Poklici in „dobre plače”?

Foreigner

Pripravnik
18. nov 2019
90
54
18
Off topic:

Moji področji sta farmacija in medicina in v zadnjih 15 letih opazujem bolj drage terapije. Danes se da raka zdraviti s protitelesi, pred 20 leti je tak pacient umrl. Pred 40 leti so visok pritisk zdravili z amlodipinom in lisinoprilom, ki izgubita efikasnost po nekaj letih uporabe, danes so na voljo renin inhibitorji. Aritmije so zdravili z nizko doziranim aspirinom, ki pa po nekaj letih tudi ni učinkovit, danes imamo inhibitorje faktorja X.

Nove terapije so drage tudi zaradi daljše življenske dobe. V Nemčiji ocenjujejo, da se realni stroški za zdravljenje in nego starih podvojijo vsakih 10-12 let. Že danes v Sloveniji z obveznim zavarovanjem dobim več storitev kot bi imel v Nemčiji z zakonsko zavarovalnico. Zato me motijo tudi samo čakalne vrste v Sloveniji.

Bojim se take stvari: čez 20 let bo osnovno zdravstvo krilo samo življensko ogroženost. Ustrezno medicino za kvalitetno življenje si bomo morali doplačati.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.882
1.331
113
Off topic:

Moji področji sta farmacija in medicina in v zadnjih 15 letih opazujem bolj drage terapije. Danes se da raka zdraviti s protitelesi, pred 20 leti je tak pacient umrl. Pred 40 leti so visok pritisk zdravili z amlodipinom in lisinoprilom, ki izgubita efikasnost po nekaj letih uporabe, danes so na voljo renin inhibitorji. Aritmije so zdravili z nizko doziranim aspirinom, ki pa po nekaj letih tudi ni učinkovit, danes imamo inhibitorje faktorja X.

Nove terapije so drage tudi zaradi daljše življenske dobe. V Nemčiji ocenjujejo, da se realni stroški za zdravljenje in nego starih podvojijo vsakih 10-12 let. Že danes v Sloveniji z obveznim zavarovanjem dobim več storitev kot bi imel v Nemčiji z zakonsko zavarovalnico. Zato me motijo tudi samo čakalne vrste v Sloveniji.

Bojim se take stvari: čez 20 let bo osnovno zdravstvo krilo samo življensko ogroženost. Ustrezno medicino za kvalitetno življenje si bomo morali doplačati.
Tako kot se je premaknila tehnologija v smislu C&G zdravil oz GTx, je vprašanje kaj bo čez 20 ali 50 let. V pipelinu je ogromno zanimivih zdravil, je pa res da vsako pharma podjetje isce svoje blockbusterje. Tudi generika se lepo razvija in investira. Če se bodo države znale odzvati, potem bi vseeno morali biti na relativno varni strani. Pharma ne more proizvajati zdravil samo za bogate države/drzavljene.
 

Foreigner

Pripravnik
18. nov 2019
90
54
18
Če se bodo države znale odzvati, potem bi vseeno morali biti na relativno varni strani. Pharma ne more proizvajati zdravil samo za bogate države/drzavljene.
Kljub temu, da delam za to industrijo, se strinjam s teboj.

Vidim pa problem: od konca stoletja se je ”life expectancy” v Evropi povišal za desetletje. Preje je bil okoli 70 let, sedaj pa okoli 80. Zdravljenje med 60 in 70 letom starosti stane okoli desetkrat manj kot medicina med 70 in 80 letom starosti.

Ne govorim o biotehnologiji, kjer so cene grama zdravil 10.000 ali 100.000. Tudi normalna nova zdravila stanejo 100 na gram in ne 1 na gram zaradi komplicirane proizvodnje in ker kupujemo manj iz nezanesljive Indije.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Irbis

guardy

Guru
3. avg 2007
8.407
973
113
Obišči stran
Smo zašli iz teme.
Kar sem hotel povedati je, da tudi, če si samo "delavček" in imaš dodatno še neko popoldansko dejavnost, se da zaslužiti več od povprečja. Se ti pa v tej kombinaciji praviloma plačujejo nizki prispevki. Posledično bodo dohodki v primeru bolezni in kasneje pokojnine ne prav visoki.

Na drugi strani pa ima en "zdravnik" plačane dosti večje prispevke in bo imel "na koncu" vseeno večje dohodke.
In v luči tega bi jaz s trenutnim razmišljanjem šel študirati, ker milijonov pa vseeno nisem našparal :)

Recimo to se lepo kaže po kampih, ko imajo pavšale ipd večinoma privatniki, kateri tudi žene in familije to lahko cela poletja izkoristijo. KAr ni nič narobe, provoščim vsakemu.

Pri vama recimo se pozna, da ni otrok in s tem povezanih stroškov. Sam sem se za glavo držal, ko sem videl, da me je samo vrtec olupil za 30k+ in to v časih, ko si soliden avto dobil za 20k.

Sam sem študiral, ampak mi je študij dal samo papir, znanja nisem dobil nikakršnega. Delam sicer v smeri študija, ampak bolj zato, ker me je to že od prej zanimalo. Da bi si lahko mislil, da bi po 40tem šel v "penzijo" oz delal za sproti pa nimam šanse, bo treba še kar nekaj časa delat. Je pa tako kot si ti rekel, ne rabim pa gledat na vsak cent in si načeloma lahko sprotne zadeve kupim takoj, ali sebi, ali pa familiji.

Sem pa že velikokrat rekel, da če bi bil še 1x mlad vprašanje če bi študiral, torej čisto kontra tebi. Očitni pač res drži da bi imeli točno tisto, kar nimamo :D
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.073
1.281
113
Recimo to se lepo kaže po kampih, ko imajo pavšale ipd večinoma privatniki, kateri tudi žene in familije to lahko cela poletja izkoristijo. KAr ni nič narobe, provoščim vsakemu.

Pri vama recimo se pozna, da ni otrok in s tem povezanih stroškov. Sam sem se za glavo držal, ko sem videl, da me je samo vrtec olupil za 30k+ in to v časih, ko si soliden avto dobil za 20k.

Sam sem študiral, ampak mi je študij dal samo papir, znanja nisem dobil nikakršnega. Delam sicer v smeri študija, ampak bolj zato, ker me je to že od prej zanimalo. Da bi si lahko mislil, da bi po 40tem šel v "penzijo" oz delal za sproti pa nimam šanse, bo treba še kar nekaj časa delat. Je pa tako kot si ti rekel, ne rabim pa gledat na vsak cent in si načeloma lahko sprotne zadeve kupim takoj, ali sebi, ali pa familiji.

Sem pa že velikokrat rekel, da če bi bil še 1x mlad vprašanje če bi študiral, torej čisto kontra tebi. Očitni pač res drži da bi imeli točno tisto, kar nimamo :D

Isto sem jaz prejsnjic racunal, da naju bo vrtec stal cca 30k. Pa je zdaj tudi drugi otrok zastonj (hvala Jansa, kar se tega tice).

Ja, ce nimas otrok, v mojem primeru celo 3, bi si skoraj zagotovo lahko privoscil, da bi drlal tam do 45 leta, naprej pa samo toliko, kot bi rabil za sproti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Apollo8 in igi

Foreigner

Pripravnik
18. nov 2019
90
54
18
Kaj je v DE pri 80 letih starosti dražje kot pri npr 60?
Sem razmišljal in ti bom dal primer hipertenzije in hiperholesterolemije. Navadna “lifestyle” bolezen.

Ponavadi dobi tak pacient prva zdravila okoli 55 let. Nekaj proti holesterolu in lisionpril. V Sloveniji sta oba brez doplačila, v Nemčiji grem v lekarno po veliko škatlo za 3 mesece in plačam 10 EURO doplačila.

Pri 75 letih, ta zdravila že dolgo ne primejo več, vmes si zamenjal lisinopril v sartan, kasneje v tolukombi. Potem si dobil še kalcij kanal antagonist, in potem beta ali alfa bloker. Dodatno majhno dozo aspirina in omeprazol ker aspirin povzroča kislino. V Sloveniji je cel komplet zastonj, v Nemčiji doplača 20 EURO na mesec. Pri 85 potrebuješ druge antikoagulante in dodatna zdravila in je doplačilo 40-80 EURO na mesec, v Sloveniji pa doplačaš 5 EURO.

Kar se očal tiče, v Sloveniji se predpišejo po 63 letu bralna očala, pri kratkovidnosti pa celo življenje. Jaz imam kar precej dioptrije in v Sloveniji na napotnico dobim tanka stekla, v Nemčiji pa nič.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.882
1.331
113
Kljub temu, da delam za to industrijo, se strinjam s teboj.

Vidim pa problem: od konca stoletja se je ”life expectancy” v Evropi povišal za desetletje. Preje je bil okoli 70 let, sedaj pa okoli 80. Zdravljenje med 60 in 70 letom starosti stane okoli desetkrat manj kot medicina med 70 in 80 letom starosti.

Ne govorim o biotehnologiji, kjer so cene grama zdravil 10.000 ali 100.000. Tudi normalna nova zdravila stanejo 100 na gram in ne 1 na gram zaradi komplicirane proizvodnje in ker kupujemo manj iz nezanesljive Indije.

Dejstvo je, da je v zadnjih letih, pharma doživela preboj. To, kar se je zgodilo v casu COVIDa je za pharma podjetja enkrat na 100 let v povprečju. Dejansko neomejen denar na voljo za R&D oz akreditacijo zdravil, ki so bila ze na voljo za redke bolezni, vendar je bil ROI enostavno prenizek. Dejansko se pričakuje dodaten preboj na mRNA zdravilih.

Glede na trenutni razvoj zdravil sem recimo da sem zmerni optimist. Se posebej na DNA področju. Dejansko bomo oz to ze počnemo naredili zdravilo, ki je povsem prilagojeno DNA zapisu posameznika. Se več, targetirali bomo lahko tocno določene zapise. Vsekakor to ne bo poceni v začetni fazi, če na grobo oceniva, da je razvoj tovrstnih novih zdravil lahko od 100 mio pa tudi 10 mlrd. Generiki bodo tukaj pac morali oddelati svoje, saj ta podjetja ze dolgo niso vec samo proizvajalci klasičnih tablet.

Trenutno se je bolj za vprašati, kaj počnejo Kitajci, da stancajo dolocena zdravila s stroškom izrazenim v centih, ostali veliki pa to merijo se vedno v evrih. Kje so rezerve pa jaz osebno ne vem.
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
10.010
3.762
113
Ljubljana
hmpg.net
Sem razmišljal in ti bom dal primer hipertenzije in hiperholesterolemije. Navadna “lifestyle” bolezen.

Ponavadi dobi tak pacient prva zdravila okoli 55 let. Nekaj proti holesterolu in lisionpril. V Sloveniji sta oba brez doplačila, v Nemčiji grem v lekarno po veliko škatlo za 3 mesece in plačam 10 EURO doplačila.

Pri 75 letih, ta zdravila že dolgo ne primejo več, vmes si zamenjal lisinopril v sartan, kasneje v tolukombi. Potem si dobil še kalcij kanal antagonist, in potem beta ali alfa bloker. Dodatno majhno dozo aspirina in omeprazol ker aspirin povzroča kislino. V Sloveniji je cel komplet zastonj, v Nemčiji doplača 20 EURO na mesec. Pri 85 potrebuješ druge antikoagulante in dodatna zdravila in je doplačilo 40-80 EURO na mesec, v Sloveniji pa doplačaš 5 EURO.

Kar se očal tiče, v Sloveniji se predpišejo po 63 letu bralna očala, pri kratkovidnosti pa celo življenje. Jaz imam kar precej dioptrije in v Sloveniji na napotnico dobim tanka stekla, v Nemčiji pa nič.
Nehaj, ne uničuj mantre:
Slovenija stinks - zdravstvo moramo privatizirati, da bo tako dobro, poceni in dostopno za vse, kot je v zahodnih državah.
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.073
1.281
113
To kaz govorim ze dolgo. Ni na zahodu vse oh in sploh. Delam recimo pri S sosedih in lahko primerjam. Ima Slovenika veliko stvari bolje resenih. Vsepovsod. Ima pa Avstrija zagotovo veliko bolje resen javni sektor, to pa ja.

Pa da ma zahodu ni dela na crno. Baje. Haha. Mi smo amaterji za njih, kar se tega tice.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jest5 in bertoncl

Foreigner

Pripravnik
18. nov 2019
90
54
18
C
Slovenija stinks - zdravstvo moramo privatizirati, da bo tako dobro, poceni in dostopno za vse, kot je v zahodnih državah.
Verjetno si mislil v sarkazmu?

Ampak se strinjam s teboj. Denar mora slediti pacientu in Nemčija ima tu lep sistem. Pri zakonsko predpisanem zavarovanju lahko rečem zdravniku, da naj naredi kar je predpisano in pošlje račun moji bolniški blagajni in nimam kontrole kaj so zaračunali ali pa izberem specificiran račun v detajlih in ga plačam sam in mi bolniška blagajna povrne, kar mi po zakonu pripada. Enako velja za dodatna zavarovanja. Kar bolniška blagajna ne povrne dam drugi zavarovalnici ali plačam sam, če želim obdržati bonus.
 

Foreigner

Pripravnik
18. nov 2019
90
54
18
Dejansko se pričakuje dodaten preboj na mRNA zdravilih.


Trenutno se je bolj za vprašati, kaj počnejo Kitajci, da stancajo dolocena zdravila s stroškom izrazenim v centih, ostali veliki pa to merijo se vedno v evrih. Kje so rezerve pa jaz osebno ne vem.
Ali si iz področja ? Ali govorš na splošno ?

mRNA smo gledali kot shortcut genski terapiji, pa izgleda, da bo uspešna tam kjer so stranski učinki nepomemebni.Na primer pri terminalnem raku.

Pri drugem je več razlogov. Gre samo za “določena zdravila”, ki so enostavna. In pa zdravila, ki niso pod patenti. Pa še drugih razlogov.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.882
1.331
113
Ali si iz področja ? Ali govorš na splošno ?

mRNA smo gledali kot shortcut genski terapiji, pa izgleda, da bo uspešna tam kjer so stranski učinki nepomemebni.Na primer pri terminalnem raku.

Pri drugem je več razlogov. Gre samo za “določena zdravila”, ki so enostavna. In pa zdravila, ki niso pod patenti. Pa še drugih razlogov.

Ljubitelj področja in razvoja :)
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.279
3.687
113
davorinm.wordpress.com
Ni enega načina, ki je pravilen. Samo to je treba razumeti. In to se navezuje tudi na froce. Zato je vsiljevati njim način, ki je tebi ustrezal neumno.
Jaz sem delal vse počitnice od 15ega leta dalje, med študijem tudi med semestri in končal v roku brez vleke. Služba me je že čakala pri podjetju, kjer sem delal cel absolvent.
Pa zato ne gledam s prezirom in pljuvam po tistih, ki so vlekli status. Ravno tako si ne bom dovolil, da se iz mojega načina kdo norčuje.
Ko sem bil jaz v zadnjem letniku faksa EF, ni bilo redne službe za tiste z diplomo. Če si diplomiral nisi mogel dobiti službe, ker si bil tok dražji od nekoga s statusom in ker je bila finančna kriza 2008 in se je bilo treba za vsak job boriti se z desetinami drugih kandidatov. Tako da namenoma nisem diplomiral se nekaj let, dokler nisem imel veliko delovnih izkušenj in dokler me niso končno zaposlili - kar je bilo v tistih časih res dosežek. Po diplomi se ni nič spremenilo, razen da mi je en kamen odlegel s hrbta. Na naslednjih razgovorih me ni nihče vprašal po izobrazbi. Je pa bilo pomembno, da sem imel že X let izkušenj in poznanstev.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.547
9.229
113
Kot si napisal so pri prvi zaposlitvi izkušnje najbolj pomembne. Če hočeš v branži delati.
Mene je recimo to potegnilo naprej, ker sem kot rečeno delal vedno, ko je bilo možno in na ta način tudi našel podjetje, ki me je spoznalo in potem tudi takoj zaposlilo. So me prek študenta že spoznali, stestirali in priučili. Dejansko so zame novo delovno mesto odprli. Delal sem pa isto kot prej prek študenta.