Nadzornik gradnje

Lisica30

Zelenc'
13. jan 2009
3
0
1
Iščem zanesljivega nadzornika gradnje na območju gorenjske (Kranj). Najbolje takega, s katerim imate že izkušnje. Potrebujem predvsem za gradnjo montažne hiše s kletjo.
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Ne zaupaj nikomur, nadziraj sam!

Lahko si omisliš tudi nadzornika, a brez tega, da boš 2x dnevno sam preverjal, meril, spraševal in težil lahko samo upaš, da bo vse v redu.
 

Grikos

Pripravnik
21. jul 2007
386
0
16
Citat:
Ne zaupaj nikomur, nadziraj sam!

Strokovni nadzor gradnje ima lahko lahko samo pooblaščen inženir z opravljenim stokovnim izpitom po zakonu o graditvi objektov.
Najdeš jih pa tukaj: http://www.izs.si/index.php?id=13

Nadzor kot ga pa misliš ti, pa ima lahko res vsak, ki ima cele dneve čas stati zidarju za hrbtom, da mu ne bo kake lopate šodra maznil...
 

PiLLLe

stranger
18. dec 2007
2.068
0
36
Ljubljana/Novo Mesto
Vsekakor pametna odlocitev, kajti za vse mozne napake ki se izkazejo po koncani gradnji, lahko najdes krivca oz imas skodo krito. Ce nadziras sam ali pa kar koli podobnega, se lahko za reklamacije samo pod nosom obrises.
Nadzornikov sicer na vasem koncu nepoznam, lahko pa pogledas pri kaki projektni hisi tam bi se znal kak najti.
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
So vsi nadzorniki brezhibni?
Pokaži mi enega, ki je zaradi malomarnosti že izgubil licenco? Ga ni, kajne? Ceh, ki ščiti samega sebe. In kaj so dolžnosti nadzornega (iz nekega drugega foruma):
Citat:
"Odgovorni nadzornik je zadolžen, da se projekt za izvedbo sproti dopolnjuje in da se vanj vnašajo vse spremembe in dopolnitve, ki nastajajo med gradnjo. V primeru, da ugotovi kršitve pri izvedbi del oz. odstopanja od dogovorjenih materialov ali rokov, mora o tem obvestiti bodisi pristojnega gradbenega inšpektorja, bodisi investitorja, v primeru manjših odstopanj. Ob koncu del je odgovorni nadzornik zadolžen za podpis gradbenega dnevnika, s podpisom pa jamči skladnost izvedenih del s projektom za izdajo gradbenega dovoljenja."

Nadalje, nadzornik ni odgovoren za morebitne napake pri gradnji. Odgovoren je izključno izvajalec. Tudi v primeru napake v projektu, ne odgovarja projektant, temveč izvajalec, saj se smatra, da mora izvajalec dela izvajati v skladu s pravili stroke (velja klavzula: "izvajalec ve ali bi moral vedeti").

Se pravi, nadzornik je samo odgovoren za formalni del, za fizično izvedbo ogovarja izvajalec.

To pomeni, da če bodo zidovi krivi, bo nadzorni lahko ugotovil, da so narejeni iz pravilnega materiala, preklaš se pa z izvajalcem. Lahko pa si vzameš čas in težiš ter kontroliraš v času gradnje - ko je pod streho je že prepozno.

In nadzirati se da še kaj drugega in bolj bistvenega kot lopate peska. Gradnja ni ravno vesoljska znanost, za uporabo metra, vrvi, vodne tehtnice in svinčnice pa tudi ni treba imeti doktorata.

Če imaš pa srečo, da naletiš na nadzornega, ki nadzoruje 10-20 objektov hkrati (in utegne v času gradnje 3x priti na objekt) ali pa na takega, ki se "zmeni" z izvajalcem, si pa še posebej nastradal.
Ne posplošujem in ne trdim, da so vsi nadzorni slabi, sploh ne. Verjetno je velika večina zelo v redu, ampak malo nadzora nadzornega pa tudi ne škodi.
 
Nazadnje urejeno:

sbor

Pripravnik
22. avg 2007
562
0
16
No, če si že tako nastrojen proti lobiju, pa mi povej koliko bi plačal za nadzor? Tipična ura ustrezno usposobljenega človeka te stane 35 evrov+DDV, če bi bil na dan po 5 ur, bi bilo to nekje 200 evrov na dan. Bi imel interes, da je vsak dan gradnje na lokaciji, ali je boljše, da si sam tam? Tisto o okoriščevanju nadzora se pa tudi dogaja ja...
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Ne vem, ker se v to nisem spuščal in sem zidal (zidam) brez nadzornega.
Nastrojen sem proti vsem cehom, ki nadzirajo sami sebe, da se razumemo. In nič nimam proti nadzornim, nasprotujem samo širjenju brezpogojne vere v nadzornike.
 

rajhenburger

Pripravnik
4. jan 2008
95
0
6
Jebeš nadzornika. Še vedno je najbolje imeti zanesljivega izvajalca ki zna kaj tudi svetovat. Jaz imam srečo da imam tri gradbenike v familiji.
cheer.gif
 

milos621

Pripravnik
29. apr 2008
913
10
18
Še moj nasvet:
1. Vzami nadzornega. Po možnosti ga zamenjaj na 2/3 del, nenapovedano in novi naj preveri starega
2. Zavaruje se za pravno pomoč pri Arag. Boš imel krite vse stoške odvetnikov, sodnih izvedencev,... Včasi je že argument, da boš imel vse stroške pravdanja zastonj dovolj...
 

Lisica30

Zelenc'
13. jan 2009
3
0
1
Toliko enih nasvetov, katere sem že slišal večkrat in jih poznam, a niti enega priporočila (odgovora na vprašanje)?
 

pikec85

Pripravnik
24. jul 2007
840
0
16
38
www.lajsta.si
slovenski sindrom pač ...

pogovori se z arhitektom, gotovo pozna kakšnega ..
vprašaj sosede, sorodnike - tudi oni poznajo kakšnega
svetujem, še preverjanje rumenih strani, najdi.si registra pravnih oseb ipd.;

lahko se registriraš na ajpesu in poiščeš v registru (išči po dejavnosti)
najbolje pa bo, če vprašanje postaviš na forum podsvojostreho - pa ne jemat tega kot reklamo.

še en nasvet pač
wink-1.gif


srečno pri gradnji!
lp
pikc