija odcepila. Nikjer pa ni noben omenil še zunanjih vzrokov za razpad juge, npr IMF niso dali več pufov, kar je povzročilo splošno šparanje države, pomanjkanje milke, deviz, uvoza, inflacijo, kar je povzročilo splošno nezadovoljstvo nad vlado v Beogradu. Potem pridejo zgodbe, kako Sava na Jug teče, da zasovražimo srbe, ko pa danes reka denarja teče v Brusel, in potem še naprej v Ukrajino, ki ni članica ne EU in ne Nata, pa danes nihče ne kritizira, ampak to celo podpirate.

Ampak ameriški recept je preprost. Kar diši po zahodu, je treba skup držat ali združevat v zahodne sisteme, ker smo skupaj močnejši (katalonija, ukrajina EU, NATO širit...) tu ni odcepitev, kar diši po komunizmu in Rusih, pa je treba razbit in po možnosti zanetit vojno, potem kak del priključit, . . SSSR, SFRJ, Srbija, ČSSR, DDR).

Mi je pa nerazumljivo, kako nekateri tu tolčete po Miloševiču, in zagovarjate separatistično Slovenijo, v Ukrajini pa obrnete ploščo, zagovarjate unutarizem in točete po separatistih.

Če pa ste hoteli moje mnenje, da bi izvedeli, na čigavi strani sem bil, vam povem, da sem bil na strani separatistov - to je Slovenije. Ker menim, da ljudje imajo pravico do samoodločbe, ki je zapisana v ustanovni listini OZN

In svojega stališča nisem spremenil pri Kataloniji in ne pri Ukrajini. Da smo se postavili na stran naci vlade v Ukrajini, pa škodi v prvi vrsti nam. Mi nimamo nič od tega, ali je Donbas ruski ali ukrajinski. Se pa nam zaradi vojne, ki jo podpiramo in podpihujemo močno krči standard. Bogatijo pa vojni dobičkarji, očigarhi, ter vojaška industrina v ZDA. Danes berem, Estonija sklenina največji orožarski posel v svoji zgodovini - Zakaj ne piše, Amerikanci prodali rekorno veliko estoncev po visoki ceni hehe
 
Nazadnje urejeno:

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.909
5.460
113
Ufff....

Prvo....Ukrajina je ena država.....za razliko od "polisov" v exYU....

Če že ne moreš brez primerjav....bi lahko bila prej podobna Bosni...."isti" jezik pa dvoji separatisti (rvati pa srbijanci).....Muslimani se edini počutijo Bosance....logično....saj drugam niti ne morejo....turki pa tud lih niso!

Krim....

Zmaga tale komentar....

DJDJ / 08.12.2022. OB 13:23
Krim je bil Tatarski. Potem so izselili Tatare, že na poti poskrbeli, da jih je zdesetkala lakota, žeja in mraz, poslali na Krim ruske kaznjence in prisilili obstoječo populacijo preko šolskega in uradniškega sistema, da uporablja ruščino. Zdaj hoče Putin "rešiti" te rusko govoreče, ki tega ne prosijo.

IMF.....
A ni ze eazy nekoč tu gor razlagal da je zahod ponudil YUgi $$$ samo da ne bi razpadla...pa srbi niso trznl...ker pač....so že imeli svoj plan?
 
Nazadnje urejeno:

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.789
-255
113
Ufff....

Prvo....Ukrajina je ena država.....za razliko od "polisov" v exYU....

Če že ne moreš brez primerjav....bi lahko bila prej podobna Bosni...."isti" jezik pa dvoji separatisti (rvati pa srbijanci).....Muslimani se edini počutijo Bosance....logično....saj drugam niti ne morejo....turki pa tud lih niso!

Krim....

Zmaga tale komentar....



IMF.....
A ni ze eazy nekoč tu gor razlagal da je zahod ponudil YUgi $$$ samo da ne bi razpadla...pa srbi niso trznl...ker pač....so že imeli svoj plan?
Polis japajade.
Donbas je pred vojno imel več prebivalcev kot pa Slovenija. Krim pa tudi.
Omenjaš Tatare. Tatarstan, od koder prihajajo Tatari je republika v RF. Torej so bolj Rusi kot Ukrajinci. Ukrajincev je bilo pa skozi vso zgodovino na Krimu 3x manj kot Rusov. Zakaj bi torej moral bit Krim Ukrajinski? Ker ga je nekoč Ukrajinec, ko je bil na oblasti nezakonito podaril Ukrajini? Al zato, ker so se na referendumu odločili vprid Rusijo, Al zato, kot sem napisal v prejšnjem postu, da kar diši po zahodu je treba združevat, kar diši po rusiji pa razbit?

V rusiji pa verjetno piše, da so zamenjali narkomanko ki tihotapila mamila za poslovneža.
A orožje je prodajal, tako kot ga ves zahod danes Ukrajini? Nisem vedel, da je to nezakonito.Khmmm, ali pa je komu skakal v posel?

Pojma nimam, kaj je easy razlagal, vem pa, da IMF ni več hotel dat dovolj novih kreditov, padli smo v "dolžniško suženjstvo" stare pufe smo s težavo vračali, (večinoma z najemom novih) zaradi pomanjkanja deviz je sledilo je šparanje in odrekanje vsemu, kar je bilo iz konvertibilnega uvoza, kar je povzročalo nezadovoljstvo med ljudmi in porast nacionalističnih gibanj.
Juga si je od 1945 do l.1991 nabrala 15miljard $ pufa, koliko pufa si je nabrala Slovenija v 30-tih letih? Ali jih ni Janša samo lani vzel 8 miljard?
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Najbolji

Rosenthal

Pripravnik
11. okt 2007
511
11
18
Milosevic je bil na plačilni listi MI6, oziroma njihova lutka, ki so jo imeli za resnega kozla v vojni za razbitje močne Jugoslavije na prafaktorje. Dokler so ga rabili je bil dobr igralec, ko ga vec niso potrebovali, so ga zaprli in v zaporu zastrupili do smrti v strahu da bo povedal resnico.
V tej zgodbi je zanimivo to, da se samomor kot uradno razlago niti vec ne omenja temvec so celo mainstream mediji zaceli v splošnem pisati o zastrupitvi in zastoju srca.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
no že želiš moj komentar, ga imaš in ga pozorno preberi in ne briši, da ga bodo še drugi lahko prebrali. Ni nič zlaganega v mojem prispevku, tudi žalim nikogar ne, je pa resnica za marsikoga boleča.

Yu zgodba je zelo podobna Ukrajinski. MIloševič, Zelenski (in porošenko, vlada po prevratu v Kijevu) hočeta unitarno državo, kjer bi se odločalo o vsem v Beogradu, oz. Kijevu, Ukinjala bi avtonomije, uvedla enoten jezik, zatirala manjše narode, Slovenija in Donbas ter Krim, so se temu uprli, uvedli referendum in odcepili. zdej pa razlika, da so v Beogradu po 10-dneh spopadov prišli k pameti in uvedli premirje, v Kijevu bi pa po 8. letih streljanja, podprti od zahoda še kar nadaljevali z boji, vse dokler Krim in Dombas ne pridejo spet pod komando Kijeva.

Me pa veseli, da ste končno ugotovili, da je Miloševič 1990 ukinil avtonomijo Kosovu, ker tu večkrat berem, da Kosovo se je lahko odcepilo, kr je bil avtonomna pokrajina, Krim pa se ne more, ker ni. Ampak je bilo v resnici ravno obratno, pa tudi Srbija ni imela v ustavi, da se kak del lahko odcepi, kot je to vaš argument pri ukrajini o odcepitvi Krima in Donbasa.

Je pa tista konferenca strel v prazno, samo brezveze blebetajo, nekaj neustavnih potez srbije še ne pomeni, da se je srbija odcepila. Nikjer pa ni noben omenil še zunanjih vzrokov za razpad juge, npr IMF niso dali več pufov, kar je povzročilo splošno šparanje države, pomanjkanje milke, deviz, uvoza, inflacijo, kar je povzročilo splošno nezadovoljstvo nad vlado v Beogradu. Potem pridejo zgodbe, kako Sava na Jug teče, da zasovražimo srbe, ko pa danes reka denarja teče v Brusel, in potem še naprej v Ukrajino, ki ni članica ne EU in ne Nata, pa danes nihče ne kritizira, ampak to celo podpirate.

Ampak ameriški recept je preprost. Kar diši po zahodu, je treba skup držat ali združevat v zahodne sisteme, ker smo skupaj močnejši (katalonija, ukrajina EU, NATO širit...) tu ni odcepitev, kar diši po komunizmu in Rusih, pa je treba razbit in po možnosti zanetit vojno, potem kak del priključit, . . SSSR, SFRJ, Srbija, ČSSR, DDR).

Mi je pa nerazumljivo, kako nekateri tu tolčete po Miloševiču, in zagovarjate separatistično Slovenijo, v Ukrajini pa obrnete ploščo, zagovarjate unutarizem in točete po separatistih.

Če pa ste hoteli moje mnenje, da bi izvedeli, na čigavi strani sem bil, vam povem, da sem bil na strani separatistov - to je Slovenije. Ker menim, da ljudje imajo pravico do samoodločbe, ki je zapisana v ustanovni listini OZN

In svojega stališča nisem spremenil pri Kataloniji in ne pri Ukrajini. Da smo se postavili na stran naci vlade v Ukrajini, pa škodi v prvi vrsti nam. Mi nimamo nič od tega, ali je Donbas ruski ali ukrajinski. Se pa nam zaradi vojne, ki jo podpiramo in podpihujemo močno krči standard. Bogatijo pa vojni dobičkarji, očigarhi, ter vojaška industrina v ZDA. Danes berem, Estonija sklenina največji orožarski posel v svoji zgodovini - Zakaj ne piše, Amerikanci prodali rekorno veliko estoncev po visoki ceni hehe
A ti si že vzel zdravila danes?
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.909
5.460
113
Sej zdaj ni več moderacije.....po alterkolesarjatu! Se noben pameten noče več ukvarjat, tko da....
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.992
9.110
113
39
MB
ja samo sej veš, svoboda je čudna, sej ne veš kaj lahko kaj ne, je hitro položnica v kaslcu :fredi:
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.378
2.026
113
Ne rabite veliko filozofirat okol Juge.
Dejstvo je, da takšna ekonomija, kot je bila v Jugi ni mogla funkcionirat. Samo pufi, nič delat, samo krast in zalagat privilegirance... to ne vzdrži v nedogled. Enako in spet se bo to zgodilo s Slovenijo, če bodo komunisti še na vladi. Gospodarstvo bodo uničili, denar pa bodo delili, dokler ga bo še kaj, privilegirancem, raznim Jenulom, Nikam Kovač, "borcem", nevladnikom, izbrisancem, migrantom, in metelkovcem. To neminovno pelje v ekonomski propad in propad države.
 

cat

Fizikalc
3. sep 2007
901
52
28
Zanimivo... desničarji na oblasti pa so bili vedno sami poštenjaki. Nobenih podkupnin, nobenega deljenja denarja prijateljem, nobenega nepotizma, vse 101% transparentno. Me zanima pogledat v možgane nora TV oboževalcev da vidim kako deluje selektivni spomin.
 

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.378
2.026
113
Zanimivo... desničarji na oblasti pa so bili vedno sami poštenjaki. Nobenih podkupnin, nobenega deljenja denarja prijateljem, nobenega nepotizma, vse 101% transparentno. Me zanima pogledat v možgane nora TV oboževalcev da vidim kako deluje selektivni spomin.
Žeže, ampak hec je v tem, da so desničarji, za razliko od komunistov v arestu tudi sedeli in še sedijo, pa magari tudi samo zaradi, kao, domnevne OBLJUBE dajanja podkupnine, brez dokazov. Med tem, ko levičarji komunisti navkljub čistim dokazom, nihče ne sedi. Kvečjemu se dokaze (Jankoviču) uniči, namesto aresta, pa levičarji komunisti dobijo nagrade (Golob itd...)