Covid-19 Koronavirus - začasno čakanje na delo, dopust, odpovedi pogodb...

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Podobno situacijo imam tudi sam, lansko prvo polletje povprečno, morda celo podpovprečno, letos pa od novega leta "fejst" nadpovprečna januar in februar in prav tako polovica marca. Ampak hkrati po 35. členu zapadem, po 37. členu pa bom definitivno odpadel. Če izračunam na prst, imam še ene 500-600EUR lufta v prometu (do 30.6.), pa sem po 37. členu zaključil :)
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Gledan novinarsko konferenco, vsi samo teh 25/50% omenjajo niti besedice o tem vračilu glede na leto 2019....
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.915
9.060
113
39
MB
Nekaj jim je ratalo, kot obicajno, da spet nobenemu nebo jasno pol pisde
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.568
3.437
113
Jest mimogrede. Sploh, če se mi nekaj poklapa, kar sem sedaj pripravljala. Če do tega pride, bom pa vrnila. Mi zdaj za tekoče stroške prav pride, pol pa lahko tudi vrnem, če se tisti procenti poklapajo. Če ne, pa pač obdržim.

Aja, se nekaj. Kaj so prihodki. Opravljeno delo v tem mesecu, kot se računi izdajo. Datumi izdanih računov. Ali dejansko, ko se je ta račun plačal. Nisem tok doma tle v tem žargonu. Po kmečko, če se da...

Prihodek je realizacija brez ddv. Torej toliko kot si zaračunala, upoštevaje zneske brez ddv. Ne glede na to ali je plačano ali ne.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

sad

Guru
24. avg 2007
20.462
9.154
113
Torej so dodali še neko varovalko zraven, da ne bi kdo dejansko čisto normalno prišel čez in zraven še dobil denar.
Jaz v tem ne vidim nič slabega, pa čeprav bom morda odpadel. Po mojem bi morala biti pomoč države dana tistim, ki jo res potrebujejo in med njimi je seveda veliko s.p.jev, ki dejansko nimajo prihodkov in se borijo za preživetje, oz. so se borili že prej. Ni mi jasno, zakaj bi recimo meni pripadala denarna pomoč, če bom recimo letošnje leto čisto ok sfural. Ravno tako kot mi ni jasno, zakaj upokojenec s 1.100 EURi penzije rabi 130 ali koliko že EUR enkratne pomoči. Ali recimo odpis prispevkov podjetjem za zaposlene, ki delajo? To je čisto metanje denarja čez okno. Recimo pri tem zadnjem bi bilo recimo bistveno bolje, da bi recimo odpisali prispevke v višini povišane plače delavcem za delo v takšnih razmerah. Pa to bi bilo neobdavčeno.

Pa še to: tisti, ki računate ali boste morali to vračati, verjetno niste ravno potrebni pomoči, vsaj po mojem. Kot je pa že jabe napisala, pač potem vrneš, če se ti vse poklopi. Verjetno boste sami najbolj veseli, država pa tudi :).
Če je pa 1.700 EUR denar, za katerega ne bi delal, da ne prideš čez mejo, potem pa verjetno niste v pravem poklicu ;).
 
Nazadnje urejeno:

Sonny_Chiba

Majstr
3. dec 2011
1.543
-255
83
Če si recimo v rizični skupini(srčni,pljučni bolnik, diabetik), ter te da firma na čakanje doma, si upravičen do 80% plače, ki gre komplet na stroške države?
 

amacar

Majstr
29. apr 2010
4.111
438
83
Zasledil sem tole: "Upravičenci bodo upravičenost do tega dohodka dokazali z izjavo, ki jo bodo prek e-davkov predložili Finančni upravi RS (Furs). Upravičencu, ki bo vložil izjavo do 18. aprila za mesec marec, bo Furs mesečni temeljni dohodek nakazal 25. aprila. Upravičenec, ki bo vložil izjavo od 19. do 30. aprila za marec in/ali april, bo nakazilo prejel do 10. maja. Tisti, ki bo vložil izjavo od 1. do 31. maja za katerega koli od treh mesecev ali vse mesece skupaj, pa bo nakazilo lahko pričakoval 10. junija.

Če se bo izkazalo, da izjava upravičenca o zmanjšanju dohodkov ni resnična, bo moral prejemnik vrniti trikratnik izplačila skupaj z zamudnimi obrestmi.".

Torej zadeva ni tako enostavna, da bi potem samo lepo vrnil kar si prejel.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
No, no malo se ustavi pravičnik. Kaj je prav in kaj ni naj vsak pri sebi presodi. Če meni država prepove obratovanje naj njih ne briga kako sem jaz lani ob enakem času posloval, to je popolnoma moja stvar in to je žal zelo oholo napisan zakon brez realnih izjem. Zraven tega pa je bilo že večkrat povedano, gre za Evropski denar, ki bo porabljen tako ali drugače. Torej nima veze kako sem posloval prej, nima veze koliko imam na strani, prav tako nisem izgubil posla zaradi svoje neumnosti. Ti pa le črpaj kar si dal na stran, naj ti tekne!
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.223
5.240
113
Če se bo izkazalo, da izjava upravičenca o zmanjšanju dohodkov ni resnična, bo moral prejemnik vrniti trikratnik izplačila skupaj z zamudnimi obrestmi.".

Torej zadeva ni tako enostavna, da bi potem samo lepo vrnil kar si prejel.

Rekli so že en par dni nazaj, da teh izjav ne bodo pregledovali eno po eno ker je nemogoče. Kdor poda, ta dobi. Zdaj pa... Če grem jaz po tistih alinejah gor in sem upravičena, torej nič ne lažem, zakaj bi vračala 3xnik. Ne vem pa oziroma ne morem vedeti kaj bo v drugi polovici leta. Če tu presežem, hvala bogu, ker lansko leto je bilo fantastično, vrnem pač teh 1700€. Zdaj jih pa rabim, ker moram recimo kruh takoj plačati. Če pa jaz danes delam normalno in se direktno zlažem in podam izjavo, ker pač upam, da me nihče ne bo dobil, to je pa nekaj povsem drugega. In tako tudi piše - če se izkaže, da izjava o zmanjšanju dohodkov ni resnična.
 
Nazadnje urejeno:

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Pa misliš da je FURS-u tak problem primerjati lanski in letošnji promet. Če ne druga bodo to počeli študenteki ali simpl aplikacija.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.223
5.240
113
Prihodek je realizacija brez ddv. Torej toliko kot si zaračunala, upoštevaje zneske brez ddv. Ne glede na to ali je plačano ali ne.

Jao meni, to ni po kmečko.

Delam februarja. Prve dni v marcu se naredi izračun in naredim račun, ki ima valuto 30 dni in je lahko torej plačan šele v aprilu.

Spada to v februar (kot pri dohodnini), v marec ali april? Dobro zdaj razumem, da april ni...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.223
5.240
113
Pa misliš da je FURS-u tak problem primerjati lanski in letošnji promet. Če ne druga bodo to počeli študenteki ali simpl aplikacija.

Jaz ne vem kaki bi letošnji promet v drugem polletju. FURS ve? Do momenta sedaj pa vem, da padem notri v te kriterije. In seveda če jaz vse nadoknadim, z veseljem vrnem 1700€. Zakaj bi pa vračala 3x?

Pa tudi furs kaj dosti več kot letni promet ne bo moral primerjati, če ne bo zaprosil za račune. Jaz oddajam zadeve 1x letno, po mesecih se jim sanja ne. Če ne bi bila tok hitra se za 2019 ne bi vedeli, tako sem pa že oddala.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Ne gre se zato da moraš ti vedet kakšen promet boš imela v drugem polletju 2020, fora je verjetno v tem da če zahtevaš pomoč in imaš potem konec prvega ali konec drugega polletja odličen promet da pač vrneš pomoč. Mislim pa da v prekršku vsaj do 30.6. oz. 31.12.2020 ne boš. Kajti v tistem zadnjem 37. členu moraš izolniti oba pogoja in sicer da imaš v 1. polletju 20 vsaj 20% slabši promet kot lani v tem času (kar boš videla najkasneje 30.6.) ter da ne smeš imeti v 2. polletju 2020 za 20% ali več boljšega prometa od lani. Torej če zaprosiš pomoč in jo dobiš, 1x ali 3x in ti slučajno meseca maja vleti super duper račun in s tem promet, moraš po tistem takoj vrniti vse dobljene temeljne dohodke ampak zaradi primerjave z lanskim prometom. Tako jaz razumem. Dokler pa ne pride do te situacije pa po mojem lahko vsak odda izjavo in koristi.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.223
5.240
113
Bolj me spodbodlo to, kar sem citirala.

Namiguje da ali vzameš in obdržiš ali vračaš 3x. Možnosti da vrneš toliko kot si dobil, ker ti je po tem hvala bogu dobro šlo, pa ni. Kaj je zdaj res? Ker če ne, je skoraj da ne ustrahovanje, da ne vzames.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Ma ne, to ti lahko jamcim da ni rizicna odlocitev. Edino vzet ne smeš če si imel marca boljsi promet od februarja letos, potem si ze goljufal ali pa ce si letos jan feb in marec naredil skupaj vec kot lani prve pol leta.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Prispevke pa tako ali tako dobijo vsi s.p.-ji za te tri mesece? Ali...? V to se pa nisem poglabljal ce so tudi prispevki vezani na privolitev v izjavo o ogrozenosti?