Poklici in „dobre plače”?

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Diskusija s prijatelji in njihovim naraščajem me je pustila brez besed. Ali jaz ne poznam več sveta, ali pa so njihova pričakovanja nerealno. Začelo se je z mamo (pravnica), ki naraščaj nagovarja k študiju medicine ker bo “samo tako zaslužil” 10k na mesec. Naraščaj pa ni bil dosti boljši, ker je jezikal nazaj, da bo raje prevajalec za OZN in delal od doma. Jaz zagovarjam: koliko jezikov znaš - toliko ljudi velljaš, ampak … brezposelnih iz filofaksa je malo morje.

Koliko v Sloveniji (ali v Evropi, če gladamo širše) lahko ”realno pričakovano” zasluži nekdo pri tridesetih in pri štiridesetih. Ali je zdravniški poklic še vedno “garancija” bogastva? Koliko lahko zasluži strojnik, gradbenik, farmacevt, kemik, biolog? Kaj je po vaše najboljša primerjalna prednost (v smislu ugodnega življenja in dobrega zaslužka), ki bi jo dali otrokom?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Marxon

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.344
5.381
113
Kakor vem imamo enga očija medicinke tu gor. Bo povedal, a je kaka diskrepanca med tem, kar se je mislilo, da bo (kar razmislja tudi alter) in realnostjo. Tako glede urnika, delovnih obveznosti in place.

Definitivno pa ne bo lacen, kar pa s filofaksom, da ne recem FDVjem, ne morem trditi. Ravno tako ne bo lacen z nobeno izobrazbo, kjer je na koncu inzenir nečesa. Lacen ne bo tudi z nobeno obrtjo, ce jo bo pridno opravljal. Lacen pa bo, ce bo pričakoval, da bo hodil s prazno glavo v službo in na koncu meseca placa pade na TRR kar tako, iz navade.

Za svojega otroka zelim... Da dokoncajo faks enega izmed zgoraj napisanih, ki v mojih oceh lahko olajsajo poklicno pot in življenje nasploh. To je zdravnik, inzenir ipd. To so tudi poklici, ki se lahko prodajo onstran meje, ce bo treba. Pravnik npr tu ze malo izvisi... Torej zelim da to znanje in papir pridobi, pa cetudi potem ploscice polaga. To je zato, da mu je vec vrat odprtih in lahko izbira med vec moznostmi in sploh ima kaj izbire.
 
Diskusija s prijatelji in njihovim naraščajem me je pustila brez besed. Ali jaz ne poznam več sveta, ali pa so njihova pričakovanja nerealno. Začelo se je z mamo (pravnica), ki naraščaj nagovarja k študiju medicine ker bo “samo tako zaslužil” 10k na mesec. Naraščaj pa ni bil dosti boljši, ker je jezikal nazaj, da bo raje prevajalec za OZN in delal od doma. Jaz zagovarjam: koliko jezikov znaš - toliko ljudi velljaš, ampak … brezposelnih iz filofaksa je malo morje.

Koliko v Sloveniji (ali v Evropi, če gladamo širše) lahko ”realno pričakovano” zasluži nekdo pri tridesetih in pri štiridesetih. Ali je zdravniški poklic še vedno “garancija” bogastva? Koliko lahko zasluži strojnik, gradbenik, farmacevt, kemik, biolog? Kaj je po vaše najboljša primerjalna prednost (v smislu ugodnega življenja in dobrega zaslužka), ki bi jo dali otrokom?
zdravnik v javni službi ..no go, zasebnik, koncesionar nekoliko boljše. Kirurgi majo okej plače, samo da prideš do tja.....dela se pa tam tud petke in svetke, tako da so potem cekini upravičeni

je pa opcija študirat zdravstvo (srednja šola, faks), potem pa tujina... pri nas jih gre precej v Ita kjer so plače vsaj še 1x boljše, sever gre raje v Avstrijo

Recimo biokemija, kemija, farmacija so okej faksi, danes imaš nekaj zlo hudih firm tudi pri nas kjer se ta poklic/izobrazba išče, plače pa so kr konkretne....to je recimo moje mnenje
 

Marxon

Majstr
24. feb 2009
702
364
63
Če mu očiiii zrihta kakšno hudo specializacijo, npr plastiko, potem ni blema kasirat 10k na mesec. Z družinsko medicino je pomoje pa bolje živinozdravniku.
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Koliko poklicov in delovnih mest poznate (oziroma koliko ljudi?) kjer imajo po 5-8k neto na mesec pri npr 35-letih?

Jaz v svojem krogu v Sloveniji samo enega zasebnega zobarja (in pa znance pri BMW v Nemčiji). Imam še kolega v Evropski komisiji v Bruslju.
 

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.049
1.457
113
39
No, ce ne govorimo o lastnih podjetjih, torej o zaposlitvi in plači... Ne ga lomit.
Tam od 2500 dalje gor se zelo hitro začne redčiti.
Če odšteješ "par deset" izjem, razno čudno zdravstvo na 3 stolčkih in še na faksu in ne vem kaj še vse... So 5000 neto že razni člani uprav, 10.000 pa predsedniki uprav firm z nekaj 10 mio prometa.

Plis me me zdaj lovit na malenkosti...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Davidoff

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Tam od 2500 dalje gor se zelo hitro začne redčiti.

Se strinjam, 3-4K neto se da dobiti npr pri Leku ali v Krki, jih precej poznam. Pa tudi do 5K, nad 5K pa ne. Potem je pa “mali” včeraj sanjal o osnovni plači v administraciji pri OZN med 3 in 5K ali pa v Evropski komisiji med 5 in 8K.
 

kegelj

Fizikalc
30. apr 2012
406
93
28
V Bruslju imet 5k plače je zelo malo. Ko vidiš njihove cene te skoraj kap.
Če si študiran in zaposlen v kakšnem EU uradu je po moje plača med 5 in 10k€. Ampak moraš bit malo poseben za tja.

Pri nas pa je dejansko vse kar je nad 2k€ že zelo dobra plača. Takšna je realnost. Vsak pa pozna koga, ki mu je padla sekira v med, ampak teh je na žalost malo.
 

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.049
1.457
113
39
Vsi sanjamo :)

Govorimo o Sloveniji. Seveda Bruselj, London, Ženeva... Tu imam par kolegov, si hitro na 5 ali 6K neto... Ampak stroški življenja pa so tudi x2 če ne x3 proti nam..
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Vsi sanjamo :)

Govorimo o Sloveniji. Seveda Bruselj, London, Ženeva... Tu imam par kolegov, si hitro na 5 ali 6K neto... Ampak stroški življenja pa so tudi x2 če ne x3 proti nam..
plus kakovost življenja precej nižje.

Imam soseda katerega hči in zet sta živela v Ženevi, on mladi doktor, ona mag. turizma - oba sta se šolala v Avstriji (on je koroški slovenec).
Sta se selila nazaj v Celovec, ker jima s samo malo nižjo plačo gre tam "stokrat" bolje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Morgoth

Foreigner

Pripravnik
18. nov 2019
90
54
18
V Bruslju imet 5k plače je zelo malo. Ko vidiš njihove cene te skoraj kap.
Če si študiran in zaposlen v kakšnem EU uradu je po moje plača med 5 in 10k€. Ampak moraš bit malo poseben za tja.

Zanimivo temo ste odprli. Stroški življenja so v Frankfurtu ali v Bruslju ali v Švici seveda večji

Kaj misliš s “poseben”?

Plače v inštitucijah so precej hitro med 5K in 10K. Če imaš srečo, da si OZN, EU, NATO ali podoben uradnik, ti je sekira v med padla. V Evropski Centralni Banki so začetne administratorske plače 5K, si pa hitro na 10-12K. Pa še precej takih organizacij je.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.905
5.455
113
Za svojega otroka zelim... Da dokoncajo faks enega izmed zgoraj napisanih, ki v mojih oceh lahko olajsajo poklicno pot in življenje nasploh. To je zdravnik, inzenir ipd. To so tudi poklici, ki se lahko prodajo onstran meje, ce bo treba. Pravnik npr tu ze malo izvisi... Torej zelim da to znanje in papir pridobi, pa cetudi potem ploscice polaga. To je zato, da mu je vec vrat odprtih in lahko izbira med vec moznostmi in sploh ima kaj izbire.

Bedarija na kvadrat.....z faxom za vsako ceno mu boš samo ubila zalet in ukradla 5-6let lajfa.....

5-6 ker ga boš usmerila nekam kjer mu ni intimna želja....in bo rabu nekaj časa preden se ti bo upal rečt.....pa mat kwa teb ni jasn....a si čist adijo....

In potem štartat z nečim kar bo 7777% kontra kar si ti ves čas mislila da mu bo všeč

;)
 

Foreigner

Pripravnik
18. nov 2019
90
54
18
Bedarija na kvadrat.....z faxom za vsako ceno mu boš samo ubila zalet in ukradla 5-6let lajfa.....

V Sloveniji res silite vsakogar študirat in vsak lahko diplomira na vsaj eni od alternativnih univerz. To je narobe. Otrokom dajte pogum in radovednost in če nimajo dobrih ocen, jih ne usmerjajte študirat.

V Sloveniji je treba imeti samo diplomo, v Nemčiji pa vprašamo od katere Univerze. Diploma iz Heidelberga ali TUM odpre vrata, Universitaet in Jena pa ne.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.905
5.455
113
Točno to je bil moj point.... :D

Ker so bli doma isto cepljeni na diplomo za vsako ceno....

No diplomo imam.....se pa vsakič skregamo kadar jim naprej vržem da sem zato izgubil par let lajfa...zato da je diploma uokvirjena na, steni...

Delam pa nekaj drugega....kar je hvalabogu vsaj nekako v smeri ki me je veselila....in bi lahko to delal tud brez faxa 5-10let prej....
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.559
2.413
113
V Sloveniji res silite vsakogar študirat in vsak lahko diplomira na vsaj eni od alternativnih univerz. To je narobe. Otrokom dajte pogum in radovednost in če nimajo dobrih ocen, jih ne usmerjajte študirat.

V Sloveniji je treba imeti samo diplomo, v Nemčiji pa vprašamo od katere Univerze. Diploma iz Heidelberga ali TUM odpre vrata, Universitaet in Jena pa ne.

V avstriji jih vidim sodelavce ki so malo, čez 30 in imajo 12 let delovne dober in firmo poznajo v nulo. V tem času, če so šparal so odplačali že stanovanje, dober avto etc...

Pri nas sem pa moral it na faks ker so vsi šli. S srednjo tehnično sem bil čisto dobro opremljen, da lahko začel konstruirat s kakim dobrim mentorjem. Ampak ker smo pri nas in pihamo ta balon izobrazb sem moral 4 leta še študirat, čeprav na koncu nisem kaj velik več znal. Butale kaj naj rečem... Plačan sem bil pa tudi kot da nisem nič naredu. In eni to še zagovarjajo, če nima faksa ... ga sploh ne bom vzel, tako vsaj vem da je nekaj sposoben. Drugače pa v smetišnic so folk prinesli, na tisti ****** faks in kaj jim ostane, kot da pogoje nižajo, ja sposobni ja.
 
Točno to je bil moj point.... :D

Ker so bli doma isto cepljeni na diplomo za vsako ceno....

No diplomo imam.....se pa vsakič skregamo kadar jim naprej vržem da sem zato izgubil par let lajfa...zato da je diploma uokvirjena na, steni...

Delam pa nekaj drugega....kar je hvalabogu vsaj nekako v smeri ki me je veselila....in bi lahko to delal tud brez faxa 5-10let prej....
Kamela če ni skrivnost, kje (na kateri fakulteti) in pa iz česa si diplomiral?
 
  • Wow
Reactions: Kamele0N

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.905
5.455
113
Yes....

Sam pri tem poklicu se ti hitro lahko zgodi "no life/familly" situacija.....sploh če imaš delavnico na svojem dvorišču...

Mi tukaj razpravljamo bolj o takih službah....ko zaslužiš 5-10k ob kofetkanju....

Lobist meybi?