Motorna zaga?

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.917
5.462
113
Citat:
Uporabnik verma pravi:
Kje nabaviš membrano za v frgazarju? Imam neko staro stilarco (045)v kateri mebrana še ni bila nikoli zamenjana. Me pa zadnje čase nekaj j.be vzig, pa sem pomislil tudi na menjavo membrane, ki je kar malo raztegnjena. Ne servisu itak pravijo, da za stere nimajo rezervnih delov. lp

http://www.acresinternet.com/c...2d?OpenDocument

Frgazar maš Tillotson HS-118B series........ta frgazar majo tud Husquarne tko da v vsaki Stihl Husquarna štacuni dobiš membrane

tko da nj ti ne serejo okol tega...če sem jst za 40 let staro tomosko 770 z HS 123a frgazarjem komot dubu boš tud ti
wink-1.gif


Fora je da se te frgazarji še zmeram nucajo tud pr novejših

Glede vžiga....lahko je šla tud CDI enota......če dela ko je mrzla....in ugasne ko se segreje in se jo ne da prižgat je navitje fuč...tist lah da bo pa večji problem......lahko da se da pa poflikat tud s tuljavo od kake novejše ni kr tko za stran vržt ker bi en serviser rad zaslužu na teb k boš novo kupu
smile-1.gif
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.917
5.462
113

lalan

Pripravnik
12. maj 2008
895
0
16
Citat:
Uporabnik Kamele0N pravi:
Citat:
Uporabnik lalan pravi:
Koliko pa kaj stane servis motorke?

Ni altruistov v tem poklicu
smile-1.gif
Serviser mora kaj zaslužit...

Glede na to da ni nek rocket science se ti splača dele kupit in sam popravit...

Kje gori?
Občasen servis je nujen, tako svetujejo. Imam Dolmarco 25 let staro. Verjetno se kje kaj podmaže (nimam mazalice). OK. Olje za motorke se kupi verjetno, pa mešanica bencina tudi. Imam nek dvotaktol, ki ga dodajam supru. Vžge takoj. Ketna je za zbrusit, ali pa kupim novo. Ali obstajajo takšne, ki se ob stiku z zemljo ne skrhajo takoj? Mazanje ketne mi je tudi sumljivo? Kako to preveriš.
Evo. A vidiš. Če je servis za te stvari, ki sem jih naštel caa. 30€ bi šel v investicijo, ker pri teko starem orodju se ni za hecat.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.917
5.462
113
Mazalica je taka: http://www.rotar-trgovina.si/p...ska-oregon.html

Not daš litijevo mast
smile-1.gif
Maže se ležaj na koncu meča.....skozi luknjico na obeh straneh.....in pa iglični ležaj na sklopki...2varjanti!

1) maš tako sklopko da snameš pokrov meča (ta stranski k drži meč)...in sklopka ma v sredini osi luknjo kamor s to mazalico daš malo!!!! masti

2) sklopko moraš odšravfat iz osi ( LEVI navoj...ponavadi je označeno z puščico v katero stran se odvija)....logično kontra od vrtenja gredi motorke (samozateznost)....in ročno namažeš ležaj

da lahko odšravfaš sklopko rabiš namenski "štopar" za bat....lahko ga pošvasaš iz kake stare svečke......najlažje pa da dobiš primerno debelo vrv...nardiš par vozlov.....takih da gredo čez luknjo od svečke....in zablokiraš bat...tehnika naroda
smile-1.gif


Potem z kakim francozom vtakneš vilci v sklopko in odviješ prek vzvoda ...kak šravfnciger v uho na drugi strani ( če oblika sklopke dopušča da se francoz zatakne med krake sklopke)

Ketna: maš 2 vrsti (ok maš jih več)....v hobby al pa mal boljšem segmentu prevladujeta 0.325inch al pa 3/8 inch

Določiš jih tako da razdaljo med 3mi neti na ketni deliš z 2 ( s šublerjem boš lepo izmeril)

0.325x2,54 (cole v cm)= cca 8,3mm
3/8x2,54= cca 9,5mm

Potem maš tud debelino ketne različno 1,3(bolj hobby varjante)......1,5....1,6mm...

Potem maš okrogle pile za zobe različnih milimetrov.......4mm......5,3mm...5,5mm
smile-1.gif


Tko da jst mislim da ti bo najlažje če snameš meč in ketno in greš na servis z njo da ti tam pogledajo kaj imaš in kaj rabiš

Mal za predstavo: http://www.getsaws.com/filing.html

BTW če zobje ( ta svtli vstavki na ketni) v dolžino niso manjši od 4mm je ketna še dobra in rabiš samo brušenje
Nekaj več tukaj: http://planopower.com/reference_materials/saw_chain_info.shtml

Mazanje ketne: problem ima lahko več izhodišč

1) Si hobby gozdar in uporabljaš BIO razgradljivo olje za ketne........BIO olje se rado zasuši in naredi lak.....in zabaše oljno pumpo.....če si hobby maister in žagaš 1x 2x na leto raje uporabljaj navadno mineralno

2) Ko boš snel meč poglej če so luknje na koncu meča ( tam pri motorju) zabasane.......potrebno je redno čiščenje kanalov (žleb kjer lavfa ketna)....in oljnih luknjic...(tam ko pride olje v žleb meča)...sam to spucam z olfa nožem ...kompresorjem( žleb meča in ostale male luknjice.....)

3) Spucaj motorko....snami meč......nalij olje za ketno v rezervoar za olje.....zalavfaj motorko in malo navijaj gas (da sklopka zagrabi in požene oljno črpalko) in poglej če olje priteče skozi šobo tam kjer pride meč gor

4) Če olja ni.....včasih pomaga razdiranje oljne črpalke in pucanje...lahko je zabasana zaradi laka od zasušenega BIO olja......če ni druge pač menjava delov ki so iztrošeni ( preperela cevka iz oljnega rezervoarja do pumpe......obrabljena koleščka itd)

Dvotaktol......vsak uporablja svojega.....sam sem pristaš sintetike v zračno hlajenih motorjih.....bolj ščiti ker so temperature večje ...plus manj se dimi od mineralnega ker bolje zgoreva...manj saj po motorju!

Sam uporabljam dvotaktol omv 2T-S...tm 16-18eur liter na pumpi.....3% mešanca in to je to
Olje za verige je iz Leclerka nek ECO....9,5eur za 5L

Nč tacga kar z malo pomoči ( katere pile in katera ketna) servisa ne bi mogel sam zrihtat
wink-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Ti kar navijaj gas na motorki, ko ni meča in verige gor.

Sam ne potem jamrat, če boš kaj iskal po gnajni.
evil.gif
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.917
5.462
113
Citat:
Uporabnik patriot pravi:
Ti kar navijaj gas na motorki, ko ni meča in verige gor.

Sam ne potem jamrat, če boš kaj iskal po gnajni.
evil.gif

sprasujem se.gif
kaj če bit če je sklopka izpravna.....

Sploh pa ne do daske.....sam ene motorke majo pumpo vezano na venc od sklopke in rabš da sklopka zagrab in zavrti.....druge majo zobnik na gredi....
 
Nazadnje urejeno:

turbox

Pripravnik
29. dec 2011
529
0
16
Po mojem ne.Malo denarja malo muzike.Dodaj še par stotakov in imaš stroj za nekaj časa.Moje mnenje.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
To da "dodam še par stotakov" za oreng motorko mi je jasno in razumljivo. Samo je ne rabim in ne mislim dajat 300, 400 ali več € za hobi uporabo.
Se najde kaj pametnega za cca. 100-200€?
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.917
5.462
113
Jaz bi uzel...

Walbro frgazar nakazuje da ni nek cangslang uvoz....poglej ce se ga da nastavljat (H in L vijaka)
High in Low pac za stelat pravilne visike in nizke obrate...
Ponavad so na teh vijakih neke plasticne plombe z neko obliko da rabis special sravfnciger...no al jih potrgas dol al pa segrejes konico sravfncigra in nardis svojo glavo..

2,2KM za 45cm mec je mal mal.. No ja za hobby drevje bo ok saj ne bos nikol cel mec zarezal v deblo

avspuh klice po odpiranju
smile-1.gif

A) al ma not neko odstrankjivo mrezco...das vn
B) al pa mrezco pri izstopu odstranis..in rahlo povecas izstopno luknjo

sam mam partner351...plastikfantastik motorko in dela ze 10let BP za uporabo kjeri je namenjena...hobby zaganje dru in trsk okol bajte
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Citat:
Uporabnik Kamele0N pravi:
Jaz bi uzel...

Walbro frgazar nakazuje da ni nek cangslang uvoz....poglej ce se ga da nastavljat (H in L vijaka)
High in Low pac za stelat pravilne visike in nizke obrate...
Ponavad so na teh vijakih neke plasticne plombe z neko obliko da rabis special sravfnciger...no al jih potrgas dol al pa segrejes konico sravfncigra in nardis svojo glavo..

2,2KM za 45cm mec je mal mal.. No ja za hobby drevje bo ok saj ne bos nikol cel mec zarezal v deblo

avspuh klice po odpiranju
smile-1.gif

A) al ma not neko odstrankjivo mrezco...das vn
B) al pa mrezco pri izstopu odstranis..in rahlo povecas izstopno luknjo

sam mam partner351...plastikfantastik motorko in dela ze 10let BP za uporabo kjeri je namenjena...hobby zaganje dru in trsk okol bajte
Sej če je to ranga Partner (mam eno laksarco iz baubau in je bp) pol kupim prec.
zmaga.gif
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.917
5.462
113
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Za okoli hiše bi jaz raje razmislil o električni. Manj stvari lahko crkne, pol ceneje.

Kakor komu...men če ne diši po bencinu ni zanimivo

Me sosed vedno postrani gleda...on vse na elektriko jaz pa pol vikendom zraven šravfam motorke kosilnice
hysterical-1.gif
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.917
5.462
113
Iglicni lezaj je med osjo in vencem sklopke...je trpezen in namazat 1x letno je zadost...

Ce mas os v sredini votlo tja not pumpaj mast pa bos vidu kako bo zacela lezt med osjo in sklopko vn (visek obrisi da ne bo drsela sklopka)

Ce os ni votla mors pa snet sklopko...spaga...par vozlov da zablokirajo bat....vilca od francoza v krake sklopke...na kontra strani v uho vtaknes sravfnciger in odvijes kontra vrtenju sklopke...
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.917
5.462
113
Sorry v smeri vrtenja sklopke....zato ker se samozateguje navoj