MacBook VS "Prenosnik"

mare92

Pripravnik
17. avg 2007
941
0
16
Ljubljana
Razmisljam o nakupu prenosnika in mi je v oci padel MacBook pri TusTelekomu za smesno ceno-960€. Imam se standart PC, s katerim bi se naprej igral igre ter downloadal... Se za Msn, internet,word, pac normalno rabo splaca kupiti Maca? Kaj so prednosti in slabosti, ter ce mi lahko date kaksen konkurencen prenosnik za 1000€ in da povete v cem je boljsi. Hvala
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.829
725
113
www.jernej.org
Dobro ohišje, dobra tipkovnica, povprečen zaslov, relativno majhen/lahek, dober software, fleten dizajn. To so prednosti.
Kar se slabosti tiče... belemu "bledi" barva tam, kjer imaš položeno dlan, spodnji del se med delovanjem kar močno segreje, saj večino časa pasivno hladi. Če imaš namen uporabljati windowse, te že prej opozorim, da določene zadeve še ne delujejo kot bi morale (click on tap, tvout, ..). Sicer pa kaj konkretnega vprašaj, pa ti bom z veseljem pomagal. Na splošno je bolj težko govoriti. Aja... pa tisti model za 960€ verjetno nima dvd pekača (na to bodi pozoren).
 

hovi

Pripravnik
25. jul 2007
565
0
16
konkurenčen prenosnik macbooku dobiš za 600€...mac je pač draga znamka. prednosti so sicer boljša baterija, naj bi imel pa tudi malce bolj kvalitetno ohišje. ali je pa operacijski sistem prednost ali slabost, je paodvisno od vsakega posameznika. skratka, najcenejši macbook stane 1200€ (če izvzamemo akcijo pri tuš telekomu, kjer moraš, kolikor vem, vzeti tudi njihov internet za dve leti), opremo ima pa takšno kot kak hp prenosnik za 600€.
 

mare92

Pripravnik
17. avg 2007
941
0
16
Ljubljana
Tisti internet mi ni problem, tako da je cena se vedno 960€. Saj ravno to. Zanima me, ce se splaca dati toliko vec denarja za OSX in za firmo. Gledal sem Maca v iStoru v City Parku, BTC in mi je bil zelo vsec. Odzivnost, lepota-tako zunanja kot OS, zanesljivost... Ne vem pa kako je z programi, ker danes vse delajo za Winse. Click on tap, tvout me tudi ne moti ce ne delata- imel bi gor tudi visto za kaksne programe in stvari ki ne delajo na OSX. So drugace kaksne velike bistvene slabosti/razlike proti windowsom? Je treba za programe veliko iskati? Kaksna je tista integrirana graficna-bi poganjala vse normalne programe, vistin aero, mogoce 19' monitor?
Mi date kaksno idejo/link za nek dober prenosnik za okoli 1000€? HP, Toshiba, Sony,..? Hvala vsem!! Zvezdice padajo.
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.829
725
113
www.jernej.org
S programi za OSX sploh ni problemov. Za vsakdanjo uporabo vse najdeš. Sam windowse uporabljam le za specifične programe, ki jih potrebujem za fax. Integrirana grafična brez problema poganja rasolucije do 1920x1200 (kar ustreza 24" monitorju).

@hovi: Ne bluzi preveč. Pokaži mi 13.3" HPja s C2Duo 2.0GHz in 1Gb rama za 600€.
 

mare92

Pripravnik
17. avg 2007
941
0
16
Ljubljana
Ali je 13' zaslon dovolj velik za normalno rabo? Msn, internet...? Kje pa najdes ti te programe? Ali zraven dobis kabel za TV Out-ce bi povezal tv z macom..
 

mish

Pripravnik
18. avg 2007
181
0
16
Obišči stran
Sem bil skorajda leto dni nazaj v podobni dilemi. Sem se odločil za navadni prenosnik. Svojo odločitev obžalujem.

Samo to bom povedal
smile-1.gif
 

hovi

Pripravnik
25. jul 2007
565
0
16
Citat:
Uporabnik Mikrohard pravi:
@hovi: Ne bluzi preveč. Pokaži mi 13.3" HPja s C2Duo 2.0GHz in 1Gb rama za 600€.

http://www.partners.si/trgovina/product_info.php?products_id=3491

evo, ta je 600€. sicer je not slabši procesor, ima pa zato 160 gb prostora na disku, večji ekran, poleg tega pa še dobro grafično kartico, s katero lahko počneš še kaj drugega, kot le surfaš po internetu in pišeš v wordu. za 1200€ kolker pa stane macbook pa dobiš tako mašino od hpja al pa kake druge firme, da maca prekaša v vseh pogledih.
 

wacko

Fizikalc
18. jul 2007
5.450
0
36
Prištej temu prenosniku še ceno Windowsov + razliko procesorja (katera je očitna) + razliko za boljšo baterijo + daljinčka...



Citat:
Uporabnik mare92 pravi:

Ali je 13' zaslon dovolj velik za normalno rabo? Msn, internet...? Kje pa najdes ti te programe? Ali zraven dobis kabel za TV Out-ce bi povezal tv z macom..




TV out kabel se kupi v vsaki trgovini z zabavno elektroniko... kabla mislim pa da ne dobiš zravn.



Sicer nimam velik izkušenj s prenosniki, ampak za normalno uporabo je po mojem mnenju 13" dovolj. Predvsem z (manjšo) velikostjo zaslona dobiš še bolj poudarjeno funkcijo "prenosnosti"
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

mare92

Pripravnik
17. avg 2007
941
0
16
Ljubljana
@mish, kaj ce bi vseeno povedal se kaj vec, zakaj obzalujes=)?
Cena windowsev je lahko zelooo majhna...Ali bi se dala u tega MacBooka kasneje vgraditi boljso graficno, dodatni disk ter dodatni ram? Kako je potem z OS, ce je prilagojen tocno za doloceno konfiguracijo? Mi lahko kdo, ki je sel iz Windowsev na OS X pove, kako se obnese, kaj pogrese, s cem je zadovoljen itd? Je kdo obzaloval da je kupil Maca? Hvala
 

mish

Pripravnik
18. avg 2007
181
0
16
Obišči stran
Jah tko je .. winsi prej ali slej postanejo nestabilni. Samo vprašanje časa. Sicer z maci nimam izkušenj, ampak kot slišim so zelo stabilni. Sicer se ukvarjam z oblikovanjem, in kratkomalo popizdim ko mi začne računalnik brez razloga mleti in mleti in ničesar ne zmelje. Adobe je polno obremenjen (destiliranje .pdfja) vse dela blazno počas, pogledaš procese, in vidiš da je procesor skoraj neobremenjen (vsako jedro po kakšnih 20%). Gledaš zakaj (nobena druga stvar ni 'aktivna') in nič jasno. Potem nastavim adobeju procesno prioriteto na max in dela normalno. Mislm da ma to še kako opraviti z win-si.

Skratka, če bi danes kupoval, sploh nebi bil v dilemi kaj nabavit.
 

wacko

Fizikalc
18. jul 2007
5.450
0
36
@ mare92... Sam sicer ne uporabljam OSX-a (mam težave s podporo določene strojne opreme na PC-ju), ampak velika večina folka, ki poizkusi OSX ne gre več nazaj na windowse. Preberi malo po forumih, je že veliko napisanega.
Ram in disk se da nadgrajevat, grafično pa mislm da ne...
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.829
725
113
www.jernej.org
Kot so ti povedali... ram in disk brez problema nadgradiš... grafične pa ne moreš v skoraj nobenem prenosniku. OS naj te najmanj skrbi, saj je veliko manj zakompliciran in trd kot pa windowsi. Lahko povem eno zgodbico z moje strani... enkrat sem si totalka zjebal sistem (ja tudi to je možno (beta programi pač)), kar je zahtevalo ponovno instalacijo operacijskega sistema. Med instalacijo enostavno izbereš funkcijo "Archieve and Install" in to ostanejo VSI programi (funkcionalni) in tudi vsi podatki ostanejo. Na kaj takega lahko pri windowsih le sanjaš (ja... vem, da si lahko narediš backup in imaš vse nazaj, a to ni tako user friendly).



Še ena zanimiva stvar je ta, da ob vklopu računalnika že vse deluje (plug and play varianta). Mac-i so pač ekstremno user friendly. Če ti je to važno, ti ga resnično priporočam.



Kar se pa TV-out kabla tiče, boš pa moral dokupiti mini-DVI na TV adapter, ki stane cca. 20€.



@hovi: Ti resno primerjaš Core 2 Duo in semprona (sploh veš, kašna je razlika v ceni??). Diski so tako ekstremno poceni, da res ni problema nadgraditi sistem. V čem točno naj bi bila integrirana ATI Xpress boljša od integrirane Intel GMA grafične?? Ti bom jaz povedal, da v ničemer (imam tudi ATI Xpress v drugem računalniko doma in ti lahko povem, da ni uporavno za igre ali kaj podobnega). 15.4" zaslon ni nujno boljše od 13.3" (nekateri prenosnike radi prenašajo). 6 celična baterija na Sempronu?
grin1.gif
O dveh urah avtonomije bi tukaj lahko le sanjal. Kar je pa najbolj važno, ta prenosnik nima priloženega operacijskega sistema (ne boš verjel, ampak to takoj stane 100+€). Tukaj imaš primer, kaj pri HPju naredi na ceni prehod na C2D platformo in priloženi OS (ampak računalnik še vedno ni 13.3"):

http://trgovina.partners.si/pr...7b1603517650879



Moje mnenje pač je, da je Macbook popolnoma primerno drag. Poglejte si 13.3" modele prenosnikov in boste videli, da so dražji od svojih 15.4" bratov. Najdite mi primerljiv prenosnik (Nujno 13.3" in C2D platforma), ki ni barebone sistem, temveč firma (recimo sony, hp mislim, da nima primerljivih, ...) pa bomo takoj videli, da je cena popolnoma konkurenčna (pač vem, ker sem iskal 13.3" prenosnik).
 
Nazadnje urejeno:

hovi

Pripravnik
25. jul 2007
565
0
16
jaz sem pač samo hotel povedat svoje mnenje, da macbook ni vreden svojega denarja in še zdaj tako mislim... glede procesorja sem pa itak napisal, da je slabši v hpju.



drugače pa avtorju teme: za 1000€ kolikor bi dal za maca, ti priporočam, da raje kupiš ANNI FL-90:



ZASLON 15.4" WXGA GLARE TFT

LOČLJIVOST 1280x800

PROCESOR Intel T7100 Core 2 Duo 1.87GHz

DELOVNI SPOMIN 2048MB DDR2

TRDI DISK 160GB

DVD ZAPISOVALEC 8x, Dual Layer

GRAFIČNA KARTICA nVidia GeForce GO8600 256MB, Tv out

ZVOČNA KARTICA Realtec

MODEM 56 kb/ps

MREŽNA KARTICA 10/100/1000, 3945ABG Wireless LAN

VMESNIKI WEB kamera 2.0mio, PCMCIA, 3x USB 2.0, drsna ploščica, FireWire IEEE 1394, čitalec spominskih kartic, VGA,

BATERIJA Smart Li-ion

GARANCIJA 2 leti



http://www.anni.si/



je barebone prenosnik od podjetja Compal (prenosniku se drugače reče tudi Compal FL90), ki izdeluje prenosnike tudi za Dell, HP in druge priznane firme, poleg tega pa ima zagotovljeno VBI kakovost (Verified by Intel), se pravi da je preverjen s strani intela in si lahko na intelovi uradni strani potegneš dol tudi vse gonilnike za ta računalnik. pa naj še povem, da je grafična kartica, ki je v tem računalniku ena izmed najboljših, ki jih vgrajujejo v prenosne računalnike in podpira tudi directx 10. pa da dam še link do macbooka s 15,4" ekranom in podobnimi specifikacijami (le da ima 1gb rama manj, 40 GB diska manj, slabši DVD pekač in neprimerljivo slabšo grafično kartico) KLIK Cena pa kot vidite, je več kot 2x višja. Edino kar ima tale macbook boljše, je za 0.2 ghz procesor, kar pa se vpraksi ne pozna nič (sta pa oba core 2 duo)
 
Nazadnje urejeno:

wacko

Fizikalc
18. jul 2007
5.450
0
36
Zakaj primerjaš Annijevga laptopa z Macbookom pro? Še enkrat... Macbook, za katerega se on zanima, stane 1000€ in za ta denar dobiš 13", kateri je takoj pripravljen za delo. Torej je v ceno vštet OSX + iLife, kar pride, če posebaj kupiš, cca 210€...
No tega tvoj laptop nima vštetega...

Za normalno uporabo (srfanje, internet, filmi, glasba, tipkanje dokumentov...) je po mojem mnenju Macbook dovolj. Je prenosen (13"), ima dobro baterijo, odličen operacijski sistem pa še lepši je od večine ostalih laptopov....
 

hovi

Pripravnik
25. jul 2007
565
0
16
brez zamere, samo ti si pa en lolek... tisti macbook za 1000€ se sploh ne more primerjati s tem annijevem, ki sem ga zgoraj omenil, ker je neprimerljivo slabši. z annijevem pa se lahko kvečjemu primerja macbook pro, ki pa je še zmeraj slabši, pa čeprav je dražji za več kot 1000€. pa roko na srce, mnogo boljše je, da zraven ne dobiš operacijskega sistema, saj tako pride računalnik prvič malo ceneje, drugič pa si lahko sam izbereš kaj si boš dal gor, brez, da bi ti bilo nekaj že vnaprej vsiljeno. lahko si daš gor windowse xp, visto, če pa hočeš kaj zastonjskega pa linuxe al pa si daš gor piratsko verzijo windowsev, tako kot jo ima večina ljudi.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Fake Steve Jobs je lepo napisal zakaj so Applovi produkti dražji:
Citat:
But the whole point of iPhone -- of all our products, really -- is to offer a product that not everyone can have. A product that makes you different, and unique, and special. A product that makes you smarter and, well, better than other people. We figured we could keep things under control using our usual overpricing strategy...
http://fakesteve.blogspot.com/2007/07/iphone-is-getting-too-popular.html

Žebljico na glavico.
aplauz.gif
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.829
725
113
www.jernej.org
http://www.istyle.si/mbp_2215.html
ANNIjev barebone prenosnik je boljši od Macbook PRO-ja, ker ...?!?

Pa lepo te prosim ne moreš primerjati Apple prenosnikov z Barebone sistemi no...
To je podobno, kot če bi rekel, da je od soseda sfriziran FIAT Uno Turbo boljši kot očetov Mercedes S klasa, ker ga na avtocesti prehiti
grin1.gif


Saj priznam, da imajo tudi apple prenosniki svoje slabosti, a bodimo objektivni no. Konkurenca je kvečjem kakšen Sony, IBM, Dell, mogoče Toshiba, HP že bolj težko. Bareboni sistemi so pa low-end prenosniki, kjer je super hardware zbasan v eno podpovprečno ohišje. Če boš imel računalnik večino časa doma na mizi, je tudi to dobro. Če pa ga imaš namen resno uporabljati in prenašati, si boš pa kupil nekaj kvalitetnega. Osebno dam raje 1800€ za macbook proja (toliko stane pri severnih sosedih) kot pa 1000€ za "konkurenčnega" annija.
 

wacko

Fizikalc
18. jul 2007
5.450
0
36
Citat:
Uporabnik hovi pravi:

brez zamere, samo ti si pa en lolek... tisti macbook za 1000€ se sploh ne more primerjati s tem annijevem, ki sem ga zgoraj omenil, ker je neprimerljivo slabši. z annijevem pa se lahko kvečjemu primerja macbook pro, ki pa je še zmeraj slabši, pa čeprav je dražji za več kot 1000€. pa roko na srce, mnogo boljše je, da zraven ne dobiš operacijskega sistema, saj tako pride računalnik prvič malo ceneje, drugič pa si lahko sam izbereš kaj si boš dal gor, brez, da bi ti bilo nekaj že vnaprej vsiljeno. lahko si daš gor windowse xp, visto, če pa hočeš kaj zastonjskega pa linuxe al pa si daš gor piratsko verzijo windowsev, tako kot jo ima večina ljudi.




No evo... sm ti naredu primerjavo.



Citat:
Uporabnik hovi pravi:



ZASLON 15.4" WXGA GLARE TFT 13.3"

LOČLJIVOST 1280x800 1280 x 800

PROCESOR Intel T7100 Core 2 Duo 1.87GHz 2,0GHz Core 2 Duo procesor

DELOVNI SPOMIN 2048MB DDR2 1GB

TRDI DISK 160GB 80G

DVD ZAPISOVALEC 8x, Dual Layer

GRAFIČNA KARTICA nVidia GeForce GO8600 256MB, Tv out Intel GMA 950 grafični procesor

ZVOČNA KARTICA Realtec

MODEM 56 kb/ps

MREŽNA KARTICA 10/100/1000, 3945ABG Wireless LAN

VMESNIKI WEB kamera 2.0mio, PCMCIA, 3x USB 2.0, drsna ploščica, FireWire IEEE 1394, čitalec spominskih kartic, VGA,

BATERIJA Smart Li-ion

GARANCIJA 2 leti




Glede na to, da je mare92 posebaj poudaril, da prenosnika ne bo uporabljal za igre, je integrirana grafična na macu popolnoma dovolj in prav tako 1G rama. Ok... sej zastopim. Če bi snemal na laptopa Visto, rabiš 2G rama, da ti normalno laufa. OSX je na srečo precej manj potraten glede tega
smirk-1.gif


No torej... poleg grafične (ki je nepotrebna za neigranje iger), večjega diska (ki je ena najcenejših komponent v računalniku) in 1G rama več.. kaj točno je tako neprimerljivo boljše na Annijevem laptopu, da bi se poznalo pri normalni uporabi? Mogoče 15,4" zaslon, z isto resolucijo? Večja dimenzija? Večja teža?



Glede OS-ja pa nevem zakaj bi se sekiral, če ti na laptopu "vsilijo" enega najboljših operacijskih sistemov. Še nisem zasledil, da bi kateri od uporabnikov Appla pogrešal Windowse
wink-1.gif
. Res pa je, da lahko posnameš piratsko verzijo... če tako razmišljaš lahko kar cel laptop stisneš nekje, pa še najcenej prideš skos. Ok, sej priznam, da vseh programov tud jst ne kupujem, ampak če že primerjaš ceno laptopa ne moreš kar pozabit cene operacijskega sistema....
 
Nazadnje urejeno:

mare92

Pripravnik
17. avg 2007
941
0
16
Ljubljana
Joj ste me zdaj zmedli... Tako je, GF8600 je ze v redu ce je notri, samo rabljena ne bi bila pa skoraj nic za 1x:/.. Moram se sedaj odlociti, ali bom dal vec denarja za znamko, udobje ter kvaliteto, ali pa kupim po komponentah boljsi racunalnik, ki ni tako kvaliteten in bom imel gor pac windowse. Koliko pa stane dodaten gb rama pri Macu? Mislim ce bi imel se visto gor.. In ali ga je tezko razdreti? Koliko casa priblizno rabis da se navadis na Applov OS, ce gres nanj iz Viste? In pa, ali ima macbook ze vgrajeno wifi kartico? Kaj pa ce kupim nek prenosnik, ki bo po hardwaru podoben kot MacBook Pro, in nanj nalozim OSX? Kako se ta zadeva izkaze v praksi? Hvala vsem

 
Nazadnje urejeno: