Led zarnice in problemi

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
Sem raje odprl novo temo, da ne smetimo po prejšnjih temah o žarnicah.

Me zanima, ali je možno, da kaj crkuje zaradi same napeljave? No, sicer so halogenski reflektorji delovali čisto normalno, LED sta mi pa že dva šla v 3 mesecih(imam 20W namesto običajnih 100W halogenskih)
Ni panike, je še vse pod garancijo zamenjano. Ampak vseeno mi malo najeda.
Začelo se je tako, da se je reflektor kar naenkrat ugasnil, in čez par sekund spet prižgal. Tako se je zgodilo ene 3x dnevno. Kakšen mesec je tako delalo, potem je dokončno crknil.

Druga stvar, ki pa mislim, da je posledica pregrevanja, so pa GU10 reflektorčki.
So mi tudi pocrkali kot po tekočem traku, samo potem sem enkrat za foro malo potipal šalčko v katero vstaviš žarnico in je bilo tako vroče, da se še halogenka skrije. Potem sem porezal šalčke stran, tako da so hladilna rebra zdaj prosto zunaj. So vroča, samo niti podrazno toliko, kot je bila takrat šalčka vroča, ko vroč zrak ni imel izhoda.

Nisem vedel, da se zadeva toliko greje, da rabi prostor, da se hladi. Tudi vgradnja v knauf ni problematična očitno. Več je prostora naokoli, čeprav so vgrajene v strop.

Ali je možno, da so GU10 pocrkali ravno zaradi tega, ali je kaj drugega v igri? Zamenjava pride jutri, tako da bom šele čez kak mesec lahko poročal, ali se zadeva obnese.
 

krentip

Pripravnik
26. dec 2010
440
0
16
Imam podoben primer - z razliko, da mi led žarnice crkujejo samo na lučeh z menjalnim stikalom; enake žarnice pa mi delajo bp na enaki luči - vendar brez menjalnega stikala. Navadne halogenske žarnice pa delajo bp. Zakaj je temu tako, pa naj odgovori nekdo, ki je s tega foha...
 

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
Mogoče ima kdo podatek, koliko se lahko segrejejo tista rebra pri GU10 žarnicah?
Nikjer ne najdem podatka. Ko hočeš nekaj iskat, vse povezuje s "temperaturo svetlobe".
 

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
Sem naletel na eno debato, sicer že eno leto staro, pa vseeno.
GU 10
Se pravi so GU10 dejansko najbolj težavne LEDice, če lahko tako rečem. Težavne v tem smislu, da zaradi "sestave" niso deklarirane kot žarnice in kot take jim jih ni potrebno dajat na neke obsežne teste v smislu zanesljivosti, potencialnih nevarnosti ipd...
 

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
Gu 10 je majhna komplet zarnica in vrjetno premalo odvaja toploto. Crkne itak notri elektronika zarad pregrevanja. Odpru sem enkrat imitacijo navadne tavelke hruske in ima konkreten alu kos materiala brez reber, notri za odvajanje toplote pa isto je bila vsa prezgana. Sem pa gledal tele gu10 in imajo vedno luft med rebri, kar pomeni pomojem da rabi krozenje zraka ki ga pa ponavadi v luceh kjer so gu 10 uporabljene ni.

Jest sem sedaj vgradil gu 10 v majhno luc pa z zaprtim steklom tko da bomo videli kako bo delal, so pa philips
 
Nazadnje urejeno:

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Citat:
Uporabnik krentip pravi:
Imam podoben primer - z razliko, da mi led žarnice crkujejo samo na lučeh z menjalnim stikalom; enake žarnice pa mi delajo bp na enaki luči - vendar brez menjalnega stikala. Navadne halogenske žarnice pa delajo bp. Zakaj je temu tako, pa naj odgovori nekdo, ki je s tega foha...
Ne vidim vzroka..lahko pa, da na menjalnih stikalih večkrat prižgeš in ugasneš lampo, ki je mogoče občutljiva na zagone, kot pa, če bi dalj gorela. Ampak, nekatere se pa z dolgotrajnim obratovanjem pregrevajo..tko, da ne moreš biti pameten.
 

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
Jaz sem zdaj omogočil najboljše kar je možno glede hlajenja. Pač je čisto prosto v prostoru. Če bo začelo kaj srat, bom prešaltal na led trak.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.302
-8.460
113
Glej, za LEDice potrebuješ namenske svetilke. Pri tlačenju LEDic v podnožja za obične/halogenske žarnice, hitro naletiš na problem z odvajanjem toplote. Zato se močnejše LEDice pregrevajo in slej kot prej pocrka elektronika ali sama LEDica.
 

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
No, saj pravim, da sem tiste šalčke od svetilk porezal stran, tako, da je samo vrat ledice fiksiran, vsa rebra so zunaj. Pa se kljub temu greje kot 100 mater. Imaš kakšno informacijo, koliko so lahko rebra vroča? Od oka bi rekel, da je čez 100 stopinj.
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.673
732
113
Ralliart kar pravilno navaja.

Menjalno stikalo ne more imeti vloge, vsaj za kvalitetno LED GU žarnico ne , pofl pa odletava že tako ali tako.

Sam imam najmočnejše, kar obstajajo, ja problem je hlajenje in pa kvaliteta vezja in ostalega, ker te led ke rabijo v malem ohišju tako transformator iz 220 na nižjo napetost, kot še ustrezna gladilna vezja in vezje za zamenjavo polaritete , kar je težko stlačit v malo ohišje . Moj nasvet , če je ohišje plastično sploh ne kupujte, mora biti aluminij narebran, da odvaja toploto, je pa še tako, novi boljši dražji led emiterji imajo veliko več izkoristka, se pravi za veliko svetlobe , manj gretja tako, da .......

Po mojih izkušnjah ene že svetijo kot stara 50w halogenka ali kot nova 40W ( tudi halogenu pade svetilnost) , več pa ne .

Sam imam dobre izkušnje z onimi z Dealextrema so po manj kot 5 eur po kosu, meni te delajo že 1 leto, pa gorijo cca 8 ur dnevno ..... sem pa tudi sam imel veliko crapa, pri drugih proizvajalcih ko veje odletijo ali pa vse skupaj ........

Ne more pa biti to nič povezano z inštalacijo ali stikali, je pa jasno z odvajanjem toplote če je taka žarnica še kje zaprta bo jasno še veliko prej odletela ........
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.887
113
Jedro LEDice mislim da naj bi imelo kostrukcijsko 24/7 limito na 150C torej tehnično se lahko rebra segrejejo pri vznožju malce manj potem pa vse odvisi od tega kako se "hladijo". Sicer če so rebra topla to ni noben problem saj je njihov namen hlajenje! 100C ima tudi navadna halogenka, če ne verjameš jo primi z roko!
evil.gif
 
19. jul 2007
2.765
1.495
113
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Glej, za LEDice potrebuješ namenske svetilke. Pri tlačenju LEDic v podnožja za obične/halogenske žarnice, hitro naletiš na problem z odvajanjem toplote. Zato se močnejše LEDice pregrevajo in slej kot prej pocrka elektronika ali sama LEDica.

Malo off vprašanje, a ni glavna poanta LEDic velika svetilnost ob majhni porabi -> majhna poraba -> majhno segrevanje

Pri meni so ravno klasične varčne sijalke v redu, ker lahko na lestencu, kjer je max 3 × 40 W, lahko dobiš res dobro svetilnost npr 3 × 20 W / 1110 lm varčne sijalke, pa imaš takoj preko 3000 lm
 

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
Halogenke so se še krepko bolj ogrele - sem imel opcijo oboje naenkrat primerjat
grin1.gif

Samo vseeno sem mislil, da bi pri ledici tista rebra lahko prijel z roko - oziroma, da bi lahko roko obdržal gor. Sam vrat ledice je pa praktično na sobni temperaturi.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.302
-8.460
113
Citat:
Uporabnik johan_blond pravi:
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Glej, za LEDice potrebuješ namenske svetilke. Pri tlačenju LEDic v podnožja za obične/halogenske žarnice, hitro naletiš na problem z odvajanjem toplote. Zato se močnejše LEDice pregrevajo in slej kot prej pocrka elektronika ali sama LEDica.

Malo off vprašanje, a ni glavna poanta LEDic velika svetilnost ob majhni porabi -> majhna poraba -> majhno segrevanje
Ja, je manjša poraba. Ampak še vedno moraš toploto odvesti. Če imaš ti 10W LEDico, je to 10W toplote. V idealnem primeru bi moralo biti hlajenje tako dobro, da PN spoj LEDice ostane pod 85 stopinjami. V realnosti pa se vrednosti gibljejo tudi preko 150 stopinj, LED driver pa preko 100 stopinj in zadeve crkujejo
evil.gif
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.561
690
113
Citat:
Uporabnik johan_blond pravi:
Malo off vprašanje, a ni glavna poanta LEDic velika svetilnost ob majhni porabi -> majhna poraba -> majhno segrevanje
klasične žarnice se hladijo s sevanjem,
medtem, ko ledice ne, pa še greje se pravzaprav spodnji del
zato je potrebna zadosti kovine, da toplota odvede

8.7w%281%29.jpg

recimo takšen Acrich2 se odlično obnese v kovinski plafoneri
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.422
9.166
113
Kaj so potem kvalitetna ohišja za in podnožja v rangu GU10 recimo, torej te male žarnice? Da vidim kaj bi vgel po celi hiši. Ideja je cca 50 podnožjih istih pa nametanih po celotni hiši. In imaš iste žarnice pa na lagerju ene par kosov in je to to.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Ksz.
Preden kdo doktorira iz sevanja in svetilnosti...

Nazivna moč (poraba, ki jo lahko izmeriš z merilnikom elektricne energije) = izsevana svetlobna moč (ponavadi podatek v lumnih) + izguba (gretje - razlika)

Vcasih je bila izguba (klasicna zarnica) ranga 95%, danes pri ledicah le nekaj %. Kar pa se vedno pomeni, da se bo luc grela, ampak, za isto izsevano moc, manj. Ce ima recimo 10W ledica 50% izkoristka, bo slo 5W v svetlobo, 5W v toploto. Ce bi slo vseh 10W v toploto, bi bil to le grelec
grin1.gif
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.302
-8.460
113
No LEDice so še daleč od 50% izkoristka. Vsaj te za široko potrošnjo.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
ksz... če bo kdo kaj mimo bauhausa hodil:

Tole je izjemno poceni za kvalitetne Osram led E27:
2112060-led.jpg
 

Priponke

  • 2112060-led.jpg
    2112060-led.jpg
    114,7 KB · Ogledi: 64