nasvet za začetnika

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
Pomerim popoldne ko pridem domov. Ampak sedaj 2 dni ze zelo pridno brbota. Ni mi pa jasno da je bil lag time 48-56 ur nekje ;-)
 

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
Po petih dneh je padlo na 1.022 ;-) sumim da je res kvas zanic ker to je nenormalno. OG JE BIL 1.059 po 5 dneh bi moralo biti zenzlo na koncu. Pricakovan 1.013

Je vse skupaj za zlit v odtok a kako?
 
Nazadnje urejeno:

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Ne zlivaj še v odtok! Po 5 dneh sploh še ni nujno da je nehalo fermentirat. Včasih je kvas aktiven 14 dni ali več. Pusti še 3 tedne pri miru in takrat boš 100% da je nehalo fermentirat.
 

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
Ok. Samo ni mi jasno. 2 paketka v 23 litrov in tako pocasna fermentacija. Ponavadi mi skozi bloeoff siba peno sedaj tudi priblizno ni tako burno ;-)
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.947
321
83
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
To, da ti gre komplet kotel s pomočjo termike čez celo paleto temperatur.

zmaga.gif
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Ksz.
Berem pravilnik o kvaliteti piva:

Pivo se v prometu razvršča in poimenuje zlasti kot:
1. pivo, ki vsebuje od 5–13,5% (m/m) ekstrakta v sladici;
2. specialno pivo, ki vsebuje od 13,5–16% (m/m) ekstrakta v sladici;
3. močno pivo, ki vsebuje najmanj 16% (m/m) ekstrakta v sladici;
4. lahko pivo, ki vsebuje največ 3% vol alkohola;
5. brezalkoholno pivo, ki vsebuje največ 0,5% vol alkohola;
6. pšenično pivo, izdelano iz najmanj 30% (m/m) pšeničnega slada;
7. pivo, fermentirano z mešanico mikrobioloških kultur;
8. pivo z nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov, ki vsebuje največ 7,5 g/L ogljikovih hidratov.

in me zanima, v kateri enoti (kako prideš do tega procenta) je ta "ekstrakt v sladici", kaj so ti procenti...?
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.947
321
83
To je Plato enota, češka piva se tako podajajo, naša klasična pa tudi, glede na to da imamo radicionalno češko šolo
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Ok, hvala... prvič vidim v tej obliki enoto, ponavadi piše °P. Torej gledano po grafu je:
- pivo 1.020 - 1.055,
- specialno 1.055-1.065
- in vse kar je več kot 1.065 je "močno".

Verjetno je tu mišljen OG ki je šel v fermentator?
smile-1.gif
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.947
321
83
Tako je.
Pač craft je prišel iz amerike in je s seboj prinesel OG, tradicija je pa plato.
Jaz platoja ne uporabljam, sem se navadu na OG, pa tud večina podatkov je v OG
 

tcolja

Pripravnik
1. feb 2017
45
2
8
bom kar tukaj vprašal kje ga userjem? ...da ni okusiti hmelja
recept:
67L vode BIAB
10kg Pale + 1kg caramel
T drozganja: voda segreta na 70, dodan slad pade T na 67 za 90min.
PH drozge 5,5

sledi vrenje 60min, vstavim hladilno spiralo + hmelj v briketah: 50g aurora + 50g Celija + 50g savinjski golding + 50g hallertauer ...in hladim

50l gre v fermentor, cca 3l iz cevi vrem da se zgosti (DME)...vse skupaj pri 22*C pokaže 1035OG.

starter US 05 vlit pri T pivine 20*C...čez noč pivina ohlajena s pomočjo vipavske burje na 16*C
T fermentacija 3dni cca 16*C + 5dni 20*C

danes pokušam...niti sledu arome po hmelju samo grenčica
...sicer sem že počasi navajen da mi ne prav najbolj uspeva izvleči okuse hmelja čeprav grem "flame out"
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
bom kar tukaj vprašal kje ga userjem? ...da ni okusiti hmelja
recept:
67L vode BIAB
10kg Pale + 1kg caramel
T drozganja: voda segreta na 70, dodan slad pade T na 67 za 90min.
PH drozge 5,5

sledi vrenje 60min, vstavim hladilno spiralo + hmelj v briketah: 50g aurora + 50g Celija + 50g savinjski golding + 50g hallertauer ...in hladim

50l gre v fermentor, cca 3l iz cevi vrem da se zgosti (DME)...vse skupaj pri 22*C pokaže 1035OG.

starter US 05 vlit pri T pivine 20*C...čez noč pivina ohlajena s pomočjo vipavske burje na 16*C
T fermentacija 3dni cca 16*C + 5dni 20*C

danes pokušam...niti sledu arome po hmelju samo grenčica
...sicer sem že počasi navajen da mi ne prav najbolj uspeva izvleči okuse hmelja čeprav grem "flame out"
Hmmm...prav ni ga? Uporabljaš sicer slovenske hmelje, ki so drugače aromatični in manj intenzivni kot ameriški/avstralski/novozelandski hmelji. Pa enega nemškega, ki je najbolj primeren za kak lager ali lahek svetel ale. Tradicionalno sicer velja, da se hmelj za okus doda zadnjih 30 min in manj do konca vrenja. Seveda je to stvar debate, ki ne paše na to mesto. Koliko časa pustiš hmelj v flame outu? Ali ga samo dodaš in takoj ohladiš? Če je tako, potem je pivo dokaj malo časa v kontaktu s pivino. Morda je razlog tudi v tem. Poskušaj skuhati en klasičen pale ale recept, lahko tudi manj kot 50L, da se naučiš osnov. Receptov imaš na netu ogromno. Poskušaj kakega iz Pivopisa, tudi Pivovarium ima objavljene nekaj receptov, ki so vsi preverjeni.
 

tcolja

Pripravnik
1. feb 2017
45
2
8
takoj ko začnem hladiti dodam ves hmelj in pustim hmelj v kontaktu s pivino cca 30 min.
Pivina se ohlaja cca 2h na sobno temperaturo.

Tudi samo pivo mi deluje zelo suho, čeprav drozgano nad T=67*C, kvas US 05.
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Hmelja na koncu bo dal samo aromo. Če pa uporabljaš samo slovenski hmelj, pa sploh zna aroma hitro izpuhtet, ker ni tako intenziven.. Za bolj obstojno aromo in okus dodajaj hmelj recimo od 30 minute navzdol.
 
  • Všeč mi je
Reactions: HafnerMa

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Če začneš pivino hladiti, bo vsaj na začetku, zelo hitro padla temperatura pod 80, 70 C. To pa je temperatura, pri kateri hmelj praktično ne da grenkobe, in se ga uporablja predvsem za aromo. Ne vem od kje potem samo grenčina. Skratka... Kot rečeno. Skuhaj pivo po kakem preverjenem receptu... Na tem se uči.

67C je neka srednja varianta. Najprej je vprašanje, če imaš temp. res 67C. Drugo je, da je US-05 kvas, ki je kar lačen in načeloma poje precej sladkorjev. Homebrew temelji na izkustvu. Če misliš, da pri 67C dobiš (pre)suho pivo, naslednjič drozgaj višje (ne oziraj se na smernice - kakšna temperatura "mora" biti za neko pivo). Naredi tako, da bo tebi ustrezalo.
 

jankramberger

Zelenc'
28. sep 2019
16
2
3
pozdravljeni, je kdo že delal z kvasom lallemand new england, do sedaj sem uporabljal samo us04 in 05 in nisem nikoli imel nobenega problema. pri new englandu pa se mi je vrenje po 8 dneh končalo in ko sem 12 dan dry hopal se je vrenje spet začel in sedaj vre že 5 dni skupaj in se ne ustavi. ima kdo izkušnje?
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
pozdravljeni, je kdo že delal z kvasom lallemand new england, do sedaj sem uporabljal samo us04 in 05 in nisem nikoli imel nobenega problema. pri new englandu pa se mi je vrenje po 8 dneh končalo in ko sem 12 dan dry hopal se je vrenje spet začel in sedaj vre že 5 dni skupaj in se ne ustavi. ima kdo izkušnje?

Kako veš, da vre? Se niža gravitacija piva ali sklepaš samo po aktivnosti vrelne vehe?
 

boonmat

Zelenc'
29. feb 2020
4
0
1
Pozdravljeni....

Za mano sta prve dve neuspešni seriji piva. Ker očitno delam nekaj narobe potrebujem vaš nasvet. Želel sem narediti APA in MP IRA.
Po dobrih 3 tednih vrenja in končnem stanu okoli 1.005-1007 sem odprul oba fermenterja in ugotovil, da se na vrhu nahaja sluzasta plast (kot da bi bile beljakovine), ki očitno daja vedet, da niso dobre obeti z mojim pivom. Sicer moram reči da APA po okusu niti ni tako slaba, medtem ko je MP IRA že v tej fazi nepitna.
Sedaj iščem vzroke za moj polom. Pri razkuževanu sem bil kar pazljiv. Plastične fermenterje sem razkužil s Chemipro OXI in sicer sem razstavil pipico, veho in vse kar pride zraven. V veho sem nalil razstopino s OXI-jem ter dodal kvas. Pri tem moram povedat, da kvas nisem rehidriral. A bi lahko bila to moja napaka?
Tesnilo (predhodno razkuženo) pri plastičnem fermentatorju sem postavil na zunanjo stran. A je tako pravilno?

Drugih razlogov sam ne najdem. Kaka ideja?
 
Nazadnje urejeno:

anze92

Pripravnik
23. dec 2015
178
12
18
Oxi ni razkužilo, ampak čistilo - odstranjevalec organskih snovi.

Starsan/chemsan ali 70% alkohol ali 4% arekina + splahnjevanje z vodo
Najlažje je s chemsanom, je pa par evrov dražja investicijam

Kak postopek pa uporabljaš: allgrain, biab, piksna? OG je bil po planu? Koliko pivine narediš naenkrat? Kje oz na kakšni temperaturi poteka primarna fermentacija?
Zakaj natočiš oxi v veho?
Tam je najboljše dati alkohol/vodko, če ti ambientalna temperatura niha in želi sesati zrak v fermentor.