Lastništvo zračnega prostora? :)

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.050
1.460
113
39
Atrijsko stanovanje, 50m2 atrija... In imas drevo..

A je kakšna opcija, da ti sosedje iz višjih nadstropij težijo, da jih moti previsoko drevo? :)
 

LeQuack

Guru
26. avg 2007
6.857
3.372
113
40
Lj
Če ti lahko sosedi nabijajo muzko da pride zvok do tvojega stanovanja, potem ti brez problema imaš drevo ki sega do njihovih stanovanj. Jaz ne vidim problema, narava je zmeraj kul.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Tule si lahko malo prebereš ali pa tule, ni čisto enako, ampak glede na to, da lahko pobereš plodove, ki segajo čez mejo bi bilo logično, da lahko sosed tudi odstrani veje, ki mu onemogočajo normalno rabo njegove stanovanja. Veje, ki delajo pretirano senco ali zmanjšujejo svetlobo v njegovem stanovanju motijo normalno rabo. Tako, da se zmenite in uredite s čim manj stroški.
 
  • Všeč mi je
Reactions: MrDaco

igi

Guru
13. okt 2007
5.382
1.007
113
Celje
Obišči stran
Se mi je zdelo, da sem na to temo videl zapis v projektni dokumentaciji in šem šel sedaj malce listati...

Izsek v prilogi.

Je pa dejstvo, da takoj ko zastiraš s tvojim drevesom pogled, delaš senco in podobno, se mi zdi precej normalno, da se ti sosedje lahko pritožijo.
 

Priponke

  • IMG_9155_ma.jpg
    IMG_9155_ma.jpg
    76 KB · Ogledi: 217

igi

Guru
13. okt 2007
5.382
1.007
113
Celje
Obišči stran
Se lahko pravnik kaj napise na to temo?

V bistvu mi ni jasno kaj tebe zanima...

Imaš atrij in bi imel 9 m visoko smreko ali kaj? Ja ne bo šlo, ker če ne druga se bom jaz nad tabo na nevarnost poškodovanja objekta ob neurju izgovarjal. Če mi zastiraš pogled na "lepo okolico" bo to tudi razlog.

Pol pa počasi še svinjak postaviš, pa eno peč za odojka obračat.


Bemtiš, ni mi jasno kaj ljudem pride na misel. Če si se odločil živeti "v skupnosti", potem bi bilo pošteno, da sosede čim manj motiš. Pa ni fora vse v zakonskih predpisih. Včasih je tudi kmečka pamet dovolj, da ti je jasno, da na atrij recimo pač ne gre narediti kros proge.
 

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.050
1.460
113
39
Ne se razburjat ;)

Zivim v mansardi, poznam pa primer, ko je v atriju drevo in oseba v prvem stuku "dovoli" da je visina max do stropa v pritlicju, ker drugace vstopa na njeno ozemlje oziroma zracni prostor..
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ne se razburjat ;)

Zivim v mansardi, poznam pa primer, ko je v atriju drevo in oseba v prvem stuku "dovoli" da je visina max do stropa v pritlicju, ker drugace vstopa na njeno ozemlje oziroma zracni prostor..
In ima prav!
Kot piše nekje zgoraj: atriji niso namenjeni pogozdovanju, vrtičkarstvu, kmetovanju, obrti in podjetništvu (čeprav so si mnogi atrije zaprli in imajo notri recimo servise, trgovinice,...).
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
V nobenem primeru ne gre za lastništvo zračnega prostora, ta je, tako kot rudnine pod atrijem, v lasti RS.

Pod atrijem ni kleti? Če so korenine drevesa omejene (v širino ali globino), lahko predstavlja tako drevo - posebej glede na vedno hujša neurja - nevarnost za objekt in stanovalce in lahko zahtevajo odstranitev.

Sicer pa domnevam, da pravna podlaga mora obstajati - tako drevo lahko bistveno spremeni svetlobne in toplotne karakteristike prizadetih stanovanj. Je pa na hitro ne najdem :sprasujemse:
 

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.050
1.460
113
39
Z vsem napisanim se strinjam.. Ampak.. Kaj pa da ti postavijo 20 nadstropno stavbo 15m od tvojega okna z lepim razgledom?
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
Lokacijsko in gradbeno dovoljenje. Ko je enkrat izdano, je to to. Do takrat si stranka v postopku - kaj lahko dosežeš, pa ne vem.