Covid-19 Koronavirus - začasno čakanje na delo, dopust, odpovedi pogodb...

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.211
5.236
113
Ne, mislim da prispevki so vsem odpisani, akontacija dohodnine pa odložena. Do kdaj ne vem, najbrž do takrat ko se bo drugo leto delala bilanca pa se bo doplacalo potem aprila, kolikor bo pač treba.

Tole je pa za to dodatno pomoč.
 
Nazadnje urejeno:

Peror

Majstr
5. mar 2015
1.678
216
63
Samo te je tudi mimosun. Jaz imam sicer izdanih računov manj in v manjšem znesku kot za februar, ampak izdani v marcu so za delo v februarju. Aprila Pa sploh ne bom imel izdanega računa.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.211
5.236
113
No to sprašujem. Ko se gre za bilanco, se gleda, kdaj je bilo delo opravljeno. Četudi jaz izdam račune januarja, je to šlo za delo v decembru in spada v december. Je zdaj enako? Ker če ne, bo en račun spisan v aprilu za delo opravljeno v februarju, ker pač v marec be bo šel. No za vsak slučaj bo v aprilu spisan...
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.568
3.436
113
Počakaj na vlogo da bomo videli kaj in kako bo treba v edavke vnašat. Drugače pa ja, prihodek je takrat ko je bila storitev opravljena.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Jabe in sad

sad

Guru
24. avg 2007
20.459
9.154
113
Račun moraš izdati v 8 dneh po opravljeni storitvi. Če izdaš račun za obdobje (npr. februar) ga izdaš z datumom 29.2, čeprav ga boš izdal recimo 7.3.
Malo si računovodske standarde poglejte. Kako ste pa do sedaj delali?

Če boš izdal račun z datumom 7.3, se bo to štelo za promet v marcu, tudi če boš noter napisal februar. Noben namreč ne bo šel brat vsebine in arbitrarno odločat nekaj, kar je že popolnoma jasno.
Še to: datum plačila računa je v tem kontekstu nepomemben.
 
Nazadnje urejeno:

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Tebe je ta koronavirus lepo načel a? Predvsem mentalno? Iz dneva v dan si bolj pameten, nesramen in aroganten.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
A je treba biti nesramen če ne pozna definicij oz. računovodskih standardov? Tudi jaz tega nisem vedel ker ne rabim tega vedet, ker po avtomatizmu izdajam račune v realnem času. Se lahko to na bolj prijazen način razloži.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.459
9.154
113
A je treba biti nesramen če ne pozna definicij oz. računovodskih standardov? Tudi jaz tega nisem vedel ker ne rabim tega vedet, ker po avtomatizmu izdajam račune v realnem času. Se lahko to na bolj prijazen način razloži.
Postavil sem VPRAŠANJE, ne pa ironično komentiral. Izgleda tebe tole že malo načenja :).
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.459
9.154
113
Zasledil sem tole: "Upravičenci bodo upravičenost do tega dohodka dokazali z izjavo, ki jo bodo prek e-davkov predložili Finančni upravi RS (Furs). Upravičencu, ki bo vložil izjavo do 18. aprila za mesec marec, bo Furs mesečni temeljni dohodek nakazal 25. aprila. Upravičenec, ki bo vložil izjavo od 19. do 30. aprila za marec in/ali april, bo nakazilo prejel do 10. maja. Tisti, ki bo vložil izjavo od 1. do 31. maja za katerega koli od treh mesecev ali vse mesece skupaj, pa bo nakazilo lahko pričakoval 10. junija.

Če se bo izkazalo, da izjava upravičenca o zmanjšanju dohodkov ni resnična, bo moral prejemnik vrniti trikratnik izplačila skupaj z zamudnimi obrestmi.".

Torej zadeva ni tako enostavna, da bi potem samo lepo vrnil kar si prejel.
Počakajmo na točna navodila in razlago zakona. Le ta bodo zagotovo sledila.
VERJETNO se pa to nanaša na to, da se boš zlagal o dejstvih, ki jih sedaj poznaš. Ne morejo ti nabiti 3x povračila, zato ker boš recimo v drugi polovici leta uspešen.
Počakajmo.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Sad po tolmačenju moje računovodke, ki nam vodi zadeve že 30 let nima prav, oz. le delno: račun mora bit izdan v osmih dneh od opravljene storitve - pika. Če je storitev opravljena 29.2.2020, je zadnji dan za izdajo računa 8.3.2020. Obvezna sestavina računa je datum izdaje in datum opravljene storitve. Dohodek se računa v mesec opravljene storitve.

Tako delamo že odkar je to v veljavi!
 
  • Všeč mi je
Reactions: AvtoFun

sad

Guru
24. avg 2007
20.459
9.154
113
Sad po tolmačenju moje računovodke, ki nam vodi zadeve že 30 let nima prav, oz. le delno: račun mora bit izdan v osmih dneh od opravljene storitve - pika. Če je storitev opravljena 29.2.2020, je zadnji dan za izdajo računa 8.3.2020. Obvezna sestavina računa je datum izdaje in datum opravljene storitve. Dohodek se računa v mesec opravljene storitve.

Tako delamo že odkar je to v veljavi!
Hm, možno. Jaz delam tako kot sem napisal, da nimam nobenih sivih con ;).
Vprašaj jo še, kam se potem šteje ta prihodek, v mesec februar ali marec v tem primeru ;). Ker po računovodskih standardih bi moral iti v marec po mojih informacijah.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Kar verjami. ;)

To ni nobena siva cona in na ta račun se da legalno frizirat bilance za predhodno leto - ker prejemnik računa ga pa lahko razporedi kot želi. Če rabi strošek ga da po opravljeni storitvi v december, če ne ga da po datumu prejema v januar. ;)
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.459
9.154
113
No, no malo se ustavi pravičnik. Kaj je prav in kaj ni naj vsak pri sebi presodi. Če meni država prepove obratovanje naj njih ne briga kako sem jaz lani ob enakem času posloval, to je popolnoma moja stvar in to je žal zelo oholo napisan zakon brez realnih izjem. Zraven tega pa je bilo že večkrat povedano, gre za Evropski denar, ki bo porabljen tako ali drugače. Torej nima veze kako sem posloval prej, nima veze koliko imam na strani, prav tako nisem izgubil posla zaradi svoje neumnosti. Ti pa le črpaj kar si dal na stran, naj ti tekne!
Če bi se spravil h koritu, bi lahko noter nabil še 100 svojih izjem. Ker se nisi, pa lahko sedaj jokcaš o realnih izjemah.
Jaz pravim, da je pravilno, da so noter izjeme, kdo je upravičen do tega nadomestila. In to ne samo pri s.p.jih, temveč tudi pri drugih. In pravim, da je to preveč radodarno v trenutni situaciji, dejansko si Janša in ostali v koaliciji kupujejo naslednje volitve s tem. Žal bo pa tudi račun za to prišel.

In to, da je to EU denar ne vem, če v celoti drži. Kolikor vem je del tega denarja EU. In ta denar se lahko tudi drugače uporabi, za kaj drugega in bolj koristnega.

In ja, čakam na komentar, da ko smo 5 milijard vrgli v banke, pa nisem jamral.

In ja, full disclouser: jaz bom preveril merila in če bom noter padel, bom pač pobral ta denar, ne bom pa računal na EURe in potem ne delal, da bi to pokasiral ali prilagajal datume računaov, da bi padel noter.
Pa mi gre država totalno na k... s svojimi zahtevami za vse živo in obremenitvami s.p.-jev, ampak zjutraj se rad v ogledalo pogledam in se zgrozim samo zaradi izgleda :), ne zato, ker svinjo zagledam v njem.

Bom pa lepo spremljal to temo in kdo se bo pofučkal v njej, kako nategnit državo, potem pa bo zanimivo spremljati čez kakšno leto, kako bodo točno te isti na veliko pljuvali čez državo (s tem ne mislim direktno nate).
 
Nazadnje urejeno:

sad

Guru
24. avg 2007
20.459
9.154
113
Kar verjami. ;)

To ni nobena siva cona in na ta račun se da legalno frizirat bilance za predhodno leto - ker prejemnik računa ga pa lahko razporedi kot želi. Če rabi strošek ga da po opravljeni storitvi v december, če ne ga da po datumu prejema v januar. ;)
Tega zadnjega pa ne verjamem, da bi FURS pustil tako lepo in legalno možnost prilagajanja dobička.

Pa vprašaj jo v kateri mesec se šteje kot PRIHODEK, ne kot STROŠEK. To je trenutno relevantno za ta primer.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.459
9.154
113
Mislim da tega denarja mi drugače ne bi mogli koristiti, to je fond namenjen ravno takšnim zadevam in ne "obnovi Ljublanskega gradu". Morda se motim.
Recimo nakup x ventilatorjev za dihanje gre noter, ne? Verjetno tudi oprema bolnic? Lahko dodatne zaposlitve sester in boljše plače le njih in vseh tistih, ki so dejansko v prvi bojni vrsti sedaj? Ne pa talanje keša upokojencem, ki dejansko ne vem, če so kaj izgubili ali pa s.p.jem, ki bodo enako poslovali. To je neumnost.
ALi pa zgoraj oprostitev plačila zaposlenih, ki KI DELAJO. Dejansko lahko to obdrži zase lastnik in tako pokasira v žep, hkrati pa zaposleni ne dobijo nič. Neumnost. Po moje.
Res pa je, da gledam jaz malo čudno na svet.

In kot zapisano: ni vse keš od EUja, bo kar nekaj našega keša, ki ga bomo slej kot prej mi odplačevali in ne politika.