Darilna pogodba za parcelo in davek ob prodaji

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.630
989
113
Jah, nimam. Vse svoje posle sem dokončal v letih, ko je bila majhna in se nikjer ni. Daj mi ti primer ali zakon kjer piše da se. Kot že rečeno, v aktualnih pravilnikih ni nikjer omenjeno, da se lahko. Bom bil vesel, če se motim ampak bi moralo po moje nekje pisati.

Kadar je razlika med vrednostjo kapitala ob odsvojitvi in vrednostjo kapitala ob pridobitvi pozitivna, se končna davčna osnova ugotovi kot razlika, zmanjšana za normirane stroške, povezane s pridobitvijo in odsvojitvijo kapitala. Normirani stroški, povezani s pridobitvijo in odsvojitvijo kapitala, se priznajo v višini, ki se določi kot seštevek 1 % od nabavne vrednosti kapitala in 1 % od vrednosti kapitala ob odsvojitvi.
 

Alesss

Fizikalc
24. sep 2013
274
30
28
Ali ti lahko mama podari samo del objekta na parceli ?
Da ne bi šel parcelo razpalcelirat po polovici objekta (in drago plačevat geometra), ampak mi samo podari polovico objekta, zemljišče pod njim pa je še vedno njeno ?
Se to sploh da ? Gre se za garažo. Pa tudi pol strehe je aktualne za dodatne SE panele :)

Ali moraš brez geometra in brez razpalcelacije zemljišča pod objektom to rešit s kako služnostjo ? Kako to zapišeš (v darilno pogodbo), in potem neseš na zemljiško knjigo, da je vpisano v ZK izpisku (za vse večne čase, saj veste če se komu sfuzla in svoj del podari cerkvi ali bohvekomu:)
 

Zwergschnauzer

Fizikalc
12. dec 2022
1.676
6
48
Murska Sobota
Ali ti lahko mama podari samo del objekta na parceli ?
Da ne bi šel parcelo razpalcelirat po polovici objekta (in drago plačevat geometra), ampak mi samo podari polovico objekta, zemljišče pod njim pa je še vedno njeno ?
Se to sploh da ? Gre se za garažo. Pa tudi pol strehe je aktualne za dodatne SE panele :)

Ali moraš brez geometra in brez razpalcelacije zemljišča pod objektom to rešit s kako služnostjo ? Kako to zapišeš (v darilno pogodbo), in potem neseš na zemljiško knjigo, da je vpisano v ZK izpisku (za vse večne čase, saj veste če se komu sfuzla in svoj del podari cerkvi ali bohvekomu:)
podari ti lahko karkoli, drugo pa je, kako bo vpisano v z.k. :) najbrž kot solastnina, ki v naravi predstavlja garažo ...

objekt je vezan na zemljišče , lastnik zemljisča, je lastnik objekta (razen pri etažni, stavbni pravici... a pustimo izjeme)

nek novec boš moral pokazat osebi, ki uredi papirje, kaprice niso poceni
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Saj geometer ni tako drag, kot je kasneje lahko drago kako pravdanje.
 

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.459
1.837
113
na temni strani lune
Pa imam še jaz eno vprašanje glede prepisov ipd..

Kako bi "najceneje" podaril/prepisal nepremičnino (pa nekaj gozda in travnikov) pol bratu?
Posel ni fiktivni oz ne gre se za izogibanje davkom ali karkoli. Pač nepremičnina je stara in potrebna temeljite renovacije. Lastniku se s tem ne da ukvarjati. Bi si pa želel, da ostane v družini. Realno se gre za parcelo z nepremičnino v vrednosti nekje 50.000€ +/-.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Prodaja, vse ostalo je dražje. 2% davek na prodajno vsoto in stroški pogodbe ter overitve.

Mi pa ni jasno: "lastniku se s tem ne da ukvarjat" in "Kako bi podaril pol bratu". Si ti lastnik ali nisi.
 
  • Haha
Reactions: Zwergschnauzer

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Prodaja, vse ostalo je dražje. 2% davek na prodajno vsoto in stroški pogodbe ter overitve.

Mi pa ni jasno: "lastniku se s tem ne da ukvarjat" in "Kako bi podaril pol bratu". Si ti lastnik ali nisi.
Ne da se mu vlagati v nepremičnino, zato bi podaril pol bratu. To je mišljeno ...
Darilne pogodbe in davki na te vrste posla so v tem primeru 10x višji od klasične prodaje. Je pa treba paziti, ker bo verjetno potrebna javna objava in če bo poceni, se bo hitro kdo vrinil ...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Trigger
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Pol brat - če je uradno pol brat ima lahko predkupno pravico, oz. se to reši s primerno visoko ceno. Konec koncev je med "normalno 50.000€" in "navito 100.000€" ceno "le" 1.000€ razlike v davku. ;)
 

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.459
1.837
113
na temni strani lune
Ne da se mu vlagati v nepremičnino, zato bi podaril pol bratu. To je mišljeno ...
Darilne pogodbe in davki na te vrste posla so v tem primeru 10x višji od klasične prodaje. Je pa treba paziti, ker bo verjetno potrebna javna objava in če bo poceni, se bo hitro kdo vrinil ...

Javna objava zaradi? Sem mislil bolj notar->pogodba->davek->sprememba v ZK=konec prenosa. A je to potrebno kam objavljati? Ker če je problem v gozdu in travnikih, bi se speljalo pa 2 različna posla.

Drugače pa ja. Parcela in hiša sta ocenjeni na nekje 50.000€. Za spravit na nek primeren nivo bi bilo potrebno vložiti vsaj toliko če ne še več. Lastnik ne vidi smisla v tem, polbrat pa ja. Ker gre za neke vrste nostalgične občutke glede nepremičnine in parcele, nekomu zunanjemu le te nebi prodajali, polbratu pa tudi nebi računal bilo česa.

P. S.
Pa zraven je nekaj gozda in par travnikov, cene pa vse skupaj ne spremeni prav veliko.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Pol/brat ima predkupno (zakonito) pravico? al si mislil pogodbeno?

Ker za prvo mi ni poznano oz. še nisem slišal.
Saj sem napisal lahko - ali? Najemna pogodba za 99 let s "predkupno pravico" za strašit druge ponudnike.

Trigger vsa kmetijska zemljišča gredo na "desko" na javno objavo - kupec se mora prijavit, če ne ne smeš sklenit pogodbe. Prednost imajo predkupni upravičenci po zakonu (kmetje mejaši, mejaši, drugi kmetje, mogoče občina, sklad KZ,...). Po godbo MORAŠ sklenit če kdo sprejme tvoje pogoje.
Vse to odpade za stavbna zemljišča, tako da je lahko pot tudi - "prodaja" pol bratu stavbnih parcel s služnostjo prehoda in .... na kmetijskih. Potem pa kot eden od pogojevj pri prodaji kmetijskih zapišeš, da so zemljišča obremenjena s služnostjo in najemno pogodbo,....
 
  • Všeč mi je
Reactions: Trigger

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.459
1.837
113
na temni strani lune
Saj sem napisal lahko - ali? Najemna pogodba za 99 let s "predkupno pravico" za strašit druge ponudnike.

Trigger vsa kmetijska zemljišča gredo na "desko" na javno objavo - kupec se mora prijavit, če ne ne smeš sklenit pogodbe. Prednost imajo predkupni upravičenci po zakonu (kmetje mejaši, mejaši, drugi kmetje, mogoče občina, sklad KZ,...). Po godbo MORAŠ sklenit če kdo sprejme tvoje pogoje.
Vse to odpade za stavbna zemljišča, tako da je lahko pot tudi - "prodaja" pol bratu stavbnih parcel s služnostjo prehoda in .... na kmetijskih. Potem pa kot eden od pogojevj pri prodaji kmetijskih zapišeš, da so zemljišča obremenjena s služnostjo in najemno pogodbo,....

Hvala.

Uglavnem, kako je z služnostmi ipd. ne vem, jim bom pa pokazal tvoj post, pa naj se sami odločijo.

Ideja je bila, da bi nepremičnino in parcele nekako spojili skupaj... Zna pa bit, da je bila to celo kaka kmetija kdaj...ne poznam celotne zgodovine.

Uglavnem kupoprodajna pogodba, 2% davek in notar, vsaj kar se nepremičnine tiče. Sem kaj izpustil? Travniki in gozd se pa nekako držita parcele, pa nekako skupaj spada.

JBG, pri dedovanju in vpisovanju v ZK se nihče ni prav odločil za to, sedaj dobrih 10 let kasneje se pa stvari urejajo....
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc