Covid-19 Koronavirus - začasno čakanje na delo, dopust, odpovedi pogodb...

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.246
1.886
113
20

Kako to mislis vsi pocrkali? To je dejstvo. Noben se ni dočakal tisoč let na zemlji.
Sicer pa....

Slovenci smo se pred kratkim imeli 20mrd samo na bankah.
Recimo da smo toliko imeli se v drugih oblikah varčevanja.
To je reci in piši 20 jurjev na osebo, oziroma "100" jurjev na familijo.
In ti praviš da boš crknil prvi teden ko ti ni treba v službo (kjer boš še vedno dobil polovico plače).
Ma daj nehaj.....sami jambraci na alterju. Kje je sedaj tisti Alter kje sva jambrala samo midva z Jadotom?
Če ustavijo vse dohodke vsem Slovencem, bo vsak mesec zaradi tega crknilo samo 1% Slovencev. Se pravi rabimo "10" let da pocrkamo.

Podjetja bodo pocrkala, če bo to dolgo trajalo. Ni cash flow-a, ni več heca, vse gre v kuratz. Tiste zaloge ki so doma v štunfih bodo hitro splahnele....
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.246
1.886
113
En info na temo.
Včeraj sem se registriral na portal zadelodajalce.si
In me je danes klicala prijazna gospa iz zavoda za zaposlovanje, da je preverila če sem res pravi in mi potem posredovala geslo za dostop do portala.
Malo sem še debatiral z njo glede trenutne situacije in pravi takole. Tisti predlogi ki so bili dani 20.3.2020, so že povoženi s temi novimi predlogi, ki so jih predstavili mislim da včeraj. Sedaj se sprejema zakon, ko bo ta sprejet bodo na zavodu RS za zaposlovanje vse to objavili in pripravili portal, da se bo lahko vlagalo obrazce. To bo predvidoma v ponedeljek.
No in takrat bo jasno kaj in kako bo država pomagala. Če smo pa res dobili gratis 3 milijarde iz Evrope, pa najbolje da rastalajo to med ljudi. Po poti se bo sigurno tudi prijelo v določene žepe, ampak jebiga
 
  • Všeč mi je
Reactions: navlixx

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Predvsem od samo učenja lastni otrok doma ne bo dohodka v familijo.
Delo od doma pa tudi ne morejo vsi izvajati.
Zaposlovanje policajev na daljavo so sicer že našli resitev
 

Priponke

  • FB_IMG_1585156833641.jpg
    FB_IMG_1585156833641.jpg
    22,6 KB · Ogledi: 263
  • Wow
Reactions: navlixx

Florjan10

Zelenc'
27. mar 2020
2
0
1
živjoo.
Meni ne bodo podalsali pogodbe sem zvedel zaradi te krize virusa.Me zanima kaje najbolsi iti na zavod zdaj. rekli so mi ko bo slo mimo da lahko pridem nazaj. gostintvo))
hvala lp
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.461
9.154
113
A imaš kakšno drugo možnost? V odvisnosti od časa zaposlitve boš itak dobil nadomestilo.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Bom kar tukaj vprašal... vsi s.p.-jaši ki imate namen razglastiti "svojo naravno katastrofo" in koristiti ta mega zakon ki je bil ponoči potrjen in bi naj bil v sredo pred poslanci. Torej kako boste postopali glede prispevkov? Namreč v roku cca. 10 dni zapade plačilo prispevkov za mesec marec. Torej kaj? Boste v vsakem primeru korstili "odlog" prispevkov (kar je že v veljavi in v Uradnem listu) in jih ne boste plačali in se boste ko bo na razpolago "aplikacija za razglasitev prizadestosti zaradi korone" tja not prijavili in tako bili avtomatično oproščeni?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113
glede na to, da gre za odpis prispevkov od marca dalje in da bo zakon veljal v določenih primerih za nazaj (torej en tak primer je tole najbrž), ne bom plačala. mislim pa, da gre za odpis prispevkov vsem. aplikacija je pa za tiste, ki bi hoteli še 700€
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.461
9.154
113
Rok za plačilo prispevkov za s.p. je do 20-ega v mesecu, ne 10-ega. Do takrat bo že vse bolj znano.

A lahko še link do razlage, kaj točno je bilo sprejeto in kakšni so pogoji?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113
tako je. do 10ga je pa akontacija dohodnine. Katero pa kot razumem, tudi ni potrebno plačati? :sprasujemse: Sicer ni odpisana, se pa naredi itak ob letu obračun, kot vsako leto.

tukaj me popravite, kdor ve, če se že ve. Da vem, a 10ga plačati akontacijo ali ne.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.461
9.154
113
Sicer sem pa videl, da bo tiskovka ob 17.00 na to temo, tako da se mirno počaka do takrat. Ni potrebe po paničarjenju in sprejemanju odločitev na podlagi polinformacij. Pa še potem bo dovolj časa za ukrepanje.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113
:zmaga:
Nič ne panicarim, ne glede kaj bo danes rečeno, počakam do 9ga na aktualna navodila.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Zdaj pa malo berem medije in malo berem ta pdf in sicer nekaj mi ne gre skupaj in sicer:

35. člen (izplačilo)

(1) Za izplačilo mesečnega temeljnega dohodka mora upravičenec iz prejšnjega člena preko informacijskega sistema Finančne uprave Republike Slovenije predložiti izjavo, s katero izjavlja, da je oseba, kot jo opredeljuje prejšnji člen, in da zaradi epidemije COVID-19 ne more opravljati dejavnosti ali jo opravlja v bistveno zmanjšanem obsegu.
(2) Bistveno zmanjšan obseg opravljanja dejavnosti pomeni:
- vsaj 25% zmanjšanje prihodkov upravičenca iz prejšnjega člena v mesecu marcu 2020 v
primerjavi s prihodki v mesecu februarju 2020 ali
- vsaj 50% zmanjšanje prihodkov upravičenca iz prejšnjega člena v mesecu aprilu ali maju 2020 v
primerjavi s prihodki v mesecu februarju 2020.

Torej če prav razumem, če si MARCA 2020 dosegel vsaj 25% manjši promet kot FEBRUARJA 2020 (torej mesec prej) si upravičen 350tke za mesec MAREC 2020 ter če boš imel 50% manjši promet aprila in maja 2020 glede na mesec FEBRUAR 2020 dobiš vsak mesec 700EUR temeljnega dohodka. Vse lepo in prav, tudi mediji tako navajajo.

Zdaj pa 37. člen (vračilo mesečnega temeljnega dohodka)

Izjava upravičenca, da zaradi epidemije COVID-19 ne more opravljati dejavnosti ali jo opravlja v bistveno zmanjšanem obsegu, je informacija javnega značaja in se objavi na spletni strani Finančne uprave Republike Slovenije. Do pomoči so upravičeni tisti samozaposleni, ki jim bodo prihodki v prvem polletju 2020 upadli za več kot 20% glede na isto obdobje leta 2019 in v drugem polletju 2020 niso dosegli več kot 20% rast prihodkov glede na isto obdobje leta 2019. V primeru, da ta pogoj pomoči ni dosežen, mora upravičenec vrniti celotno pomoč.

Tukaj pa koliko jaz razumem piše čist druge logika torej v prvem polletju 2020 (torej do 30.6.2020) boš moral imeti skupno vsaj 20% manjši promet od prvega polletja lani (1.1.2019-30.6.2019) ter hkrati ti od 1.7.2020 do 31.12.2020 ne bodo smeli prihodki zrasti za več kot 20% glede na isto obdobje lani?

Nekako mi ta dva člena ne gresta skupaj. V enem je pogoj preko katerega si upravičen, v drugem členu pa je zopet drugi pogoj? Ali sem kaj na brzino spregledal?
 
  • Všeč mi je
Reactions: navlixx

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113
Boš moral vračati... Če boš v drugih 6 mesecih presegel za 20% glede na drugo polletje lani... V tem primeru je to bolj breobrestni kredit. Na posodo... A kej piše, v kolikem času bo treba vrniti.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Malo je to vse skupaj butasto skupaj zloženo če mene kdo kaj vpraša. Da bi kdo imel v drugem polletju 2020 za 20% boljši promet kot lani v enakem obdobju dvomim, lahko se pa kaj hitro zgodi da je kdo imel od januarja do marca letos napovprečen promet, lani v tem obdobju malo slabši promet in se teh 20% kaj hitro izgubi, sploh če imaš takšno naravo posla da bo boš vseeno še v teh časih izdal kak račun. Saj ok, edino butasto se mi zdi ta zakon napisan, nevem zakaj tega ne dodajo v 35. člen kjer piše kdo je "dejansko" upravičen, zato me je zmedlo. Kot si rekla, v tem primeru gre zgolj za brezplačen kredit ki ga boš pokrival iz kasnejših zaslužkov.
 
  • Všeč mi je
Reactions: navlixx

krimec

Majstr
7. maj 2011
3.744
112
63
Tukaj pa je tudi 40. člen

40. člen
(ukrep na področju uveljavljanja pravic iz javnih sredstev)
(1) Za potrebe ugotavljanja materialnega položaja vlagatelja in oseb, ki se upoštevajo poleg vlagatelja, v
skladu z Zakonom o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev in Zakonom o socialno varstvenih prejemkih
(Uradni list RS, št. 61/10, 40/11, 14/13, 99/13, 90/15, 88/16, 31/18 in 73/18; v nadaljnjem besedilu:
Zakonom o socialno varstvenih prejemkih) se za omilitev posledic epidemije kot vrednost nepremičnega
premoženja upošteva posplošena tržna vrednost, izračunana po metodologiji množičnega vrednotenja
nepremičnin, kot je nepremičninam v registru nepremičnin določena na dan 26. marca 2020, in kot podatki
o nepremičninah se upoštevajo podatki, ki so za nepremičnine evidentirani v registru nepremičnin na dan
26. marca 2020.
(2) Vrednost nepremičnega premoženja, določena v skladu s prejšnjim odstavkom, se pri uveljavljanju
pravic iz javnih sredstev upošteva vključno do 30. junija 2021.
(3) V obdobju od 26. marca 2020 do 30. junija 2021 se v registru nepremičnin pri posamezni nepremičnini
informativno izkazuje podatek o njeni posplošeni tržni vrednosti, določeni na dan 26. marca 2020.

Jaz si to predstavljam tako, da se glede upravičenosti gleda tudi premoženjsko stanje vlagatelja:sprasujemse:
 
  • Wow
Reactions: navlixx

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113
Malo je to vse skupaj butasto skupaj zloženo če mene kdo kaj vpraša. Da bi kdo imel v drugem polletju 2020 za 20% boljši promet kot lani v enakem obdobju dvomim, lahko se pa kaj hitro zgodi da je kdo imel od januarja do marca letos napovprečen promet, lani v tem obdobju malo slabši promet in se teh 20% kaj hitro izgubi, sploh če imaš takšno naravo posla da bo boš vseeno še v teh časih izdal kak račun. Saj ok, edino butasto se mi zdi ta zakon napisan, nevem zakaj tega ne dodajo v 35. člen kjer piše kdo je "dejansko" upravičen, zato me je zmedlo. Kot si rekla, v tem primeru gre zgolj za brezplačen kredit ki ga boš pokrival iz kasnejših zaslužkov.

Jest mimogrede. Sploh, če se mi nekaj poklapa, kar sem sedaj pripravljala. Če do tega pride, bom pa vrnila. Mi zdaj za tekoče stroške prav pride, pol pa lahko tudi vrnem, če se tisti procenti poklapajo. Če ne, pa pač obdržim.

Aja, se nekaj. Kaj so prihodki. Opravljeno delo v tem mesecu, kot se računi izdajo. Datumi izdanih računov. Ali dejansko, ko se je ta račun plačal. Nisem tok doma tle v tem žargonu. Po kmečko, če se da...