Dovoljenje za prebivanje

Delfin11

Pripravnik
2. okt 2019
37
31
18
Pozdravljeni,
Zanima me če ima kdo kakšne izkušnje s pridobitvijo dovoljenja za prebivanje za tujca na podlagi združitvi družine. Večino stvari, ki jih potrebujem za dovoljenje sem našel, zanimajo pa me predvsem bolj izkušnje iz prve roke, koliko komplicirajo na upravni enoti in podobno.
hvala
 

Torus

Fizikalc
17. mar 2008
579
34
28
Zdravo,

Ravno se poglabljam v tole temo. Trenutno z druzino prebivamo v tujini (EU) ampak zena ni EU drzavljanka. Odlocili smo se da se preselimo v Slovenijo, ampak ko se zopet ubadam z drzavno upravo me ima da si premislim in ostanem v tujini. Vedno ko klicem urad za tujce dobim drugacne podatke kaj potrebujem in koliko casa postopek poteka. V tem casu zena ne sme delati v sloveniji. Na sreco jaz govorim slovesko, ker ne vem kako bi bilo ce bi morali urejati to v tujem jeziku.

Govori se da bodo morali tujci priti in delati v Slovenijo, kar popolnoma razumem, vendar pa ce imamo tako upravo bo vsakega prej minilo kot da gre skozi tole klalvarijo.

LP
Torus
 

gimi

Fizikalc
23. avg 2019
356
115
43
Zdravo,

Ravno se poglabljam v tole temo. Trenutno z druzino prebivamo v tujini (EU) ampak zena ni EU drzavljanka. Odlocili smo se da se preselimo v Slovenijo, ampak ko se zopet ubadam z drzavno upravo me ima da si premislim in ostanem v tujini. Vedno ko klicem urad za tujce dobim drugacne podatke kaj potrebujem in koliko casa postopek poteka. V tem casu zena ne sme delati v sloveniji. Na sreco jaz govorim slovesko, ker ne vem kako bi bilo ce bi morali urejati to v tujem jeziku.

Govori se da bodo morali tujci priti in delati v Slovenijo, kar popolnoma razumem, vendar pa ce imamo tako upravo bo vsakega prej minilo kot da gre skozi tole klalvarijo.

LP
Torus
če se ji izda enotno za združevanje družine, seveda lahko dela ampak samo, če ni nobenga delavca na zavodu, ki bi lahko opravljal to delo, pač par korakov je več ampak podjetje to ureja, če jo hoče zaposlit
 

gimi

Fizikalc
23. avg 2019
356
115
43
Pozdravljeni,
Zanima me če ima kdo kakšne izkušnje s pridobitvijo dovoljenja za prebivanje za tujca na podlagi združitvi družine. Večino stvari, ki jih potrebujem za dovoljenje sem našel, zanimajo pa me predvsem bolj izkušnje iz prve roke, koliko komplicirajo na upravni enoti in podobno.
hvala
pejt na upravno enoto pa vpraš kere vse dokumente rabiš in če s plačo pokrivaš cenzus za nadomestilo (žena, otroci in variante vmes), ko jih imaš oddaš, plačaš takso in čakaš
 

Delfin11

Pripravnik
2. okt 2019
37
31
18
pejt na upravno enoto pa vpraš kere vse dokumente rabiš in če s plačo pokrivaš cenzus za nadomestilo (žena, otroci in variante vmes), ko jih imaš oddaš, plačaš takso in čakaš
Hvala, katere dokumente rabim sem že našel bolj me zanima kakšne imajo ljudje izkušnje iz svoje prakse, ali komplicirajo ali hitro odobrijo in podobno. Punca ima online službo, tako da prihodke redno dobiva.
Kaj pa si mislil s tem da s plačo pokrivaš cenzus za nadomestilo?
 

Delfin11

Pripravnik
2. okt 2019
37
31
18
Zdravo,

Ravno se poglabljam v tole temo. Trenutno z druzino prebivamo v tujini (EU) ampak zena ni EU drzavljanka. Odlocili smo se da se preselimo v Slovenijo, ampak ko se zopet ubadam z drzavno upravo me ima da si premislim in ostanem v tujini. Vedno ko klicem urad za tujce dobim drugacne podatke kaj potrebujem in koliko casa postopek poteka. V tem casu zena ne sme delati v sloveniji. Na sreco jaz govorim slovesko, ker ne vem kako bi bilo ce bi morali urejati to v tujem jeziku.

Govori se da bodo morali tujci priti in delati v Slovenijo, kar popolnoma razumem, vendar pa ce imamo tako upravo bo vsakega prej minilo kot da gre skozi tole klalvarijo.

LP
Torus
Tukaj imaš vse kar potrebuješ za dovoljenje, postopek naj bi okvirno trajal okoli 15 dni, v tem času pa lahko partnerka živi v Sloveniji saj prejme neko potrdilo, dokler postopek ni zaključen. Glede na to da praviš da je žena pa sploh ne bi smelo biti problema.
 

gimi

Fizikalc
23. avg 2019
356
115
43
Hvala, katere dokumente rabim sem že našel bolj me zanima kakšne imajo ljudje izkušnje iz svoje prakse, ali komplicirajo ali hitro odobrijo in podobno. Punca ima online službo, tako da prihodke redno dobiva.
Kaj pa si mislil s tem da s plačo pokrivaš cenzus za nadomestilo?
ponavad za združevanje družine je oseba brezposelna in tisti, ki dela mora imeti ali stanje na TRR ali dovolj velko plačo, da pokrije osnovni minimalni dohodek brezposelne osebe https://infotujci.si/drzavljani-tre...ko-znasajo-zadostna-sredstva-za-prezivljanje/
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.682
6.245
113
Ksz

oddelki za tujce na UE so najbolj obremenjeni oddelki in na papirje se caka tudi po eno leto. Obstajajo pa “namenska” podjetja ki se ukvarjajo samo s temi postopki. Placas za storitev in opravijo vse namesto tebe.
 

Delfin11

Pripravnik
2. okt 2019
37
31
18
Vendar, ko vložiš prijavo, lahko prebivaš v Sloveniji dokler ne dobiš odločbe, če sem pravilno razumel?
 

Torus

Fizikalc
17. mar 2008
579
34
28
Prebivas da, delas ne. Neumnost.

Baje da je LJ najbolj obremenjena tako da ce je moznost je bolje it ka drugam.

LP
Torus
 
  • Všeč mi je
Reactions: gimi

gimi

Fizikalc
23. avg 2019
356
115
43
lahko oddaš na LJ oni bodo preusmerili drugam v drugo UE avtomatično mislm da majo tko že neki cajta
 
  • Všeč mi je
Reactions: Apollo8

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Pozdravljeni,
Zanima me če ima kdo kakšne izkušnje s pridobitvijo dovoljenja za prebivanje za tujca na podlagi združitvi družine. Večino stvari, ki jih potrebujem za dovoljenje sem našel, zanimajo pa me predvsem bolj izkušnje iz prve roke, koliko komplicirajo na upravni enoti in podobno.
hvala
Deset let nazaj niso nic komplicirali. Pazi edino, da vse naredijo v rokih veljavnosti dokumentov. Zna se zgoditi, da imas kaksen dokument, ki velja le 30 dni, oni pa imajo 90 dni casa za postopek. In ker oni ne pazijo (pozabijo), vmes dokument potece, ti moras pa dobiti novega, ker ne velja vec ko pride na visjo instanco. Vsaj v primeru drzavljanstva je bilo tako.
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.397
965
113
Obišči stran
Zdravo,

Ravno se poglabljam v tole temo. Trenutno z druzino prebivamo v tujini (EU) ampak zena ni EU drzavljanka. Odlocili smo se da se preselimo v Slovenijo, ampak ko se zopet ubadam z drzavno upravo me ima da si premislim in ostanem v tujini. Vedno ko klicem urad za tujce dobim drugacne podatke kaj potrebujem in koliko casa postopek poteka. V tem casu zena ne sme delati v sloveniji. Na sreco jaz govorim slovesko, ker ne vem kako bi bilo ce bi morali urejati to v tujem jeziku.

Govori se da bodo morali tujci priti in delati v Slovenijo, kar popolnoma razumem, vendar pa ce imamo tako upravo bo vsakega prej minilo kot da gre skozi tole klalvarijo.

LP
Torus

Če je pri nas tak problem, kje je težava, da tega statusa ne urediš v državi kjer trenutno prebivate?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Apollo8

Torus

Fizikalc
17. mar 2008
579
34
28
Imamo urejen status prebivanja v drugi EU drzavi ze nekaj let. Odlocitev je padla da pridemo nazaj v SLO in ti lahko iz lastnih izkusenj povem, da ceprav smo urejali status v drugi EU drzavi cca 7 let nazaj, potopek ni bil niti pribljizno tolko komliciran in z polovico manj papirologije. Celoten postopek je bil zelo jasen, v SLO pa 5 krat sem govoril z UE in 5x sem dobil drugacne informacije.

Vidim da je drzavni stroj se vedno sam sebi najvecje breme in se v teh 7 letih ni nic spremenilo. Da o strokovnosti ne govorimo.

Glede na to da bomo morali uvazati delavce iz drugih non-EU drzav, se bo moralo nekaj drasticno spremeniti, drugace noben ne bo imel volje iti skozi to kalvario.

LP
Torus
 
  • Všeč mi je
Reactions: gimi

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
Obstaja veliko prednosti, če je postopek kompliciran in noben "ne ve", kako točno gre. To omogoča, da nekdo naredi podjetje, ki je vmesni člen in stvari rešuje ter služi.
Da je postopek kompliciran in "meglen", ima glavno zaslugo zakonodajalec, torej vlada in parlament in ne tisti, ki postopek izvajajo. Lahko bi sicer uporabniku natančno svetovali, ampak potem seveda odpade prostor za podjetja. Isti šmorn je denimo pri davkih in FURS-u.
 
  • Všeč mi je
Reactions: gimi

Torus

Fizikalc
17. mar 2008
579
34
28
Se strinjam do neke mere.

Sam imam pa kar OK izkusnje z FURS-om. Ze veckrat v preteklosti sem klical na help-line in dobil tocne informacije. Da, postopek je kdaj-pa-kdaj zapleten, ampak zaposleni ga vsaj znajo razlozit. Zeno sem recimo ze prijavil na FURS, in postopek je bil urejen v nekaj dneh preko mojih e-davkov.

Od zaposlenih na UE bi rad dobil tocno kaj potrebujem in koliko casa okvirno postopek traja v primeru da je vse OK vlozeno. In tukaj se ze ustavi. Mislim da bi to moral izvajalec tocno vedeti in zakonodajalec nima s tem nic.

Primer:
- Gospa mi razlaga kaj vse potrebujem in potem ko recem da na spletu je pa drugace napisano za zblizevanje druzin zacne biti osorna in nesramna.
- Drugic klicem in se oglasi mlajsa gospa. Ker ne ve tocno kaj potrebujem in me poskusa vezati ampak klic se prekine. Klicem nazaj in vedno ko pridem na vrsto (po 20-30 min cakanja) se klic prekine. Klicem z druge stevilke in se mi spet oglasi.

LP
Torus
 
  • Všeč mi je
Reactions: gimi

irwin

Majstr
13. mar 2008
1.149
291
83
Torus, do kaksnega statusa ste prilezli z zeninim statusom v trenutni drzavi v kolikor je ta clanica EU? Morda lazje izhodisce za urejanje prebivalisca. V kolikor pa so urejeni papirji bi rekel da ne bo problemov.