Covid-19 Koronavirus - začasno čakanje na delo, dopust, odpovedi pogodb...

JakeOnBreak

Majstr
18. jun 2012
730
296
63
Kam se pa šteje prihodek če delaš na projektu, ki traja od 12.2. - 8.3. Račun izdan 15.3., plačano bo pa v aprilu. Se dohodek sorazmerno razdeli na Februar in Marec, ali se celoten dohodek šteje v Marec?
 

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.775
1.859
113
V kolikor račun izdaš 15.3, se vse šteje v marec. Če pa izdajaš delne račune za vsak mesec posebej, potem pač po mesecih. Stvar dogovora.

V osnutku zakona tudi ni definirano vračilo in način izračuna, če se odločiš med letom s.p. zapreti. Počakajmo na končno, sprejeto besedilo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

Sulc

Fizikalc
22. avg 2007
880
94
28
Jaz ga pa vedno najkasneje do 8-ega v mesecu. Gen-i.

Sicer pa, dokler nimaš FURSa za vratom je vse v redu, potem pa ne bo več. Ker sem prepričan, da ne bo kazen par 100 EUR, ampak par 1000 EUR, sploh če gre za vprašanje DDVja. Jaz bi se na vašem mestu konkretno pozanimal in ustrezno ''korigiral dokumentacijo''.

No, tudi FURS ne išče samo, kje bi lahko oglobil.
Imam nekaj izkušenj (ne pri sebi), kjer so verjetno ocenili, da napaka ni bila storjena namerno in so napotili na samoprijavo, kjer je zavezanec odpravil napako brez izrečene kazni. Tudi v zvezi z DDV.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

jello

Guru
22. sep 2008
9.681
3.566
113
Saj je bojda kar nekaj normircev tukaj gor, naj se javi eden ki mu je furs gledal ali je pri štetju prometa račun izdan januarja štel v lanski ali letošnji promet.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.331
5.364
113
Furs boli briga. Enkrat bo že šel notri. Edino delodajalec teži, ker rabi strošek decembra. Med letom pa prosto po Prešernu. Nam ni treba vsak mesec nekaj prikazovati, samo ob letu in kar se vmes dogaja, je dosti vseeno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: pep in tomi

JakeOnBreak

Majstr
18. jun 2012
730
296
63
V kolikor račun izdaš 15.3, se vse šteje v marec. Če pa izdajaš delne račune za vsak mesec posebej, potem pač po mesecih. Stvar dogovora.

V osnutku zakona tudi ni definirano vračilo in način izračuna, če se odločiš med letom s.p. zapreti. Počakajmo na končno, sprejeto besedilo.
Račune izdajam po projektih, ker so različni naročniki in je vsak projekt zaključena enota.
Super, v tem letu sem delal na dveh projektih. Od 3.1. - 28.1., račun izdan 29.1. in pa med 12.2. - 8.3., račun izdan 15.3. Vsi nadaljni projekti za mesec marec in april so bili odpovedani ali prestavljeni. Se pravi kljub temu, da sem delal cel januar, večino februarja in samo prvi teden marca za naprej pa bom vsaj 2 meseca brez dela, po trenutnem zakonu nisem upravičen do nadomestila, ker uradno v februarju nisem imel dohodka kljub temu, da sem delal.
Počakajmo do srede, da vidimo kaj bo iz tega
 

Florjan10

Zelenc'
27. mar 2020
2
0
1
Pozdrav. Mene zanima samo nekaj. Poteče mi pogodba pa ne bodo podaljšali zarad epidemije oz. me bodo ko se bo spet normaliziralo. Zanima me mi pripada sorazmerni delež dopusta neizkoriščene ga, kajti ne sluha od tem da mi bodo izplačali. Nisem koristil dopusta v 6 mesesnem obdobju pogodbe. Hvala za pomoč. Lp
 

Nenasiten

Fizikalc
16. sep 2011
845
70
28

kje se bodo srečali, pa počakajmo...

pazi še to, če nimaš plačanih prispevkov (recmo da si izdal račun pa ti naročnik še ni plačal in ti morda ne bo nikoli), pol se lahka slikaš. isto če si peljal enkrat pred X leti 75 na 50 pa nisi plačal. kretenizem, kaj ma to sploh veze s poslovanjem s.p. in njegovim obstojem. tehnično maš zdej primere, ko bi s.p. zarad pomoči (s)plaval ampak je nau dobil pa bo v še večji buli. komu je to v jebenem interesu?
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.922
1.088
113
www.adriamedia.si
Ena stvar mi v 38. členu ni jasna: pripada oprostitev plačila tudi popoldancem ali ne? Jaz razumem, da pripada, nisem pa ziher ... Tisti "in ne izpolnjujejo pogojev za obvezno vključitev v obvezno zavarovanje tudi na kakšni drugi podlagi" se nanaša le na "kmetje, ki so v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje vključeni na podlagi 17. člena ali petega odstavka 25. člena ZPIZ-2", drži?
Mater, mi gre na jetra to nejasno naštevanje. Ne znajo jasnih alinej napisat ...

(1) Samozaposlene osebe, ki so na dan uveljavitve tega zakona v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje vključene na podlagi prvega odstavka 15. člena in prvega odstavka 16. člena ZPIZ-2, in kmetje, ki so v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje vključeni na podlagi 17. člena ali petega odstavka 25. člena ZPIZ-2 in ne izpolnjujejo pogojev za obvezno vključitev v obvezno zavarovanje tudi na kakšni drugi podlagi, ter verski uslužbenci registriranih cerkva in drugih verskih skupnosti so za mesec april in maj 2020 oproščeni plačila prispevkov za vsa obvezna socialna zavarovanja v celoti.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.331
5.364
113
Glede na članek zgoraj, ne. Kar je po svoje logično drugače. Dobi iz osnovnega zaposlenega statusa 80% za čakanje. Drugače pa popoldanec ne more biti. Prav tako se ne dobi iz tega naslova porodniške, bolniške in se česa. Bi bilo pa seveda prav, da se tudi njim oprosti plačilo prispevkov. Kar je pa spet problem, ker, kot je AvtoFun povzel trenutno zadnjo verzijo, je ali oboje (oprostitev prispevkov + UTD) ali nič.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Se pravi, če delaš normalno in si redno zaposlen, naj bi dobil 200€ kriznega dodatka od delodajalca, delodajalec pa oprostitev prispekov, če kot samo zaposlen delaš normalno pa naj ne bi nič?

Sicer se mi zdi prav, da ne dobijo/dobimo kar vsi povprek dodatka, če pač delaš normalno, ampak če mislijo redno zaposlene oprostit prispevkov v vsakem primeru...
 
  • Wow
Reactions: gas

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Ti členi so sami po sebi fail ker je vsaj 50 raznih izjem in posebnosti zaradi katerih ti nisi bolj bogat oz. ne delaš bolje ampak boš vseeno izključen iz pomoči UTD-ja in prispevkov. Vsaj oprostitve prispevkov bi morali biti vsi deležni.

Npr. mam širok spekter dejavnosti na s.p.-ju, lani sem opravljal dejavnost kjer sem imel velike prilive ampak malo maržo torej en drek zaslužka. Letos ali lani konec leta pa sem to opustil, imam manjše prilive, super maržo. Deležen bom vseh pomoči... itd..

Lahko bi naštel vsaj deset takšnih zgodb... Skratka promet ne pomeni nič.
 

Peror

Majstr
5. mar 2015
1.678
216
63
Kakor vidim, so prispevki že na 0. Pa nisem nobene vloge še oddajal. Tudi akontacije ni za plačat
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.265
-8.461
113
Akontacijo itak plačuješ po "lastni volji". Važno da se konec leta pri obračunu ujema
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.331
5.364
113
Kje to vidiš? Jaz ponavadi počakam da se mi v edavkih pojavi dokument PODO-OPSVZ, kar je 10ga v mesecu in potem plačam, kar je tam naracunano. Se še kje to vidi?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.331
5.364
113
Akontacijo itak plačuješ po "lastni volji". Važno da se konec leta pri obračunu ujema
Nič ni lastna volja... Jo kar moraš. Edino lahko na začetku leta kaki dopis napišeš kako pričakuješ da bo letošnje leto v iber drugačno kot lansko in da bi bila neka druga akontacija bolj primerna. Pol ti pa odobrijo ali pa ne...
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Nič ni lastna volja... Jo kar moraš. Edino lahko na začetku leta kaki dopis napišeš kako pričakuješ da bo letošnje leto v iber drugačno kot lansko in da bi bila neka druga akontacija bolj primerna. Pol ti pa odobrijo ali pa ne...
Tako je, nič ni lastna volja. More bit kar lepo plačano do 10. glede na lanski obračun.