Poklici in „dobre plače”?

Foreigner

Pripravnik
18. nov 2019
90
54
18
Kakšni so stranski učinki m RNA?
Sicer off topic ampak bom poskusil razložiti poenostavljeno.

mRNA se v celici prinaša do ribosomov in kodira sintezo proteinov. Dokler je kaj mRNA, bo sinteza tekla v nedogled. Zato je v telesu vedno ogromono enzimov, ki razgrajujejo mRNA, takoj ko jo zaznajo. mRNA v terapevtske namene mora biti zato dovolj stabiliziran, da prevara te enzime. Ta stopnja stabilizacije zelo vpliva ba mehanizme v celici. Same kemikalije uporabljene za stabilizacijo so škodljive in povzročajo močne avtoimunske odzive.

mRNA terapije so zelo neraziskane. Vemo, da mRNA kodira določene proteine ali dele proteinov. Vemo da so ti deli lahko nepopolni in vemo, da lahko pride do “misfoldinga” Ni dovolj raziskano, da bi izklučili, da se pod določenimi pogoji ti deli proteinov nabirajo kot prioni in lahko vodijo do določenih hudih patologij.

Ne razumite me narobe: mRNA in genska terapija z vektorji in še nekaj je zelo obetavnih smeri, ampak jaz še ne bi stavil vsega nanje.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Sicer off topic ampak bom poskusil razložiti poenostavljeno.

mRNA se v celici prinaša do ribosomov in kodira sintezo proteinov. Dokler je kaj mRNA, bo sinteza tekla v nedogled. Zato je v telesu vedno ogromono enzimov, ki razgrajujejo mRNA, takoj ko jo zaznajo. mRNA v terapevtske namene mora biti zato dovolj stabiliziran, da prevara te enzime. Ta stopnja stabilizacije zelo vpliva ba mehanizme v celici. Same kemikalije uporabljene za stabilizacijo so škodljive in povzročajo močne avtoimunske odzive.

mRNA terapije so zelo neraziskane. Vemo, da mRNA kodira določene proteine ali dele proteinov. Vemo da so ti deli lahko nepopolni in vemo, da lahko pride do “misfoldinga” Ni dovolj raziskano, da bi izklučili, da se pod določenimi pogoji ti deli proteinov nabirajo kot prioni in lahko vodijo do določenih hudih patologij.

Ne razumite me narobe: mRNA in genska terapija z vektorji in še nekaj je zelo obetavnih smeri, ampak jaz še ne bi stavil vsega nanje.
Imaš prav, da mRNA terapije še niso dovolj raziskane. Toda proti kovidu so nekaj milijard ljudi cepili z mRNA cepivi, pa zaradi tega ni nekaj milijonov ljudi pomrlo zaradi stranskih učinkov.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony, igi in boc

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Imaš prav, da mRNA terapije še niso dovolj raziskane. Toda proti kovidu so nekaj milijard ljudi cepili z mRNA cepivi, pa zaradi tega ni nekaj milijonov ljudi pomrlo zaradi stranskih učinkov.

Ker vsi stranski učinki pač ne nujno vodijo v smrt. Lahko je tudi kakšna manj terminalna oblika stranskih učinkov. Še vseeno so pa bili zelo redki, še spirin, kot vejretno najbolj raziskano zdravilo ima več stranskih učinkov.
/sarcasmon Poglej Putina npr, on se sicer ni cepil z mRNA cepivom proti covidu, ampak vseeno doživlja nezaželen stranski učinek. /sarcasmoff.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.686
6.251
113
Vem, da je v Nemčiji drugače in hudo mi je ko vidim mnoge prijatelje iz srednjega sloja, ki finančno stagnirajo ali izgubljajo, še manj pa so sposobni vsaj malo pomagati svojim otrokom, da bi se postavili na noge. Vidim ljudi, ki se bližajo penziji pa imajo 25 letne otroke z lastno službo živeti doma, ker si enostavno ne morejo ničesar privoščiti.

ne razumem tega o 25 letnih otrocih ki jim starsi ne morejo pomagat se na noge postavit. Ce pri 25ih nisi sposoben zasluzit za svoje prezivetje je nekaj narobe s teboj. Razumem da nekdo zavestno ne dela ker studira (npr kaka medicina), ostali pa nimajo kaj starsev cakat.

starsi s 25 letnimi otroci naj hodijo okoli in se imajo lepo. Mulce so vzgojili in edino kar si zasluzijo je da uzivajo zivljenje.
Ne pa da se mulci se 10 let kasneje svaljkajo naokoli, starsi se selijo na vikende da majo otroc stanovanja, vsi pa beremo kako ne gre in se ne da. Ne se hecat no.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.683
3.567
113
ne razumem tega o 25 letnih otrocih ki jim starsi ne morejo pomagat se na noge postavit. Ce pri 25ih nisi sposoben zasluzit za svoje prezivetje je nekaj narobe s teboj. Razumem da nekdo zavestno ne dela ker studira (npr kaka medicina), ostali pa nimajo kaj starsev cakat.

starsi s 25 letnimi otroci naj hodijo okoli in se imajo lepo. Mulce so vzgojili in edino kar si zasluzijo je da uzivajo zivljenje.
Ne pa da se mulci se 10 let kasneje svaljkajo naokoli, starsi se selijo na vikende da majo otroc stanovanja, vsi pa beremo kako ne gre in se ne da. Ne se hecat no.

Tam nekje pri 35+ jim pa še vnuke uturiš (prva tri leta po deset ur na dan, potem pa samo še za vikende in popoldneve) in jih prepričuješ kako je to za njih dobro ker imajo vsaj kaj za delat na stara leta.
 
  • Haha
Reactions: sad

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
ne razumem tega o 25 letnih otrocih ki jim starsi ne morejo pomagat se na noge postavit. Ce pri 25ih nisi sposoben zasluzit za svoje prezivetje je nekaj narobe s teboj. Razumem da nekdo zavestno ne dela ker studira (npr kaka medicina), ostali pa nimajo kaj starsev cakat.

pa tudi jello :)

Moje osnovno vprasanje je bilo kaj svetovati in kako podpreti otroke pri izbiri zivljenske in poklicne poti. Precej komentarjev je bilo v smer "ne siljenja" in predvsem "ne studirat za vsako ceno".

V moji generaciji smo marsikaj dobili od starsev. Pomagali so nam s sorazmerno majhnim prispevkom, ki pa je kar pripomogel k prvi garsonjeri. Diploma pri stiriindvajsetih, prva sluzba za prezivetje, malo zuranja pri zivljenju doma se dve leti in v teh dveh letih sem lahko dal na stran dovolj, da je bil kredit stanovanjskega sklada za prvo garsonjero skupaj z pomocjo od starsev (v vrednosti enega Clio-ta) dovolj.

Kot smo mi dobili za certino prve garsonjere od starsev, bi radi tudi mi otrokom nekaj takega omogocili. Razen redkih izjem pa vecina tega ne more. Se manj bodo pa nasi otroci lahko kaj nudili nasim vnukom.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.686
6.251
113
pa tudi jello :)

Moje osnovno vprasanje je bilo kaj svetovati in kako podpreti otroke pri izbiri zivljenske in poklicne poti. Precej komentarjev je bilo v smer "ne siljenja" in predvsem "ne studirat za vsako ceno".

V moji generaciji smo marsikaj dobili od starsev. Pomagali so nam s sorazmerno majhnim prispevkom, ki pa je kar pripomogel k prvi garsonjeri. Diploma pri stiriindvajsetih, prva sluzba za prezivetje, malo zuranja pri zivljenju doma se dve leti in v teh dveh letih sem lahko dal na stran dovolj, da je bil kredit stanovanjskega sklada za prvo garsonjero skupaj z pomocjo od starsev (v vrednosti enega Clio-ta) dovolj.

Kot smo mi dobili za certino prve garsonjere od starsev, bi radi tudi mi otrokom nekaj takega omogocili. Razen redkih izjem pa vecina tega ne more. Se manj bodo pa nasi otroci lahko kaj nudili nasim vnukom.
Jaz ti na osnovno vprasanje nisem odgovarjal ker so ti ze zelo veliko napisali in se bi verjetno ponavljal… lahko ti pa na siroko spisem svoje razmisljanje, vprasanje pa ali ti bo kakorkoli koristilo ob vsem ze napisanem.

bistveno je da z otrokom ugotovis kaj ga generalno veseli. Da imas realen (ampak res realen) uvid v njegove sposobnosti. Ker ce je npr umsko manj zmozen ali pa se tezko socializira, ga lahko posljes na neko (poklicno) srednjo solo, se izuci dobrega poklica ampak ne bo nikoli uspesen obrtnik.

in ko sem prebral da se starsi pogovarjajo kaj bo otrok sel studirat da bo imel dobro placo sem mnenja da bo 90% teh otrok ob takih starsih podpovprecno uspesnih kjerkoli pac ze bodo - ce bodo sledili nasvetom starsev
 

jezek

Guru
24. jul 2008
2.617
1.241
113
Ehmmm....zakaj pa umsko manj zmozen in nesocializiran ne bi mogel biti uspesen obrtnik?? Za štancat kake podložke rabiš ful obojega....
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.371
999
113
Celje
Obišči stran
Ehmmm....zakaj pa umsko manj zmozen in nesocializiran ne bi mogel biti uspesen obrtnik?? Za štancat kake podložke rabiš ful obojega....

Če si obrtnik (keramičar, vodovodar, električar...), se moraš znati prodati. Večkrat dnevno. In če nimaš te sposobnosti ali pa je komunikacija "zmečkana", potem zna biti kar težava.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Če si obrtnik (keramičar, vodovodar, električar...), se moraš znati prodati. Večkrat dnevno. In če nimaš te sposobnosti ali pa je komunikacija "zmečkana", potem zna biti kar težava.
Lahko pa seveda dela v delavnici kakega obrtnika. Ampak, če ni socializiran, ga tudi tam ne bodo gledali.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.686
6.251
113
Ehmmm....zakaj pa umsko manj zmozen in nesocializiran ne bi mogel biti uspesen obrtnik?? Za štancat kake podložke rabiš ful obojega....
Ti je igi odgovoril. Ker za bit obrtnik moras sprejemat smiselne in zahtevne odlocitve. Pa mors s strankami komunicirat itd… za stancat podlozke mas danes robote oz avtomatizirane linije. Na njih je lahko operater. Ki pa ni obrtnik ampak zaposleni/delavec.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

sad

Guru
24. avg 2007
20.498
9.200
113
Drugace pa poznam operaterja CNC stroja, ki ni ravno ekstrovertiran, pa tudi da bi rekel posebno bister ni. V svojem delu pa uživa in je pravi strokovnjak, plačo bi mu pa lahko tudi kakšen visoko izobražen inženir zavidal. :fredi:
Res pa je “samo zaposlen” in ne cool lastnik ali univerzitetno izobražen doktor YT, ki crkuje skozi življenje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen