meglenke

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.378
2.026
113
Če cesta ni mokra, meglenke niso moteče. Če pa je cesta mokra se pa odbija v ksiht, ker je kot odboja od meglenk ostrejši in zato snop svetlobe močnejši kot pa pri kratkih lučeh.
A nisi opazu tega?
To je pogruntal tudi tisti, ki je zakon spisal, saj drugače bi bla stalna uporaba prižganih meglenk obvezna.
 

koliko

Guru
21. avg 2007
4.232
2.071
113
SV SLO
KSZ

V Prekmurju je zadnje čase nova moda. V gost megli se uporabljajo meglenke in dolge luči
stupid-1.gif
in potem zaradi slabe vidljivosti v megli zaradi prižganih dolgih luči vožnja max 30 km/h.
 

Mis

Fizikalc
1. sep 2007
2.627
0
36
Citat:
Uporabnik keber pravi:
Še nisem srečal koga, ki bi ugasnil meglenke pred nasproti vozečim. Če je res tako, potem
zmaga.gif


Samo po drugi strani je to samo občutek dobre vidljivosti. Zanimivo, da ko je res gosta megla, kaj dosti meglenkarjev ni videti.
stupid-1.gif

Kar imam jaz izkušenj, ponavadi izklopim meglenke ko kdo pride nasproti, pa če se je megla vsaj malo že razredčila.

Kar se vidljivosti na znani regionalki tiče, ne pomaga nič, meglenke, dolge, kratke luči, če je megla prava je megla prava in moraš pač počasneje...

Zadnje meglenke pa uporabljam še manj, je že nekdo omenjal, da pri Mondeu ne moreš drugače kot prižgat najprej prednje, potem še zadnje (a nima fauve enako?). Zadnjo pa izklopim ko se mi kdo približa.
 

ChaoRen

Fizikalc
21. jul 2007
5.409
0
36
124
Citat:
Uporabnik Struna pravi:
Roko na srce... Mene bolj motijo tisti, ki ne ugasnejo zadnje meglenke, ko se jim približaš. Je veliko bolj moteče (saj zame) kot pa sprednje meglenke

Oboje zna biti zelo moteče! Sploh če je cesta mokra so sprednje meglenke izjemno zoprne za vse, ki vozijo nasproti. Folk pač v avtu ne razmišlja preveč. Meglenke imajo zato, da so videni in ne zato, da oni bolje vidijo...
stupid-1.gif
 

Slovenet

Majstr
21. jul 2007
4.396
485
83
43
Še vedno Rdeči revirji
Meni je to čisto OK, vsaj vem kdaj katero prižgem.
Moj prejšnji avto (opel) je imel dve ločeni stikali enega zraven drugega, si brez kakšne muke zaj in prižgal zadnjo namesto prednje. Načeloma je tako, da če je megla rabiš zadnjo samo kadar rabiš tudi prednje.
 

ggg

Fizikalc
8. avg 2007
5.698
4
36
ker bi bilo za varnost veliko bolje, da bi ljudje vec pozornosti dajali zmigavcem kot pa kurcevim meglenkam. ne vem ali je pod castjo prizgati zmigovc? morda nisi kul?
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Citat:
Uporabnik Slovenet pravi:
Meni je to čisto OK, vsaj vem kdaj katero prižgem.
Moj prejšnji avto (opel) je imel dve ločeni stikali enega zraven drugega, si brez kakšne muke zaj in prižgal zadnjo namesto prednje. Načeloma je tako, da če je megla rabiš zadnjo samo kadar rabiš tudi prednje.
Ni ravno tako.
Ko sem zadnji v koloni, bi rad prižgal samo zadnjo meglenko, pa ne morem. Tako v takem primeru malo bolj opazujem promet za menoj in ko vidim, da se mi nekdo približuje, za kratek čas (nekaj sekund) prižgem zadnjo meglenko (seveda tudi sprednjo).

Pa še en primer:
Včeraj se peljam iz Škofje Loke proti Medvodam in se v Retečah vključi na cesto neka Kia. Jasno, s prižganim rdečim reflektorjem zadaj. Ko avto pred seboj dohitim, mu kratko poblendam z dolgimi, nato 2x prižgem in ugasnem sprednje meglenke. Tip pred menoj je dojel in ugasnil meglenko. Tako se peljemo do Jeprce, tam pa vozniku pred menoj šine v glavo, da bi zopet prižgal meglenko. Prejšnji postopek ponovim, tip pa na hitro zavre!
13.gif
Seveda tudi sam takoj ugasnem zadnjo meglenko. Upam, da se je kaj naučil.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.358
5.867
113
pri taščici
V "mojih" avtih še nisemimel meglenk
Se je pa nekoč zgodilo da se peljemo lepo v koloni po obvoznici pa nekdo veselo s zadnjo meglenko. Mislim, da je bilo več sonca kot pa megle.
Ker mu blendanje ni pomagalo, sem ga nekako prehitel, se postavil pred njega in mu butnil meglenko. Naj uživa v razgledu, kakršnega sem jaz imel prej!
Kdaj je pogruntal nimam pojma (je bil potem skoz za mano), ko sva se razšla sem jo ugasnil seveda.
Sicer pa mislim da sem imel nekajkrat prižgano na AC, na regionalki jo ponavadi ne uproabljam
 

karantanka

alterka & vizitka 2007
19. jul 2007
7.108
0
36
Notranjska
www.mojaknjiga.si
kzs

Od kar ni potreben vsakoletni tehnični pregled avtov se je stanje luči zelo poslabšalo. Če prej ne so ti tam povedali, da s tvojimi lučmi nekaj ni OK. Zdaj pa to lahko traja leta, preden se zadeva popravi.
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.351
379
83
ksz

Včeraj se peljem v Bohinj, do izvoza za Bled strnjena ali stoječa kolona, po filingu 3/4 Hrvatov, ki so se vračali iz dopusta. In 30% jih je vozilo z prižganimi (vsaj) prednjimi meglenkami. Bili pa so to samo boljši avtomobili. Res ne vem ali policija samo pri nas štrafa zaradi neprimerne uporabe meglenk?

Se spomnim neke italijanke, ki je ponoči vozila po Celovški s prižganimi meglenkami, za njo pa policija. Rabila je vsaj kakšnih 500m, da je razumela blisakajoče luči in sireno, naposled se je le ustavila v Tivoliju. Pomojem ji ni bilo nič jasno... Aja, o megli seveda ne duha ne sluha.

B.
 

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.405
113
Po mojem bi morali meglenke prepovedat. Dovoljenje za instalacijo in uporabo pa dobit samo tisti, ki naredijo izpit za pravilno uporabo meglenk.
Ker tole je meglenkanje je res šlo čez vse meje razuma, še posebej z zadnjimi meglenkami.

Ogo
 

ojanez

Pripravnik
2. sep 2007
253
18
18
KSZ,

včeraj v večernih urah smo se vozili iz smučarije v Franciji in skoraj po celotni trasi avtoceste Torino - Fernetiči je padal dež. Neverjetno je, koliko je pacientov, ki vozijo s prižganimi zadnjimi meglenkami, ne glede na razmere in stanje na cestah. Bilo je kar precej prometa, cesta mokra, zato si lahko predstavljate, kako so meglenke hkrati nepotrebne in zelo moteče.

Najboljša sta bila dva hrvaška voznika (en C5, ki ima zelo moteči 2 zadnji meglenki, drugega sem pozabil), ki sta nas zaradi postankov prehitela 3x. Na prižgane prednje in zadnje meglenke smo jih vsakokrat opozarjali tako mi, kot ostali vozniki, zaleglo seveda ni nič.
 

D_K

Duplek
24. sep 2007
2.946
760
113
Na avtocesti imam zvecer vedno prizgane meglenke "vedno". Vidljivost je za moje pojme 10x boljsa.
 

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.405
113
Citat:
Uporabnik D_K pravi:
Na avtocesti imam zvecer vedno prizgane meglenke "vedno". Vidljivost je za moje pojme 10x boljsa.

Jaz pa v zameno takim za ritjo prižgem dolge luči. Vidljivost je za moje pojme 10x boljša.
evil.gif


Ogo
 

Benady

Fizikalc
20. jul 2007
6.825
1
38
Heca vas
hysterical-1.gif


Dejansko je pa uoraba zadnje meglenke zaželena v hudem nalivu na AC, če za tabo ni nikogar. V kolikor te bo kak avto dohitel, bo voznik skozi meglo kaplic za tvojim vozilom 10x prej videl prižgano meglenko kot pa pozicijsko brlivko. Če ti je preblizu pa uvidevno ugasneš.

Je treba na cesti tudi mal na druge gledat, ne samo na svojo rit.