Letni dopust in kolektivna pogodba

sevlje

Fizikalc
25. jul 2007
1.913
0
36
44
Selška dolina
Zadeva je naslednja. Gre se za kolektivno pogodbo med delavci in zasebnimi delodajalci.
Zanima me, če ima kdo jasno informacija kaj sedaj velja in kaj je potrebno upoštevati. Tukaj je jasno napisano, da kolektivna pogodba ne velja več. na obrtni zbornici pa smo mi rekli, da je ustavno sodišče to razveljavilo in to zopet velja. Ali ima mogoče kdo kak info, da je to res.
Če kolektivna pogodba ne velja več, ali se motim, če rečem, da je kompetenten zakon oz pogodba za izračun dopusta zakon o delovnih razmerjih in pogodba o zaposlitvi?

In še eno vprašanje, ki je zopet malo komplicirano. V kolektivni pogodbi še vedno piše, da mora imeti delavec najmanj 18 dni dopusta, v zakonu pa 20. Sedaj pa vprašanje, če se držim zakona potem izračunam dopust 20 + dodatki ali če se držim kolektivne pogodbe izračunam dopust 18 + dodatki, če se pa držim obojega skupaj pa izračunam 18+ ali 20+?

Če se kdo znajde iz vseh teh vprašanj bi bil zelo vesel pomoči.

lp
 

shootek

Fizikalc
3. sep 2007
885
84
28
select 1 from dual;
Citat:
Uporabnik sevlje pravi:
In še eno vprašanje, ki je zopet malo komplicirano. V kolektivni pogodbi še vedno piše, da mora imeti delavec najmanj 18 dni dopusta, v zakonu pa 20. Sedaj pa vprašanje, če se držim zakona potem izračunam dopust 20 + dodatki ali če se držim kolektivne pogodbe izračunam dopust 18 + dodatki, če se pa držim obojega skupaj pa izračunam 18+ ali 20+?

Če se kdo znajde iz vseh teh vprašanj bi bil zelo vesel pomoči.

lp

Dopusta ne izračunaš 20+dodatki oz. 18+dodatki. Zakon predvideva samo, da je minimalno število dni dopusta, ki ga delavec lahko ima 20 dni. S kakim izračunom ti prideš do najmanj 20 je pa 'tvoj problem'.

Npr.
lahko imaš že osnovni kriterij za izračun dopusta 20 dni (se pravi dobi vsak zaposleni že v osnovi 20 dni) vendar imaš nato ostale kriterije bolj stroge (npr. na vsake 5 let delovne dobe 1 dan)

drugi imajo osnovo npr 10 dni in potem ostale kriterije toliko milejše (oz. več njih) da pride vsak delavec nad tistih 20.

LP
Andrej
 

sevlje

Fizikalc
25. jul 2007
1.913
0
36
44
Selška dolina
Hvala za pojanilo glede 18+ ali 20+. To sem nakako sklepal samo nisem bil prepričan.

A pa si ti prepričan, da lahko kriterije, kar sam malo določaš? Ker v kolektivni pogodbi jasno piše za kaj dobiš koliko dni?

Mogoče veš, ali kolektivna pogodba velja ali ne?

Hvala in lp
 

shootek

Fizikalc
3. sep 2007
885
84
28
select 1 from dual;
Osnovni kriteriji (npr. delovna doba) so določeni s strani kolektivne pogodbe, medtem ko lahko ostale kriterije določaš sam (na primer: pogoji dela,število otrok, št. invalidnih otrok, posebni dosežki).

Zakon je nad kolektivno pogodbo. (naj bi šlo tako zakon->splošna kolektiva->branžna kolektivna)

Tako da je minimalno št. dni 20.

Upam da sem vsaj nekaj odgovoril.
 

shootek

Fizikalc
3. sep 2007
885
84
28
select 1 from dual;
Maš prav.
zmaga.gif