Lacie 2Big Quadra, G-Drive G-Raid, ima kdo izkušnje?

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.567
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
glede na vse preglavice, ki jih imam s temi napravami, me zanima, če je kdo od vas uporabljal oz. še uporablja ali Lacie 2Big (po možnosti model Quadra) ali pa G-Drive G-Raid.

skratka, za potrebe digitalnega arhiva sem v preteklosti uporabljal že Synogoly (žal čisto prepočasen) in pa WD MyBook Duo - pri WD-ju sem naletel na neljubo presenečenje, ko sem ugotovil, da diski, ko so enkrat v pogonu v WD-ju, niso berljivi nikjer drugje več (plan je bil, da polne diske, enega na varno, drugega pa v zunanje ohišje, da je pri roki, če potrebujem nekaj s tega diska). v Synologyju sem seveda uporabljal RAID1, niti ne vem, če je možno uporabljati v JBOD načinu, medtem, ko WD je bil uporabljan v JBOD načinu, brez kakršnekoli enkripcije - skratka, diske drugje, kot v WD-ju ne morem uporabljati, kar me predvsem skrbi v primeru odpovedi WD Dua ...

morda pozna kdo drug še kako možnost, kjer imam lahko dva diska v ohišju, v JBOD načinu, ter po tem, ko so diski enkrat polni, lahko le te dam v drugo zunanje ohišje in dostopam do podatkov?

p.s.: morda kdo ve - če vzamem disk iz Synologyja, bo disk katerokoli drugo zunanje ohišje bralo ali bom imel tudi zaplet?
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Vse je odvisno kako se kreirajo logične particije (pri RAID-u in JBOD) in kakšen file system je uporabljen na njih. Na Windows mašini dvomim da boš lahko kaj od tega bral, na Linuxu pa boš imel verjetno malo več sreče - v kolikor seveda ni uporabljena kakšna in-house tehnologija, ki ni z ničemer kompatibilna.

Pri vsem tem boš imel največ kontrole, v kolikor boš vse skonfiguriral sam. Torej da kupiš navaden računalnik in daš gor nek Linux ali NAS sistem in diske skonfiguriraš s kompatibilnostjo v mislih. Je pa s tem kar nekaj dela, sploh če se ne spoznaš najbolje na stvari.

Recimo nek server-grade PC s prostorom za 4x 3.5" diske + 1x 2.5" (namesto optične enote) te pride <400€. Brez diskov, seveda. Primer: https://geizhals.at/hpe-proliant-microserver-gen10-873830-421-a1635939.html

Starejše modele najdeš še ceneje. Sam sem recimo pred 6 leti kupil (novega) HP Microserver N40L za pičlih 200€. Zadeva špila še danes. Ima pa "samo" 2GB ECC RAMa, linkan model pa 8GB (tudi ECC).
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.567
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
sem malo kontaktiral supporte - pri vseh podobna zgodba, da enkriptirajo zaradi varnosti in vsega, ker so to stvari, ki so vezane na omrežje in da je zadeva potem tako zaščitena. mi pa ni jasno, zakaj potem Mybook Duo uporablja enkripcijo, glede na to, da se priklopi le direktno na komp. fora je v tem, da bi bil WD Mybook Duo idealen, če bi potem, ko so diski polni, le-te pač vzel ven, en na varno, drug v zunanje ohišje - zmaga. ampak žal ni tako ...

tudi ugotavljam, da so Synologyiji (glede na to, da FTP-ja ne potrebujem več) in podobni NAS sistemi čisti overkill - vse kar potrebujem je v bistvu ohišje, v katerega vstavim 2 diska, ki ju vežem v JBOD in ju polnim sam oz. s pomočjo carbon copy clonerja. WD Mybook Duo, kot rečeno, does all that, hiter je, vse top - le na koncu se potem zaštrika ... :p
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Zakaj pa potem nimaš diskov priklopljenih kar direktno na računalnik? Kupi par zunanjih ohišij pa je problem rešen :)
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.918
8.965
113
EU
Stacionarni računalnik ima prostor za štiri diske. Prej sem imel v RAID-u dva diska (sistem), dokler ni eden začel delati težave. Tako da tega ne koristim več.
Ti bi lahko imel dva za podatke v RAID 1 (miroring). Ko so polni vzameš stran in daš v zunanje ohišje enega, drugega v omaro.
V stacionarca pa nova dva diska.