london za 3 dni...step by step guide

unknown_user

Pripravnik
3. sep 2007
236
1
16
Torej ze dostikrat sem prebral, kako ljudje, ki še nikoli niso imeli izkušnje z letalom iščejo informacije, kako se zadeve lotiti.Glede na to, da sem se sam znašel v podobni zadevi, se obračam na vse tiste, ki vam je letenje z letalom nekaj vsakdanjega.Še toliko boljše, če imajo tisti, ki bodo sodelovali v tem topicu izkušnje z letališčem Stanstead, ter Londonom.
Verjamem, da bo tale topic zelo obiskan, če bodo se našli ljudje, ki bodo step by step opisali, kako se lotiti vseh teh letaliških formalnosti, od online bookingov avtobusov, raznih kartic ugodnosti ipd za London.
Najprej po vrsti..Za darilo dobil od punce letalske karte za London v mesecu septembru za 3 dni.Vem, da je malo 3 dni, ampak OK, za prvič, da prebijema led bo ok..
Letima z raynairom iz Trsta..Glede na to, da še nikoli nisva letela z letalom bo vsak nasvet okoli tega dobrodošel.
Uglavnem letima 13.9 10.30 iz Trsta do Stansteda (prispema ob 11.40), vračama se 16.9 iz stansteda do Trsta.Najprej nekaj vprašanj okoli letališča Trst...
LETALIŠČE TRST
- kam parkirati avto?cene?
- kako je z check-inom..verjetno prideš na terminal in pač predložiš te sprintane letalske karte od Ryanaira?Vidim, da je potrebno 15 dni pred letom narediti online check-in, v nasprotnem primeru, plačaš neko kazen.
- osebna prtljaga mi je jasna, 10kg..kovčke za osebno prtljago bodo posodili kolegi.
------
LETALIŠČE STANSTEAD
ko prideš iz letala, je potrebno kaj?Check out ali kaj podobnega.
Kateri prevoz je najboj primeren oz največkrat uporabljen, da pridemo iz tega letališča do centra Londona?
Našel sem: http://www.terravision.eu/ bus
- vlak - baje drazja zadeva
- Easybus
Ob 11.40 pridema na Stansted, za katero uro bi potem rezerviral prevoz do Londona?(Koliko časa traja, da uredimo vse formalnosti)?

Glede na to, da sedaj šele raziskujem London preko interneta, kaj se splača in kaj ne, še tudi rezerviral nisem hotela, oz hostla.
Vsi tisti, ki vam je London domač prosim, da mi predlagate, kje se nama najbolj splača rezervirati prenočišče.Z booking.com delam že par let, tako, da mi to ni problem, res pa je, da z letalom še nisem letel
hysterical-1.gif


Oyster card
Rabima to, ali ne, baje se splača?.Na kakšen nacin denar nalozis na kartico?Paypal, Mastercard?Al fizicno bankove zmeces v ta avtomat in napolnis racun.Koliko denarja se sploh splača nalozit?
Taxiji?
Baje so v Londonu drazji, zato je najboljše, da premike po Londonu delava z podzemno?


Podzemna - Metro
Priznam, malo me je strah, ampak vsak, ki je bil v Londonu mi je rekel, da je podzemna za uporabo prav simpl in da ni panike, da bi se zgubil.Ampak vseeno bi rad, da ne izpadem nek amater, dobil vsaj neko osnovno predstavo o tem, kako to funkcionira.Recimo da vstopim na točki B na podzemno in zelim priti na točko F.Kako vem, na vlaku, da se mi priblizuje točka F in kdaj dejansko vem, da sem na točki F in da moram ven?Mogoče za koga smešno, ampak verjamem, da je dosti takih, ki se jim ne sanja predstava o Metroju.

Prenočišče
Pravijo, da je najboljše, če si lociran nekje blizu podzemne, ker imaš potem tam dobro izhodišče...
Zato je vsak nasvet dobrodošel.Da ni predrago, ter da je čisto in da je zajtrk vključen.Kako bova recimo v petek popoldne prišla do prenočišča/hotela?Z busom po mestu, z podzemno po mestu, peš?

What to visit?
Midva bi šla obiskat naravoslovni muzej na Cromwell roadu, Sea Life London Aquarium,
Katedralo Sv Paula, ker je baje isti razgled kot na London EYE pa še ceneje je?
pa kakšen muzej voščenih lutk, Soho west-end...Skratka, bolj nama je to, da doživima utrip mesta, da spijema kakšno pivo v English pubu itd in da greva v kakšen park malo posedet..
Seveda bi se rad slikal pri Tower bridgu ipd..Skratka, kaj je za 3 dni must to see v Londonu.

Na vse tole kar sem napisal bi prosil poznavalce Londona, da mi nekako določijo najboljšo izhodiščno točko (prenočišče), da si ogledam kar se da največ.Mogoče plan po dnevih...Kam v petek popoldne, kam v soboto, kam v nedeljo, v ponedeljek pa hitro nazaj do letališča, ob 11.20 imava let ze nazaj proti Trstu.

Kam na kosilo, vecerjo?
Restavracije, poceni/dobre?

Kam zvečer?
Sigurno ne bova sla spat
cheer.gif
, kaj obiskat, sigurno mesto ponoči ne spi..

Torej verjamem, da bo tale Guide topic prišel prav vsem, tako expertom, ki jim je London domač, kot rookijem, ki se z Londonom še spoznavajo.

Koliko kaj stane?
razne vstopnine?
hrana?
taxi?

Kaj se splača kupiti v Londonu?Sploh kaj?
-bela tehnika
-oblačila

No pa se razpišite
cheer.gif
 
Nazadnje urejeno:

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Po vrsti - ryanair, tisti online check in moraš naredit, sprintaš si karte. Glede parkinga na letališču ne vem, ampak za 3 dni se verjetno bolj splača parkirat, kot da vaju kdo vozi in potem pride po vaju. Cenik je sigurno na spletu. Tam najdeš terminal s katerega leti Ryanair in greš skozi carino in varnostni pregled. Pri ryanairu se vsedeš tako kot vstopiš na letalo. Prvi lahko izbirajo, zadnji pač na proste sedeže. Načeloma jaz sedim do konca, ker mi je debilno stat v vrsti. Pa se mi še ni zgodilo, da z mojo ne bi dobila skup sedeža, itak pa je let dolg dobro uro, tako da tud če vsak za sebe sediš ni panike.

Ko prideš tja vzameš svojo prtljago in greš skozi carino. Ko si enkrat dol z letala z Ryanairom nimaš več kaj.

Bus je ceneje, vlak je hitreje. Lahko rezerviraš ob kake 12:30, tako, da si siguren, če bo imel let zamudo ali kaj takega. S tem da mislim, da Easybus lahko greš z isto karto tudi na katerega prej ali kasneje, če je prostor gor. Če so zabasani do konca (redko) moraš pač na naslednjega počakat.

Glede hostelov ti bodo drugi priporočali, je pa načeloma to malo dražji špas, kot smo ga mi navajeni. Midva sma bila v Easyhotelu, in tja jaz več ne grem
grin1.gif


Oyster je zakon, kupiš ga na šalterju, potem pa nafilaš ali na avtomatu ali šalterju. Se pa res ne spomnim več kako se splača. Če se bosta veliko prevažala z undergroundom, potem je nuja, drugače pa bosta s posameznimi kartami ceneje prišla skozi.

Taxija ne rabiš, maš underground in buse.

Underground je trotlziher. Kot trola v LJ, pogledaš linijo na kateri si, pogledaš kam bi rad šel in še končno postajo v tisti smeri, da veš, da greš v pravo smer. Pred vsako postajo po ozvočenju pove, katera postaja je naslednja. Na vsaki postaji imaš table, kjer piše kako dolgo bo trajalo, da pride naslednji vlak.

Če bosta delala kake premike zgodaj zjutraj za vikend, se prepričaj pred tem, a bo zadeva delala oz. kako pogosto takrat vozi. Midva sma skoraj zamudila bus do letališča, ker so v nedeljo zjutraj vozili vlaki lih na pol ure.

Glede prenočišča - midva sma raje gledala dražje pa da je bolj v centru, kot pa da se vsak dan voziš 1 uro do centra.

Glede tega kaj videt ... vsakomur svoje, itak se za vse kaj najde.
 

unknown_user

Pripravnik
3. sep 2007
236
1
16
Citat:
Uporabnik KillaKHAN pravi:
Po vrsti - ryanair, tisti online check in moraš naredit, sprintaš si karte. Glede parkinga na letališču ne vem, ampak za 3 dni se verjetno bolj splača parkirat, kot da vaju kdo vozi in potem pride po vaju. Cenik je sigurno na spletu. Tam najdeš terminal s katerega leti Ryanair in greš skozi carino in varnostni pregled. Pri ryanairu se vsedeš tako kot vstopiš na letalo. Prvi lahko izbirajo, zadnji pač na proste sedeže. Načeloma jaz sedim do konca, ker mi je debilno stat v vrsti. Pa se mi še ni zgodilo, da z mojo ne bi dobila skup sedeža, itak pa je let dolg dobro uro, tako da tud če vsak za sebe sediš ni panike.

Super.Se pravi, na letališču ima vsak prevoznik svoj terminal.Se pravi, ko vstopiš v letališče poiščema najprej terminal od RYANAIRa in potem grema h okencu za check IN.

Ko prideš tja vzameš svojo prtljago in greš skozi carino. Ko si enkrat dol z letala z Ryanairom nimaš več kaj.

Bus je ceneje, vlak je hitreje. Lahko rezerviraš ob kake 12:30, tako, da si siguren, če bo imel let zamudo ali kaj takega. S tem da mislim, da Easybus lahko greš z isto karto tudi na katerega prej ali kasneje, če je prostor gor. Če so zabasani do konca (redko) moraš pač na naslednjega počakat.

Po moje bova šla kar z busom, pač 1 urca in sva v centru mesta..

Glede hostelov ti bodo drugi priporočali, je pa načeloma to malo dražji špas, kot smo ga mi navajeni. Midva sma bila v Easyhotelu, in tja jaz več ne grem
grin1.gif


Hostli,hoteli karkoli pač..Ne grema se ravno nekega socialnega obiska Londona, za 3 dni raje plačam malo več in da imam potem tudi več ugodja.Pri naslednjem obisku, pa ko spoznam London, lahko potem gledamo, kje se da kaj prisparat.

Oyster je zakon, kupiš ga na šalterju, potem pa nafilaš ali na avtomatu ali šalterju. Se pa res ne spomnim več kako se splača. Če se bosta veliko prevažala z undergroundom, potem je nuja, drugače pa bosta s posameznimi kartami ceneje prišla skozi.

Koliko nafilat ta Oyster card?Kje vse se ga lahko uporabi?Lahko z njim plačuješ muzeje, ipd?

Taxija ne rabiš, maš underground in buse.
Cool
Underground je trotlziher. Kot trola v LJ, pogledaš linijo na kateri si, pogledaš kam bi rad šel in še končno postajo v tisti smeri, da veš, da greš v pravo smer. Pred vsako postajo po ozvočenju pove, katera postaja je naslednja. Na vsaki postaji imaš table, kjer piše kako dolgo bo trajalo, da pride naslednji vlak.

Super..Verjetno rabiš kakšno karto za ta Metro?Jo dobiš ko kupiš ticket ali?

Če bosta delala kake premike zgodaj zjutraj za vikend, se prepričaj pred tem, a bo zadeva delala oz. kako pogosto takrat vozi. Midva sma skoraj zamudila bus do letališča, ker so v nedeljo zjutraj vozili vlaki lih na pol ure.

To bodo povedali ostali, kaj se splaca ou kdaj zacet dat v Londonu v soboto in nedeljo?

Glede prenočišča - midva sma raje gledala dražje pa da je bolj v centru, kot pa da se vsak dan voziš 1 uro do centra.
Tudi midva gledama za takšnimi variantami, mora biti v centru mesta.

Glede tega kaj videt ... vsakomur svoje, itak se za vse kaj najde.
Se ja, ampak nekaj je sigurno takšnega, kar je MUST, če si v Londonu prvič, kar ti za vedno ostane v spominu?
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Nimaš klasičnega check ina pri ryanairu na letališču. Ti samo pogledaš od kje leti letalo, nato greš skozi carino in do "gejta". Tam so kake 20 minut pred vzletom ene tete, ki preskenirajo karte in to je to.

Glede must see - meni so bile pač tiste stvari, ki jih pač že po tvju vidiš - big ben, london eye, tower bridge, tower of london, buckingham palace itd. Brez da greš kam not, maš 3 dni kaj delat brez problema.

Oyster sem že pozabil kolk ga morš nafilat, pač tolk, da vsak dan porabiš maximum in da ti je na koncu prazen.
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.747
2.032
113
za šankom
če se bosta dost furala vzameš celodnevno za 1-3 cone in daš mislim da 9 funtov pa maš mir z busi in metrojem.
 

tado

Fizikalc
15. maj 2008
2.267
1
36
Prvo vprašanje, zakaj ne letita iz LJ?
Glede prevoza do centra pojdita z Easybusom. Najceneje, mene še niso zajebali, bookiraš uro ene pol ure po predvidenem pristanku, v roku ene ure po bookiranem prevozu lahko brezplačno greš na naslednji bus (sicer ne zagotavljajo da boš dobil sedež). Do take situacije sem sam prišel enkrat, a nisem imel težav.

Če bi šla v hostel priporočam http://palmerslodges.com/swisscottage/hostel/ , Jubilee line 2 cona.

http://www.tfl.gov.uk/tickets/14416.aspx

Zdaj če ne misliš nikoli več v London, je vseeno če vzameš papirnato karto.

V nasprotnem vzemi Oyster. Na avtomatu nato kupiš dnevno karto za 1 in 2 cono za P 8.80. Ta karta ti nato velja na tubu, DLR in Overground services ne pa tudi na busu, tu maš drug cenik http://www.tfl.gov.uk/tickets/14415.aspx posamezna vožnja P 1.40 in ne več kot P 4.40 (neomejeno število voženj) busi niso deljeni na cone.

Kaj si boš ogledal maš pa toliko o tem napisano tu http://www.visitlondon.com/ da ne vem če ti bo kdo posebej razlagal kaj ja in kaj ne.
 
Nazadnje urejeno:

miklavz

† 1962-2015
30. sep 2012
912
1
16
Pozabita na nakupe, raje uživajta v Londonu in pustita se presenetiti. Lahko naredita načrt ogledov pred odhodom. To je v redu. Pri tem pa ne pozabita, da so priporočila znancev, nas na Alterju in onih na netu odraz osebnega okusa. Morda vajin ni tak. Moje priporočilo je, da vzameta brezplačen načrt Londona in pohajata po mestu. Center je majhen in obvladljiv. Prvi dan naredita hiter sprehod, zvečer preglejta svoje vtise. Naslednji dan pa si oglejta tisto, kar vama je pritegnilo pozornost. Pomni: imaš galerije in muzeje brez vstopnine; imaš take, kjer jo plačaš. V obojih imaš veliko za videti. Nekatere stvari si obosta ogledala sedaj, nekatere pa prihodnjič. Bosta vsaj imela razlog za ponoven obisk. Ali pa tudi ne.
Medtem pa malo obnovi dvojino -slovenska slovnica jo pozna. Veš, tisto: midva sva, midva gledava itn.
LPM
 

AndrejK

Fizikalc
7. sep 2007
1.279
3
38
SI
Snecer je prilepil dober link, kjer imaš "boga in pol" in smo že predebatirali.
Tukaj bi samo glede nastanitve. Sam sem bil do sedaj nekajkrat in sem poskusil tako B&B, Easyhotel in neki "hotel s 3 zvezdicami".

Po pravici povedano, sva bila z ženo najbolj zadovoljna ravno z Easyhotelom, za katerega je KillaKHAN napisal, da ne gre več (mogoče je odvisno tudi od posameznega hotela).
B&B je bil 5 minut od Victoria station in je bil precej ubog, rjuha sicer čista ampak pod rjuho si pa nisva upala pogledati. Hotel (če se prav spomnim je bil Ascot) je bil lociran v Paddingtonu (nasproti Hiltona in čisto blizu St. Mary's Hospital :D ), kjer smo imeli družinsko sobo in "prijetno" družbo stenic. Zajtrk je bil pod kritiko - 2 toasterja za 30 ljudi, izbira nikakva.
V Easyhotelu (tudi na Paddingtonu) nisva pričakovala veliko in zaradi tega tudi nisva bila razočarana. Soba izgledala dokaj sterilno in špartansko, vendar nisva bila v Londonu, da bi občudovala notranji design in nama je bila solidna postelja in čista kopalnica dovolj. Zajtrkovala sva pa v lokalčku 3 minute stran.

Lokacija Paddington nama je bila do sedaj čisto ok. Peš imaš do Hyde parka 10 minut, 20 minut do nekaj muzejev (V&A, Natural History), do Harrodsa.. Za kaj dlje pa je podzemna zakon.

Za podzemno je Oyster kartica. Muzeji so večinoma zastonj, tako da ne vem ali lahko kaj plačuješ tudi z ojsterjem (vsaj jaz nisem uporabljal za druge stvari kot za podzemno). Nafilaš jo kar na podzemni. Na daljšem obisku Londona sva z mojo nabavila kar 7 dnevno karto za 1 in 2 cono, ki se splača, če podzemno dosti uporabljaš vsaj 3 dni (v primerjavi z dnevno karto).
 

tado

Fizikalc
15. maj 2008
2.267
1
36
Oyster se uporablja le za transport (National Rail, Overground and Underground, DLR, Trams, Bus, river, EAL...)
 

Evrofil

Dopisnik z Bruslja
18. jan 2008
4.522
1
36
Za relativno poceni in spodobne hotele se splaca pogledat:

1)Holiday Inn Express (normalen limited-service hotel)
...
2) Premier Inn (zelo "Angleski")
3) Travelodge (zelo.. ugh.. no, dajmo reci da ne bit presenecen ce bo na eni strani moldavski tovornjakar, na drugi strni spanska druzina na dopustu, cez hodnik pa ukrajinka).

Je pa res, da znajo biti dragi, ce ji ne bukiras kaksen mesec vnaprej. Imajo pa vsi trije po Londonu precej postojank.

Aja, pa bus is Stansteda do Liverpool Streeta je eno uro samo ko je konstelacija planetov prava. Racunaj z 1.5h +/- 15 minut.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.870
1.321
113
Ne leti direktno nate pa vseeno.

Ko potujem mi nikakor ni v interesu, da bi spal v luknji. Po celodnevnem pohajkovanju mi paše lepa soba s čisto posteljnino ter nekim normalnim hotelskim mirom. Sem jaz edini, ki rajši skrajša izlet za kakšen dan kot pa da bi spal v zadnji luknji pozabljeni od normalnega sveta?

Za London nimam nekih koristnih informacij, ker ne maram potovati budget stil. Navali narode.

Se pa tukaj najde tudi cenovno ugodna varianta http://www.thelodgehotellondon.com/