Martinova gos, rdeče zelje, mlinci, pečena jabolka

cbb

Chef
6. avg 2007
3.337
2
38
50
Nč več u Jesenicama... Zdej Horjul
Cbb že dolgo ni nič pametnega objavil tule gor, zato je danes prilika:) Martinova sobota je in spodobi se, da se poleg petih litrov mladega vina, ki sem ga včeraj kupil poje tudi nekaj konkretnega:)

Martinova gos

Torej, žvau sem kupil v Lidlu, med vsemi je bila krepko najugodnejša, praktično vsi ponudniki pa imajo isto robo - zmrznjeno od severo vzhodnih sosedov:) Magyargoszka;) Včeraj jo nisem dal v hladilnik, da se je lepo odtajala, danes dopoldne pa sem jo nasolil, popopral, potresel s česnom in origanom. Pred peko sem gosko nabasal še s kislimi olupljenimi jabolki in luknje zaprl z zobotrebci. V taglobok protfan sem na zelo debele kose narezal eno malo kolerabo, eno veliko čebulo, dva korenja, en por in peteršilj. Noter vlil še liter vode, in čezenj dal mrežo iz pekača. Na to mrežo pa magyargoszko, s prsi obrnjeno navzdol. Zdele se že lepo peče, pekla pa se bo tri ure. Po dveh urah jo bom obrnil, vmes pa večkrat polil z župo, ki se lepo kuha v protfanu. Tisti liter vode, ki sem ga zlil tja noter bo poskrbel, da se magyargoszka ne bo presušila, pa tudi zažgala ne. Peče se na 180 stopinjah. Ko bo minilo 2 uri in pol bom žval potegnu iz pečice in jo premazal z medom, in še za pol ure dal nazaj u peč. Med bo poskrbel, da bo kožica hrustljala kar se da, namesto le tega pa bi jo lahko pomazal tudi s slano vodo ali pivom. No, pri nas bo letos med:)

Tenstano rdeče zelje

Betico rdečega zelja narežem na tanke lističe, v pisker dam malo olja, nasekljane čebulice, prižgem in počakam, da porumeni. Dodam zelje, malo vode, 2 deci rdečega vina in pražim do mehkega. Zadevo še posolim, popopram, dodam malo naribanega muškatnega oreščka in ene 3 stroke česna. Stroke samo speštam z nožem, preden bo zelje šlo na krožnike vzamem česen ven.
Zelje potem tenstam do mehkega, od oka ene pol ure.

Mlinci

Mlince vžem v slan krop za minuto in odcedim. Zabelim jih s stopljenim putrčkom, ali pa z omako, ki jo je med pečenjem sproducirala magyargoszka.

Pečena jabolka

Neolupljenim jabolkom z nožem za izkoščičenje odvzamem drobovje:) Notri porinem orehovo jedrce in dodam žličko medu:) Taka jabolka položim na pekač in počakam, da bo magyargoszka pečena:) Ko je, jo vzamem iz pečice notri pa romajo jabčki:) Magyargoszka mora ene 15 minut stat preden jo nesem na mizo, kar je ravno prav, da so jabolka pečena, ko pojemo gosaka. Načeloma se ene dobre pol urce pečejo.

Pa še nekaj slikic:) Uploadal jih bom sproti:) Tole je Magyargoszka lepo začinjena in pripravljena za gorkoto iz pečice:) Ni pa še na mrežici, pa tudi zelenjave še ni spodaj:)


Tole pa je izdelek, ko je priromal iz šporgeta:
zXAsXOO4qET7A5dZ2Cq-p.jpg


Zraven smo jedli rdeče zelje in mlince (le teh sicer nisem slikal)
-YhAby3zPy1Q30_d96zAf.jpg


Tule pa so še pečena jabolka:)
4Gh8RCB3ZvBYzXBc2_KPz.jpg


To je to:) Ostalo ni nič
cheer.gif
 
Nazadnje urejeno:

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Zelenjavo v pladnju nič ne soliš?

Liter vode je dosti za 3 ure cmaranja na 180 st?

Saj mi ni treba posebej razlagat, da si me čist prepričal, da je sigurno bilo zelo okusno...
grin1.gif