Ločitev in delitev premoženja

JustOne

Pripravnik
20. avg 2007
435
24
18
Gorenjska
Imam podobno dilemo kot avtor teme, samo da je zaenkrat še samo dilema in ne problem. Zna pa se zgoditi v prihodnosti. V skupno prebivališče sem vložil moje stanovanje, lep delež so prispevali moji starši, ostalo pa sva vzela na kredit (vsak svojega). Jaz sem svojega odplačal, ona pa je obtičala s švicarskim kreditom. Ne bi rad prevzel teme, me pa zanima kako je z dolgovi (neodplačanimi krediti) ob razvezi.
pol-pol, tako kot s prihranki in vsem premoženjem ustvarjenim v zvezi (izključujoč osebna darila, dediščine, predhodno premoženje). Če je bilo stanovanje tvoje že pred pričetkom zveze, je v zvezi pridobljeno premoženje samo razlika (povečanje) vrednosti stanovanja
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.029
1.258
113
Malce noro.. recimo da ma en 2k neto plače (ne obvezno moški), drug pa 600€. Evidentno. čigav keš je kam šel v večji meri.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new

Lucijan

Pripravnik
2. jun 2015
178
2
18
pol-pol, tako kot s prihranki in vsem premoženjem ustvarjenim v zvezi (izključujoč osebna darila, dediščine, predhodno premoženje). Če je bilo stanovanje tvoje že pred pričetkom zveze, je v zvezi pridobljeno premoženje samo razlika (povečanje) vrednosti stanovanja
Torej sem naredil pravo potezo, ko sem naročil novi avto v vrednosti njenega pufa? Oz po pokeraško, da sem izenačil? ;-)
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Torej, če prav razumem ob znanih vseh tvojih informacijah ona zahteva polovico vrednosti stanovanja? 100.000?
Damn, resnično ti želim, da se bo zadeva vsaj približno dobro rešila, ker očitno imaš opravka z ...

Glede darila staršev: verjetno je prišlo na tvoj račun, zraven priloži še pisno izjavo (lahko z overjenim podpisom), da je šlo za darilo izključno tebi.

Niti ne, njegov delež ki ga je imel na TRR (pred poroko, oz. pred dologtrajno zvezo v skupnem gospodinstvu) se izvzame in je zgolj njegov, enako se izvzame darilo, darilna pogodba od staršev (to je posebno premoženje in je izvzeto iz delitve). Ostalo gre na pol. Sem 99% da je tako. Če je pameten si bo poiskal odvetnika, če ne druga da vsaj ženi pošlje nek dopis podkrepljen z dejstvi in zakonodajo. Sama se itak ne bosta nič zmenila. Jalovo početje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

Guinness

Guru
2. jul 2008
3.970
2.687
113
Daj, stopi do odvenika, to vse skupaj je na nivoju gostilniške debate. Tukaj nas 10 debatira in vsak ima svojo teorijo in resnico :)

Ja, do odvetnika bo tako ali tako verjetno šel, vseeno pa ne škodi če vpraša. Očitno nas je tukaj nekaj, ki smo (žal) šli čez podobno zadevo in bo dobil kakšen nasvet. Že sedaj lahko izlušči iz debate, da bo vse drago. Jaz npr. če gledam nazaj mi je malo žal, da nisem poskusil prej zaključiti vse skupaj in bi plačal morda celo malo manj, kolikor sem potem še za odvetnika zagonil, da o času in živcih ne govorim.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Itak, naj požre tistih par 10t € in gre dalje, bi mu tudi jaz tako svetoval. Je pa vse odvisno kako je do sitaucije prišlo. Če se mu je gonila pol jaz tega ne bi "požr", če pa pač ni šlo pa bi ji pustil...
 

JustOne

Pripravnik
20. avg 2007
435
24
18
Gorenjska
Torej sem naredil pravo potezo, ko sem naročil novi avto v vrednosti njenega pufa? Oz po pokeraško, da sem izenačil? ;-)
Zdaj je pol avta njenega, pol pufa tvojega, efekt: dolžan ji boš pol avta in pol pufa (če obdržiš avto in stanovanje). Če bo vzela obdržala eno od obeh stvari, se z drugo izniči.

Vsem, ki svetujete odvetnika, vsekakor se strinjam, vendar z dobro pripravljenimi dejstvi. Sam odvetnik bo le zagovarjal dejstva v skladu z veljavno zakonodajo, ne bo pa (ker niti ne more) sestavil vseh dokumentov, stanj premoženja prej, ipd.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.133
2.209
113
Za enkrat sta še poročena? Potem eden deduje, če drugega pobere!
Kdaj to ne drži?
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
Polovica je okoli 100 k. Tudi jaz sem ji bil pripravljen plačati 10-15 k sam, da se ne komplicira, ker sva se glede otrok vse dogovorila. Samo prvo je hotela samo polovico obrokov, potem 2k, potem 25k, no na koncu hoče polovico vsega. Kljub temu, da sva ves čas zakona finačno prispevala v deležu 70 % jaz in 30 %. Samo to zdaj dokazat je problem.

a sva se midva že slišala?
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
Najprej, nimam praktičnih izkušenj. Sem pa videl (tudi tukaj gor) kar nekaj horror stories glede ločitev, kjer so več ali manj vedno potegnili očetje krajšo.
Sam bi pristopil tako: koliko sta prispevala v zakonu v % je po moje nepomembno, ker ko boš ti vrgel zneske na mizo, bo ona vrgla čiščenje, pa pedikuro, pa otroci, itd. In bo kar naenkrat ona zraven mesečno prispevala še jurja :)...
Tako da, sam bi šel pri premoženju ustvarjenem v času zveze na 50-50%.
Kar se pa tiče predhodnega premoženja, pa po moje nikakor ti tega ne more vzeti oz. dokazat, da ni tvoje. Torej, če si ti vrgel v stanovanje svoje delnice+denar s strani staršev v višini npr. 100.000 EUR se bi to moralo izločiti ven. Ravno tako tudi morebitne druge stvari, npr. avto. Isto velja seveda tudi zanjo
In če je sedaj celotno vajino premoženje vredno 200.000, odšteješ to kar si prinesel pred zvezo (npr. 100 jurjev), ji skeširaš 50 jurjev in greš. In upaš, da bo vzela. Je to fer: verjetno ne, ampak v takih okoliščinah ni cilj, da se ti fer počutiš, ampak da zaključiš zgodbo z minimalnimi stroški.
Ker če boš šel enkrat na sodišče, se zavedaj, da ti bodo samo ti stroški požrli še pa še denarja, da ne govorimo o živcih in še čem. S tistim 70-30 ne vem, jaz ne bi šel v to smer, morda kot pogajalsko izhodišče, ampak ti je že odvetnica povedala, kaj se bo zgodilo. Boš naenkrat ugotovil, da je bilo tisto brezplačno čiščenje in kuhanje kar svinjsko drago na koncu.
Držim pesti, da dobro zrihtaš. Morda se bo softi javil. On ti lahko zagotovo kaj bolj pametnega svetuje kot jaz.


a lej k si me omenil... zs dela čudeže. sistem je pa...kakršen je.
 

Alan_Bastard

Pripravnik
12. dec 2007
168
1
18
Ljubljana
Lucija, kolikor vem se deli tako aktiva kot tudi pasiva.

Meni ni problem deliti kar sva v skupnem obdobju ustvarila z delom, tudi, če sem jaz več. Ne želim pa ji dati moje prihranke od časa, ko se še niti poznala nisva in darila staršev, ki je šel pa direkt na račun prodajalca stanovanja. Po sodni praksi se pa pogosto darilo obravnava kot darilo obema, razen, če ni jasno izraženo komu je darilo namenjeno.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.716
113
Malce noro.. recimo da ma en 2k neto plače (ne obvezno moški), drug pa 600€. Evidentno. čigav keš je kam šel v večji meri.
Tebi pa pojem zakonske zveze ni čist jasen, a nede? Verjamem, da ni marsikomu preden podpiše, potem pa imaš takele zapise.
 
Nazadnje urejeno:

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.716
113
Avtorju teme pa.... stari, če imaš pohlepno in žleht babnico pozabi, ker boš potegnil kratko v vsakem primeru, lepo podpiši pola pola in to je to. Na tvojem mestu bi se osredotočil na to, da zadeve olajšaš otrokom, če jih imaš seveda. Vesel bodi, da je babnica zaposlena, ker če ne bi bila, bi ji moral plačevat še preživnino zanjo in ne samo za otroke.

PS: Če pa nimaš otrok in ti gre bolj za princip kot denar, pa go for it, na konc boš tam tam, samo vsaj zadoščenje bo, da se nisi pustil.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
Ko se boš naslednjič obabil, pa ne pozabi napisati predporočne pogodbe. :cheer:
Edit: pravopis
 
Nazadnje urejeno:

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.029
1.258
113
Tebi pa pojem zakonske zveze ni čist jasen, a nede? Verjamem, da ni marsikomu preden podpiše, potem pa imaš takele zapise.

Btw.. izvenzakonska zveza je izenacena z zakonsko. Sicer pa sam nimam teh problemov in sem samo odgovarjal na prejsnje poste o dokazovanju, kdo je kaj kupil in financiral.
 

Alan_Bastard

Pripravnik
12. dec 2007
168
1
18
Ljubljana
Kalbo, ti je Avtofun odgovoril. Glede otrok sva se vse dogovorila, ni problema. Opomni, da sem lahko vesel, da ima službo sem pa tudi že slišal iz njene strani.

Bil sem pri odvetniku in kot je nekdo rekel, tako njena kot moj odvetnika govorita to kar upava, da se bo zgodilo. Ni pa nujno. Njen govori, da bo dobila 1/2, meni pa, da se darilo (žal ni nobene darilne pogodbe ali overjene izjave, da je darilo namenjeno samo meni ...) in gotovina, ki sem jo dobil od prodaje delnic, ki sem jih imel pred začetkom veze ne bo štelo v skupno premoženje. Je pa tukaj zelo tanka meja, kako se lahko odvije in zato me zanimajo izkušnje ostalih, ker kolikor vidim nisem ne prvi in tudi zadnji ne bom, ko se bom moral s tem j....

Jaz sem imel podobno situacijo pri razmerju glede plače, ampak to sprejmeš in je zadeva zaključena.

Softi, nisva še govorila.