Darilna pogodba za parcelo in davek ob prodaji

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Situacija: Starš ti podari parcelo, ki jo ima v lasti 20+ let in jo prodaš čez leto dni.

Je davek maksimalen ali se upošteva, da je zadeva v lasti familije 20+ let in plačaš samo tista 2%?


Podvprašanje: Če zdajle ob darilni pogodbni napišem realno tržno vrednost parcele (tu vem da folk vedno muti in se pol tolče po glavi) in potem prodam za enak znesek, je potem še davek na dobiček? Ker v bistvu sem zaslužil 0, samo vnovčil zadevo.

Hvala pravniki
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Trajanje lastništva seveda začne teči na novo. Če veš, da boš prodal, se splača na darilno pogodbo napisati čim večjo vrednost. Enako bi veljalo na ocenjeno vrednost v zapuščinski razpravi.

Je pa mogoče koristno preučiti še to: https://edavki.durs.si/EdavkiPortal...Opdynp/PageD.aspx?category=odlog_kapital_preb
Seveda ni res, do 25!!! let lastništva - z izjavo prevzame otrok starševsko obvezo plačila davka od dobička, tako da vrednost na darilni pogodbi ne vpliva na plačilo davka V TEM PRIMERU.
Če pa je že minilo 25 let, pa pišeš: "sky is the limit" ceno, saj sedaj nimaš davkov, ob prodaji pa boš imel to za osnovo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Numy

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Torej prevzameš obveznost plačila davka.. ki bo pa itak nula? Sweet.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Če je starš lestnik DO 25 let prevzameš njegovo plačilo do izteka 25 let, če je lastnik preko 25 let, pa seveda ne in ti teče rok 25 let na novo - seveda če boš imel dobiček.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Numy

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.632
991
113
Zakaj pa ne bi tudi po 25 letih zaprosil za odlog ugotavljanja davčne obveznosti? Na darilno napišeš manjšo ceno, kar za sabo potegne manjše stroške in takse. Kje izrecno piše, da tega po 25 letih ne moreš storiti?
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.632
991
113
Pa tudi ne vem od kje je prišlo 25 let. Prej je bilo 20, sedaj je pa 15 let. Osnove, vem.

Stopnja davka, ki se obračuna na pozitivno davčno osnovo je določena v višini 25 odstotkov in se na vsakih dopolnjenih pet let imetništva kapitala zmanjšuje. Stopnja davka je po petih letih imetništva nepremičnine 20 %, po desetih letih imetništva 15 %, ter po petnajstih letih imetništva 0 %. Dohodnine se ne plača od dobička iz kapitala, doseženega pri odsvojitvi nepremičnine po 15 letih imetništva.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Se opravičujem za zavajanje - zamenjal leta in procente, ja osnove so recimo to o taksah in stroških pri darilni v prvem dednem redu (o tem sprašuje OT), pa odlog ugotavljanja davka od dobička iz kapitala je zelo natančno določen in ne moreš kar prositi za njega, ko bi tebi pasalo.

Seveda ni res, do 25 15!!! let lastništva - z izjavo prevzame otrok starševsko obvezo plačila davka od dobička, tako da vrednost na darilni pogodbi ne vpliva na plačilo davka V TEM PRIMERU.
Če pa je že minilo 25 15 let, pa pišeš: "sky is the limit" ceno, saj sedaj nimaš davkov, ob prodaji pa boš imel to za osnovo.
Sem editiral moj prejšnji post. Hvala za opozorilo.
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.632
991
113
Razumem. Moje vprašanje je bilo samo, če se ne bi odloga vedno splačalo uveljavljati (tudi po 15 letih; ali 3 letih, če je lastnik tam prebival). Nič ne izgubiš s tem. Recimo na mojem linku ni omenjene omejitve let lastništva.

"V primeru podaritve kapitala, vključno z neodplačno izročitvijo po izročilni pogodbi, zakoncu ali otroku se ugotavljanje davčne obveznosti lahko odloži. Dobiček se ugotavlja obdarjencu, ko ta odsvoji kapital. Za vrednost in datum pridobitve se v tem primeru šteje datum in vrednost nepremičnine kapitala v času, ko jo je pridobil darovalec."
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Logično je da lahko odložiš nekaj kar obstaja - upam da se strinjaš. Torej ne moreš odložit davka od dobička iz kapitala pri odsvojitvi nepremičnine po preteku 15 let od pridobitve (zakaj bi to sploh delal???) oz. po preteku 3 let v primeru lastne uporabe za prebivanje.
Nič nebi izgubil in tudi nič pridobil, ali pa jaz ne razumem tvojega vprašanja oz. logike.
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.632
991
113
Kakor jaz razumem zadevo odložiš samo ugotavljanje. Torej preden sploh preverjajo kakšen % dobička bi moral plačati.
Pridobiš pa, da na darilno pogodbo napišeš manjšo vrednost in te ne rabi skrbeti za koliko boš kasneje prodal. Prihraniš pri notarju, taksah, vpisu v ZK. Mogoče prodaš čez 10 let in ne moreš vedeti kakšna bo vrednost takrat zaradi inflacije.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Ne, ugotavlja se v vsakem primeru ob nastanku obveznosti - torej prodaji/darilu/dedovanju/... Potem pa se v odločbi ugotovi, da obstaja olajšava zaradi lastne rabe (3 leta) ali zaradi podaritve v prvem dednem redu.
Ti govoriš o prihrankih ranga 500€ vse skupaj. BTW kakšne takse?

Še enkrat: tukaj govorimo o darilu v PRVEM dednem redu.
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.632
991
113
Ne, ugotavlja se v vsakem primeru ob nastanku obveznosti - torej prodaji/darilu/dedovanju/... Potem pa se v odločbi ugotovi, da obstaja olajšava zaradi lastne rabe (3 leta) ali zaradi podaritve v prvem dednem redu.
Ti govoriš o prihrankih ranga 500€ vse skupaj. BTW kakšne takse?

Še enkrat: tukaj govorimo o darilu v PRVEM dednem redu.

Ravno to ugotavljanje obveznosti odložiš in se ugotavlja potem kasneje. Pri darilni oz. izročilni pogodbi lahko, pri prodaji ali dedovanju ne. Torej ne dobiš odločbe koliko davka moraš plačati in potem to odložiš, če si tako mislil. Dobiš le odločbo, da si odložil ugotavljanje davčne obveznosti.

Podaritev v prvem dednem redu te oprosti davka na darila. Davek na kapitalski dobiček bi še vedno plačal.

Glede takse sem mislil notarja, če bi moral darilno pogodbo delati v obliki notarskega zapisa (med zakoncema) in pa samo takso za overitev podpisov. Bolj me sicer skrbi, da bi kljub "sky is the limit" napisal na darilno pogodbo premajhno ceno, če bi prodal čez 10 let in bi bila vmes ogromna inflacija. Kar spet ni nemogoče.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Joj.

Odločba = ugotavljanje in odločba se vedno izda do 15 let lastništva ne glede na olajšave. V odločbi pa lahko piše, da se prenese na obdarjenca ali da prodajalec uporablja nepremičnino OB ČASU prodaje več kot 3 leta (v komadu) za lastno bivališče. Se pa v taki odločbi ne določa cifra, ker je to brezpredmetno.

Podaritev v 1. dednem redu te oprosti vseh davkov, DKD če bi bil na strani darovalca pa se prenese na obdarjenca (v 32 letih še nisem imel primera, da tega ne bi hoteli).

Daj poglej si prosim notarske tarife na neke normalne prodajne cifre.

Inflacija se z revalorizacijo nabavne vrednosti vedno upošteva pri izračunih DKD.
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.632
991
113
Revalorizacija se že kakšnih 15 let ne upošteva več pri izračunu DKD.


Glede mojega vprašanja pa je malce komplicirano in imava oba delno prav.

Pojasnilo fursa:

Primer 2:

Mati je leta 2004 podedovala stanovanje. Leta 2020 ga je podarila sinu. Ker je bila mati lastnica stanovanja več kot petnajst let, njena davčna obveznost posledično sploh ni nastala. Zaradi navedenega mati tudi ni mogla uveljavljati odloga ugotavljanja davčne obveznosti po 100. členu ZDoh-2. Kljub temu bo lahko njen sin, če stanovanje v letu 2023 proda (nadaljnja obdavčljiva odsvojitev tega kapitala), uveljavljal ugodnosti odloga ugotavljanja davčne obveznosti, ki bi nastal v letu 2020 (če bi šlo za obdavčljivo odsvojitev in bi njegova mama lahko priglasila odlog), kar pomeni, da se mu bo kot čas pridobitve štel trenutek, ko je stanovanje podedovala njegova mati. To pomeni, da sinu ob prodaji stanovanja v letu 2023 ne bo treba plačati dohodnine od dobička iz kapitala pri odsvojitvi nepremičnine (ima namreč več kot petnajst let imetništva).
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Revalorizacija se ni upoštevala zaradi minimalne inflacije, ti si pisal o ogromni inflaciji. Kje v pripetih/linkanih dokumentih najdeš, da se ne revalorizira - glej samo nepremičnine?

To kar si pripel, pa dejansko prvič slišim, bi bilo pa logično zgolj v primeru da v darilni pogodbi ni zapisana vrednost podarjene nepremičnine. Pač še ena ostalina časov, ko je država skrbela za žep človeka in ne on sam zase.
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.632
991
113
V 2. linkanem dokumentu je za nepremičnine natančno opisano kako se določa nakupna vrednost, prodajna vrednost in dobiček ter katere stroške lahko odšteješ (ne bom citiral ker je preveč teksta). Nikjer ni omenjene revalorizacije. Sedaj je bila inflacija "ogromna" ca. 10% pa se še vedno ne upošteva. Bodo morali spremeniti zakon.

V darilni pogodbi, kakor je meni znano, mora biti vpisana vrednost nepremičnine. Tudi jaz sem bil presenečen, ko sem bral pojasnilo za ta 2. primer. Omogoča ga pa ta klavzula v zakonu:
"Pri neobdavčljivi odsvojitvi kapitala (odsvojitev kapitala po petnajstih letih imetništva) lahko obdarjenec uveljavlja odlog pri njegovi nadaljnji odsvojitvi predmetnega kapitala."

Po moje smo razčistili kar se je dalo. Za OP bi ta 2. primer načeloma veljal in posledično ni pomembno kakšno vrednost napiše na darilno pogodbo. Naj se pa prej za 100% še prepriča na fursu. Dokumenti so drugače ažurirani in letnik 2023.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Numy
27. jan 2022
4.801
1.737
113
V 2. linkanem dokumentu je za nepremičnine natančno opisano kako se določa nakupna vrednost, prodajna vrednost in dobiček ter katere stroške lahko odšteješ (ne bom citiral ker je preveč teksta). Nikjer ni omenjene revalorizacije. Sedaj je bila inflacija "ogromna" ca. 10% pa se še vedno ne upošteva. Bodo morali spremeniti zakon.
Konkreten primer prosim.