Fenomen Rupar in morebitna stranka

BuDi

Guru
6. sep 2007
6.954
3.249
113
Potem so še tisti vmes, ki so nekaj malega vplačevali, penzijo pa vseeno prejemajo lepo, (predčasno v penzijo, invalidi, športniki, farji, kulturniki...jih je takšnih večsto ali več kot tisoč)
Tiste za katere v sklad v popolnoma običajnih zneskih vplačuje država (torej niso zgolj porabniki pokojninske malhe) in tiste za katere se dejansko ne plačuje mečeš v en koš zanalašč ali iz popolne nevednosti? Prav tako je "več sto ali več kot tisoč" številka potegnjena iz riti in niti relativno niti absolutno relevantna v morju upokojencev.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
Govorimo o pokojninskem ZAVAROVANJU, ki je ZAVAROVANJE za primer starosti.
Tu si napisal prvo bedarijo. Potem pa si pisal samo še večje.
Naš pokojninski sistem je "medgeneracijski", ki si ga je izmislil Bismark in ne "zavarovalniški", čeprav smo ZPIZ tako tako poimenovali. V časih Bismarka je bil super, ker je eden od osmih, ki so vplačevali v sistem, pokojnino dočakal. Koliko si vplačal, nima nobene veze, ker tega denarja ni več nikjer. Porabljen je bil naslednji mesec za tiste, ki so bili takrat v penziji. V celoti, pa mnogo let od teh vplačil še precej zmanjka, tako da se to že dolgo krpa iz proračuna. Sistem na tem principu enostavno ni zavarovalniški.
Zaslužne pokojnine kot so športniki, kulturniki, borci (še zmeraj) in podobno, so majhen drobec, proračun vsak mesec prispeva bistveno več.
Še največ je za stabilnost pokojninskega sistema danes poskušal narediti tisti, ki je imel več otrok. Vse ostalo je prazna slama, tudi višina vplačil nekoč. To je zagotavljalo stabilnost nekoč za tisto obdobje. Z današnjim stanjem nima nobene veze.
Maksimalna svinjarija je bila, ko je EU predpisala, da si lahko zaposleni v uradih EU prenesejo "zneske" iz lokalnih sistemov v nek njihov sistem. Znesek lahko preneseš pri pokojninskem sistemu, ki temelji na varčevanju in naložbah in je podvržen tveganjem povezanih z upravljanjem premoženja, ne pa pri medgeneracijskem sistemu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: aljoman in bizi

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.777
-215
113
V časih Bismarka je bil super, ker je eden od osmih, ki so vplačevali v sistem, pokojnino dočakal. Koliko si vplačal, nima nobene veze, ker tega denarja ni več nikjer. Porabljen je bil naslednji mesec za tiste, ki so bili takrat v penziji. V celoti, pa mnogo let od teh vplačil še precej zmanjka, tako da se to že dolgo krpa iz proračuna. Sistem na tem principu enostavno ni zavarovalniški.
Zaslužne pokojnine kot so športniki, kulturniki, borci (še zmeraj) in podobno, so majhen drobec, proračun vsak mesec prispeva bistveno več.
Tisti, ki so bili takrat v starostni penziji, so pa tudi vplačali več, kot so dobili. Tako kot mi sedaj, vplačujemo več, kot bomo dobili. In tudi prvi, ki so preječi penzije, so najprej vplačevali v sklad, potem kasirali penzijo. Je pa iz sklada šel denar v preteklosti tudi za železnice, ceste, v proračun.. pa tistim, katere izplačila pokojnin niso bila pokrita z vplačili. In teh ni majhen drobec, prištej še tiste, ki dobijo dodatek do minimalne pokojnine, ta dodatek tudi ni pokrit z vplačili.
Še največ je za stabilnost pokojninskega sistema danes poskušal narediti tisti, ki je imel več otrok. Vse ostalo je prazna slama, tudi višina vplačil nekoč. To je zagotavljalo stabilnost nekoč za tisto obdobje. Z današnjim stanjem nima nobene veze.
Khmm, razmišljam, da se bom preselil na Kosovo, Tam imajo familije po 10 otrok, gotovo imajo posledično fantastične penzije .
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Še največ je za stabilnost pokojninskega sistema danes poskušal narediti tisti, ki je imel več otrok.
Pod pogojem, da so bili ti otroci zaposleni in vplačevali v pokojninsko blagajno. V današnjem času pa te manjkajoče otroke v veliki meri nadomeščajo tuji delavci, katere bi nekateri tako radi izgnali.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
Seveda. Ampak če otrok ni, potem gotovo ne bodo zaposleni.
Idealen scenarij za Evropo bi bil, da bi tuji delavci tukaj delali v najbolj produktivnih letih, potem pa šli nekam nazaj. Del pokojnine bi še dobili od tu, zdravstvene in druge storitve pa kurili doma. Ampak tako ne gre.
Tudi pri naložbenih pokojninskih sistemih je važno, kaj dela naslednja generacija. Tako današnji denar, deleži v podjetjih, tudi zlato, so lahko povsem brez vrednosti, če ni aktivnega prebivalstva, ki ustvari večino dodane vrednosti in tem dobrinam zagotavlja neko stabilno menjalno vrednost. Na nek način je vsak dolgoročni sistem "medgeneracijski". Ne gre drugače.
 

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.777
-215
113
No jaz bi lahko z lahkoto za fotrovo penzijo dal,pa pač moram plačati zpizu.

Mogoče pa je res čas, da se za vsakega otroka ki ga sproduciraš zniža vplačilo v pokojninsko blagajno!!
A tisti otroci, ki smo jih tu šolali, potem pa so zapustili slovenijo in šli na zahod delat bi ti tudi šteli pri znižanju vplačil??, al pa pri višjih penzijah?
Ker tričetrt mladih bi najraje zapustili slovenijo in šli v kako drugo evropsko državo, 8000 letno jih pa to tudi stori.
 

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.777
-215
113
Seveda. Ampak če otrok ni, potem gotovo ne bodo zaposleni.
Idealen scenarij za Evropo bi bil, da bi tuji delavci tukaj delali v najbolj produktivnih letih, potem pa šli nekam nazaj. Del pokojnine bi še dobili od tu, zdravstvene in druge storitve pa kurili doma. Ampak tako ne gre.
Idealen scenarij bi bil, da bi delali v najbolj produktivnih letih, potem pa bi umrli. Ampak da do tega pridemo bo treba samo še malo uničiti zdravstveni sistem.
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.195
3.180
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Ruparjeva stranka nima nobenega smisla, ker tip nima resnega dometa. Poleg tega, kot si že ugotovil, bi kanibaliziral SDS. Če se izkaže, da res načrtuje kaj v tem stilu, se bo pa SDS aktivirala in ga zminirala.
Rupar je pač en "poraženec", ki bi rad bil šef...
Seveda pa mi ni jasno, zakaj tol'ko "zanimivega" folka drži z njim. On bo obogatel, vsi ostali pa prst "saj veste kam"...
Zna pa bit podaljšek JJ, ki se do zdaj ni preveč ukvarjal z upokojenci...
Tip je1D10T...
Moje menje, kaj naj...
 
  • Všeč mi je
  • Žalosti me
Reactions: bpfc in jendomen

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.624
14.320
113
Rupar je pač en "poraženec", ki bi rad bil šef...
Seveda pa mi ni jasno, zakaj tol'ko "zanimivega" folka drži z njim. On bo obogatel, vsi ostali pa prst "saj veste kam"...
Zna pa bit podaljšek JJ, ki se do zdaj ni preveč ukvarjal z upokojenci...
Tip je1D10T...
Moje menje, kaj naj...
Daj no, malo se umiri...

:D :p
 
  • Haha
  • Všeč mi je
Reactions: bpfc in tomi

delter333

Guru
21. maj 2010
1.689
1.423
113
Notranjska
Pod pogojem, da so bili ti otroci zaposleni in vplačevali v pokojninsko blagajno. V današnjem času pa te manjkajoče otroke v veliki meri nadomeščajo tuji delavci, katere bi nekateri tako radi izgnali.
Tuje delavce izgnali? Ne vem o kom to govoriš? Obstajajo pa pravila po katerih že v štartu postaneš tuj delavec to pa. Lahko sprejmeš, kot v Avstraliji za difiticitarne poklice posebna pravila, vendar so še vedno pravila. Drugo je če hočeš imeti pravila le ko ti paše in le tista katera ti pašejo, vendar zakaj bi jih potem imeli?
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.893
3.020
113
Mogoče želi tip na račun "upokojencev" pridobiti nekaj volilcev ampak mislim da samo tistih dementnih in zmešanih tako kot je on. Drugače pa to bo stranka ki bo šla v tistih preostalih 5% na koncu ki jih noben več ne kaže.
 
  • Všeč mi je
  • Žalosti me
Reactions: bpfc in jendomen