Migranti so že (spet) v Sloveniji - 4. del

I

Izbrisan uporabnik #9334

Imam žlahte po celem svetu. V Kanadi mi punca piše v angleščini, jaz pa slovensko nazaj. Punca je stara okoli .. 25 let. Njena babica je bila mariborčanka. Punca mi pravi : " Včasih babi grdo zakolne, pa ne vemo, kaj je to. Reče : "pytchomaterno!" " :D

Tako. Jaz pa po slovensko nazaj. Zakaj pa ne bi še ona malce študirala? :D
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ja. To je v redu.
Ne se pa prodat vsakemu ciganu, ki pravkar mimo pride.

Če ZDAJLE pride hrvat na tvoja vrata in pozvoni, - kako se boš pogovarjal z njim? V slovenščini? Bi prav rad videl.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
Če ZDAJLE pride hrvat na tvoja vrata in pozvoni, - kako se boš pogovarjal z njim? V slovenščini? Bi prav rad videl.
Probej, delaj se Hrvata :evil:

Sicer pa če ne veš... Slovenec lažje razume hrvaško, kot Hrvat slovensko. Pa to nima nobene veze z zarukanostjo/zavestjo/ponosom itd. ampak je to narava jezika. Sicer s starejšimi se da večino zmeniti v slovenščini (se le pozna skupna država), mlajši pa imajo velike težave. Je najlažje kar v angleščini.
 
  • Wow
Reactions: brane_new
I

Izbrisan uporabnik #9334

Probej, delaj se Hrvata :evil:

Sicer pa če ne veš... Slovenec lažje razume hrvaško, kot Hrvat slovensko. Pa to nima nobene veze z zarukanostjo/zavestjo/ponosom itd. ampak je to narava jezika. Sicer s starejšimi se da večino zmeniti v slovenščini (se le pozna skupna država), mlajši pa imajo velike težave. Je najlažje kar v angleščini.

Nimaš ... nikakor nimaš prav.
Tudi jaz sem mlad, pa čutim drugače. Meni ni problem bosanskemu 130 kilskemu medvedu razložit, da je navadno bosansko bukovo tnalo, - pa razume in vzame za dobro.
V Sloveniji sem jaz gospodar. To je vse. Vse ostalo je prostitucija.
 
  • Všeč mi je
Reactions: igiNo1 in brane_new
I

Izbrisan uporabnik #9334

Prodal sem mašino v Novi Sad. So poslali svojega inženirja na prevzem in usposabljanje, z njim sem govoril - kolikor se le da čisto slovensko. On pa po svoje nazaj. Na koncu po dveh dneh je že kar lepo tudi po naše znal. :fredi: Na začetku je stiskal zobe, pa je minilo.

Zakaj bi se jaz vedno moral prilagajat? Svet je za npr. amerikanca točno toliko velik, kot zame !
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new in Pepe

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.104
3.397
113
Prodal sem mašino v Novi Sad. So poslali svojega inženirja na prevzem in usposabljanje, z njim sem govoril - kolikor se le da čisto slovensko. On pa po svoje nazaj. Na koncu po dveh dneh je že kar lepo tudi po naše znal. :fredi: Na začetku je stiskal zobe, pa je minilo.

Zakaj bi se jaz vedno moral prilagajat? Svet je za npr. amerikanca točno toliko velik, kot zame !
Saj se zavedaš, da si s takim (pravilnim!!) razmišljanjem, za vse naše levičarje, prevladujoče leve medije, vse leve "intelektualce" (btw. desnih intelektualcev itak ni, to je oksimoron, kaj takega ne obstaja - lesen šporget:valjamse:), nič drugega kot: nacionalist, šovinist, fašist, nacist, islamofob, primitvi'c, zahojen'c... ...skratka, janšov'c :evil:.
.
samprašampress:fredi:
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

NISEM Janšovc !!! Da je jasno.

Nisem od nikogar, razen svojega žepa.

Janšovci so moji. Jaz nisem in nikoli nisem bil njihov ! :mad: Oni so moji.
Naj bo jasno. Pa vse ostale politične pratke prav tako. Jaz jih živim ! Zato smem tudi povedat, da je slovenščina čudovit jezik, slovenci pa umazane prostitutke.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
Zakaj bi se jaz vedno moral prilagajat? Svet je za npr. amerikanca točno toliko velik, kot zame !
Velik je res enako. A Američan bo z maternim jezikom lahko prelutal po večini sveta, ti pa boš lahko s slovenščino buzeriral le po bivši jugi, pa še tam te bodo razumeli samo na pol.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Nikoli ne bom pozabil, kako sem v Amsterdamu leta 2001 gledal na naš pavilijon, Expo,ki se prireja na vsakih 10 let, kjer so naši razstavili kozolec, lesene vile izpred 500 let, ter vse skupaj pustili, da je bilo avgusta že zaraščeno z en meter visoko travo ! :mad:

Kako sem - prav pazil, da me ne prepoznajo in kako me je bilo sram. Nasproti našega pavilijona pa slovaki, kjer se je trlo ljudi in kupovalo med, vse možne čebelje izdelke, itd. !
 

Thrivial

Majstr
19. avg 2007
3.746
255
83
Sicer pa če ne veš... Slovenec lažje razume hrvaško, kot Hrvat slovensko. Pa to nima nobene veze z zarukanostjo/zavestjo/ponosom itd. ampak je to narava jezika.

Narava jezika?

Sem dal skozi kar nekaj lingvističnega izobraževanja v življenju, pa za tovrstno naravo jezika še nisem slišal. Imaš kakšen (strokoven) članek pri roki?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
Narava jezika?

Sem dal skozi kar nekaj lingvističnega izobraževanja v življenju, pa za tovrstno naravo jezika še nisem slišal. Imaš kakšen (strokoven) članek pri roki?
Pri roki ne, sem pa bral neke raziskave v tej smeri. Slovenec razume več % hrvaškega teksta, kot Hrvat slovenskega.
Pri večini jezikov je tako dvostransko razumevanje približno enako, ne pa pri vseh
Če spet to kje najdem ti prilimam.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Velik je res enako. A Američan bo z maternim jezikom lahko prelutal po večini sveta, ti pa boš lahko s slovenščino buzeriral le po bivši jugi, pa še tam te bodo razumeli samo na pol.

Ko grem jaz na hrvaško, govorim po hrvaško.
Ko grem v Nemčijo, govorim po nemško, ko mi zmanjka, pa poizkušam angleško naprej. (ker pač znam angleško itd.)
Ko grem v Francijo, imam podoben problem, tam je težava z jezikom precej zanimiva.

Ko pride hrvat k meni na prag - govori hrvaško ! :fredi:
Ko pride srb k meni na prag - govori po njihovo. :fredi:

Še celo če bi cigan prišel, bi klopotal po cigansko, "Hey, Suljo, imaž kaj željeza?" :nigladek:
 

Thrivial

Majstr
19. avg 2007
3.746
255
83
Pri roki ne, sem pa bral neke raziskave v tej smeri. Slovenec razume več % hrvaškega teksta, kot Hrvat slovenskega.
Pri večini jezikov je tako dvostransko razumevanje približno enako, ne pa pri vseh
Če spet to kje najdem ti prilimam.

Aham, sva se verjetno narobe razumela. Predvidevam, da se te raziskave nanašajo na korpus (celoten nabor besedišča in njegova uporaba), kjer asimetričnost ni tako nenavadna. Napisal si namreč 'narava jezika', kar bi pomenilo, da ima jezik že na sintaktični ravni te lastnosti kar je neobičajno oziroma bi bilo zelo zanimivo videti znanstveno razlago.

Se pa vsekakor priporočam za članke.
 
Nazadnje urejeno:

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
Aham, sva se verjetno narobe razumela. Predvidevam, da se te raziskave nanašajo na korpus (celoten nabor besedišča in njegova uporaba), kjer asimetričnost ni tako nenavadna. Ker si napisal 'narava jezika', sem predvideval, da ima jezik že na sintaktični ravni te lastnosti, kar bi bilo kar neobičajno.

Se pa vsekakor priporočam za članke. :)

Nekej sem našel, samo ni čist tisto, kar sem imel v mislih. Je pa podobno.

https://link.springer.com/article/10.1007/s11185-015-9150-9

Branje:
Slovene-Croatian (80.85 %) and Croatian-Slovene (74.31 %).
Govor:
Slovene-Croatian (82.26 %) and Croatian-Slovene (71.15 %)
Popoljnevanje stavkov pisno:
Slovene participants listening to Croatian (94.14 %) and Croatian participants listening to Slovene (63.89 %)
Dopolnjevanje ustno:
Slovene-Croatian (79.41 %), Croatian-Slovene (43.68 %)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Thrivial

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
Kwa pa pol ? A se mora slovenc vedno prilagajat? A je hrvatovih možganov kaj bolj škoda, da se mu ni treba?
Odvisno kaj je tvoj cilj.
Posiljevat človeka s svojim jezikom?
Nekaj se čim hitreje in čim lažje zmeniti?
Sicer pri bivši jugi lahko probaš s slovenščino, a če vidiš, da so pri sporazumevanju problemi, se prešalta na nekaj, kar oba sogovorca bolje razumeta. Pri mlajših je to v 95% angleščina.

Vsekakor ti ne bi bil za delo v turizmu :evil:
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.104
3.397
113
NISEM Janšovc !!! Da je jasno.

Nisem od nikogar, razen svojega žepa.

Janšovci so moji. Jaz nisem in nikoli nisem bil njihov ! :mad: Oni so moji.
Naj bo jasno. Pa vse ostale politične pratke prav tako. Jaz jih živim ! Zato smem tudi povedat, da je slovenščina čudovit jezik, slovenci pa umazane prostitutke.

:evil: je že prepoz'n, si že pokazal svoj pravi, nestrpni janšovski obraz.
Te pa povsem razumem, da po desetletjih zanikanja, si je kaj takega težko (samo)priznati.
Pomagalo ti bo, če boš naredil en "coming out" in mestu in svetu priznal, da si v duši pravzaprav en navaden, nestrpen, primitiven janšov'c.
Ti predlagam, da to narediš na naslednji paradi ponosa kar skupaj s pedri:valjamse::valjamse:.
 
  • Haha
  • Jezen sem
Reactions: Matey in brane_new
I

Izbrisan uporabnik #9334

Da sem janšovc ? - NE !
Da sem nestrpen? -JA.

Vse kaže, da me bodo lahko dali v vitrino v muzej, ker sem menda edini v okolici, ki me motijo tako osnovne stvari.

Niti v 90. letih nisem simpatiziral z janševci. Takrat so bili vsi bradati, z menoj vred, samo jajo ne.