Poklici in „dobre plače”?

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.454
5.466
113
nisem potem več kaj dosti spremljala te teme... smo že prišli do tega, da je faks zgolj ovira, ki vas je popolnoma onemogočila in ohromila na poti do uspeha? to je ponavadi na koncu zaključek alterja, namreč...
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.544
9.227
113
Ne, meni je bil faks kul, pravim pa, da bi brez težav delal to, kar delam sedaj tudi brez faksa. Nikakor pa ne mislim froca silit na faks, če ne bo hotel, sploh pa nekam, kjer si ne želi in ga ne interesira. Si pa želim, da bi šel, po možnosti nekam v tujino. Ker ko gledam, kam gre Slovenija, se mi milo stori.
Jaz se živo spomnim kolegic na faksu, ki so dobesedno CRKOVALE, ker so šle na faks, ki jim ga je starš izbral.

Je pa eno dejstvo: če ne bo šel na faks, potem bo šel delat in bo ali odšel od hiše ali pa začel prispevati za stroške. Ker plačevanja ''luftanja'' in ''iskanja samega sebe'' pač ne bo z moje strani.
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.026
92
48
Pa vodovodar tudi ni slabo.

Od 18 leta do 28 leta kar rabiš da pri lezeš iz fakultet
Ali obrtnik res toliko zasluži?

Če si hočem kot obrtnik izplačati 5K netto moram imeti 10-11K bruto dohodkov. In to vsak mesec, tudi ko peljem družino na dopust, ali pa moram imeti 12K čistih mesečno, da notri prinesen “mrtev čas”. Torej moram imeti na dan 600 Eur samo honorarjev, pa še pokriti prevoz, računovodjo, itd. Torej 800 Eur na dan. Koliko moram imati strank v tistih 8-9 urah, da mi to znese?
 

Foreigner

Pripravnik
18. nov 2019
90
54
18
Se mi je kar zdelo, da gre za brutto:

Pokojninsko, zdravstveno in ostala zavarovanja = 19%, in pa "EU employees are also paying an EU Income Tax of 8% to 45%"

Torej tvoj minimum 5K postane verjetno nekje med 3.000 in 3.500.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

tomi

Guru
1. sep 2007
18.009
9.146
113
40
MB
Diskusija s prijatelji in njihovim naraščajem me je pustila brez besed. Ali jaz ne poznam več sveta, ali pa so njihova pričakovanja nerealno. Začelo se je z mamo (pravnica), ki naraščaj nagovarja k študiju medicine ker bo “samo tako zaslužil” 10k na mesec. Naraščaj pa ni bil dosti boljši, ker je jezikal nazaj, da bo raje prevajalec za OZN in delal od doma. Jaz zagovarjam: koliko jezikov znaš - toliko ljudi velljaš, ampak … brezposelnih iz filofaksa je malo morje.

Koliko v Sloveniji (ali v Evropi, če gladamo širše) lahko ”realno pričakovano” zasluži nekdo pri tridesetih in pri štiridesetih. Ali je zdravniški poklic še vedno “garancija” bogastva? Koliko lahko zasluži strojnik, gradbenik, farmacevt, kemik, biolog? Kaj je po vaše najboljša primerjalna prednost (v smislu ugodnega življenja in dobrega zaslužka), ki bi jo dali otrokom?
garancija za zaslužek je da delaš nekaj kar rad delaš. panoga nima veze.
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.026
92
48
garancija za zaslužek je da delaš nekaj kar rad delaš. panoga nima veze.
Oprosti, da izpadem ciničen, ampak jaz bi bolj rekel: garancija za “preživetje”… pa ne za dobro preživetje

Dobra prijateljica moje žene zelo dohovna in usmerjena k naravi in ekologiji in je dolgo živela od vodenja tečajev joge.

V zadnjem letu ji poslovni model ne znese več, Najemnin za prostore ne more več plačevat, saj je poiskusila povečati svoje cene, pa so ljudje nehali prihajati. Prehranjuje se samo s svežo hrano, biološko in zdravo in joka moji dragi vsakič ko gre nakupovat. Ta segment hrane se je namreč nesorazmerno podražil.
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
10.006
3.759
113
Ljubljana
hmpg.net
OT
Glede na to, da so pri nas v JS plače 30 % višje, kot v gospodarstvu + vsi bonusi (ne stresna službica do penzije, bolniške, koriščenje vsake minutke prisotnosti, same pravice itd...) ja za miren lajf v Sloveniji no-brainer odločitev, se spraviti nekam v JS.
Če bi pa vseeno rad delal kaj bolj ustvarjalnega/tehničnega in primerno zaslužil, pa pač tujina...
Povprečne mesečne plače pri pravnih osebah, Slovenija
VI 2022Ø I-VI 2022Ø IV-VI 2022
EUR
Bruto2.007,641.976,501.999,70
Javni sektor2.301,442.248,912.288,06
23%​
od tega sektor država2.327,472.264,722.300,23
Zasebni sektor1.877,271.854,931.871,56
Neto1.307,611.282,251.303,11
Javni sektor1.489,631.451,871.483,18
21%​
od tega sektor država1.505,791.460,811.490,25
Zasebni sektor1.226,851.206,561.223,09
V juniju je bila pri netu razlika 21% - torje 30% manj, kot trdiš ti.
 

tomi

Guru
1. sep 2007
18.009
9.146
113
40
MB
Oprosti, da izpadem ciničen, ampak jaz bi bolj rekel: garancija za “preživetje”… pa ne za dobro preživetje

Dobra prijateljica moje žene zelo dohovna in usmerjena k naravi in ekologiji in je dolgo živela od vodenja tečajev joge.

V zadnjem letu ji poslovni model ne znese več, Najemnin za prostore ne more več plačevat, saj je poiskusila povečati svoje cene, pa so ljudje nehali prihajati. Prehranjuje se samo s svežo hrano, biološko in zdravo in joka moji dragi vsakič ko gre nakupovat. Ta segment hrane se je namreč nesorazmerno podražil.
no če iščeš garancijo, pol pa kar v javni sektor ja :zmaga:
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.544
9.227
113
Oprosti, da izpadem ciničen, ampak jaz bi bolj rekel: garancija za “preživetje”… pa ne za dobro preživetje

Dobra prijateljica moje žene zelo dohovna in usmerjena k naravi in ekologiji in je dolgo živela od vodenja tečajev joge.

V zadnjem letu ji poslovni model ne znese več, Najemnin za prostore ne more več plačevat, saj je poiskusila povečati svoje cene, pa so ljudje nehali prihajati. Prehranjuje se samo s svežo hrano, biološko in zdravo in joka moji dragi vsakič ko gre nakupovat. Ta segment hrane se je namreč nesorazmerno podražil.
Sedaj si našel ravno pravo izjemo, ki pač potrjuje pravilo.
Jaz recimo še nisem videl osebe, ki bi od začetka sovražila svoje delo in bila uspešen v tistem delu. Se pa je zgodilo, da so se nekateri iz uživanja prestavili na sovraštvo, ampak takrat je tudi uspeh ponavadi zbledel.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tomi in Kamele0N

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Glede na to, kako pizdite, ker bi vlada želela dodatno obdavčiti tiste z zaslužki nad 5000€ mesečno, bi človek sklepal, da vas je večina v tem rangu. :p
 
  • Haha
Reactions: Kamele0N in tony

tony

Guru
23. jul 2007
9.400
1.356
113
Kakorkoli so mi jezikovne znanosti zelo blizu bi opozoril, da bo klasično prevajanje zaradi AI izginilo. Pravzaprav je skoraj že tam.

Ker smo eksterno preverjanje znanja ukinili, je za OŠ težko kaj napisati, ampak če ostanemo pri točkah iz mature, bi bilo verjetno bolje (za "otroka" in za družbo), da vsi, ki niso imeli vsaj 20 pik na splošni maturi, sploh ne bi šli na faks. Je pa takrat prepozno, čas za take odločitve je na koncu OŠ, ampak, spet, eksterno preverjanje smo ukinili, "ker nismo tekmovalna družba", "točke naše sončke spravljanjo v stres" (tovarišice pa tudi :fredi: ). Na koncu so pa tako vsi odlični. Volk sit, samo ne vemo, kdo je kozo plačal...
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.110
3.419
113
Povprečne mesečne plače pri pravnih osebah, Slovenija
VI 2022Ø I-VI 2022Ø IV-VI 2022
EUR
Bruto2.007,641.976,501.999,70
Javni sektor2.301,442.248,912.288,06
23%​
od tega sektor država2.327,472.264,722.300,23
Zasebni sektor1.877,271.854,931.871,56
Neto1.307,611.282,251.303,11
Javni sektor1.489,631.451,871.483,18
21%​
od tega sektor država1.505,791.460,811.490,25
Zasebni sektor1.226,851.206,561.223,09
V juniju je bila pri netu razlika 21% - torje 30% manj, kot trdiš ti.
A to je pol uredu? :sprasujemse: :zavijazocmi: , da ima JS "samo" 23 % višje plače.
Saj menda se zavedaš, da bi v družbi, ki misli na svojo prihodnost in razvoj, moralo biti ravno obratno.
Pa ne mi zdaj o "višji izobrazbeni strukturi" zaposlenih v JS...
.
Industrijo nas zdaj JS ves pameten "spodbuja" z "Industrijo 4.0" - še več digitalizacije in povečanja produktivnosti/zmanjševanje stroškov, zaposlenih, da se bodo oni lahko pasli še naprej.
Nebi raje najprej JS že enkrat preskočil na "JS 1.1"?
Koliko digitalizacije smo doživeli v zadnjih 20 letih, koliko se je v industriji povečala produktivnost/zmanjšalo število zaposlenih.
Birokratov v JS pa, vsej digitalizaciji in avtomatizaciji procesov navkljub, samo več in več!!!:bonk::bonk:
In to za 21 % višje plače - da ostalih "bonusov" in "pravic", o katerih lahko zaposleni v realnem sektorju samo sanjamo, niti ne omenjam.
=bo jim pas javnosektoreško mater.
(Pa ne mi zdaj spet medicinskih sester naprej metat.)
 

Foreigner

Pripravnik
18. nov 2019
90
54
18
Za vse, ki omenjate “povprečne plače”. Rojen sem bil v DDR, kjer nihče ni maral jest Soljanka juho. Soljanka ja juha iz zelja in klobas in je bila po letu 1990 prispodoba za povprečje: revni jedo zelje, bogati pa meso.

Tudi v Nemčiji so uradniki plačani dobro v primerjanju z delavci na tekočem traku ali drugimi poklici. Veliko mini jobov (za 400 Eur) ali midi jobov vpliva na uradno nizko povprečje. Zato v Nemčiji nihče ne primerja sebe s popvrečjem statističnega urada.
 

cappy

Guru
8. apr 2010
8.155
4.483
113
A to je pol uredu? :sprasujemse: :zavijazocmi: , da ima JS "samo" 23 % višje plače.
Saj menda se zavedaš, da bi v družbi, ki misli na svojo prihodnost in razvoj, moralo biti ravno obratno.
Pa ne mi zdaj o "višji izobrazbeni strukturi" zaposlenih v JS...
.
Industrijo nas zdaj JS ves pameten "spodbuja" z "Industrijo 4.0" - še več digitalizacije in povečanja produktivnosti/zmanjševanje stroškov, zaposlenih, da se bodo oni lahko pasli še naprej.
Nebi raje najprej JS že enkrat preskočil na "JS 1.1"?
Koliko digitalizacije smo doživeli v zadnjih 20 letih, koliko se je v industriji povečala produktivnost/zmanjšalo število zaposlenih.
Birokratov v JS pa, vsej digitalizaciji in avtomatizaciji procesov navkljub, samo več in več!!!:bonk::bonk:
In to za 21 % višje plače - da ostalih "bonusov" in "pravic", o katerih lahko zaposleni v realnem sektorju samo sanjamo, niti ne omenjam.
=bo jim pas javnosektoreško mater.
(Pa ne mi zdaj spet medicinskih sester naprej metat.)
kakšen samozajeb si je spet pripravil ferdič. :valjamse: :valjamse: :valjamse:

ferdek ne stopaj na grablje ker jih sam po nosu fašeš.
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.026
92
48
Poznam zadeve, začetnik AD5 (brez otrok, neporočen) dobi dobrih 5k€ neto.
Je ze dolgo kar sem bil bolj v tem... zato me popravi če narobe razlagam.

EU uslužbenec v AD5 dobi 5K bruto, od tega se odštejejo prispevki (okoli 1K Eur) in potem prištejejo dodatki (ali si moral preseliti, ali imaš otroke, si poročen, itd) in vse skupaj se indeksira glede na to ali delaš v Bruslju ali v kaki drugi agenciji EU kje drugje.

Neporočen Belgijec v Bruslju plača prispevke in ne nobi nobenih dodatkov in ima plačo 4K, Neporočen Slovenec v Bruslju dobi expatriation allowance 1K in skupaj dobi 5K.

Oba bi pa lahko delala za EU tudi v Ljubljani (edina agencija EU v Slovenije je ACER, ki ima dobrih 100 zaposlenih), Belgijec tu dobi dobrih 4K, Slovenec pa 3,2K ker je index v primerjavi z Brusljem samo 80%.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Evrokrat

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.459
1.838
113
na temni strani lune
A to je pol uredu? :sprasujemse: :zavijazocmi: , da ima JS "samo" 23 % višje plače.
Saj menda se zavedaš, da bi v družbi, ki misli na svojo prihodnost in razvoj, moralo biti ravno obratno.
Pa ne mi zdaj o "višji izobrazbeni strukturi" zaposlenih v JS...
.
Industrijo nas zdaj JS ves pameten "spodbuja" z "Industrijo 4.0" - še več digitalizacije in povečanja produktivnosti/zmanjševanje stroškov, zaposlenih, da se bodo oni lahko pasli še naprej.
Nebi raje najprej JS že enkrat preskočil na "JS 1.1"?
Koliko digitalizacije smo doživeli v zadnjih 20 letih, koliko se je v industriji povečala produktivnost/zmanjšalo število zaposlenih.
Birokratov v JS pa, vsej digitalizaciji in avtomatizaciji procesov navkljub, samo več in več!!!:bonk::bonk:
In to za 21 % višje plače - da ostalih "bonusov" in "pravic", o katerih lahko zaposleni v realnem sektorju samo sanjamo, niti ne omenjam.
=bo jim pas javnosektoreško mater.
(Pa ne mi zdaj spet medicinskih sester naprej metat.)

Poglej malce presek JS po plačilnih razredih, pa potem vzemi neko sredino, kje so najvišje plače.

Na "žalost" JS zaposluje tudi daleč najbolj strokoven in šolan kader na svojih področjih. En z 10.000€+ mesečno 10im na minimalcu dvigne povprečje nad tem v gospodarstvu.

Drugače se pa načeloma strinjam, ogromno uradov in ministerstev samo sebi namen.

P.S.
JS tudi fajn zaposluje, poslovna priložnost za nadobudne dela neželjneže.