Kontaktne leče - draženje v očesu

amacar

Majstr
29. apr 2010
4.122
451
83
Bom kar to temo uporabil, ker iskanje ne najde nič pametnega.

Normalno sem uporabljal leče nekje pol leta, nato pa so se začele težave. Kmalu (nekje po pol ure-1h) po vstavitvi leč, čutim (predvsem v desnem očesu) draženje v očeh, tudi kapljice za vlaženje ne pomagajo dosti, oko pa tudi hitro (cirka 3 urce) pordeči. Glede na to, da sem skos uporabljal enake leče, ne vidim vzroka za težave, se je pa to zgodilo kar nenadoma. Zamenjal sem par tekočin in dosti leč (večinoma mesečne in 24 dnevne), pa vseeno ne pomaga, optik ne pove nič pametnega (tudi optika sem zamenjal). Poskusil sem tudi z dnevnimi (ciba vision dailies), pa tudi čutim, da imam nekaj v očesu, medtem, ko včasih leč nisem nikoli čutil, tudi če sem jih imel kakšen dan čez rok (pri mesečnih).
Se splača še poskusit s katerimi drugimi lečami? Če ja, katere bi bile res za najbolj občutljive oči (po možnosti kakšno manjše pakiranje, ker sedaj mi je ostalo še več kot 20 dnevnih leč).
Je mogoče kdo imel takšne težave in jih je rešil, mogoč kakšen nasvet...
 
Nazadnje uredil moderator:

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Nekako ne gre ravno v temo o laserski operaciji ;-).


Po mojem imaš nek defekt na roženici, bodisi od nošenja leč, bodisi si bil nepreviden pri vstavljanju ali odstranjevanju leč, bodisi gre za poškodbo, nepovezano z nošenjem leč.

Najverjetneje gre za nekaj manjšega, saj, če prav razumem, do draženja pride samo pri nošenju leč, sicer pa ne (?). V tem primeru pač naredi 14 dnevni premor in v vmesnem odbdobju nosi očala.

Če bi draženje vztrajalo in/ali bi se pojavilo tudi, ko ne nosiš leče, bi pa bilo fino iti do okulista. Enako, če po 14 dneh ne bo nič bolje...
 

amacar

Majstr
29. apr 2010
4.122
451
83
Draženje se pojavi le ob nošenju leč. Premor sem imel pa nekje pol letni (od konstantnega nošenja pa je že nekje 1,5leta), pa sem pred kratkim zopet poskusil, pa je bila situacija enaka.
V bistvu, ko si dam leče ven, prav začutim olajšanje na očesu, takrat, ko pa sem lahko konstanto nosil leče, pa problemov nisem imel niti pri celodnevnem nošenju (od 7 zjutraj do 11 zvečer). Pri okulistu sem že bil (v bistvu pri dveh) in in ni opazil nekih sprememb, le nove leče je predlagal.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Hmm... torej, če prav razumem, si premor že naredil in ni bilo nič bolje, okulist pa ne najde, da bi bilo karkoli narobe z očesom...

Ti je izmeril tudi izločanje solznega filma (tisti trakci, ki ti jih da v oči?)?

Vem, da je neumno vprašanje, ampak a obrneš prav lečo, ko jo vstavljaš v oko (pač pri tistih, kjer je to sploh mogoče... pri Dailies je itak vseeno, kolikor vem).


Malo ne vem več, kaj bi lahko bilo... morda kakšna alergična reakcija na material v leči. So bile vse leče od Ciba Vision-a?
 

amacar

Majstr
29. apr 2010
4.122
451
83
Leče sem začel nositi nekje pred 3 leti, nato sem jih imel malo več kot pol leta, potem so se začele te težave. Najprej sem naredil krajši premor, ni pomagalo, sem zamenjal tekočino+ posodico za shranjevanje, ni pomagalo, sem zamenjal leče za drugega proizvajalca, na koncu zamenjal optika. Potem sem se pa vdal in nekje 1 leto leč sploh nisem uporabljal, sedaj pa se je spet pokazala želja, ampak zadeva ne steče.

Leče imam prav obrnjene, ker takrat se takoj občuti rezajoč občutek, pri meni pa je drugačno draženje. Leče po tem, ko jih odvržem (dnevne leče), niti niso pretirano suhe, sem pa poskušal tudi s kapljicami, pa je pomagalo par deset minut mogoče.

Izločanje solznega filma ni izmeril. Za leče pa res ne vem, če so bile vse od ciba vision, ampak mislim da sem probal tudi z johnson, pa je bila stvar enaka.
 

Dante

Pripravnik
3. sep 2007
544
0
16
a si že probal spremeniti bazno krivino(BC)?Jaz sem nekaj časa probaval JJ z BC 8.6 in sem imel občutek tujka v očesu. potem sem šel nazaj na Zeissove z BC 8.8.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Citat:
Uporabnik Dante pravi:
a si že probal spremeniti bazno krivino(BC)?Jaz sem nekaj časa probaval JJ z BC 8.6 in sem imel občutek tujka v očesu. potem sem šel nazaj na Zeissove z BC 8.8.

Dobra ideja!
zmaga.gif
 

amacar

Majstr
29. apr 2010
4.122
451
83
Bazne krivine pa res mislim, da nisem poizkušal zamenjati, je pa trenutno res 8.6. Pa to ne more škoditi očesu? Zakaj mi tega že ni predlagal optik?
Pa bi se mi lahko naenkrat spremenila krivina, glede na to, da sem najprej več kot pol leta imel enake leče?

Bi lahko še prosil za kakšen link do teh leč, ker nekako ne najdem dnevnih leč z 8.8 bazno krivino.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Škoditi ne more... bazna krivina leče pomeni, kako zelo je leča konkavna. Manjša kot je krivina, bolj je leča konkavna in posledično zaradi površinske napetosti bolj pritiska na roženico (draženje očesa?).

Bazna krivina očesa se gotovo ni spremenila, saj so to pač anatomske lastnosti očesa.

Na vprašanje, zakaj si prej dobro prenašal leče, pa tudi nimam odgovora.


Se mi pa zdi res posrečena ideja... pa tudi ne stane veliko, da sprobaš. Noben od nas ni okulist (vsaj kolikor mi je znano), tako da takšne ideje jemlji s kančkom previdnosti. Ampak kot sem rekel, škoditi ne more.
 

feler

Fizikalc
21. jan 2008
1.700
12
38
Hmmm čudno...no sej tudi optiki so...nekateri bolj tako tako....bi bilo res fino da kakšnega dobrega dobiš, ker optik bi moral videti oz. vedeti razlog za to (bazna krivina, cilinder ipd.). Sploh pa ti on lahko da testne leče in potem vidiš če te bo še kaj bolelo. Je pa tako no, jest sem šel 1x k optiku (znana optika) in 14dni za tem sem imel pregled na očesni za leče (lih tako nekako se je izšlo), in so mi različno namerili, in to ne malo...tako da...aja pa sestra na očesni je v tej optiki bila optik, še ta slučaj
bonk.gif
Meni se je to dogajalo samo takrat ko sem imel "prehlajeno" oko, takrat me res "pika" za znoret....trenutno uporabljam 14 dnevne JJ Avuve Oasys in so mi super.
 
Nazadnje urejeno: